Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  Hüseyin Özer

Hüseyin Özer

Hüseyin Özer

Hüseyin Özer

Restoran İşletmecisi, Girişimci, Eğitimci

Hüseyin Özer, “Michelin Guide” tarafından tavsiye edilen dünyanın ilk Türk lokantaları Özer ve Sofra restoranlarının sahibi başarılı bir girişimci. Aynı zamanda idealist, kendini sürekli güncelleyen, geliştiren, yenilikçi bir iş adamı. Anne ve babası o henüz küçük bir çocukken ayrılan Hüseyin Özer, bir namus cinayetinin köşesinden dönerek tutunmuş hayata. Özer’in yaşamı başarı öyküleriyle dolu.

Hayat hikayesi ilginç, bir Yeşilçam filmi kadar acıklı ve sıra dışı.

Öykü hazin bir sonla bitmiyor. Hikayesi Tokat’ta başlayan Özer, çok küçük yaşta önce Ankara’da hayatla yüzleşiyor. Parası ve kalacak yeri olmadan bir yandan çalışıyor, bir yandan da İngilizce öğreniyor. Okul yüzü görememiş olsa da kendini geliştirmekten geri kalmıyor, eğitimin önemini biliyor. Beslenmek, barınmak ne kadar önemliyse ruhunun beslenmesi için de aldığı kitapların da o kadar mühim olduğunu söylüyor geriye dönüp baktığına.

İngiltere’ye gitmeye karar veriyor. Biriktirdiği para ancak otobüs seyahatine izin veriyor. “Herkes ‘büyük adam’ olmak isterken, ben ‘iyi bir adam’ olmayı kafama koymuştum” diyor Özer, o yılları anarken. Londra’ya gider gitmez bir İngilizce kursuna yazılıyor, bir yandan da dönercide işe girip çalışmaya başlıyor. Yıllar sonra çalıştığı dükkanı satın alıyor. Dönercinin önünde kuyruklar oluşmaya başlıyor.

“Kazandığınız parayı bankaya koymayın, o başkasına yarar; kendinizi geliştirmeye harcayın…” diyen Özer, ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde sağlıklı ve ekonomik yemekler yapmak için yemeklerin fiyatını müşterilerin belirlediği bir cafe zinciri kuruyor. Hikayesi çok çalışarak hızla büyüyor gelişiyor. Öyle ki, Londra’nın en işlek ve önemli merkezlerinde bulunan Özer ve Sofra restoranları ile dünyaya Türk yemeklerini ve Türk misafirperverliğini tanıtıyor. Özer’in, tüm dünyada satılan “Sofra Cook Book” adlı İngilizce bir yemek kitabı bulunuyor. Kitap, modern Türk ve Orta Doğu meze ve yemek tariflerini içeriyor.

“Hüseyin Özer Eğitim Vakfı”nı kurarak sektörüne kaliteli eleman yetiştirme hayalleri kuran Özer, restoran nasıl işletilir, nasıl dolu tutulur, giyim, kuşam, yemek yeme sanatı, müşteriyi geri getirme sanatı, insan ilişkileri, şarap içimi, şaraptan anlama, sağlıklı yaşam, diyet, kendine iyi bakma, güzel konuşma sanatı, vücut dili, organizasyon yapma, dengeli yemek yeme, hijyen kuralları gibi eğitimler veriliyor.

Sıradışı Bir Hayat Hikayesi; Sokak Çocuğuydu, Aristokratların Arkadaşı Oldu

  • Sağlıklı ve Şık Beslenmenin Kitabını Yazdı
  • Marka Nasıl Yaratılır; Bir Türk Markasının Öyküsü
  • Başarının Sırrı Eğitim; İlkokul Mezunu Değil Doktorası Var
  • Restaurant İşletmesinde Mucize Yaratmak
  • Girişimcilik Hikayesi; Sıfırdan Bir Zincir Yarattı
  • En Zor Şartlarda Bile Mutlu Olmak Mümkün Mü?

 

  • 1