Skip to content

Girişim-Melek Yatırım

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Başarılı bir marka ya da iş oluşturmak için harika fikriniz olabilir. Ama bu fikirleri gerçekçi bir yol çizerek geliştirmek ve ilerletmek önemlidir. Bu alandaki konuşmacılarımız alanında deneyimli, yanılmaz bir tutkuya sahip, hedef ve hayallerini gerçekleştirmek için cesur kararlar almış vizyoner kişiler. Konuşmacılarımız ile iş ruhunun başarısını anlamak, girişimin o büyüleyici yolculuğunda benzersiz fikirler elde ederek, deneyimlerden yaralanmak ve network oluşturmak çok kolaydır. Konuşmacılarımız hayallerinizdeki yoldan geçmiş kişiler olarak girişim yapmanın önceliklerini, zorluklarını pratik ipuçlarına sıkıştıracaklar.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_custom_heading text=”TEKNOLOJİ VE İNOVASYON” font_container=”tag:h5|text_align:left” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1585910856359{margin-top: 10px !important;padding-left: 0px !important;}”][vc_column_text]Gelecek – Fütürizm ve Trend-Yenilik

Girişim-Melek Yatırım

Yapay Zeka- Bilgi teknolojileri ve siber güvenlik

Bilim, ARGE İnovasyon, Yaratıcılık[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_column_text][default-available-countries-girisimyatirim]

Abdurrahman
Yıldırım

Ekonomist, Yazar, Yorumcu

Biyografi

Abdurrahman Yıldırım, Türkiye ve dünya ekonomisinin geleceği konusunda yaptığı isabetli öngörüleri nedeniyle görüşlerine en çok başvurulan gazeteci ve ekonomistlerden biri. Televizyon programları, köşe yazıları ve güncel yorumlarıyla ekonomiye yön tutuyor.

Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunu olan Abdurrahman Yıldırım; Anadolu Ajansı (AA), Cumhuriyet, Sabah, Yeniyüzyıl ve Habertürk gazetelerinde yazdığı yazılarla ekonomi çevrelerinin radarına girerek analizleri en çok takip edilen gazetecilerden biri. Yıldırım paralel olarak kitap çalışmalarını da sürdürüyor. Sermaye piyasaları üzerine yayınlanmış 4 adet kitabı bulunuyor.

Türkiye ve Dünya Ekonomisi

Yıldırım mesleki hayatı süresince hemen her yıl ekonomi ve araştırma kurumları ile sivil toplum kuruluşları tarafından düzenli olarak verilen Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’nde ‘yılın ekonomi yazarı’ ödülüne layık görüldü.

Ekonominin yol haritası ve piyasalara dair yazılarını köşesinde okuyucuların beğenisine sunan Abdurrahman Yıldırım, anlaşılması güç̧ istatistiki verileri herkesin anlayacağı bir dile indirgeyerek ustalıkla yorumluyor.

Türkiye ve dünya ekonomisini, geleceğe yönelik beklentileri ve sürdürülebilir bir ekonomi için yol haritasını somut veriler ışığında sık sık okurlarıyla paylaşan Yıldırım, öngörülerinde özellikle yaşanmış̧ somut gelişmeleri çıpa olarak kullanmasıyla dikkat çekiyor.

Ekonomi Analizleri

Sürekli değişkenlik gösteren döviz, borsa, para piyasaları Yıldırım’ın yazılarında ete kemiğe bürünüyor. Yorumlarında objektif olma ilkesini kendisine baz alan Yıldırım, konuşmalarında mevcut durumu analiz ederek, geleceğe dair öngörülerini yapıcı önerileri ve tespitleriyle sunuyor.

Abdurrahman Yıldırım halen Habertürk’te ve Bloomberg’de programlarıyla izleyiciyle buluşuyor.

Konuşma Konuları

 • Türkiye ve Dünya Ekonomisi
 • Ekonomi Analizleri ve Öngörüleri
 • Sürdürülebilir Ekonomi
 • Döviz Piyasası, Borsa ve Para Piyasaları

Videolar

Akan
Abdula

Marka Danışmanı, Dijital Stratejist

Tüketici İçgörüsü

Karar Verme

Davranış Ekonomisi

Tutum Davranış

Pazarlama Trendleri

Akıllı Alışveriş

Biyografi

Akan Abdula, kurumsal toplantıların aranılan konuşmacısı şöyle diyor: “Tutum değiştirmeye çalışmadan önce, davranışa odaklanmamız gerekir. Pazarlamanın öncelikli görevi davranışı değiştirmek olmalıdır çünkü tutum değiştirmek marka için gereksiz pahalı bir operasyondur. Tüketiciler çoğunlukla tutumlarını değiştirmeye çalışan markalara karşı savunma mekanizmaları geliştirirler. Bir stratejistin görevi büyük fikirler bulmaktan çok, davranış değiştiren pazarlama çözümlerini saptamak ve uygulamaktır.”

Pazarlama iletişimi ve çözümleri

Reklam-pazarlama çevresinde oluşan tüm disiplinler temsil ettikleri sektörlerden daha hızla farklılaşıyor. İletişim şemsiyesinin özellikle bu kısmı baş döndüren değişim ve dönüşüm içinde. Hiçbir ezberi takip etmeyen tüketici davranışlarını çözebilmek ve ondan özgün bir kostüm yaratmak, markaların temel başarı kriteri.

Akan Abdulla, akademik ve saha çalışmalarını pratik çözümlere uyarlayan bir iletişim dehası. Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Abdula, 2001 – 2003 yılları arasında Geleceğin Doğu ve Merkezi Avrupa Liderleri “George Soros” burslusu olarak Case Western Reserve Üniversitesi Weatherhead School of Management’dan MBA derecesi aldı. 2005 – 2009 yılları arasında Millward Brown’da Araştırma Direktörü olarak çalışan Akan Abdula, Millward Brown’ın ardından profesyonel kariyerine Grey Worldwide reklam ajansında devam etti.

Değişen tüketici trendleri, tüketiciyi okumak

2009-2012 yılları arasında Grey İstanbul reklam ajansında Stratejik Planlamadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı ve Grey Group Worldwide Global Strateji Konseyi Üyeliği görevlerini yürüten Abdula, 2012 yılında Grey’den ayrılarak FutureBright ve Davranış Enstitüsü’nü kurdu. Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer alan bu iki kurumsal oluşum, 170’den fazla markaya danışmanlık hizmeti sunuyor. Otuzun üzerinde markaya şahsen danışmanlık hizmeti sunan Abdula, uzun yıllar Reklam Özdenetim Kurulu üyeliği görevinde bulundu. 2016 yılında ZMET Institute’u kuran Akan Abdula, Olson Zaltman & Associates’in dokuzuncu küresel ortağı oldu.

