Skip to content

Bahar
Saygılı

Triatlon Sporcusu, Akademisyen, Danışman

Biyografi

Bahar Saygılı, ülkemizi triatlon sporunda başarıyla temsil eden sıra dışı bir sporcu. 2012’de Las Vegas’ta ve 2014’de Kanada Mont-Tremblant’ta düzenlenen 70.3 Ironman Dünya Şampiyonalarında yarışan Bahar Saygılı triatlon branşının tanınması için adeta elçilik yapıyor.

Motivasyon Konuşmaları

Saygılı özel gruplara motivasyon, beslenme ve spor gibi konularda bilgi ve tecrübelerini aktarıyor. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle sporun insan hayatına ne denli yararlı olduğunun adeta canlı bir örneği. Dalış yapıyor, sualtı hokeyi oynuyor, at biniyor… Gastronomi, doğa, seyahat gibi yeryüzüne dair daha birçok ayrıntıyı da yanına katarak yaşamın tadını doyasıya çıkarıyor.

Triatlon 1. Kademe Antrenörü olarak yeni nesil sporcular yetiştiren Saygılı, spor yayıncılığı ve spor pazarlaması gibi alanlarda aldığı eğitimler sayesinde uzmanlığını farklı sektörlerle buluşturuyor.

Saygılı,  ITU (International Triathlon Union) Level 1 Coaching Certificate sahibi olan sporcu, çeşitli etkinliklerde sunuculuk, çevirmenlik ve danışmanlık da yaptı. World Travel Channel’da “Hiperaktif” adlı spor programını ve TRT OKUL kanalı için “Adrenalin” spor programını hazırlayıp sundu. Tedxİstanbul’da “momentum” ana temalı etkinlikte konuşmasıyla dikkat çekti. Maraton sporuna gönül verenlere, yarışmadan önce ve yarışma esnasında nasıl beslenmeleri gerektiğini aktarıyor.

Başarılı kariyer, ilham veren konuşmalar

Çeşitli yerel ve ulusal organizasyonlar  tarafından spordaki başarıları nedeniyle ödüle layık görülen Saygılı, 2006-2016 yılları arasında on yıl süreyle kesintisiz milli sporcu olarak Türkiye’yi temsil etti. Saygılı, 2001-2004 yılları arasında da Monopalet Genç Bayanlar Milli Takımı’nda yer aldı. Saygılı’nın başarıları arasında, 2016 Ironman Afrika Şampiyonası ikinciliği, 2015 İstanbul Triatlonu Ulusal birinciliği, 2012’de katıldığı Abu Dhabi Triathlonu’nda “Yaş Grupları”nda birinciliği ve “Genel Bayanlar”da altıncılığı, 2010 Alanya Triatlonu’nda Avrupa Final Kupası’nda “Yaş grupları” üçüncülüğü sayılabilir. Milli Sporcumuz 2016 yılı Hawaii Kona Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti.

Saygılı, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenlik Bölümü mezunu, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Ensitütüsü’nde, Hareket ve Antrenman Bilimleri alanında yüksek lisansını tamamladı. Saygılı Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak triatlon dersleri veriyor. 

Konuşma Konuları

Motivasyon


  • Sporla yaşamanın getirisi, bedensel ve ruhsal dayanıklılığın iş hayatına yansıması.
  • Sevilen işi yapmanın ve tutkuların peşinden gitmenin başarıya etkisi.

Beslenme ve Spor


  • Spor yapanlar nasıl beslenmeli? Nelere dikkat etmeli?
  • Sporun ve doğru beslenmenin vücudumuza etkisi
  • Sporun ne kadarı sağlığa yararlı?

Videolar