Skip to content

Emre
Alkin

Ekonomist, Danışman, TV yorumcusu, Akademisyen

Güncel Ekonomi Değerlendirmeleri

Küresel Ekonomi

Finansal Yorumlar

Biyografi

Emre Alkin, ekonomi yorumlarına ve yorumculuğuna renk katan, korkulan verileri, inen çıkan döviz, borsayı, gün içinde değişen ekonomik gelişmeleri anlaşılabilir bir dille aktarabilme yeteneğine sahip. Güçlü haber kaynaklarına dayandırdığı ekonomi ve politika yorumlarını objektif bir duruşla sergiliyor, çoğunlukla vicdanlara sesleniyor.

“Mal ve hizmet satarak kar etme dönemi bitti, artık TIME konseptini doğru uygulayabilen kazanıyor.”

Prof. Dr. Alkin’i klasik kalıplar içine koymak mümkün değil, ele avuca sığmayan enerjisi, her şeyi öğrenmeye açık, ilişkilendirme yeteneğiyle tanınıyor, bu yüzden ekonomiyi yorumlarken, “Bir bakalım, bu konuda Emre Alkin ne demiş…” diyen çok oluyor.

Bugünü anlamak, yarını görmek için olayların nereden nereye geldiğini doğru görmek gerektiğini söyleyen Alkin, ekonomik gelişmeleri yorumlarken tarih faktörünü odakta tutmaya özen gösteriyor. Alkin’e göre küresel liderliği yakalamanın yolu TIME konseptini doğru uygulayabilmekten geçiyor. Global piyasada güç sahibi olmak için Telekomünikasyonun, İnternetin, Medyanın ve Eğlencenin (TIME) bir arada uygulandığı stratejilerin başarıya götüreceğine işaret ediyor.

Emre Alkin, akademik çalışmalarının yanı sıra televizyon yorumculuğu, konuşma ve seminerler ile danışmanlık ve farklı sektörlere dağılan yönetim kurulu üyelikleri sayesinde iş dünyası-akademi-medya üçgeninin nabzını tutuyor. Yorumlarındaki zenginlik çeşitlilikle mümkün oluyor. Alkin’in bilinmeyen yönleri var; müzik ve ekonomi kitaplarının yanı sıra raflarda yerini alan aşka dair kitapları.

Ünlü ekonomist merhum Prof. Dr. Erdoğan Alkin’in oğlu olan Emre Alkin, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Hızla doçent, çok genç yaşta da profesör unvanını aldı. İMKB Başkan Danışmanlığı, TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği görevlerinde bulundu. Çukurova Holding, Doğan Holding ve Altınbaş Holding gibi ekonomiye yön veren dönemin önemli özel sektör kuruluşlarında görev yaptı. Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği görevinde de bulunan Alkin’in dahil olduğu kurum ve kuruluşları sıralarken dönemsel etki veya çeşitlilik gözetmek gerek aksi halde kaçınılmaz olarak uzunca bir liste paylaşmak zorunda kalacağız. Son olarak çeşitli gazete ve televizyon kanallarında ekonomi yorumcu olarak programlara renk kattığını ve halen Topkapı Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptığını ifade ederek noktalamak gerek.

Konuşma Konuları

  • Yarın Ekonomide Bizi Neler Bekliyor?
  • Yeni Ekonomi Düzeni ve Dengeleri
  • Kriz ve Risk Yönetimi
  • Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak!

Videolar