Ebru Şinik

Ebru
Şinik

Ayurvedik Yaşam Eğitmeni

Biyografi

Ebru Şinik uzun yıllar üst düzey yöneticilik pozisyonlarında da bulundu. Çoğu profesyonel gibi bir dönem anksiyete ve depresyon yaşadı. Stres, gerilim, yüksek tansiyon, hipoglisemi, kronik yorgunluk, huzursuzluk, mutsuzluk, kaygı, yersiz endişeli hal, sindirim sistemi düzensizlikleri, fiziksel ağrılar, psikosomatik rahatsızlıklarla mücadele etmeye başlayınca, hayatına farklı bir yön vermek üzere harekete geçti. Meditasyon, Kadim Nefes Teknikleri ve Ayurveda ile tanıştı. Şinik, yaşamında hızlıca gelişen olumlu değişimi fark ettikten sonra “Bütünsel Sağlık” alanında uzmanlaşmaya karar verdi.

Ebru Şinik, ülkemizin ilk ve tek Ayurvedik Yaşam Eğitmeni. Bilim adamlarınca çağımızda strese karşı en etkin panzehir olarak nitelendirilen Meditasyon ve Nefes Teknikleri ile ‘Bütünsel Sağlık, Farkındalık ve Denge’ (Total Wellbeing) konularında aranan konuşmacılardan biri. Şinik, ‘Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü’ konusunun en güçlü liderlerinden şifa sisteminde “Kuantum İyileşme” metodu ile bir çığır açan ünlü doktor, yazar ve filozof Deepak Chopra’nın öğrencilerinden biri. İş dünyasının geriliminden etkilenmemek, mutsuz ve tatminsiz yaşantısına bir son vermek ya da iş-özel yaşam dengesini kurabilmek isteyenlerin yoluna ışık tutuyor. Bu anlamda birçok ‘Bütünsel Sağlık’ seminerinde eğitmen ya da danışman olarak yer alan Şinik halen A.B.D.’de Ayurveda Tıbbı okuyor.

Şinik,  Yükselen Çağ isimli “Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü Merkezi”nin kurucusu. Şinik, halka açık grup eğitim seminerleri düzenlemekte ve birçok kurumsal şirkete, üst düzey yöneticiye, sanatçıya, öğrencilere vb. ‘Kurumsal ve Bireysel Danışmanlık’  hizmetleri vererek, yaşam kalitesini yükselten kadim bilgilerin ışığında hayatlarımızı stresten uzak, daha sağlıklı, daha mutlu, farkındalıklı ve bilinçli seçimler yaparak yönlendirmemizin tekniklerini gösteriyor.

Kurumlarda özellikle ‘İş & Yaşam Dengesi’ çerçevesinde; stres yönetimi, konsantrasyon ve verimliliği artırmak, erken yaşlanmayı durdurmak, farkındalık yaratarak mahrumiyet olmadan sağlıklı kilo verip, ideal bedende keyifle bir yaşam sürmek gibi günümüzde bireylerin yaşamını ağırlıklı olarak etkileyen konuları işleyen Şinik, yönetim kurulu düzeyinde de meditasyon eğitimi veriyor. Şinik, ‘Ayurvedik Kişisel Bakım Ürünlerine de imza attı.

Konuşma Konuları

İş & Yaşam Dengesi
İş temponuz yüzünden sevdiklerinize ve daha da önemlisi kendinize yeterince zaman ayıramadığınızı mı farkettiniz? İşte ve özel hayatta dengeyi bulmak kendimizde dengeyi sağlamak ile başlar. Peki ama nasıl? Gündelik hayatınıza yerleştireceğiniz minik farkındalık çalışmaları ile yaşam kalitenizi uzun vadede tahminlerinizin ötesinde yükseltebilirsiniz.

Strese Karşı Panzehir: Meditasyon
Bilim adamlarınca yüzyılımızda strese karşı panzehir olarak adlandırılan meditasyon, bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olup, iş, okul ve özel hayatta stresi azaltma, verimlilik ve yaratıcılığı artırma ve depresyon ve anksiyeteye karşı kullanılan, yan etkisi hiç olmayan en etkili araç olarak tanımlanmaktadır.

