Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Çocuklardan gelecekte başarılı olmaları bekleniyorsa onlara kendi iç dünyalarını keşfetmeleri için fırsat verilmeli. SosyalBen Vakfı olarak maddi olanakları yetersiz çocuklara bu fırsatı veriyoruz.”

İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Ece Çiftçi henüz 23 yaşında. Ömrünün son beş yılına bir ömürlük işleri sığdırmayı başarmış genç bir sosyal girişimci. SosyalBen’in kurucusu Ece Çiftçi 19 yaşındayken adını koyduğu bu sosyal girişimini bugün uluslararası bir sivil toplum örgütüne dönüştürmeyi başardı. Çiftçi, lise ve üniversitelerde 50 binden fazla öğrenciye sosyal sorumluluk alanında eğitimler verdi, özel toplantılarda konuşmalar gerçekleştirdi, birçok kurum ve kuruluş tarafından yılın en iyi sosyal girişimcisi seçildi.

Ece Çiftçi’nin geliştirdiği SosyalBen Vakfı, sadece 7 – 13 yaş arası ilköğretim öğrencilerini odağına alarak, hayır işlerine yoğunlaşmış diğer derneklerden ayrılıyor. İlk olarak Şanlıurfa ve Giresun’da başlayan proje bugün Moğolistan’dan Şili’ye uzanan geniş bir coğrafyada dünya çocuklarına hizmet ediyor. SosyalBen Vakfı, yeryüzündeki çocukların sosyal kimliklerini arayıp bulmalarına ve kendilerini tanımalarına fırsat veren bir yapı. SosyalBen gönüllüleri gittikleri her bölgedeki çocuklara aynı sosyal olanakları sunuyor. Bir hafta süreyle yapılan etkinlikler kapsamında çocuklar resim yapıyor, tiyatro oynuyor, satranç öğreniyor ve sosyal gelişimlerini destekleyecek onlarca alanda kendilerini deniyorlar. “Çocukların sınavlarda kaç net çıkardığı, matematikte kaç soru çözdüğünden çok hangi spordan ya da hangi sanattan keyif aldıklarına odaklanıyoruz. Çünkü çocuklar ancak kendi içlerindeki ‘ben’i keşfettikleri zaman büyüdüklerinde başarılı olabilirler” diyor Ece Çiftçi.

14 yaşında keşfetti 19’unda başardı

SosyalBen’in ve Ece Çiftçi’nin başarı öyküsü ilham verici. Hayatını sosyal sorumluluk projelerine adamaya karar verdiğinde henüz üniversite öğrencisi olan Çiftçi’nin hayata bakışı 14 yaşında bir öğrenciyken okullarında düzenlenen ve yabancı bir konuşmacının katıldığı konferansta değişti. Burada sosyal sorumluluk kavramıyla tanışan genç sosyal girişimci o günün şartlarında Nepal’e ya da dünyanın başka noktalarına gidemese de harekete geçmeyi başardı. İlk saha çalışmasına Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın organizasyonuyla, beş arkadaşıyla beraber gittiği Şanlıurfa’da katıldı. Burada 100 çocukla beraber bir hafta süreyle eğitimlere katılan Çiftçi “Toplumsal fayda” hedefini kafasına koydu ve nihayet üniversite çağına geldiğinde hangi işe odaklanacağını buldu: O artık 7-13 yaş arası dezavantajlı çocukların sosyalleşmesi ve kendi içlerinde yatan gerçek benliklerini ortaya çıkarmalarını sağlamak için çalışacaktı.

Yarışmada birinci seçilince projenin kaderi değişti

Takvimler 2012’yi gösterdiğinde Ece Çiftçi, yıllardır yapmak istediği işin adını koymuştu: SosyalBen. Bu projesiyle TV8’de yayımlanan “Bir Fikrin Mi Var?” yarışmasına katılan Çiftçi birinci oldu. Yarışma sonucunda gönüllüler İngiltere’de diğer uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Daha sonra SosyalBen gönüllüleri Gambia’da ilk yurt dışı saha çalışmasını gerçekleştirdi. Eylül 2013’te SosyalBen dernek statüsüne kavuştu. Ardından çalışmalarını yılda 12 farklı noktada uygulamaya başladı.

Ece Çiftçi Kimdir?

Sosyal girişimci Ece Çiftçi 15 Kasım 1993 İstanbul doğumlu. İlk, orta ve liseyi Özel Enka Okulları’nda tamamladı. 2011’de Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okumaya başladı. Bölümü üç yıl gibi kısa sürede tamamlayan Çiftçi, Harvard ve Oxford üniversitelerine yüksek lisans için kabul edildi. Ancak Çiftçi yüksek lisansa devam etmek yerine kurumsal ve bireysel sosyal sorumluluk proje danışmanlığı veren SosyalBen Akademi şirketini kurdu. Çiftçi, projelerine stratejik yatırım desteği alabilmesi için Garanti Bankası tarafından BBVA Momentum eğitim programına davet edildi. G20 ülkeleri dahilinde, 18-23 yaş arasındaki genç kadınların ülkelerindeki kadın sorunlarını aktarıp çözümler geliştirdiği 2017 G(irls)20 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti. 

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.