Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  YAZILAR-   /  Mete Mordağ   /  Geleceği tasarlayan Türk
Mete Mordağ - Haber - Türkiye

Geleceği tasarlayan Türk

Geçtiğimiz yıl Edison Altın Ödülü’nü kazanan akıllı baston WeWalk’ta imzası bulunan endüstriyel tasarımcı Mete Mordağ, bu defa aynı yarışmanın jüri koltuğuna oturdu.
Akıllı ürünleri çiziyor 
Endüstriyel tasarımının altında Mordağ imzası bulunan; hayat alanı için akıllı ürünler sunan Bean, fotoğrafçılık için devrim niteliğinde olan Capsule360, teknolojiyi görme engelliler ile buluşturan akıllı baston WeWalk, interaktif ekran dönüştürücü Wollox bu ürünlerden sadece birkaçı. Bu tasarımlar sayesinde hem yerli üretim artıyor hem de katma değerli ihracat yapılıyor.
Bean ürünleri, aydınlatma ve elektronik cihazların tak-çalıştır özellikli ürünlerle tek bir uygulama ya da web üzerinden kontrol edilmesini sağlıyor. Bean projesi Ankovanı’nda 118 bin ₺ ile fonlanmıştı. Inovatif ürünler ile fotoğrafçılık ve video sektöründeki kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen Miops, Capsule360 ile Kickstarter’da 600 bin $ ile fonlanmıştı. Yerli bir girişim ürünü olan akıllı baston WeWalk ise 2016 yılında Ankovanı’nda 290 bin ile 2018’de ise Indiegogo’da 54 bin dolar ile fonlanmıştı. Akıllı baston projesi, Edison ödülü dâhil olmak üzere pek çok ödüle ve yatırıma layık görüldü. Wollox interaktif ekran dönüştürücü her türlü ekran veya projeksiyon alanının yüzeyini (tahta, hali, duvar gibi) dokunmatik hâle getiriyor. Geçtiğimiz ay Arıkovanı fonlama platformunda 232 bin ile fonlanarak hedefine ulaştı. Şu an üretim sürecinde olan Wollox’un bu sene sonunda pazara çıkması hedefleniyor.
Mordağ tasarım imzası 25 ülkede 
Mete Mordağ, bugüne kadar müşterilerine 25’in üstünde patentli ürün ve fikir kazandırdı. Ayrıca Mordağ Design imzası taşıyan 100’ü aşkın ürün 25’i aşkın ülkede kullanıcılar ile buluşuyor. Dünyada yaşanan dijital dönüşüm her alanda kendini gösteriyor. Merkezinde teknolojinin yer aldığı bu yeniçağın mimarları ise endüstriyel tasarımcılar…