Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Serhan Bali kimdir?

Türkiye’nin klasik müzik alanındaki tek dergisi Andante’ye imza atan, kültür sanat alanında pek çok ulusal gazete ve dergide köşe yazıları, söyleşileriyle okurla buluşan Serhan Bali klasik müziğin pek çok alanında ürün veren bir düşünce ve aksiyon insanı. Aynı zamanda uzmanı olduğu bu alanda kurumlara danışmanlık da yapan Bali, “klasik müzik” temasının etkin konuşmacılarından.

Serhan Bali

Ankara’da doğan Serhan Bali, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. Özel sektörde yöneticilik yaparken kariyer değiştirerek, Türkiye’nin çağdaş standartlarda ve ulusal çapta yayın yapan ilk klasik müzik dergisi Andante ile yayıncılık alanına girdi. 2012’de Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri Birliği (International Classical Music Awards-ICMA) jüri üyeliğine seçilen Bali, ICMA şemsiyesi altında her yıl dünyanın en iyi klasik müzik CD-DVD kayıtlarını seçen jüri heyetinde görev yapıyor.

Serhan Bali, Türkiye ve dünya klasik müzik gündemini yorumladığı köşe yazıları ve söyleşilerini aralıksız sürdürüyor, klasik müzik alanında profesyonel editörlük yapıyor. Ünlü piyanistimiz Fazıl Say'ın Yalnızlık Kederi (Doğan Kitap) adlı kitabının editörlüğünü üstlenen Bali’nin 2013’de yayınlanan (Tempo) “Romantik Dönemin Büyük Bestecileri” adında bir de müzik tarihi kitabı bulunuyor.

Klasik müzik alanında danışmanlık hizmeti de veren Bali, 2007-2009 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali'nin Danışma Kurulu üyeliğinde bulundu. Aynı zamanda Fest Travel’ın müzik danışmanlığını da yapan Bali, bugüne kadar küratörlüğünü yaptığı 50’yi aşkın klasik müzik temalı uluslararası turun müzik danışmanlığını üstlendi. Müzikseverlerle dünyanın önde gelen klasik müzik merkezlerine kültür turu da organize eden Bali, Fest Travel, D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali ve İzmir Karşıyaka Belediyesi sanat danışma kurulları üyesi. BaliÜnalp markasıyla klasik müzik temalı konser-festival organizatörlüğü hizmeti sunan Bali, Türkiye’nin ulusal çapta tek klasik müzik ödülü olan Donizetti Klasik Müzik Ödülleri organizasyon komitesi başkanı. Aynı zamanda ünlü bir radyo programcısı olan Serhan Bali, halen Borusan Klasik Radyo kanalında program, İZ TV kanalında da Batı’ya Yolculuk adlı müzik belgeselini hazırlayıp sunuyor.