Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  YAZILAR-   /  Bora Ersezen Yazıları   /  NEREDEN NEREYE…BİR SOSYAL SORUMLULUK HİKAYESİ

NEREDEN NEREYE…BİR SOSYAL SORUMLULUK HİKAYESİ

Çeşitli şekillerde yapılan yardımseverlikler, iyilikler, projeler, kurulan vakıflar, dernekler hepsi bir amaç uğruna bir şeyler için yapılıyordu. Çevremizdeki bir şeyi değiştirmek, daha iyi nasıl yaparıma getirmek ve artı bir değer katmak, kimi zaman bir çevre çalışması ile bir yerleri güzelleştirmek, kimi zaman bir okul yapmak veya bir okulun inşatına katkı yapmak, bir aileye yardım etmek, bir çocuğun hayatını değiştirmek bir giysi, bir kitap veya bir sinemaya götürmek, bir engelli ile bir gün geçirmek ona yaşamadığı güzellikleri yaşatmada sadece aracılık etmek bireysel bir faaliyet olarak kişisel gelişimimize değer katmadı mı? Evet, tüm bu güzellikler bize ve çevremize farkındalık yaratmak olarak döndü. Bir şeyleri güzelleştirmek için bir proje yazmadık mı? Acaba yapabilir miyim? Bende bir proje üretebilir miyim? Demedik mi?

Evet bazen çocuktuk, bazen bir gençtik, bazen bir yetişkin olduk. Doktor, Öğretmen, Mühendis, her meslekten kişi olduk. Bazen bir Ceo olduk, giydik eldivenleri fidan diktik, bir genci alıp ona mesleki koçluk yaptık. Engellilerimiz için kitap okuduk, düşledik hayal ettik. Bir proje yazdık belki basitti ama içindeki duygu ve düşünce bizimdi birşeyler yapmak üzere yanıyordu içimiz. Gönüllülük kavramı ile tanıştık. Bir vakfa bir derneğe üye olmak istedik. Gönüllü olduk, eğitimler aldık. Sahaya çıktık proje gönüllüsü olduk. Çalıştık üye yaptık gönüllü kazanımı yaptık eğitimler verdik. Yıllar geçti bizde artık bir sosyal sorumluluk gönüllüsü olduk.

Evet burada ufak bir giriş yaptık, sivil toplum kuruluşlarını, gönüllü çalışmaları ve sosyal sorumluluk projelerini değişik zamanlarda farklı farklı olarak anlattık, bu işin hem bireysel yanları hem kurumsal yanları olduğunu biliyoruz. Projeleri yazıyoruz, bazen çok büyük sponsorlar buluyoruz. Geliştiriyoruz çok güzel haberler yapıyoruz, evet bunların hepsinin farklı öyküleri ve hikayeleri var, gönüllü olarak çalıştığımız bir kurumda çok farklı insanları ve kültürleri tanıma fırsatı yakalıyoruz. Bir çocuğun, bir engellinin, bir kadının hayatında neleri değiştirdiğimizi görüyoruz.

İşte sosyal sorumluluk böyle bir şey, bir gönül biraz sevgi biraz istek işte bir araya geldiği zaman yapılamayacak proje yoktur. Mutlaka mali kaynakları da olacaktır ama o işe inanmak o proje de gönüllü olmak çok farklı değişik alanlara taşıyacaktır insanı, bunu için her zaman gönüllülük ve her zaman proje.