Abdula, gençleri sektöre çekecek akademik çalışmalarda da aktif. Bahçeşehir Üniversitesi’nde “How The Brain Decides”, Bilgi Üniversitesi’nde de “Tüketici Davranışları” başlıklarında dersler verdi. Abdula, pek çok dergiye yazılarıyla konuk oldu ve TV programlarında yer aldı.

Dünyaca ünlü Daily Telegraph gazetesi Abdula’nın sıra dışı ve başarılı çalışmalarını haber sayfalarına taşıdı. Abdula, aynı zamanda milyonlarca ziyaretçisi olan www.makturk.com kültür sitesinin kurucusu.

Akan Abdula, FutureBright ve Davranış Enstitüsü kurucusu. Enstitü, markaların beklenti ve ihtiyacına yönelik, tüketici davranışını değiştirecek pazarlama çözümleri üretiyor. Tüketici davranışları ve beyindeki satın alma dürtüleri üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde Abdula, reklam ve pazarlama dünyasında sıra dışı bir yere sahip. Balkan dillerinin yanı sıra çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Konuşma Konuları

Karar Verme ve Verdirme Metodolojileri

 • İçgörü: İçgörü ve Teknolojiler,  Tüketici İçgörüsü,  Kendi sesiyle konuşan insanlar: İçgörü Okumak
 • Beyin nasıl karar verir? Özgür İrademiz mi?
 • Tanımlayamazsan, Durduramazsın
 • Basit Fikirlere İhtiyacımız var

Tutumlar ve Davranışlar

 • Davranışsal Ekonomi
 • Algoritmalar şirket kültürlerini nasıl etkileyecek?
 • Akıllı Alışveriş
 • Slow Marketing
 • Yeni Nesil ve Duygular

Akan Abdula ayrıca şu başlıklar altında ilgi çeken çalışmalar yapmaktadır:

 • Pazarlamada İleri Görüş (ATÖLYE ÇALIŞMASI)
 • Balkanlar ve Makedonya kültür, tarih, gezi, yemek vb

Videolar

Ali Rıza
Değer

Yönetim Danışmanı

Biyografi

Ali Rıza Değer, İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ve Marmara Üniversitesi Maliye Bölümleri’ndeki eğitiminin ardından çalışma hayatına tanıtım ve pazarlama sektörlerinden başladı. Bu alanlarda yaklaşık 30 yıl boyunca; İş Bankası, Paşabahçe, Aygaz, İzocam, Lombardini, Honda, Rowenta, JVC, KİP, IBM, Pimas, Sandoz, İngiltere Konsolosluğu, Kaleterasit, Kalebodur, Kalekim, Kaledekor, Kalevit ve Çanakkale Seramik gibi birçok şirkete, Türkiye’nin her yerinde, KKTC’de ve Almanya’da çeşitli hizmetler verdi.

Yönetim danışmanı

Ali Rıza Değer halen; ilaç, kozmetik, gıda, tanıtım ve eğitim sektörlerinde Yönetim Danışmanlığı ve Genel Koordinatörlük görevleriyle birlikte, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi & Kurumsal Sosyal Sorumluluk gibi konularda “Proje Başkanı” olarak, çalışmalarına devam etmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışında eğitim çalışmaları

ISO 9001 – 14001 Toplam Kalite Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Altı Sigma, Kaizen, Permission Marketing, Inovasyon, Performans, CRM + Satış ve Pazarlama Eğitimleri ile birlikte… Girne Amerikan Üniversitesi – Lions Akademisi Eğitmenliği ve Chiago, Indianapolis, Newyork / Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği Genel Yönetmenlik ve “Stratejik Liderlik Eğitimi” sonrasında ilaç, otomotiv ve kozmetik gibi sektörlerde koordinatörlük yaparak, STK’larda görevler aldı.

Konuşma Konuları

 • İş dünyası
 • Sosyal sorumluluk
 • İletişim
 • İnovasyon

Videolar

Alphan
Manas

Seri ve İnovatif Girişimci, Fütürist ve Türkiye Fütüristler Derneği Onursal Başkanı

İnovasyon

Girişim

Melek Yatırım

Yaratıcı Düşünce

Mega Trendler

Biyografi

Alphan Manas, Türkiye’de girişimcilik dendiğinde akla gelen ilk isimlerden, bir fütürist, çünkü kelimenin tam anlamıyla ilklerden.

Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olan Manas, New York Eyalet Üniversitesi’nden (SUNY) Üretim Yönetimi konusunda lisansüstü diplomasını aldı. Bir süre Tenba firmasının New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalışan Manas, 1987’de Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü.

Girişimci kimliği

1988’de Exim’in ve takiben Planet ve Teknoser’in kurucu ortağı oldu. 2005 yılında Deloitte Fast 50 programı ile, Türkiye’nin son beş yılda en hızlı büyüyen 39 teknoloji şirketinden biri olan Exim, aynı yıl Fast 500 EMEA programında sıralamaya katılan 500 uluslararası şirket arasında 185. sırada yer aldı. Manas, kurucu ortak ve Yönetim Kurulu Eş Başkanı olarak 18 yıl grubun “İş ve Pazar Geliştirme” faaliyetlerini bizzat yürüttü. 2006’da 7 şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan Brightwell Holdings BV’yi kurdu.

Birçok yenilikçi fikir ve ürünü ülkemize tanıtan Manas’ın imzasını attığı projeler arasında “İddia”, fenomen oyun “Hugo”, “Deniz Taksi” bulunuyor. Alphan Manas’ın Türkiye ile tanıştırdığı ilkler bunlarla sınırlı kalmadı. Türkiye’de hükümet düzeyindeki birçok altyapı projesine öncülük eden ilgili kuruluşlarca hazırlanan kanun, tebliğ ve kararname düzenlenmesine destek oldu. Alphan Manas’ın bu kapsamdaki projelerinden bazıları şunlar: İlaçlarda Üretim Esnasında Barkod Uygulaması, Köprü ve Otoyollarda Otomatik Geçiş Sistemi, 1997 Nüfus Sayım Projesi, Uzaktan Otomatik Sayaç Okuma (AMR) ve Sabit Bayilik, GSM, ITV, Internet ve IVR platformlarından yararlanan “Spor Toto ve At Yarışları” Bahis Sistemi.

