Skip to content

Girişim-Melek Yatırım

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Başarılı bir marka ya da iş oluşturmak için harika fikriniz olabilir. Ama bu fikirleri gerçekçi bir yol çizerek geliştirmek ve ilerletmek önemlidir. Bu alandaki konuşmacılarımız alanında deneyimli, yanılmaz bir tutkuya sahip, hedef ve hayallerini gerçekleştirmek için cesur kararlar almış vizyoner kişiler. Konuşmacılarımız ile iş ruhunun başarısını anlamak, girişimin o büyüleyici yolculuğunda benzersiz fikirler elde ederek, deneyimlerden yaralanmak ve network oluşturmak çok kolaydır. Konuşmacılarımız hayallerinizdeki yoldan geçmiş kişiler olarak girişim yapmanın önceliklerini, zorluklarını pratik ipuçlarına sıkıştıracaklar.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_custom_heading text=”TEKNOLOJİ VE İNOVASYON” font_container=”tag:h5|text_align:left” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1585910856359{margin-top: 10px !important;padding-left: 0px !important;}”][vc_column_text]Gelecek – Fütürizm ve Trend-Yenilik

Girişim-Melek Yatırım

Yapay Zeka- Bilgi teknolojileri ve siber güvenlik

Bilim, ARGE İnovasyon, Yaratıcılık[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]

Aslı Zuluğ
Dr.

Gıda Mühendisi, Akademisyen, Girişimci

Beslenme

Gıda Güvenliği

Coğrafi Etiketli Ürünler

Gelecek Perspektifi

Biyografi

İnovasyonun akıllı telefona yüklenecek aplikasyonlarla sınırlı olduğunu sananların tersine Gıda Mühendisi Dr. Aslı Zuluğ, kadim bir Türk yemeğine yaptığı inovatif yaklaşımla Silikon Vadisi’ne yürümeye hazırlanıyor.

Girişimci gıda mühendisi

Dr. Aslı Zuluğ akademik kimliğinin yanı sıra bir girişimci. Lisans derecesini Ege Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans derecesini Mediterranean Agronomic Institute of Chania (MAICH), Yunanistan, İş Ekonomisi ve Yönetim bölümünden aldıktan sonra doktora derecesini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi bölümünde tamamladı.

İnovasyon peşinde

Zuluğ, 2019 başında, TÜBİTAK’a, TÜBİTAK 1512 kodlu BİG projesini yazdı. Bireysel Genç Girişim olarak Türkiye’den kabul edilen 146 projeden biri de Zuluğ’un bu projesi “pacha cips” oldu. Aslı Zuluğ, TÜBİTAK TEYTEB Destek programından yararlanılarak geliştirilen Pacha markasıyla, çıkış noktası paça çorbası olan fonksiyonel bir ürün yarattı: “pacha cips”. Teknoloji marifetiyle yaratılan bu gıda takviyesi ürün Zuluğ’un hayallerinin henüz ilki, devamında gelecekler ise hepimizi şimdiden heyecanlandırıyor.

Doktoradan sonra Koç Holding bünyesinde Divan Grubu’nda gıda güvenliği uzmanı olarak çalışan Zuluğ, 2008 yılı itibarıyla Swissotel The Bosphorus da gıda güvenliği ekip lideri olarak görev aldı. Özel sektördeki bu deneyimlerinin Aslı Zuluğ’a farklı bakış açıları kazandırdığı da aşikar.

Eğitmen kimliği

Dr. Aslı Zuluğ, 2013 yılından beri yarı zamanlı olarak, özel ve devlet üniversitelerinde, gıda güvenliği, gıda politikaları, yiyecek ve içecek yönetimi, yiyecek ve içecek satış pazarlama alanlarında dersler vermeye devam ediyor. Gıda Türk dergisinde Gıda Hijyeni ve Gıda ekonomisi köşelerinde yazılar yazıyor.

Konuşma Konuları

 • Gıda Güvenliği
 • Beslenme
 • Coğrafi Etiketli Ürünler
 • Tüketici Davranışları
 • Bir girişim öyküsü

Videolar

Başak
Özer

Teknoloji Yöneticisi, Girişimci, Melek Yatırımcı, Strateji Danışmanı

İnovasyon

Tasarım

Pazarlama

Teknoloji

Girişim

İnsansız Araç

Biyografi

Başak Özer, temel eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra geleceği yurt dışında inovasyon merkezlerinde arayan maceracı profesyonel girişimcilerden. Özer’in arayışı, küresel anlamda bütün dünya için somut  başarılarla dolu. Başarıyı  kutu dışı bir yaklaşımla tariflerken girişimci ve yönetici olarak deneyimlerini birleştirdiğini görüyoruz;  “Egolardan arınmış takım ruhu – sağlıklı rekabet – merak – inovasyon tutkusu – yaratıcılığı alkışlamak – hata yapmaktan korkmamak – pazar ve çözüm odaklı olmak – agile ürün geliştirmek.”

