Varol Yaşaroğlu

Varol
Yaşaroğlu

Karikatürist, İllüstratör, Grafi2000 Prodüksiyon’un Kurucusu ve Sahibi

Fırıldak Ailesi

Koca Kafalar

Mizah

Kreatif

Animasyon

Yeni Medya

Biyografi

Varol Yaşaroğlu, mizah, karikatür ve animasyonu harmanlayarak sunan, Türkiye’nin büyükler için yapılan ilk çizgi dizisi Fırıldak Ailesi’nin yapımcısı ve yaratıcısı, Koca Kafalar’ın yaratıcısı ve Grafi2000 Prodüksiyon′un kurucusu. “Bilişim dünyası ile mizah dünyasını birleştiren” kreatif uygulamaları ile özelikle TV, internet, mobil ortamlarında, yazılı ve görsel mecralar için projeler üreten Grafi2000 Prodüksiyon Türkiye’de ses getirecek yeni orjinal projeler geliştirmeye devam ediyor. Youtube.com/grafi2000 adresinde  özel eğlence kanalını oluşturan Yaşaroğlu, karikatür, illüstrasyon ve animasyon çalışmalarını  “Kendi yarattığımız hayal dünyasında her şeyi değiştirmek mümkün” diyerek tanımlıyor.

Yaşaroğlu, şimdiye dek “Grafi2000.com – İnternet sitesi”, “Koca Kafalar ile Baba Haber Bülteni – TV Programı”, “Öyle Bir Geçer Zaman Ki – TV Dizisi”, “Fırıldak Ailesi” gibi birçok projeye imza attı. Kanal D’de yayınlanan “Bilgisayar dünyası ile mizah dünyasını birleştiren” özgün formatlı “Grafi2000 Comedy” TV programı, Özel Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından, 2004 yılının “En İyi Eğlence Programı” seçildi. Yaşaroğlu ve Grafi2000 ekibi başarılarına reklam uygulamalarını da ekledi ve internetteki ilk Türk flash animasyon reklamı olan “Delete-Extra”yı hazırladı.

İmza attığı işlerden bazıları Tek Pota, Televizyon Çocuğu, Çılgın Bediş, Laf Lafı Açıyor, Alkışlar, D-Lüks, Rifle ve Wendy’s Beyaz Show, Çarkı Felek, Dinamit T.V. programlarının metin yazarlığı, Şen Makas tiyatro oyununun uyarlaması, Beyaz’ın “Ben Bir Küçük Cezveyim Köşe Bucak Gezmeyim” stand-up gösterilerinin ve Mehmet Ali Erbil’in Maksim Gazinosu’ndaki stand-up gösterilerinin metin yazarlığı.

Yaşaroğlu, İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi  İktisat Fakültesi Para Banka Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Uluslararası Nasreddin Hoca ve Yunus Nadi Karikatür Yarışmaları’nın da bulunduğu 25’e yakın karikatür yarışmasından ödül aldı. Güneş Gazetesi’nde karikatürist olarak çalıştı. “Plastip Show” adlı TV  dizisinin yazarlığını ve görsel yönetmenliğini sürdürdü. Milliyet Gazetesi’nin “İş ve İnsan Kaynakları” ekinde “Teşvik” adlı bant tipini yarattı. TRT 2’de “Kariyer Dünyası” adlı programa uzun süre “Teşvik”in animasyon maceralarıyla konuk oldu. Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ, Marmara, Yeditepe Üniversiteleri’nde  “bilgisayar-internet ve mizah” üzerine seminerler verdi. Uzun yıllar “Ekonomist” ve “Capital” dergilerinin karikatüristliğini ve illüstratörlüğünü  yaptı.

Konuşma Konuları

Mizah ve teknoloji

Mizahı teknoloji ile birleştirerek nasıl farklı projeler ve mecralar oluşturulabilir? Bu ikili ile mevcut projelerinize nasıl zenginlikler katabilirsiniz?

Animasyon

2D, 3D, cut-out ya da stop motion; Animasyonu projelerimize değer katması için verimli bir şekilde nasıl kullanabiliriz?

İnovasyon

Kuruluşunuz ve projeleriniz için inovasyon ne ifade ediyor? İnovatif düşünmenin püf noktaları.

Girişimcilik

Hayallerinizi gerçekleştirirken “girişimcilik ruhu”nu nasıl ateşleyebiliriz?

Yaratıcılık

Yaratıcılığı kuruluşunuzun ve projelerinizin dinamosu yapmanın yolları nedir?