Coşkun Aral

Belgesel film yapımcısı
Coşkun Aral
Belgesel film yapımcısı

Arşiv, Belgesel, Tarih, Seyahat, Gezi, Gazetecilik, Savaş Muhabiri, Foto Muhabir

Coşkun Aral, deneyimli bir gazeteci, haberci, uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, macera insanı, belgesel yapımcısı… Aral’ı anlatmak için kelimeler yeterli değil. Durmak nedir bilmeyen, Türkiye ve dünyanın dört bir yanını karış karış gezip gören, keşfeden, üreten ve paylaşan Aral, farklı projeleriyle İndeks Konuşmacı Ajansı’na çözüm ortağı olarak katılıyor.

Aral, 1974 yılında basın fotoğrafçılığına başladı. 1977 yılı kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflar Sipa Press aracılığı ile tüm dünyada yayımlandı. Sipa Ajansı’nın Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bu arada Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleri ile freelance çalıştı. 1980’den itibaren Times, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına Polonya’daki ünlü Gdansk görevinde, Lübnan, İrlanda, Çad ve Uzak Doğu’daki savaşlarda fotoğraf çekti. 1980’de kaçırılan bir uçakta, ilk kez hava korsanlarıyla röportaj gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İZ TV’yi kurdu. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına savaş fotoğrafçısı olarak mesleğini zirveye taşıdı.

Aral’ı ve kariyerini kendi sözleriyle tarif etmek belki de en doğrusu olur; “Yıllar boyunca bir belgesel fotoğrafçısı olarak dünyada seyahat ettiğim, dokularına indiğim yüzlerce ülke ve coğrafyada yaşanan anları belgelerken, hep aklımda tüm ayrıntılarıyla bilginin belgeye dönüştürülmesi için daha neler yapılabileceği vardı.”

Coşkun Aral’ın dünyasına hoş geldiniz!

Sayısız ülkeye seyahat etmiş, Türkiye’nin her köşesini avucunun içi gibi bilen bir gezgin Coşkun Aral. Aral bu projesinde, Türkiye’de ve dünyada birçok insanın bilmediği özel kentlere ve bölgelere geziler düzenliyor. Bu gezilerde gidilen yerin kendine has özelliklerini gözler önüne seriyor, katılımcılara eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Türkiye ve yurt dışı gezilerinde özel gruplara eşlik eden Aral ile dünyayı yeniden keşfetmeye hazır mısınız?

 

 • “Futbol Haricinde Astronomiden Gastronomiye Herşey”
 • Corona Sonrası Sıra Dışı Seyahat Rotaları,
 • Sıra Dışı Mimariler

 

Türkiye gezilerinden örnekler

Bursa: Karacabey’de at ve kangal köpekleri, göl bölgesinde kadın balıkçılar ve sazlıklarda yaşam
Denizli: Hyrapolis’in gizli yüzü. Traverten ocaklarına kuşbakışı
Antalya: Saklıkent’in saklı yüzü ve kayıp şehirler
Şanlıurfa: Siyah güller diyarı Halfeti’de Mezopotamya’yı keşif
Gaziantep: Zeugma’nın büyülü sofraları
Kilis: Ölüm tarlalarından yaşam ormanlarına
Mardin: İskender’in düş kenti Dara
Mersin- Antakya: Düşler Güneşin sofrasında kaybolmak
Sivas: Kangal’ın dünyayı fetheden doktor balıkları ve köpeklerini tanımak
Kayseri: Erciyes efsaneleri
Aksaray: Tuz gölünden Ihlara’ya Nevşehir-Ürgüp’ü farklı keşfetmek
Çankırı: Dünya’nın en büyük tuz mağarası

Yurtdışı gezilerinden örnekler

Hindistan: Spritüel mekanlar (Oşranlar), ikinci bahar diye tanımlanabilecek Rajastan’da bir Hint düğününde sembolik bir evlenme,
Kaşmir’de cenneti keşfetmek
Nepal: Everest eteklerinden jungllara uzanan yolculuk
Sri Lanka’da olağandışı festivaller
Prag’ta Türk yüzleri Rodos’ta tarihimiz içinde yolculuk
Lübnan ve Suriye’de savaş ve barışın izlerinde yürümek
Güney Afrika’da insanın atasının izinde yolculuk
Laos-Kamboçya’da kayıp uygarlıklar
Endonezya’da sualtı dünyasında kendini keşfetmek
Peru: Amazon ve İnka uygarlıkları
Mısır’da gizemli dünyalara yolculuk
Yemen’de Saba Melikesi Belkıs’ın kayıp uygarlığı