İnovasyon ve mega trendler

Alphan Manas, özel sektöre de projeler geliştirmeye aralıksız devam etti. Bu projelerden bazıları; Migros yazar kasa ve barkod uygulaması, süpermarket soğuk-sıcak zincir otomasyonu ve patentini 2002 yılında aldığı motorlu market arabası projesi. İnovasyon ve mega trendler konusunda dünya çapında birikiminin yanında Alphan Manas’ın Türkiye’de süpermarket satın almalarının nasıl yönetileceği ve organize perakende de izlenecek yollar ile ilgili stratejik çalışmaları da mevcut.

Bugüne kadar onlarca şirket birleşme/evlilik görüşmesini bizzat yürüten Alphan Manas’ın kurduğu veya iş modellerini oluşturduğu şirketlerin değerleri 1 milyar USD’ye ulaşırken, yıllık ciroları toplam 4 milyar USD’yi geçti.

Patent konusu ondan sorulur

Teknoloji ve inovasyon konularında sahip olduğu onlarca patent nedeniyle “mucit” olarak da adlandırılan Alphan Manas, Twitter’da Takip Edilmesi Gereken 100 Teknoloji Uzmanı (Top 100 Technology Experts To Follow On Twitter) Listesi’nde yer almayı başardı.

Manas, gelişmekte olan ülkelere yönelik projeler gerçekleştirebilmek amacıyla, Türkiye ve Amerika’da bulunan “Üniversite Teknoloji Transfer Merkezleri ve Dernekler” ile de iş birliği yapıyor. Kente göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, ABD merkezli “Institute of Ecolonomics”in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Alphan Manas, TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi, TİM ve İHKİB İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı olarak da görev aldı. Manas, ‘Girişimcilik, İnovasyon ve Gelecek’ konularında kurumlara ve üniversitelere konferanslar veriyor. World Future Society (Dünya Fütüristler Derneği) Türkiye Başkanı olan Manas, bu organizasyonun bir uzantısı olan Türkiye Fütüristler Derneği’nin kurucusu ve onursal başkanı.

Birçok yayında köşe yazıları da yayınlanmış olan Manas’ın www.alphanmanas.com adlı blog’unu incelemenizi öneriyoruz.

Konuşma Konuları

 • Gelecek Stratejileri ve Sektör Yansımaları
 • “Nerede Hata Yaptım” Şirketlerin Geleceklerini Etkileyen Hatalar
 • Gelecek Yaşam Biçimleri
 • Teknolojinin Yaşamımıza Etkisi
 • Girişimcilik
 • Geleceğin Şirketleri
 • Şirketlerin Sürdürülebilir Gelecek Senaryoları
 • Şirketler Oyunu Oynamak Yerine Nasıl Değiştirmeliler?
 • Başkalarının Vizyonu ile Geleceğe Hazırlanmamak
 • Geleceği Tasarlamak için Değişime Hazır Olmak

Videolar

Aslı Zuluğ
Dr.

Gıda Mühendisi, Akademisyen, Girişimci

Beslenme

Gıda Güvenliği

Coğrafi Etiketli Ürünler

Gelecek Perspektifi

Biyografi

İnovasyonun akıllı telefona yüklenecek aplikasyonlarla sınırlı olduğunu sananların tersine Gıda Mühendisi Dr. Aslı Zuluğ, kadim bir Türk yemeğine yaptığı inovatif yaklaşımla Silikon Vadisi’ne yürümeye hazırlanıyor.

Girişimci gıda mühendisi

Dr. Aslı Zuluğ akademik kimliğinin yanı sıra bir girişimci. Lisans derecesini Ege Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans derecesini Mediterranean Agronomic Institute of Chania (MAICH), Yunanistan, İş Ekonomisi ve Yönetim bölümünden aldıktan sonra doktora derecesini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi bölümünde tamamladı.

İnovasyon peşinde

Zuluğ, 2019 başında, TÜBİTAK’a, TÜBİTAK 1512 kodlu BİG projesini yazdı. Bireysel Genç Girişim olarak Türkiye’den kabul edilen 146 projeden biri de Zuluğ’un bu projesi “pacha cips” oldu. Aslı Zuluğ, TÜBİTAK TEYTEB Destek programından yararlanılarak geliştirilen Pacha markasıyla, çıkış noktası paça çorbası olan fonksiyonel bir ürün yarattı: “pacha cips”. Teknoloji marifetiyle yaratılan bu gıda takviyesi ürün Zuluğ’un hayallerinin henüz ilki, devamında gelecekler ise hepimizi şimdiden heyecanlandırıyor.

Doktoradan sonra Koç Holding bünyesinde Divan Grubu’nda gıda güvenliği uzmanı olarak çalışan Zuluğ, 2008 yılı itibarıyla Swissotel The Bosphorus da gıda güvenliği ekip lideri olarak görev aldı. Özel sektördeki bu deneyimlerinin Aslı Zuluğ’a farklı bakış açıları kazandırdığı da aşikar.

Eğitmen kimliği

Dr. Aslı Zuluğ, 2013 yılından beri yarı zamanlı olarak, özel ve devlet üniversitelerinde, gıda güvenliği, gıda politikaları, yiyecek ve içecek yönetimi, yiyecek ve içecek satış pazarlama alanlarında dersler vermeye devam ediyor. Gıda Türk dergisinde Gıda Hijyeni ve Gıda ekonomisi köşelerinde yazılar yazıyor.

Konuşma Konuları

 • Gıda Güvenliği
 • Beslenme
 • Coğrafi Etiketli Ürünler
 • Tüketici Davranışları
 • Bir girişim öyküsü

Videolar

Atilla
Yeşilada

Gazeteci, Ekonomist, TV programı sunucusu

Finans

Finansal Ekonomi

Finans ve Piyasa Araştırmaları

istanbulanalytics.com

paraanaliz.com

Biyografi

Atilla Yeşilada, AFS bursuyla ABD’nin Wisconsin Eyaleti’nde başladığı lise eğitimini Avusturya Lisesi’nde tamamladı. Eastern Illinois Üniversitesi’nden Ekonomi ve İşletme dalında lisans, Kaliforniya Üniversitesi’nden de Ekonomi alanında yüksek lisans diplomalarına sahip. Aynı zamanda Troy, Rensselaer Polytechnic Institute Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında doktora yapan Yeşilada, eş zamanlı olarak çeşitli Amerikan Üniversiteleri’nde ekonomi ve finans dersleri verdi.

