Skip to content

Barış
Soydan

Gazeteci, Ekonomi Yazarı

Küresel ekonomi

Yerel ekonomi

Merkez Bankaları

Jeopolitik ve jeostratejik mega trendler

Biyografi

Barış Soydan, yerel ve küresel ekonomideki gelişmeleri öğrenmek isteyenlerin yakından takip ettiği uzun yıllardır ekonomi gazeteciliği yapan bir isim. Soydan, neden sonuç ilişkisi üzerine kurduğu, tarafız güncel ve uluslararası kabul görmüş analiz kurumların verileri üzerinde ekonomi yorumları yapıyor.

Soydan kolay anlaşılır üslubuyla küresel ve yerel ekonomideki gelişmeleri yorumlarken okura ve izleyene gelişmelerin perde arkasını vermekle kalmıyor “Aslında ne oldu?” sorusuna yanıt veriyor. Sıcak kulis bilgilerini aktarırken yaşanan gelişmelerin piyasalara nasıl yansıyacağını somut örneklerle açıklıyor. Hepimizin gelişmeleri takip ederken en çok merak ettiği “Bundan sonra ne olur?” sorusuna, neden sonuç ilişkisi kurarak yanıt veriyor.

Ekonomi İklimi

Soydan’ın konulara analitik yaklaşımı dinleyicileri bir ufuk turuna çıkarıyor. Bu turun sonunda yerel ve küresel ekonomi ikliminde esen rüzgarların yönünü, gelişmelerin nasıl ortaya çıktığını ve sonuçlarının ne olabileceğini güvenilir kaynakların verileriyle öğreniyorsunuz.

Mega Trendler

Jeopolitik ve jeostratejik mega trendler, Barış Soydan’ın üslubuyla anlaşılır hale geliyor. Yapay zeka teknolojilerindeki gelişmelerin ekonomiye etkisinden ABD, Çin ve Hindistan arasındaki ekonomik ilişkilerin ülke ekonomilerine ve sektörlere yansımaları ilgi çeken konuşma başlıkları arasında. Merkez Bankaları, alınan kararların sektörlere etkileri de Barış Soydan’dan talep edilen konular arasında yer alıyor.

Barış Soydan youtube kanalında hafta içi her akşam ekonomi ve piyasalarda son 24 saati yorumluyor. Videoları ekonominin nabzını tutmak, pozisyon almak isteyen çok geniş kitlelere ulaşıyor.  

 Para dergisinde yazı işleri müdürlüğü, Power ve Turkishtime dergilerinde genel yayın yönetmenliği yapan Soydan günlük gazete yazılarına da devam ediyor. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Soydan evrensel gazetecilik ilkelerini savunmayı amaçlayan Medya Etiği Platformu’nun kurucuları arasında yer alıyor.

Konuşma Konuları

Bir Bakışta Küresel Ekonomi ve Yerel Ekonomiye Etkileri

Çok Kutuplu Dünyada Değişen Ekonomik Dengeler

Türkiye Ekonomisinde Gelişmelerin Tercümesi

Ekonomik Kararların Piyasalara Etkisi. Gelişmelerin Neden Sonuç İlişkisi

Jeopolitik ve Jeostratejik Mega Trendlerin Ekonomiye Etkisi

Güncel Mikro Trendler ve Ekonomiye Etkileri

Perde arkası – Kulis Bilgileri

 Yatırım Platformları ve Araçları Hakkında Merak Edilenler