Pazarlamadan teknolojiye farklı bir serüven

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Başak Özer, Michigan Üniversitesi’nde MBA programını tamamladı. ABD’de sensor ve mikroişlemci alanında isim yapan Honeywell’de Küresel Ürün Yöneticisi olarak iş hayatına başladı.  Dünyanın ilk iki GPS-Big Data yazılım şirketlerinden biri olan Tele Atlas’ta Ürün ve Pazarlama Küresel Başkan Yardımcısı,  Dünyanın ilk zeki mobil reklam platformu Quattro Wireless’te Ürün ve Pazarlama Başkan Yardımcısı pozisyonlarında görev aldı. MIT’nin bir start-up’ı olan Superpedestrian’a yatırım yapan Özer, Nokia Sosyal ve Konum Tabanlı Uygulamalar Küresel Yöneticisi olarak çalısmaya başladı. Nokia Pulse’ın mimarlarından biri olarak Berlin merkezli şirkette, Boston – San Francisco ekiplerini yönetti.  Nokia’nın satışını takiben, kurucusu olduğu Boston merkezli danışmalık kurumu SpicaPartners’la mobil teknoloji tecrübesiyle inovasyon ve  ürün stratejisi konularında danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

Yurt dışında başarılı kariyer

ABD-Boston’da yerleşik olan Özer, halen dünyanın en önemli insansız araç üretimi yapan şirketi Motional’de Başkan Yardımcısı olarak çalışıyor. Motional, Hyundai Motor Group’un otomobil parçaları tedarikçisi Aptiv ile otonom araçlar yapmak için kurduğu ortak girişim, her iki şirkette küresel otonom sürüş ekosistemindeki konumlarını güçlendirmek için 2’şer milyar dolar yatırımla Motional’ı kurdu. Şirket dünyanın ilk ticari robotaksisi veya Seviye 4 otonom sürüşü başlatmak üzere çalışmalar yapıyor.

Melek yatırımcı ve girişimci kimliği

Özer, “start-up” dünyasının ikinci kalbi sayılan coğrafyada gerek girişimci gerekse  melek yatırımcı olarak da aktif rol alıyor.  Bir dönem, Türkiye’nin en büyük telekom ağı Turkcell’e  IOT (internet of things) şemsiyesi altında sağlık (connected health), evde yaşam (connected home), ve eğitim (connected education) danışmanlıkları verdi.

Özer, danışmanlık çalışmalarına dünyanın en yaratıcı ve heyecanlı projelerinden birinde üst düzey yönetici olmak üzere ara verdi; insansız araç teknolojisini geliştiren girişim takımında, Güney Kore’den yatırım alarak Google’ın en büyük rakibi olarak geleceğe koşuyor. Boston – SanFrancisco ve Güney Kore’de yerleşik ekipleri yönetiyor.

Konuşma Konuları

 • Çözüm odaklı kullanılabilir inovasyon
 • Seri Girişimci olarak başarıyı yakalamak
 • Dünya nereye koşuyor; Teknolojide yeni trendler

Tolga
Tanrıseven

KizlarSoruyor.com Kurucusu

Teknoloji

İnovasyon

Yaratıcılık

Girişim

Motivasyon

Hedef Kitle Pazarlaması

Biyografi

Tolga Tanrıseven, yeni nesil girişimci. Y ve Z kuşağının en popüler sitelerinden biri KizlarSoruyor.com’un kurucusu. ABD’de GirlsAskGuys adıyla kurulan Türkçe ve İspanyolca olarak da kullanıcılarla buluşan site 5 ülkede yayın yapıyor, 20 milyondan fazla tekil ziyaretçiye sahip.

Başarılı girişimci

Tolga Tanrıseven bu başarılı girişimi bakın nasıl anlatıyor; “İçerik çok önemli ama tek yönlü değil, gerçek kişilerin ürettiği organik içerik artık kıymetli olan. Benim de KizlarSoruyor’u kurarken hedefim bir içerik sitesi oluşturmak değil, farklı konularda tutkulu, bilgili, birbirine yardım etmeye hevesli kadın ve erkekleri bir araya getiren bir topluluk oluşturmaktı. Doğru topluluk, yeni, taze ve organik içerik KizlarSoruyor’un başarısının sırrı.”

Bir milyona ulaşan üye sayısıyla girişimcilik eko sisteminin parlayan projelerinden biri olarak ün yapan KizlarSoruyor.com tamamen Tolga Tanrıseven’in imzası taşıyor. Başarıyı açıklayabileceğimiz kriter ne olabilir diye soracak olursanız: tutku!  Tutku hayatın sırrı. Bu sırrın tarifi ise Tanrıseven’in üslubu ve kelimeleriyle; “Bu dünyada hepimizin tutkuyla bağlı olduğu, ilgi duyduğumuz, bilgili olduğumuz niş bir alan ve bu tutkumuza dair söyleyeceklerimiz, paylaşmak istediklerimiz var. Ve hepimizin hayatın farklı alanlarına dair birbirimize soru sormaya, bilgi ve fikir almaya ihtiyacı var. Bu kimi zaman sevgilimizle yaşadığımız bir soruna dair karşı cinsten fikir alma ihtiyacı olabilir, kimi zaman spor, güzellik ya da seyahatle ilgili bir bilgi, tavsiye arayışı olabilir.”