Araştırma ve analiz yeteneği

Araştırmacı, analist, televizyoncu Atilla Yeşilada, özgün ekonomi yorumları isabetli finans ve piyasa araştırmalarıyla aranan bir konuşmacı. Yurt dışı ve yerli piyasaları anlık takip eden Yeşilada, analizlerinde farklı pencerelerden gördüklerini muzip bir dille ve yaratıcı üslupla ortaya koyuyor.

Profesyonel iş hayatına 1990 yılında Global Menkul Değerler A.Ş.’de başlayan Atilla Yeşilada, 2001 yılına kadar EMDAŞ ve Ege Yatırım gibi aracı kurumlarda Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1997 yılında ekip arkadaşları ile beraber Avrupa’nın En İyi Araştırmacıları ödülüne layık görülen Yeşilada, 2001-2011 yılları arasında CNBC-E, Habertürk, Business Channel, Cem TV’de ekonomi ve haber analiz programlarını sundu. Yeşilada, aynı zamanda Referans, Radikal, PARA gibi medya sektöründe önde gelen gazete ve dergilerde de köşe yazıları yazdı.

Ekonomi ve finans konuşmaları

2001 yılından bu yana GlobalSource Partners’ın Türkiye danışmanlığını yapan Atilla Yeşilada, burada 100’den fazla yabancı müşteriye hizmet veriyor. İstanbulanalytics markası altında ise 30 Türk kurumuna araştırma ve danışmanlık hizmeti sunan Yeşilada, aynı zamanda çeşitli medya kuruluşlarında yayımlanan köşe yazıları vasıtasıyla okuyucularıyla buluşuyor.

www.istanbulanalytics.com ve www.paraanaliz.com’un da editörlüğünü üstlenen Yeşilada’nın Muhalif Bir Ekonomistin Güncesi adında bir de kitabı bulunuyor.

“Türkiye bir türlü muhalif düşünce ile ekonomik kalkınma arasındaki sıkı bağlantıyı çözemedi. Bir şeyi keşfetmek için önce var olandan memnuniyetsizlik duymak lazım. Var olanı sorgulamak, sürekli eskiyi eleştirip, yeni düşünce üretmek inkişaftır. Einstein de muhalifti, Steve Jobs da…”

Konuşma Konuları

 • Ekonomi
 • Gündem
 • Güncel Yorum

Videolar

Atıl
Samancıoğlu

Dijital iletişim uzmanı – “Etik hacker” eğitmeni

Siber Güvenlik

Teknoloji

Bilişim Teknolojileri

Kodlama

Algoritma

Fütürizm

Biyografi

Atıl Samancıoğlu, Udemy’nin dünya üzerindeki en popüler eğitmenlerinden dijital iletişim uzmanı, dijital güvenlik ve kodlama efsanesi.  Çocuk yaşta kendi başına kitaplardan kodlama öğrenmiş. Türkiye’de ve dünyada parmakla gösterilecek başarıya ulaşmış bir kodlama uzmanı. “Etik hacker” eğitimleri veriyor, aslında siber güvenlik uzmanı yetiştiriyor.

Siber güvenlik eğitimleri

Samancıoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde ekonomi lisansını tamamladıktan sonra uluslararası bir şirkette çalıştı. 2016 yılından itibaren Udemy eğitim platformunda mobil programlama ve siber güvenlik eğitimleriyle 170 ülkede 190.000 kişiye online ve sınıf eğitimleriyle ders verdi.

Samancıoğlu, bugüne kadar binlerce öğrencinin kendi uygulamasını çıkartmasına, işini kurmasına, staj ve iş elde etmesine yardımcı oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Mobil Uygulama Geliştirme dersi de veren Samancıoğlu, profesyonel işini girişimci olmak üzere terk ederek Kolektif Academy adında bir start-up oluşumu kurdu.

Teknolojiyle iç içe olmak

Samancıoğlu şöyle diyor: “Artık kod okuyup yazma oranını ölçmeye başlayan ülkeler var. Tabii ki, herkesin kod yazması gerekiyor manasına gelmiyor. Ama özellikle genç, üniversite öğrencileri ve daha öncesi için bu anlama gelmeye başlamış durumda. İş dünyası ve işlerin tanımı oraya doğru kaymaya başladı. Hangi işi yaparsanız yapın, geliştirici veya yazılımcı olmanıza gerek yok, teknolojiyle, kodla iç içe olma durumunuz oluyor. En çok çalışılmak istenen firmalara bakarsanız; Facebook, Google, Amazon, Apple… yazılım geliştirme süreci şirketlerin temelinde…”

Çağımızın sorunu kişisel verileri korumak

Harvard Üniversitesi’nde Software Engineering master programına devam eden Samancıoğlu, siber güvenliğin öneminin aslında dijitalleşmeden çıktığını ifade ediyor. Siber güvenliği birkaç aşamada incelememiz gerektiğini vurguluyor, kişisel verilerin ve gizli olması gereken bilgilerin kamuya en fazla açık olduğu dönemde olduğumuzu söylüyor. Herhangi bir hacker ya da korsan saldırısına maruz kalınmasına gerek olmadığını, zaten herkesin isteyerek, tüm verilerini sosyal medya platformlarında paylaştığına dikkat çekiyor.

Konuşma Konuları

 • Fütürizm: Siber Dünya’da nasıl yaşanır?
 • Siber güvenlik nedir, başımıza neler gelebilir?
 • Nasıl Etik Hacker Olunur?
 • Teknolojiyle güvenli ilişki kurma yolları var mı?
 • Kodlama bilmek neye yarar?

Videolar

Aysun
Şabanlı

Pazarlama Stratejisti, İletişim Yönetimi Danışmanı

Biyografi

Aysun Şabanlı, profesyonel kariyeri boyunca teknoloji sektöründe tüm dünyaya yön vermiş pek çok önemli markanın üst düzey yöneticiliğini yaptı. Görev aldığı ülkelerde, küresel markaların değişim süreçlerindeki marka ve iş geliştirme stratejilerini yaratan Şabanlı, geleneksel iletişim yöntemlerinin dışına çıkıp yeni pazarlama prensiplerini uygulayarak tüm sektöre örnek teşkil eden yaratıcı projelere imza attı.

