Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Geleceği aydınlatmak için geçmişi iyi analiz etmek gerektiğine inanıyorum” diyor Nur Batur, ağırlıkla Ortadoğu ve küresel siyasette iz bırakan dünya lideriyle gündemi sarsan röportajlarıyla tanınıyor… Batur, konuşmalarında bugünün küresel kodlarını deşifre ediyor."

Gazeteci -yazar Nur Batur, Soğuk Savaş’tan günümüze Orta Doğu’da yaşanan “Kanlı Satranç”ın 40 yıllık tanığı. Yaser Arafat’tan Beşar Esat’a, Muhammed Mursi’den Amr Musa’ya Celal Talabani’den Mesut Barzani’ye, İslam ve Arap dünyasının son 40 yılına damga vuran liderleriyle görüşen Batur, meslek hayatı boyunca Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs üçgenindeki bitmeyen kavgayı yerinde izlemek ve incelemek şansına sahip olan ender gazetecilerden biri. 2002 Annan Planı pazarlığını, Avrupa Birliği Türkiye arasında gerçekleşen görüşmeleri, kamuoyu yazgısını belirleyen referandumları Türk okurları için izledi. Türkiye’nin Avrupa’yla bütünleşme mücadelesine ayna tuttu. Ülkemizin dünya siyaset sahnesindeki konumunu anlayıp yorumlamamıza yardımcı oldu.

KÜRESEL SİYASETİN MİMARLARIYLA

Türkiye ile Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak ve Öcalan krizlerinde Hürriyet Gazetesi ve CNN Türk Televizyonu’nun Atina temsilcisiydi. 10 yıl görev yaptığı Yunanistan’da iki ülke arasındaki yakınlaşma dönemini de izledi. Türk ve Yunan gazetecileri arasında başlayan diyaloğun mimarları arasında yer aldı.

“Geleceği aydınlatmak için mutlaka geçmişi iyi analiz etmek gerektiğine inanıyorum” diyen Batur, geçmişte Orta Doğu’yu ve küresel siyaseti derinden etkileyen çok sayıda dünya lideriyle röportajlar yaptı. Bunları arasında Irak’ın asılan lideri Saddam Hüseyin ve sağ kolu Tarık Aziz, Soğuk Savaşta Sovyetler Birliği’ne karşı özgürlük bayrağını açan Lech Walesa, fanatik bir İsrailli’nin kurşunuyla öldürülen Izak Rabin, Soğuk Savaş döneminin yer altı örgütü Gladio’nun kurucusu Francesca Cossiga, Türk-Yunan barışının mimarı George Papandreou gibi liderler yer alıyor.

BENAZİR BUTTO’YLA SON KEZ

Yaser Arafat’ın evlendikten sonra uzun süre dünya kamuoyundan gizlemeyi başardığı eşi Süha Arafat’ı dünyaya tanıtan ilk röportajı Batur gerçekleştirdi. Bir suikast sonucu yaşamını yitiren İslam dünyasının ilk kadın Başbakanı Benazir Butto’yla son röportajı yapan gazeteci de yine Batur.

Batur, Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı, CIA ve İngiliz devlet arşivlerinde yaptığı araştırmalarla 27 Mayıs, 12 Mart askeri darbeleri, Kıbrıs ve Küba nükleer pazarlıklarına ışık tutan yazı dizileri hazırladı. George Town Üniversitesi Liderlik Konferansı, Wiltonpark Konferansı, Brüksel ve Halifax forumları gibi birçok uluslararası toplantıya konuşmacı olarak katılan Batur halen televizyon, radyo programlarına ve çeşitli konferanslara yorumcu olarak katılmaya devam ediyor

Nur Batur kimdir?

TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Batur, Türk medyasında Kanal D yanı sıra Hürriyet Gazetesi Atina ve Ankara Temsilciliğini üstlenen ilk kadın oldu. Batur, uzun yıllar Tercüman, Milliyet, Hürriyet ve Sabah gazetelerinde iç ve dış politika yazıları yazdı. Kanal D televizyonunun Ankara temsilciliğini yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından üç kez yılın gazetecisi, Tempo Dergisi tarafından yılın en iyi televizyon sunucusu seçildi. Uluslararası Barış ve Dostluk Ödülü’nü aldı. Cumhuriyet’in 84. yılında, Batur, televizyon ve gazetecilik dalında “Yılın Altın İnsanı” unvanıyla ödüllendirildi. BBC, Amerika’nın Sesi ve Almanya’nın Sesi için haber ve yorum programları gerçekleştirdi. İki çocuk annesi olan Batur, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Yüksek Lisans dersleri veriyor.