Tanrıseven Bilgisayar Mühendisi. Eğitim için gittiği ABD’de çalışmaya ve tam zamanlı yaşamaya başladı. Ziyaretçi rekorları kıran GirlsAskGuys.com’u 2008’de hayata geçirdi. Site 2013 yılında O’Brien Capital’dan 800 bin dolar, diğer yatırımcılardan ise 200 bin dolar olmak üzere toplamda 1 milyon dolar, 2015 yılında ise 1.2 milyon dolar yatırım desteği almayı başardı. Tanrıseven, GirlsAskGuys.com’un İspanyolca versiyonu olan EllasSaben.com’u 2014 yılında, Portekizce versiyonu olan ElasSabem.com’u ise 2015 yılında hayata geçirdi.

Kadın ve erkeklerin ikili ilişkiler, moda, spor, alışveriş ve sağlık gibi başlıklar altında merak ettikleri konuları karşı cinse sorarak cevap almalarına, deneyim ve görüş paylaşımına olanak sağlayan KizlarSoruyor.com, GirlsAskGuys.com sitesinin Türkçe versiyonu olarak 2011 yılında internet kullanıcılarıyla buluştu.

Pazarlama stratejisi geliştirme

Günlük ortalama 1 milyon kişi tarafından ziyaret edilen ve dünya çapında 800 bin üyeye sahip olan sitenin başarısı topluluk oluşturmasında yatıyor. Sitede yılda ortalama 2 milyon soru soruluyor ve ortalama 50 milyon görüş ve yorum paylaşılıyor. Hedef kitle bazlı pazarlama stratejisi uygulayan Tanrıseven, ürün yerleştirme konusunda kurumların gözdesi.

Söyleyeceği sözü olanla aklında sorusu olanı buluşturmak amacıyla bu yola çıktığını kaydeden Tanrıseven, St. Louis Business Journal tarafından “40 yaşın altındaki 40 iş adamı” listesine (2015) dahil edildi. Prestijli yayınlardan olan Forbes, TheNext Web, Huffington Post ve Search Engine Journal’da da yer almayı başardı.

Konuşma Konuları

 • Girişimcilik
 • Sosyal Medya
 • Pazarlamanın Yeni Kuralları
 • Teknoloji
 • İnovasyon

Videolar

Yıldız
Özer

Dijital Pazarlama Uzmanı, Kurucu Fooders

Biyografi

Yıldız Burçin Özer, Stratejik Planlama, İnternet Pazarlama ve Online Marka Yönetimi Uzmanı. Satışın 10 emri internet, internet, internet… diyor. Yeni dönem markalara yeni olanaklar, yeni zorunluluklar, yeni eğilimler sunuyor. Sunuyor diyoruz aslında zorunlu kılıyor demeyi yumuşatmak istiyoruz.

Dijital iletişim, dijital pazarlama

“Dijital iletişim tüketiciyi can evinden vurmak zorunda” diyor Özer, “…gün, marka algısı ve tüketici, ürünü marka üzerinden tercih ediyor.” diye ekliyor.

Lisans eğitimini İngiltere’de, “University of Kent”te, İletişim (“Communications & Image Studies” – İletişim, İmajların ve Yeni Medyanın Toplum üzerindeki etkisi) alanında tamamlayan Yıldız Özer, 2000’li yılların başında yaygınlaşan internet kullanımı ile birlikte profesyonel kariyerini farklı bir yöne evriltti.

Stratejik planlama

İş hayatına Total İletişim’de reklam dünyasının önde gelen kurum ve reklamcılarıyla çalışarak başlayan Özer, takiben Saatchi & Saatchi Güzel Sanatlar’da büyük markaların stratejik planlama uzmanı olarak görev yaptı. Kariyerini yıllarca stratejik planlamasında destek verdiği reklam veren tarafında sürdürme kararı alarak, Türkiye’nin lider internet portali Mynet ile yolunu kesiştirdi.  Kurum tarafında, uluslararası markanın içinde çoklu ve  çeşitli ürün strateji yapılanmasını Yıldız Holding bünyesinde deneyimledi. Türkiye’de internet pazarlamasını en etkin kullanan şirketlerden biri olan Yıldız Holding çatısı altında, lokal ve uluslararası birçok markanın yeni pazarlama iletişimi dünyasına hızla adapte olabilmesi ve liderliğini devam ettirebilmesi için dijital stratejiler geliştirip, teknoloji odaklı projeleri hayata geçirdi. Sürekli değişim gösteren dinamik ortamlarda, dijital pazarlama stratejilerinden sorumlu üst düzey rollerde uzun yıllar çalıştı.

2014-2018 yılları arasında, internet sektörünün tek meslek örgütü IAB Türkiye’nin (Internet Advertising Bureau) internet pazarlama grubunda aktif görev alarak, çeşitli projelere katkı sağladı.

Konuşma Konuları

 • Tek Yol Dijital, İleri; Reklamın Yeni Yüzü
 • Dijital 10 Emirle Emrediyor: Meşhur Marka Ol


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]