Stratejik iş geliştirme

Antidote Business Consultancy çatısı altında firmalara, “marka ve stratejik iş geliştirme” konusunda danışmanlık hizmeti veren Şabanlı, halihazırda yine kendi girişimi olan NOSQ çatısı altında da Kültürel Sosyal Sorumluluk Projeleri danışmanlığı yapıyor.

Şabanlı’nın multi disipliner kariyerine biraz daha ışık tutmak faydalı olacak; Yota Devices Türkiye ve İsrail’de Sorumlu Ülke Müdürü olarak görev yapan Aysun Şabanlı, markanın bu ülkelerdeki start- up süreçlerini yönetti. Sony Mobile’ın Türkiye Ülke Müdürü ve Türkiye, Yunanistan ve İsrail’den sorumlu Pazarlama Direktörü olarak şirketin markalaşma süreçlerini de yöneten Aysun Şabanlı, görevi süresince hem Sony Mobile’ın pazar payını artırdı hem de markanın akıllı cep telefonları sektöründe söz sahibi bir oyuncu haline gelmesine katkıda bulundu. LG Elektronics’in Marka Pazarlama Müdürü olarak görev yaptığı dönemde birçok ödüle de layık görülen pazarlama iletişimi projesini de yöneten Aysun Şabanlı, Türkiye’de LG Electronics’in marka bilinirliğinin oluşmasına yardımcı oldu.

Pazarlama Yönetimi

15 yıllık profesyonel iş hayatı boyunca elde ettiği tecrübeleri de arkasına alarak Marka Stratejileri, Pazarlama Yönetimi, Yeni Dünyada Pazarlama İletişimi konularında kurumlara eğitimler veren Şabanlı ayrıca, konuşmacı olarak yer aldığı konferanslarda da Yeni Trend Pazarlama İletişimi konusunda ufuk açıcı sunumlar gerçekleştiriyor.

İstanbul Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Şabanlı, aynı zamanda University of Westminster’da Pazarlama Yönetimi lisans üstü eğitimini tamamladı. Birikimlerini gençlerle paylaşmayı önemseyen Şabanlı, bir süre Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Tüketici Davranışları dersi verdi, halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde Dijital PR dersi veriyor.

Konuşma Konuları

 • Aktivizm döneminde pazarlama: Toplumsal değer ve topluluklar
 • Pazarlamama döneminde pazarlama faaliyetlerini marka sohbetine dönüştürmek
 • Pazarlamanın insanla dayanılmaz etkileşimi; insan odaklı ve ilişki odaklı pazarlama
 • Yeni dünyada marka ve pazarlama yönetimi; yeni medyada değiştirilmesi gereken yönetim şekli
 • Pazarlama iletişiminde yeni trendler ve yeni taktikler

Bahadır
Kaleağası, Dr.

Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı

Uluslararası Strateji

Avrupa Birliği

Diplomasi

Protokol

Lobicilik

Gelecek Senaryoları

Biyografi

Dr. Bahadır Kaleağası, AB ve dış ekonomik ilişkiler konusunda Türkiye’deki sayılı uzmanlarından. Üstlendiği kritik görevler, Türkiye’nin iç siyasetine etki eden faktörler ile Türkiye’nin komşuları ve farklı stratejik bloklarla ilişkileri çerçevesinde deneyimli bir stratejist. Uzun yıllardır yürüttüğü kilit danışmanlık rollerinde farklı perspektifleri dile getirme kabiliyeti nedeniyle yorumlarına değer verilen bir isim.

Dr. Bahadır Kaleağası eğitimini Galatasaray Lisesi, AFS programı ile gittiği ABD, Brüksel Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. En yüksek derece ile mezun olduğu Brüksel Üniversitesi’nin Avrupa Etütleri Enstitüsü’nde ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde 1989-1996 yılları arasında uzman araştırmacılık ve öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Ders ve araştırma konuları siyaset felsefesi, Avrupa Birliği’nin karar alma sistemi, ABD-AB ilişkileri ve uluslararası ekonomik ilişkiler üzerinde yoğunlaştı.

1990-1993 yılları arasında AB’nin Jean Monnet ve NATO araştırma burslarını alan Bahadır Kaleağası, değişik dönemlerde ziyaretçi akademisyen olarak Harvard, Georgetown ve Kudüs üniversitelerinde bulundu. 1991‘de AB’yi kuran Maastricht Antlaşması’nın müzakeresine yönelik çalışma gruplarından birinde raportörlük görevini üstlendi. AB Komisyonu’nun stratejik araştırmalardan sorumlu biriminin projelerinde yer aldı. Ayrıca birçok AB projesinde çalıştı; Türkiye’de ve uluslararası alanda kamu ve özel sektör kuruluşları için danışmanlık yaptı.

1995 yılında Brüksel’de TÜSİAD Avrupa Birliği Temsilciliği’ni kurdu ve Avrupa özel sektörünün temsil kuruluşu BUSINESSEUROPE nezdinde TÜSİAD ve TİSK daimi delegeliği görevini üstlendi. 2007 yılından itibaren TÜSİAD’ın Uluslarası Koordinatörü olarak Brüksel, Berlin, Londra, Paris, Washington DC, Pekin temsilcilikleri, Silikon Vadisi/San Francisco,  Şangay/Çin, Dubai/Körfez iş ağları gibi uluslararası etkinliklerini kurdu ve yönetti. Kaleağası 2016 ve 2020 yılları arasında TÜSİAD yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterliği sorumluluğunu üstlendi.  Ayrıca bu dönemde Brüksel’de BusinessEurope İcra Kurulu Üyesi (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu), OECD ve B20/ Küresel İş Koalisyonu delegesi olarak görev yaptı. Halen Paris Bosphorus Enstütüsü Başkanı, Brec-Brüksel Enerji Kulubü Onursal Başkanı ve bir çok kurumda yönetim veya danışma kurulu üyesidir.

Kaleağası uzun yıllar yurt dışında ve Türkiye’de uluslararası protokol eğitimi verdi. Türkiye’de de üst düzey görevlerde bulunan profesyonellerin, uluslararası toplantılara hazırlayarak koçluk yapıyor. Bu özel eğitimde makro politikadan ekonomiye, davetlerde konuşmalara nasıl başlanacağından karşılama ve uğurlamalara kadar birçok konuya yer veriyor. Dünyanın yeni siyasi ve ekonomik ekseninde iletişimin de farklı noktalara evrildiğini söylemeye gerek yok, Kaleağası gerek liderlerin gerek kurumların iletişim danışmanlığını üstleniyor, başarılı lobi faaliyetlerinin altında imzası bulunuyor.

