Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Pazarlama asla yalnızca pazarlama değildir!”

“Herhangi bir ürünü başarıyla pazarlamak istiyorsanız, işletme ve sektör bilgisinin ötesinde dünyayla ilgili geniş bir bakışınız olmalı. Küresel ekonomiyi, siyaseti, sosyolojik trendleri,  teknolojik değişimi ve insan ruhunun özelliklerini kavramadan gelecek resminde kendinize kârlı ve itibarlı bir yer bulmanız artık çok zor. İşte bu yüzden pazarlama asla yalnızca pazarlama olarak görülmemeli...”

Güventürk Görgülü, ekonomi ve pazarlama alanında uzmanlaşmış isimlerden biri.
Pazarlama alanında danışmanlık yapan Görgülü, uzun yıllar ekonomi gazeteciliği yaptıktan sonra edindiği deneyimleri şirketlerin daha yüksek katma değer yaratacak şekilde yeniden örgütlenmesi için uygulanabilir tavsiyelere dönüştürüyor.

Sürdürülebilir başarının; şirketin, markanın ve ürünün, her an yeniden tasarlanabilmesi ve yeniden organize olabilmesine bağlı olduğunu düşünen Görgülü'ye göre toplumsal refahın artışı için en büyükten en küçüğe kadar toplumdaki girişim ve girişimci paradigmasının değişmesi gerekiyor.

Dünya Gazetesi'nde her hafta cuma günleri Pazarlama 3.0 adlı köşesinde bu bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarını okuyucularıyla paylaşıyor. Küresel ekonomideki değişimin, tüketici trendlerini nasıl etkilediği, işletmeler için inovasyonun ne anlama geldiği, dijital teknolojinin, üretim ilişkilerinin, politik gelişmelerin, çevresel değişimlerin pazarlama üzerine etkileri ve benzeri konulara dikkat çekiyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ekonomi gazeteciliği, haber ve içerik oluşturma konularında dersler veren Görgülü, değişik sektörlerden şirketlere özellikle B2B pazarlama alanında danışmanlık yapıyor, çeşitli sivil toplum kuruluşları için raporlar hazırlıyor.

Güventürk Görgülü kimdir?
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü 1986’da bitiren Görgülü, yüksek lisans derecesini Siyaset Bilimi dalında aldı. Basında Ekonomik Bağımlılık ve Tekelleşme başlıklı yüksek lisans tezi 1991'de Gazeteciler Cemiyeti tarafından yayınlandı.

Çalışma yaşamına 1987’de Yeni Gündem Dergisi’nde ekonomi muhabiri olarak başladı. Daha sonra Ekonomik Panorama ve Tempo dergilerinde gazeteciliğe devam etti. 1992-94 arasında DİSK Araştırma Enstitüsü’nde (DİSK-AR) sendikal uzman olarak çalıştı. Yeni Yüzyıl Gazetesi’nin ilk yayın döneminde gazetenin ekonomi servisinde görev aldı. Kanal-E’de (CNBC-e) ekonomi editörlüğü ve belgesel prodüktörlüğü yaptı, Hürriyet Grubu içinde yayınlanan Gazete Pazar’da ekonomi editörü ve köşe yazarı, Hürriyet Dergi Grubu’nda özel haber muhabiri ve editör olarak çalıştı.

İki dönem Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Şubesi yönetiminde bulundu ve bir süre NTVMSNBC haber portalı için ekonomi yazıları yazdı. Nesteren Şencan Görgülü'yle birlikte kaleme aldığı, yeni çağda pazarlamanın temel ilkelerini ortaya koyan “Pazarlama 3.0 – Yeni çağın pazarlama yaklaşımı” adlı kitabını Aralık 2010'da yayınladı.

Basında Ekonomik Bağımlılık ve Tekelleşme adlı kitabıyla 1992 Milliyet Ödülleri Gazetecilik Dalı Birincilik Ödülü'nü kazanan Güventürk Görgülü'nün Ekonomist Mustafa Sönmez'le birlikte hazırladığı “1990'larda Türkiye İşçi Sınıfı; Sosyal ve Ekonomik Göstergeler” başlıklı bir kitabı daha bulunuyor.

2007’den bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tam zamanlı olarak ders veren Güventürk Görgülü, kurucu ortağı olduğu Portakal Pazarlama Danışmanlığı’nda proje danışmanlığı görevini 2000 yılından beri sürdürüyor. Dünya Gazetesi’nde cuma günleri yayınlanan “Pazarlama 3.0” adlı köşesindeki yazılarına da 2006'dan beri devam ediyor.