Daha mutlu, sağlıklı ve huzurlu olmanın en basit ve hızlı anahtarı olarak dünyada hızla yükselen trend olan meditasyon tekniği uluslararası firmalar tarafından yüksek bir talep görmekte ve hatta Google firması aldıkları meditasyon eğitimleri sonrası firma genel başarısında yaşanan ivme üzerine ‘Search İnside Yourself’ isimli bir kitap yayınlamıştır.

Kadim Nefes Teknikleri

 • Nefes Teknikleri Genel Sağlık ve Mutluluk Halimizi Nasıl Etkiler?
 • Neden Sadece Burnumuzdan Nefes Almalıyız?
 • Nefes Tekniklerinin Çeşitleri ile Fiziksel ve Zihinsel Bedenimizdeki Etkileri Nelerdir? 

Gündelik Hayat İçin Uygulamalı Basit Nefes Teknikleri;

 • Sinirlendiğinizde veya Çok Stresli iken Zihni Dinginleştiren ve Sakinleştiren Teknikler
 • Metabolizmayı Hızlandırarak, Zayıflamanıza Destek Veren Teknikler
 • Konsantrasyonu ve Belleği Artırıcı Teknikler
 • Uykusuzluğa Karşı İyi Gelen Teknikler
 • Depresyon ve Anksiyeteye Karşı İyi Gelen Teknikler
 • Uyuşuk Hissettiğinizde Enerji Yükseltici Teknikler
 • Sindirim Sistemi Düzenleyici Teknikler
 • Astıma İyi Gelen Teknikler

Ayurvedik Beslenme

Mahrumiyet yaşamadan ideal bedeninizde keyifli bir yaşam sürmek ister misiniz?

Ayurveda, 5,000 yıllık bir doğal şifa sistemi olup, insanoğluna beşeri potansiyelinin üst sınırını gerçekleştirirken, her yönden dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bir bilgelikler bütünüdür. Ayurveda’nın amacı kişinin doğuştan sahip olduğu Bünye Tipi’ni (Beden ve Zihin birleşimi neticesinde oluşan fıtrat) belirleyerek, bu doğrultuda hayat boyu dengede kalmasını sağlayacak olan;

İdeal Gıda Seçimleri, Baharat Kullanımları, Beslenme Tarzı, Yemek Pişirme Şekilleri, Kadim Nefes Teknikleri, Meditasyon Teknikleri, Aromaterapi, Masaj Teknikleri, Fiziksel Aktivite, Gündelik Rutinler ve Mevsimsel Rutinler vb. bilgiler doğrultusunda kişilerin genel sağlık, zindelik ve esenlik haline olumlu ivme kazandırarak, yaşamda daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı, daha yaratıcı olmamızı sağlayan hakiki harmoniyi yaratmaktır.

The Future of Total Wellbeing
Uluslararası araştırma kuruluşu Gallup’un 150 ülkede, global ölçekte gerçekleştirdiği ‘İş-Yaşam Dengesi ve İnsanoğlunun Bütünsel Sağlık, Zindelik ve Esenlik Hali’ konu başlıklı çalışmasında, insan hayatındaki beş ana kriter belirlenmiş ve bu çerçevede herkesin sahip olması gereken temel ihtiyaçlar belirlenmiştir.

Bu konuşmada Gallup verilerine göre Bireylerin ‘Bütünsel Sağlık, Zindelik ve Esenlik Halleri’ için Temel Gereklilikler aşağıdaki ana konu başlıkları altında incelenir;

 • Kariyer Açısından Temel Gereklilikler ( Career Wellbeing)
 • Sosyal Hayat Açısından Temel Gereklilikler ( Social Wellbeing)
 • Finansal Durum Açısından Temel Gereklilikler ( Financial Wellbeing)
 • Fiziksel Beden Açısından Temel Gereklilikler ( Physical Wellbeing)
 • Yaşanılan Çevre Açısından Temel Gereklilikler ( Community Wellbeing)

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme ve Anti-Aging
Hücrelerimizin daimi yenilenme sürecine destek olalım. Doğru bir yaşam tarzı ve bilinçli seçimler ile bedenimizi istediğimiz doğrultuda değişmesi için yönlendirebiliriz. İçsel şifalandırma mekanızmalarımızı uyararak, fiziksel, zihinsel ve duygusal detoks araçları ile daimi yenilenme sürecinizi sadece SİZ başlatabilirsiniz.

Videolar