Skip to content

Atıl
Samancıoğlu

Dijital iletişim uzmanı – “Etik hacker” eğitmeni

Siber Güvenlik

Teknoloji

Bilişim Teknolojileri

Kodlama

Algoritma

Fütürizm

Biyografi

Atıl Samancıoğlu, Udemy’nin dünya üzerindeki en popüler eğitmenlerinden dijital iletişim uzmanı, dijital güvenlik ve kodlama efsanesi.  Çocuk yaşta kendi başına kitaplardan kodlama öğrenmiş. Türkiye’de ve dünyada parmakla gösterilecek başarıya ulaşmış bir kodlama uzmanı. “Etik hacker” eğitimleri veriyor, aslında siber güvenlik uzmanı yetiştiriyor.

Siber güvenlik eğitimleri

Samancıoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde ekonomi lisansını tamamladıktan sonra uluslararası bir şirkette çalıştı. 2016 yılından itibaren Udemy eğitim platformunda mobil programlama ve siber güvenlik eğitimleriyle 170 ülkede 190.000 kişiye online ve sınıf eğitimleriyle ders verdi.

Samancıoğlu, bugüne kadar binlerce öğrencinin kendi uygulamasını çıkartmasına, işini kurmasına, staj ve iş elde etmesine yardımcı oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Mobil Uygulama Geliştirme dersi de veren Samancıoğlu, profesyonel işini girişimci olmak üzere terk ederek Kolektif Academy adında bir start-up oluşumu kurdu.

Teknolojiyle iç içe olmak

Samancıoğlu şöyle diyor: “Artık kod okuyup yazma oranını ölçmeye başlayan ülkeler var. Tabii ki, herkesin kod yazması gerekiyor manasına gelmiyor. Ama özellikle genç, üniversite öğrencileri ve daha öncesi için bu anlama gelmeye başlamış durumda. İş dünyası ve işlerin tanımı oraya doğru kaymaya başladı. Hangi işi yaparsanız yapın, geliştirici veya yazılımcı olmanıza gerek yok, teknolojiyle, kodla iç içe olma durumunuz oluyor. En çok çalışılmak istenen firmalara bakarsanız; Facebook, Google, Amazon, Apple… yazılım geliştirme süreci şirketlerin temelinde…”

Çağımızın sorunu kişisel verileri korumak

Harvard Üniversitesi’nde Software Engineering master programına devam eden Samancıoğlu, siber güvenliğin öneminin aslında dijitalleşmeden çıktığını ifade ediyor. Siber güvenliği birkaç aşamada incelememiz gerektiğini vurguluyor, kişisel verilerin ve gizli olması gereken bilgilerin kamuya en fazla açık olduğu dönemde olduğumuzu söylüyor. Herhangi bir hacker ya da korsan saldırısına maruz kalınmasına gerek olmadığını, zaten herkesin isteyerek, tüm verilerini sosyal medya platformlarında paylaştığına dikkat çekiyor.

Konuşma Konuları

  • Fütürizm: Siber Dünya’da nasıl yaşanır?
  • Siber güvenlik nedir, başımıza neler gelebilir?
  • Nasıl Etik Hacker Olunur?
  • Teknolojiyle güvenli ilişki kurma yolları var mı?
  • Kodlama bilmek neye yarar?

Videolar