Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  YAZILAR-   /  Mete Mordağ   /  İstisnasız güzelliğin peşinde
Mete Mordağ - Maison Francaise

İstisnasız güzelliğin peşinde

Maison Française

 

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım ödüllerinde dört farklı sektörde dört iyi tasarım ödülü kazanan, 2020 Edison ve If Design ödüllerinde ise jüri koltuğu için davet alan tek Türk isim olan Mete Mordağ ile heyecan dolu tasarım yolculuğunu konuştuk.

…Tasarımlarınızı, güzelliğin ve mantığın ortak bir dilde konuştuğu kalıcı ürünler olarak tanımlıyorsunuz. Tasarım sürecinizden bahsedebilir misiniz? İlham kaynağınız neler oluyor? 
Tasarım sürecindeki her kararın açık ve net bir nedeni olması çok önemli. İyi tasarım samimidir, açıktır; ona baktığınızda, üzerindeki her detayın net sebeplerini görebilirsiniz. Ürüne eklenen veya ondan silinen her çizgi onu daha ergonomik, daha hafif, daha pratik veya daha verimli yapabilmek adına olmuştur. Bu bakış açısı ile estetik göreceli bir kavram olmaktan çıkar, bir obje iyi veya kötü görünmekten ziyade doğru veya yanlış görünmeye başlar. Hantal bir teknenin “yanlış” görünmesinin nedeni hidrodinamik olmayan yapısıdır. Ergonomik olmayan bir sandalye veya kalem iyi görünemez. Gereğinden büyük yapılmış bir bağlantı parçası görsel açıdan da rahatsız edicidir. Doğanın estetikteki büyük uzmanlığını kanıtlamış olmasının nedeni yaradılışa olan mantıksal yaklaşımının kusursuz olmasıdır. Ortaya koyduğu “istisnasız güzelliğin” ardındaki her bir kıvrımın, bağlantının, ölçünün çok net sebepleri vardır. Bu anlamda, estetik, doğanın ve evrimin aklımıza tanımlanmış olduğu sayılar ve oranlardan ibarettir. Müziğin, rengin, formun hepsinin bir matematiği vardır. Tasarım kendi özel alanında bu matematiği öğrenmek ve bunu icra etmekle yükümlüdür…
…2020 Edison Ödülleri ve If Design ödüllerinde jüri koltuğu için davet alan tek Türk isimsiniz. En son Design Turkey’de ise 4 farklı sektörden 4 “iyi tasarım” ödülü aldınız. Bu önemli başarıları değerlendirebilir misiniz? 
Bu gurur verici davetlerin ardında, 12 yıllık yoğun bir tasarım kariyeri, çok farklı sektörlerden onlarca marka için üretilen 25’i aşkın patent ve 100’lerce tasarımın etkisinin yanı sıra, endüstriyel tasarımını üstlenmiş olduğum akıllı baston WeWalk’un global anlamda elde ettiği başarının büyük rolü var. YGA’nın (Young Guru Academy) yarattığı ve Vestel mühendislerinin geliştirdiği WeWALK’un ortaya çıkış hikâyesine destek verebilmiş olmak benim için her zaman büyük bir gurur kaynağı olacak. WeWALK, geçtiğimiz Mayıs ayında görme engelli kullanıcılarla buluştu. Amerika’nın inovasyon alanındaki en prestijli ödüllerinden biri olan Edison Altın Ödülü’ne layık görülmesinin yanında Time tarafından 2019’un en iyi icatlarından biri olarak seçildiğini geçtiğimiz aylarda öğrendik…