Çok sayıda uluslararası makale sahibi olan Bahadır Kaleağası, ayrıca İngilizce “Towards a New Europe” (Brüksel, 1993), Fransızca “Les Défis de l’Elargissement” (Brüksel, 1994), “La Turquie en Mouvement” (Paris, 1995) ve “La République Laïque Turque” (Paris, 2003) kitaplarının ortak yazarı, “Tek Pazardan Parasal Birliğe” (IKV, 1995), “Avrupa Yolunun Haritası” (Dünya, 2003), “Avrupa Galaksisinde Türkiye Yıldızı” (Doğan Kitap, 2007) ve “Ne Olacak Bu AB İşi? Gençler Soruyor” (Boyut, 2010) ve “G20 Gezegeni” (Doğan Kitap, 2013) başlıklı kitapların yazarıdır. BloombergHT, Anadolu Ajansı-Finans, Radikal ve Finans Dünyası için uluslararası ekonomi ve siyaset yorumcusudur. 

Bahadır Kaleağası, aynı zamanda özellikle çocuk kalp sağlığı alanında çalışmalar yapacak olan Kalangos Vakfı’nın yöneticilerinden biri olma görevini de üstlenmiş bulunuyor.

Konuşma Konuları

 • Yatırım Planlaması
 • Riskin Erken Saptanması
 • Kurumsal Profil ve Uluslararası İletişim Stratejisi
 • Kurumsal Marka, Sosyal Sorumluluk ve Toplumsal Saygınlık
 • Kent ve Mekan Markası (Location Branding)
 • Uluslararası İletişim ve Protokol
 • Uluslararası Müzakere
 • Tanıtım ve İletişim
 • Şirket ve STK yöneticileri için uluslararası ilişkiler
 • Lobicilik
 • AB ve dünya
 • Türkiye ve AB ilişkileri
 • Türkiye’nin uluslararası rolü, AB süreci ve içsel dinamikler

Medya İlişkileri

BİREYSEL ÜST DÜZEY YÖNETİM VE ŞİRKET İÇİ EĞİTİM 

Uluslararası İletişim Ve Protokol

İş dünyasında başarının anahtarları arasında “iletişim” çok önemli bir yer tutmakta. Bu çerçevede birçok konu tüm dünyada şirketlerin üst düzey yönetimi için zaman zaman bir seminer ortamında bilgilenme, vaka analizi ve deneyim paylaşımı gerektiriyor:

 • Uluslararası protokol
 • İş dünyasında sosyal duruş ve davranış
 • Farklı kültürler arası iletişim
 • Bireysel ve kurumsal imaj yönetimi
 • Yazılı ve sözel iletişim, sunum ve imaj
 • Uluslararası iş görüşmesi, toplantı, iş yemeği, hediye, davet, konferans, sosyal etkinlik

Üst Düzey Yöneticiler İçin Uluslararası İlişkiler

Her ülkede üst düzey yöneticiler uluslararası iş ilişkilerinde mevcut iş konularının ötesinde genel siyaset, ekonomi ve toplum konuları hakkında konuşmak durumunda kalabiliyor.

Türk şirketlerin üst düzey yöneticileri de uluslararası ekonomi, başka bir ülkedeki siyasal durum, Türkiye-AB ilişkileri, Türk ekonomisi, Kıbrıs, Kafkasya, Rusya, Orta Doğu, Çin, ABD ve G20 ilişkileri gibi konularda konuşması gerekebilir. Dijital ekonomiden, enerjiye, göçmen krizlerinden, akllı kentlere bir çok konu arasında etkileşimi sağlayabilecek bir sosyal akışkanlık iş ilişkilerinde etkili bir artı değerdir.

Bu bir zorunluluk olmanın ötesinde, çoğu zaman sürmekte olan iş ilişkisi, yöneticinin etkisi ve şirketin çıkarları açısından bir başarı etkenidir. Bu çerçevede üst düzey şirket yönetiminin bir seminer ortamında bu konuda eğitim alması ve olası pratik durumları incelemesi önem taşımaktadır.

Videolar

Bahar
Saygılı

Triatlon Sporcusu, Akademisyen, Danışman

Biyografi

Bahar Saygılı, ülkemizi triatlon sporunda başarıyla temsil eden sıra dışı bir sporcu. 2012’de Las Vegas’ta ve 2014’de Kanada Mont-Tremblant’ta düzenlenen 70.3 Ironman Dünya Şampiyonalarında yarışan Bahar Saygılı triatlon branşının tanınması için adeta elçilik yapıyor.

Motivasyon Konuşmaları

Saygılı özel gruplara motivasyon, beslenme ve spor gibi konularda bilgi ve tecrübelerini aktarıyor. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle sporun insan hayatına ne denli yararlı olduğunun adeta canlı bir örneği. Dalış yapıyor, sualtı hokeyi oynuyor, at biniyor… Gastronomi, doğa, seyahat gibi yeryüzüne dair daha birçok ayrıntıyı da yanına katarak yaşamın tadını doyasıya çıkarıyor.

Triatlon 1. Kademe Antrenörü olarak yeni nesil sporcular yetiştiren Saygılı, spor yayıncılığı ve spor pazarlaması gibi alanlarda aldığı eğitimler sayesinde uzmanlığını farklı sektörlerle buluşturuyor.

Saygılı,  ITU (International Triathlon Union) Level 1 Coaching Certificate sahibi olan sporcu, çeşitli etkinliklerde sunuculuk, çevirmenlik ve danışmanlık da yaptı. World Travel Channel’da “Hiperaktif” adlı spor programını ve TRT OKUL kanalı için “Adrenalin” spor programını hazırlayıp sundu. Tedxİstanbul’da “momentum” ana temalı etkinlikte konuşmasıyla dikkat çekti. Maraton sporuna gönül verenlere, yarışmadan önce ve yarışma esnasında nasıl beslenmeleri gerektiğini aktarıyor.

Başarılı kariyer, ilham veren konuşmalar

Çeşitli yerel ve ulusal organizasyonlar  tarafından spordaki başarıları nedeniyle ödüle layık görülen Saygılı, 2006-2016 yılları arasında on yıl süreyle kesintisiz milli sporcu olarak Türkiye’yi temsil etti. Saygılı, 2001-2004 yılları arasında da Monopalet Genç Bayanlar Milli Takımı’nda yer aldı. Saygılı’nın başarıları arasında, 2016 Ironman Afrika Şampiyonası ikinciliği, 2015 İstanbul Triatlonu Ulusal birinciliği, 2012’de katıldığı Abu Dhabi Triathlonu’nda “Yaş Grupları”nda birinciliği ve “Genel Bayanlar”da altıncılığı, 2010 Alanya Triatlonu’nda Avrupa Final Kupası’nda “Yaş grupları” üçüncülüğü sayılabilir. Milli Sporcumuz 2016 yılı Hawaii Kona Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti.

