Skip to content

Uğur
Gürses

Ekonomi Yorumcusu, Bankacılık ve Finans Uzmanı

Dünya Ekonomisi

Türkiye Ekonomisi

Para Politikaları

Merkez Bankaları

Merkez Bankaları

Para Piyasaları

Biyografi

Uğur Gürses, ekonomiyi takip edenlerin yakından tanıdığı bir isim. Teorik analizleri pratik piyasa bilgi ve gelişmeleriyle buluşturuyor. Türkiye ekonomisini, küresel ekonomi ekseninde, güncel trendlerin ışığında yorumluyor.

Makro ve mikro ekonomi yorumları

Bankacılık – finans sektörünün yanı sıra medya deneyimini de arkasına alarak, güncel ekonomik gelişmeleri konuşturan Gürses, makro ve mikro verileri tarafsız bir dille yorumluyor. Samimi üslubu, kolay anlaşılır dili, analitik bakış açısı ve pragmatik yaklaşımıyla, çetrefilli ekonomi konularını Gürses’ten dinlemek, fikir platformunda zevkli bir gezintiye dönüşüyor.

Gürses’le ekonomi sağlam ve sağlıklı temeller üzerine tartışılabiliyor. Gürses anlık ekonomik gelişmeleri hızlı seyrinden ayrıştırarak, genel ve gelecek temeller üzerinden dinleyicilerin çıplak gözle görüp yorumlayacağı bilgilere dönüştürüyor. Gürses’i pek çok ekonomi yorumcusundan ayıran önemli özelliği çözümün bir parçası olmak, yapıcı öneri ve tespitler öne sürmek.

Profesyonel yaşam

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Uğur Gürses, çalışma hayatına T.C. Merkez Bankası’nda (1986) başladı. Çeşitli bankalarda (1994-200) üst kademe yöneticilik yaptı. Bu tarihten sonra kariyerinde rotayı medya sektörüne çevirdi. Gürses, CNN Türk’te (2000-2005) ekonomi yorumculuğu ve ekonomi haber yöneticiliği yaptı. Takip eden yıllarda yorumculuğunu SKYTÜRK360 televizyonunda sürdürdü. Gürses, günlük ekonomi ve finans yorumlarını sırasıyla Yeni Yüzyıl, Yeni Binyıl, Radikal ve Hürriyet gazetelerindeki köşesinden okuyucularına aktardı.

Sektör profesyonelleri ve okuyucular tarafından “ekonomide olan biteni anlamak için takip edilmesi gereken 10 Türk ekonomist” olarak nitelendirilen Gürses, “Ekonomi Alla Turca” adını verdiği kişisel bloğunda yorumlarını paylaşıyor.

İlgi alanları

Gürses’in renkli ilgi alanlarından söz etmeden profilini noktalamak olmaz; arkeoloji ve uzay araştırmalarına dair gelişmeleri yakından izliyor, “yeni ekonomi” üzerine okuma yapmayı seviyor. Diğer yandan aktif olarak toplumsal cinsiyet eşitliği gibi Türkiye’nin yaralı konularında fikir önderi rolü üstleniyor.

Konuşma Konuları

  • Dünya ve Türkiye Ekonomisi
  • Para Politikaları/Para Piyasaları
  • Finans Piyasaları
  • Altın Piyasaları
  • Ekonomi ve Finans Piyasaları Nasıl Yorumlanmalı?
  • Yapay Zekâ Ekonomisi Paylaşım Ekonomileri