Işık Menderes

Metafizik Uzmanı-Yazar
Işık Menderes
Metafizik Uzmanı-Yazar

Işık Menderes, yaşamımızı yönlendiren evrensel yasaları, Tanrı aşkını, psikolojik yapımızı etkileyen ve şekillendiren olguları, spritüel yolculukta bizi bekleyen tehlikeleri, ilahî bilgilerin yoğun yaşam koşulları içerisinde fark edilebilmesi için yardım alınabilecek yöntemleri, genetik hafıza, aile bağlarıyla nesilden nesile geçen travmaların çözümlenmesi gibi birçok bilgiyi evrensel bir bakış açısıyla inceliyor.

Kadim hikayeler

“Gerçekten sahip olabileceğimiz tek servet, ruhumuzu keşfetmek ve geliştirmek için sarf ettiğimiz çabaların tümüdür” diyen Menderes, spritüel uyanış macerasında insanın kendi ruhunu tanıması ve ruhunun dünyaya gerçekleştirmek için geldiği “amacı” bulması gerektiğini vurguluyor.  Menderes, ruhsal gelişimdeki en büyük sınavı ruh ve madde arasındaki dengeyi kurmaya çalışarak verdiğimizi belirtiyor. Okuyucu ve dinleyicilerine ilham vermek, ruhlarındaki coşku kıvılcımlarını ateşlemek üzere hareket eden Menderes, metafizik gibi zor bir konuyu esprilerle ve insanlığa mal olmuş kadim hikayeler ile birleştirerek anlatıyor.

Kanada’da Siyasal Bilgiler, Paris’te İletişim ve Halkla İlişkiler okuyan Işık Menderes, aklı ve gönlü en çok metafizikte kaldığından bu yönde çalışmalara ağırlık verdi. Beş yıl boyunca Radikal gazetesinde mistik ve psikolojik konular üzerine köşe yazdı. Çok çok uzun yıllardır  metafizik alanında çalışmalar yapıyor. Hepimizin zihnini meşgul eden (ve nice kargaşaya sebep olan), “Ben kimim?”, “Nereden geldim?, “Nereye gidiyorum?” kişisel gelişim yolculuğumuza cevaplar ararken, insanın ruhuna ve ruhsal arayışına değinen pek çok konuyu metafizikle bilimi sentezleyerek anlamaya ve anlatmaya gayret ediyor.

Tabular, İnançlar ve Hayaller – Bilgelik Kursu

“Sorgulanmayan bir hayat yaşamaya değmez” der Sokrates. Nereden gelip nereye gittiğimizi sorgulamak, kendimizi mercek altına koyup incelemek demek. Kendileri için belli idealler seçmiş, oldukları gibi kalmayıp olmak istedikleri kişi haline gelmeye çabalayan cesur yürekler, bu keşif sürecinin acısını ve heyecanını iyi bilirler.  “Aynı olaylar neden tekrar ediyor? Nerede hata yapıyorum? Kendimi kimin gözleriyle görüyorum? Hayallerimi gerçekleştirmekte, özlemlerimi gidermekte niçin zorlanıyorum? Gerçekte arzu ettiğim şeyler nedir? Hayatım ne oranda kendi değerlerimi yansıtıyor? Kime ne yalanlar söylüyorum? Kendimi neden mutsuz ve huzursuz hissediyorum? Tanrı’ya olan inancım gerçek mi? Vicdanım neden sızlıyor? Neden korkuyorum? Neden iyileşemiyorum? Neden sevemiyorum? Neden sevilemiyorum? Neden, neden, neden…

Yukarıdaki soruların bazılarını sormakta hiçbir beis görmüyorsanız; yaşamınızı sinsice yöneten, ruhunuzdaki potansiyeli tüm ihtişamıyla ortaya çıkarmanızı önleyen tabularınızı ve inançlarınızı irdelemeye hazırsanız; kendinizi koyduğunuz o dar kalıplardan çıkartıp daha özgün ve özgür bir kişi olmayı delice arzuluyorsanız, Işık Menderes’i dinlemek hoş bir serüven olabilir…

  • Paranın fiziği ve metafiziği
  • Ruhun amacını keşfetmek
  • Arzularımızı ve hayallerimizi gerçekleştirmenin püf noktaları
  • Yaşam döngülerindeki kadersel anlar