Skip to content

Murat
Özbilen

Yönetim Danışmanı, Güvercin İletişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı

Biyografi

Murat Özbilen, verimlilik artırma, denetim, organizasyonel ve teknolojik sistem geliştirme ve entegrasyon, aile şirketlerinde devir planlaması ve stratejik yönetim projeleri ile zamanın ruhuna uygun alt başlıklarda ortağı olduğu uluslararası platformun dinamikleriyle danışmanlık yapıyor. Danışmanlığını yaptığı konularda, gerek aile şirketinde, profesyonel çalışmalarında ve bazıları hayli tanınmış marka olarak devam eden girişim tecrübelerinde edindiği sıcak deneyimler üzerinden yönetmesi katma değer yaratan bir ayrıcalık.

Özbilen, Institute of Industrial Engineer’dan Mitchell Fein-Outstanding Leadership and Profession ödülü ile Sigma Xi, Onursal Araştırma Topluluğu’ndan Junior Researcher ödülüne sahip. Halen Rotterdam Universitesi (Hollanda), SRBII (Belçika) ve Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim üyesi.

Aile şirketlerinde yönetim nasıl olmalı?

Özbilen aile şirketlerinin yönetiminde önemli deneyime sahip. Özbilen’e göre girişimciler şirketi kurup pazarda yer edindikten sonra girişimcilik ruhunu yönetme becerisine kaydıramıyorsa, ilk başta varlıkları şirkete büyük katkılar sağlamasına rağmen, artık yönetime zarar vermeye başlarlar. Bu nedenle de işi profesyonellere devretmek gündeme gelir. Ancak bu da ailenin tamamen yönetimden çekilmesi anlamına gelmiyor: “Aile şirketleri kuruldukları anda çok dinamiktir. Patronlar aynı zamanda yöneticidir. İş ile ilgili tüm değer yargılarını, görüşlerini aynen aktarırlar. Böyle bir şirket pazarda yer edindikten sonra artık önemli olan girişimcilik ruhundaki etkinin yönetebilme becerisine dönüşmesidir.”

Uluslararası tecrübe

Lisansını Polytechnic University, NY’da Endüstri Mühendisi olarak tamamlayan Özbilen yine aynı okulda Sanayi Mühendisliği alanında yüksek lisans yapmış, eğitimine ABD, Hollanda ve İngiltere’de operasyonel denetim, IT/IS, Lojistik Yönetimi alanlarında devam etmiştir. BMC’nin ortaklarından olan Murat Özbilen, şirketin Orta Doğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetler direktörüdür.

Andersen Consulting, Arthur Andersen, ARGE Danışmanlık ve IBM Consulting Group’da danışmanlık ve üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştu.

Konuşma Konuları

  • Aile Şirketlerinde Nesil Değişimi
  • Değişimin Yönetimi/Değişimin İnsan Boyutu
  • Farklı Kültürlerle Performans Göstermek

Videolar