Saygılı, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenlik Bölümü mezunu, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Ensitütüsü’nde, Hareket ve Antrenman Bilimleri alanında yüksek lisansını tamamladı. Saygılı Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak triatlon dersleri veriyor. 

Konuşma Konuları

Motivasyon


 • Sporla yaşamanın getirisi, bedensel ve ruhsal dayanıklılığın iş hayatına yansıması.
 • Sevilen işi yapmanın ve tutkuların peşinden gitmenin başarıya etkisi.

Beslenme ve Spor


 • Spor yapanlar nasıl beslenmeli? Nelere dikkat etmeli?
 • Sporun ve doğru beslenmenin vücudumuza etkisi
 • Sporun ne kadarı sağlığa yararlı?

Videolar

Barbara
Gray

Gazeteci, Eğitmen, Medya Koçu

Medya ilişkileri eğitimi

Kriz iletişimi

Sunum becerileri

Topluluk önünde konuşma

Eğitmen

Biyografi

İki kültürlü ve üç dilli (İngilizce, Fransızca ve Almanca) bir televizyon gazetecisi olan Barbara Gray, 30 yılı aşkın bir süredir Paris’te yaşamakta ve çalışmakta.

ABC News, ITV News, BBC TV ve Radyo, Channel 4 News, CNN, NBC Reuters… Bugüne kadar hem İngilizce hem Fransızca yüzlerce televizyon röportajı gerçekleştiren Barbara Gray, tecrübelerini kurumlara verdiği medya ilişkileri eğitimlerinde paylaşıyor.

Farklı coğrafyalarda İngilizce ve Fransızca olarak üst düzey yöneticilere medya ile nasıl iletişim kurulacağını, topluluk önünde konuşma yapmanın püf noktalarını ve kriz yönetimi konularında eğitim veren Gray, İngiliz ve ABD yayıncıları için serbest TV gazeteciliği yapmaya da devam ediyor.

Çalıştığı kurumlar Gray’i şu sözlerle anlatıyor: “profesyonel, verimli ve titiz, aynı zamanda esnek ve eğlenceli…”

Konuşma Konuları

 • Medya ile iletişim
 • Topluluk önünde konuşma
 • Sunum becerileri
 • Kriz İletişimi

Barış
Özcan

Abak.us Kreatif Medya Ajansı Başkanı, YouTube İçerik Yapımcısı

Teknoloji Trendleri

Hikaye Anlatıcılığı

İçerik Üreticisi

Prodüksiyon

Tasarım

Mobil Uygulama

Biyografi

Barış Özcan, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve profesyonel iş yaşamına gazeteci olarak başladı. 2008-2014 yılları arasında kreatif tasarım yazılımları üreten Adobe’de, Akdeniz Ülkeleri Satış Müdürü olarak çalışan Özcan, ardından tasarım öncelikli bir yaklaşımla işlevsel çözümler üretmek amacıyla İstanbul ve New York’ta da ofisleri olan Abak.us Kreatif Medya Ajansı’nı kurdu. Youtube’da yayınladığı videolarla fenomen olan Barış Özcan, YouTube’un dünya çapında seçtiği 12 “Değişim Elçisi”nden biri.

İçerik üreticisi

“İçerik esastır, az fazladır” mottosuyla Abak.us çatısı altında video prodüksiyon, tasarım, mobil uygulamalar, seslendirme, metin yazımı, canlı yayın, sunum gibi başlıklar altında içerikler üreten Barış Özcan, başta THY, LC Waikiki, Türk Telekom, NYMag, TimeOut New York olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markalarına hizmet veriyor. Barış Özcan, Apple, Adobe ve LinkedIn gibi uluslararası yazılım firmalarına da danışmanlık ve sosyal medya hizmeti sağlıyor.

Sanat, tasarım ve teknoloji hikayeleri

Belgesel yapımcılığı ve yönetmenliği de yapan Barış Özcan’ın imza attığı belgeseller TRT, el-Cezire, CNNTürk gibi kanallarda yayınlandı. Belgesel çalışmalarını YouTube’da yapmaya devam eden Özcan’ın sanat, tasarım ve teknoloji hikayelerini bugüne kadar milyonlarca kişi yüz milyonlarca kez izledi. Net rakam vermek doğru değil, Özcan’ın izlenme grafiği yerinde duramıyor. #CreatorsforChange adlı program için uluslararası projeler üreten Özcan, bu kapsamda ürettiği bir web dizisi ve kısa film olan Scarecrow (Korkuluk) toplamda 2 milyondan fazla  kez izlendi.

Barış Özcan çok iyi bir konuşmacı. Akıcı ve anlaşılır üslubu, konuların özünü kavrayan ve teknoloji marifetiyle kolayca yansıtan Özcan, çeşitli platformlarda yüzlerce kez konuşma gerçekleştirdi. Özcan, dijital iletişim metodunu konuşmalarında da uyguluyor. Zaman mekan gibi kısıtlamaları ortadan kaldırmak üzere, konuşmalarını dijital olarak talebe paralel banttan ya da canlı ve hibrid gerçekleştiriyor.

