Skip to content

Wilco
Van Herpen

Aşçı, Gezgin, Gazeteci, Fotoğrafçı ve Sunucu

Biyografi

Wilco van Herpen modern bir seyyah, aşçı ve aynı zamanda usta bir fotoğrafçı. Çoğu zaman ondan “Kuzeyli Gezgin” “doyumsuz maceracı, “iflah olmaz lezzet düşkünü”, “kural tanımaz fotoğrafçı” gibi tanımlamalarla bahsediliyor.

Farklı kültüler, farklı hikayeler

Türkiye’ye uzun yıllar önce yerleşmiş bir Hollandalı, Wilco van Herpen. Tesadüfen geldiği bu ülkeye kanı kaynayınca bir daha ayrılamamış. 1999’dan bu yana Türkiye’de yaşayan ve burada çalışan van Herpen’in macera dolu bir hayat öyküsü bulunuyor. İşte bu nedenle farklı açılardan, farklı hikayeler dinlemek isteyenler için Wilco van Herpen aranan konuşmacılardan.  Renkli hayat hikayeleri, seyahat maceraları, alışkanlıkları kırmanın yolları, klişesiz fotoğrafçılık anlayışı ve sıra dışı lezzet deneyimleri gibi yaşama dair birçok konu hakkında keyifli söyleşiler gerçekleştiren Wilco van Herpen, konuşmacı olarak katıldığı etkinliklerin yanı sıra televizyon programcılığına ve fotoğraf sergilerine devam ediyor.

Gezgin, fotoğrafçı, aşçı, televizyoncu…

Hollanda Bussum’da doğan Wilco baba mesleği olan aşçılık ile çocuk yaşlarda tanışıyor. 17 yıl bilfiil aşçılık ardından  fotoğrafçılık eğitimi alarak, kulvar değiştiriyor. Türkiye’de fotoğraf sanatçısı olarak başladığı kariyeri kısa süre sonra TRT, TV8, TRT Avaz, İZ TV, NTV ve CNN Türk gibi kanallardan gelen tekliflerle yön değiştirdi. Uzun süre Coşkun Aral önderliğindeki “Haberci” ekibinde yapım ve kamera asistanlığı yaptıktan sonra, TRT2’de “Kaçış Planı” adlı programı hazırladı. TV8 “Wilco’nun Gözü”, IZ TV “Wilco’nun Karavanı”, NTV “Wilco’nun Seçimi”, TRT Avaz “Yabancı Değil” gibi programlarla Türk seyircisiyle arasında kurduğu samimi bağ öylesine görünür oldu ki, yaptığı belgesel ve gezi programlarıyla 2011 yılında “Modern Evliya Çelebi” ödülünü aldı.

Herpen belgeselci, aşçı, fotoğrafçı ve gazeteci olarak çalışmalarına devam ediyor; sergi ve slayt gösterileri yanı sıra seminerler veriyor.

Konuşma Konuları

Alışkanlıkları kırmanın dayanılmaz hafifliği


(Seyahat etmenin, kişinin konfor alanından çıkıp farklı kültürleri keşfetmenin, onların sosyo kültürel çevrelerine girip, gündelik alışkanlıklarını uygulamalarına şahit olmanın kişiler üzerindeki şaşırtıcı etkileri. Kişisel gelişim ve ikili ilişkilerde seyahat etmenin öngörülemeyen çarpıcı etkileri. Kendi fiziksel sınırlarından uzaklaştıkça, ruhsal sınırlarının sınırsızlığını keşfetmeleri.)

Sıra dışı lezzet deneyimleri: Farklı tatlar, lezzetler için ön yargılarınızı kıracak deneyimler


(Son zamanlarda çokça moda olan gurme turlarından farklı olarak, belirli, bilinen lezzet duraklarının, neredeyse ezberlenmiş monotonluğunu kırıp, gidilen coğrafyanın yerlisi gibi kabuk değiştirmek, ve turist kimliğinden çıkıp, sıradan insanın izinden, sokaklarda, küçük dükkanlarda, pazar yerlerinde lezzetin izini sürmek.)

Klişesiz fotoğrafçılık: Yaşamın ortasından çarpıcı & silik kareler


( En doğru ışığın, hava şartının, derinliğin, kadrajın, malzemenin, modelin peşine düşmek yerine, iç sesini dinleyip yola koyulmak isteyenlere; sıradanlığın ve sadeliğin içinde sizi bekleyen sıradışı fotoğrafları çekmek isteyen maceracılara özel yolculuklar.)

Zamanı durdurmanın kuralsız yolculuğu: Fotoğraf


( Profesyonel fotoğraf sanatçısı Wilco Van Herpen’in  80’lerden günümüze fotoğraf sanatı. Tanıştığı unutulmaz sanatçılar, çıktıkları onlarca fotoğraf gezisi…  Gelişen teknolojiyle herkesin hayatına giren digital patlamanın neredeyse en çok etkilediği ve ilham verdiği sanat dalı olan fotoğrafın yolculuğu. Herkesin içinden çıkıveren fotoğraf merakının sebepleri ve sonuçları.

Memleketim: Doğmadığım ülke Türkiye


(Kuzeyli bir gezginin gözünden Türkiye. Burada yaşayan, aşık olan, çalışan, çocuk sahibi olan bir genç, bir aşık, bir baba, bir sanatçı, bir gezgin, bir fotoğrafçı, bir gazeteci, bir aşçı… En sevdikleri, nefret ettikleri, hoş görüldükleri, sevildikleri, suçlandıkları, dışlandıkları… 20 yıllık Türkiye macerasının bilinmeyenleri…)

Videolar