Coşkun Aral, “İnsanın Savaşı, Savaşın İnsanı” isimli sunumunda belgeselcilik ve savaş muhabirliği kariyerinde karşılaştığı olaylar ve insanların görselleriyle, hikayelerini harmanlıyor.
Hedefler ne kadar ulaşılmaz görünürse görünsün, her zaman her şeyi başarmanın bir yolunun olduğunu vurguladığı konuşması ile dinleyenleri zoru başarmak konusunda etkileyici sunumuna ortak ediyor.

Savaşın insanından insanın savaşını dinlemek isteyenler için belirtilen tüm konular, toplantıların temasına göre şekillendiriliyor. Sunumları risk alma, zaman yönetimi, liderlik ve takım ruhu konularında ilham verici örneklerle dolu.

 • Bilgi iyileştirir, bilgi kazandırır
 • Kent Kültürü, Yaşam ve Mimari
 • Sıra Dışı Seyahat Parkurları
 • Sıra Dışı Yaşamlar
 • Sıra Dışı Tedaviler
 • Sıra Dışı Giysiler/ Makyajlar/ Saçlar
 • Sıra Dışı Yemekler ve Pişirme Yöntemleri
 • Sıra Dışı İnançlar, Ayinler, Düğünler
 • Dünyanın Kadınları ve Çocukları
 • Gezi ve Macera
 • İlk İnsandan Günümüze 360 Derece Yerküre…

Fotoğraf & Video Workshop’ları

Coşkun Aral, mesleki birikimini rehber edinmek isteyen gruplar için fotoğraf çekim & belgesel çekim workshop’larına katılıyor.

Belirlenen gezi parkurlarında hem teknik bilgilendirme yapıyor hem de seyahat edilen bölgeyi “Haberci” bakışıyla tanıtıyor.

Etkinlik süresince çekilen fotoğraf ve video kayıtlar etkinlik sonrası Coşkun Aral tarafından değerlendiriliyor.

 • Sizin de bir belgeseliniz olsun!

Usta belgeselci Aral’ın çektiği belgeselleri yıllardır ilgiyle izliyoruz. Bugüne kadar oluşmuş ve bin bir emekle hazırlanmış devasa arşivi ise son derece değerli. Aral, İndeks Konuşmacı Ajansı çözüm ortağı olarak firmalara belgeseller hazırlıyor. İstenildiği takdirde zengin arşivinden de faydalanma imkanı sunan Aral, gerektiğinde firmanın hedefleri doğrultusunda yeni belgesellere imza atıyor. Neden siz de Coşkun Aral ile bir belgesel yapmıyorsunuz?

 • Firmanızın 3D tanıtımı var mı?

Coşkun Aral’ın bir diğer projesi ise firmaların tanıtım aracı olarak kullanabilecekleri 3D filmler hazırlamak. Özelikle fuarlara katılım sağlayacak firmalar için son derece fayda sağlayan bu çalışma ile hedef kitleye ayrıntılı, yaşıyormuş hissini veren bir tanıtım gerçekleştirmek mümkün oluyor. Örneğin bir otel tanıtım filmini izleyen kişi 3D gözlüğünü takarak otelin içerisinde istediği gibi dolaşma fırsatını elde ediyor; odalara, lobiye gidebiliyor. Sadece otelin içerisi değil aynı zamanda otelin bulunduğu bölge de bu filmde yer alabiliyor. Böylelikle oteli fiilen ziyaret etmeden deneyimleme şansı elde edilebiliyor.

Diğer projeler…

Aral firmaların ihtiyaçlarına göre farklı çalışmalar da gerçekleştiriyor. Bu çalışmalardan bir tanesi çeşitli firma çalışanlarına yemek atölyeleri düzenlemek. Bir lezzet avcısı olan Aral, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir köşesinde tattığı farklı lezzetleri bu atölyelere taşıyor, aşçıların yardımıyla hazırlanan yemeklerin hikayesini de paylaşmayı ihmal etmiyor. Coşkun Aral’ın çeşitli kitap çalışmaları da bulunuyor. Türkçe ve yabancı dilde basılmış pek çok kitabı bulunan deneyimli gazeteci, şirketler adına da istekler doğrultusunda kitap hazırlayabiliyor.