Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  Sabri Öncü, Dr.

Sabri Öncü, Dr.

Sabri Öncü

Sabri Öncü, Dr.

Finansal İktisatçı

Sabri Öncü, ABD finans piyasalarında uzun yıllar çalışmış bir finansal iktisatçı. SoS Economics’in kurucusu Öncü, para, borç ve kredi riski yönetimi alanında uzman isimlerden. İktisat, politik iktisat, finans, türev piyasaları,, türev piyasaları, modern para kuramı gibi niş konularda özel topluluk ve gruplara konuşmalar yapan Öncü bilgi ve deneyimini dinleyicileriyle paylaşıyor.

Bugüne kadar saygın uluslararası dergilerde akademik ve günlük gazete, dergi ve elektronik yayınlarda güncel çok sayıda makalesi yayımlanan Öncü, konuk öğretim üyesi olarak bulunduğu New York Üniversitesi, Stern İşletme Okulu’nun yayınladığı iki kaynak kitaba yaptığı katkılarıyla 2007 yılından bu yana sürmekte olan küresel finansal kriz tartışmalarına müdahil oldu. Dr. Öncü, halen Hindistan dergisi The Economic and Political Weekly, H. T. Parekh Finans Sütunu yazarı olup, makaleleri Naked Capitalism, Prime Economics ve Counterpunch gibi önemli web sitelerinde yayımlanmaktadır.

Sabri Öncü Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden lisans (1984) ve yüksek lisans (1986) ve aynı üniversitenin Matematik Bölümü’nden lisans (1986) dereceleri olan Dr. Öncü, 1984-86 yılları arasında yine Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev aldı. Ardından Alberta Üniversitesi Uygulamalı Matematik Bölümüne giren Öncü, uygulamalı matematik dalında 1989’da yüksek lisans ve. 1992’de doktora derecelerini aldı. Alberta Üniversitesi tarafından Kanada’nın en saygın ödülü olan “Killam Anısı ” ödülüne 1990’da layık görüldü. 2006’da Stanford Üniversitesi’nden bir de işletme yüksek lisansı aldı.  Drezdner-RCM Küresel Yatırım (Drezdner-RCM Global Investors) Şirketinde Sabit Gelir Araştırma Bölümü Direktörlüğü, Hindistan Merkez Bankası (RBI) İleri Finansal Araştırma ve Eğitim Merkezi (CAFRAL) Baş İktisatçılığı, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Gelişme Konferansı (UNCTAD) Kıdemli İktisatçılığı gibi görevler yapmıs olan Öncü. New York, Donau, Bilkent, Sabancı ve Kadir Has Üniversitelerinde finans ve iktisatın çeşitli dallarında lisans, yüksek lisans (MBA) ve doktora düzeylerinde dersler vermiştir.

  • Korona Sonrasında Dünya Ekonomisi ve Politikası
  • Küresel Finansal Araçlar ve Piyasalar
  • Küresel Borç Krizi
  • 1