Konuşma Konuları

 • Hikâye anlatıcılığı (Sunum teknikleri)
 • Zinciri Kırma (Alışkanlık yönetimi)
 • Zamanı ve hayatı yönetmenin Japoncası: Kanban Tekniği (Zaman yönetimi)
 • Yeniden Düşün (Değişim, bakış açısı)
 • Mavi Hap mı? Kırmızı Hap mı? (Seçim yapmak)
 • Çok çalışmak mı, derin çalışmak mı? (Verimlilik)
 • Hayat gibi Oyun (Oyun teorisi, satranç)
 • Newton’un Beşiği (Fizik kurallarının hayata uygulanması)
 • Daha iyi hissetmek için şu düğmeye basın (Plasebo etkisi)
 • Bruce Lee’den özgüven konusunda neler öğrenebiliriz? (Başarı hikayeleri, özgüven)
 • Kim ulan bu Elon Musk? (Başarı hikayeleri, motivasyon)
 • Teknoloji bizi ölümsüzleştirecek mi? (Fütürizm, gelecek)
 • Sherlock’un zihin sarayı (Hafıza teknikleri)
 • Mr. Robot’tan güvenlik dersleri (Online güvenlik)
 • Daha etkili öğrenmek için ne yapmak gerek? Feynman ve Ötesi (Etkili öğrenme teknikleri)
 • Öğrenmeyi öğrenme (Etkili öğrenme teknikleri)
 • Kalem Klavyeden Keskindir (İş verimliliği ve not alma)
 • 117 yıldır yanan ampul (Planlı eskitme)
 • Hibrit düşünebilir misiniz? (Düşünme becerileri)
 • Kodlayarak nasıl sanat yapılır? (Tasarım, teknoloji)
 • Geleceğin Kısa Tarihi (Fütürizm ve Gelecek)
 • Teknoloji trendleri (Teknoloji)

Videolar

Barış
Soydan

Gazeteci, Ekonomi Yazarı

Küresel ekonomi

Yerel ekonomi

Merkez Bankaları

Jeopolitik ve jeostratejik mega trendler

Biyografi

Barış Soydan, yerel ve küresel ekonomideki gelişmeleri öğrenmek isteyenlerin yakından takip ettiği uzun yıllardır ekonomi gazeteciliği yapan bir isim. Soydan, neden sonuç ilişkisi üzerine kurduğu, tarafız güncel ve uluslararası kabul görmüş analiz kurumların verileri üzerinde ekonomi yorumları yapıyor.

Soydan kolay anlaşılır üslubuyla küresel ve yerel ekonomideki gelişmeleri yorumlarken okura ve izleyene gelişmelerin perde arkasını vermekle kalmıyor “Aslında ne oldu?” sorusuna yanıt veriyor. Sıcak kulis bilgilerini aktarırken yaşanan gelişmelerin piyasalara nasıl yansıyacağını somut örneklerle açıklıyor. Hepimizin gelişmeleri takip ederken en çok merak ettiği “Bundan sonra ne olur?” sorusuna, neden sonuç ilişkisi kurarak yanıt veriyor.

Ekonomi İklimi

Soydan’ın konulara analitik yaklaşımı dinleyicileri bir ufuk turuna çıkarıyor. Bu turun sonunda yerel ve küresel ekonomi ikliminde esen rüzgarların yönünü, gelişmelerin nasıl ortaya çıktığını ve sonuçlarının ne olabileceğini güvenilir kaynakların verileriyle öğreniyorsunuz.

Mega Trendler

Jeopolitik ve jeostratejik mega trendler, Barış Soydan’ın üslubuyla anlaşılır hale geliyor. Yapay zeka teknolojilerindeki gelişmelerin ekonomiye etkisinden ABD, Çin ve Hindistan arasındaki ekonomik ilişkilerin ülke ekonomilerine ve sektörlere yansımaları ilgi çeken konuşma başlıkları arasında. Merkez Bankaları, alınan kararların sektörlere etkileri de Barış Soydan’dan talep edilen konular arasında yer alıyor.

Barış Soydan youtube kanalında hafta içi her akşam ekonomi ve piyasalarda son 24 saati yorumluyor. Videoları ekonominin nabzını tutmak, pozisyon almak isteyen çok geniş kitlelere ulaşıyor.  

 Para dergisinde yazı işleri müdürlüğü, Power ve Turkishtime dergilerinde genel yayın yönetmenliği yapan Soydan günlük gazete yazılarına da devam ediyor. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Soydan evrensel gazetecilik ilkelerini savunmayı amaçlayan Medya Etiği Platformu’nun kurucuları arasında yer alıyor.

Konuşma Konuları

Bir Bakışta Küresel Ekonomi ve Yerel Ekonomiye Etkileri

Çok Kutuplu Dünyada Değişen Ekonomik Dengeler

Türkiye Ekonomisinde Gelişmelerin Tercümesi

Ekonomik Kararların Piyasalara Etkisi. Gelişmelerin Neden Sonuç İlişkisi

Jeopolitik ve Jeostratejik Mega Trendlerin Ekonomiye Etkisi

Güncel Mikro Trendler ve Ekonomiye Etkileri

Perde arkası – Kulis Bilgileri

 Yatırım Platformları ve Araçları Hakkında Merak Edilenler

Başak
Özer

Teknoloji Yöneticisi, Girişimci, Melek Yatırımcı, Strateji Danışmanı

İnovasyon

Tasarım

Pazarlama

Teknoloji

Girişim

İnsansız Araç

Biyografi

Başak Özer, temel eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra geleceği yurt dışında inovasyon merkezlerinde arayan maceracı profesyonel girişimcilerden. Özer’in arayışı, küresel anlamda bütün dünya için somut  başarılarla dolu. Başarıyı  kutu dışı bir yaklaşımla tariflerken girişimci ve yönetici olarak deneyimlerini birleştirdiğini görüyoruz;  “Egolardan arınmış takım ruhu – sağlıklı rekabet – merak – inovasyon tutkusu – yaratıcılığı alkışlamak – hata yapmaktan korkmamak – pazar ve çözüm odaklı olmak – agile ürün geliştirmek.”

Pazarlamadan teknolojiye farklı bir serüven

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Başak Özer, Michigan Üniversitesi’nde MBA programını tamamladı. ABD’de sensor ve mikroişlemci alanında isim yapan Honeywell’de Küresel Ürün Yöneticisi olarak iş hayatına başladı.  Dünyanın ilk iki GPS-Big Data yazılım şirketlerinden biri olan Tele Atlas’ta Ürün ve Pazarlama Küresel Başkan Yardımcısı,  Dünyanın ilk zeki mobil reklam platformu Quattro Wireless’te Ürün ve Pazarlama Başkan Yardımcısı pozisyonlarında görev aldı. MIT’nin bir start-up’ı olan Superpedestrian’a yatırım yapan Özer, Nokia Sosyal ve Konum Tabanlı Uygulamalar Küresel Yöneticisi olarak çalısmaya başladı. Nokia Pulse’ın mimarlarından biri olarak Berlin merkezli şirkette, Boston – San Francisco ekiplerini yönetti.  Nokia’nın satışını takiben, kurucusu olduğu Boston merkezli danışmalık kurumu SpicaPartners’la mobil teknoloji tecrübesiyle inovasyon ve  ürün stratejisi konularında danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

Yurt dışında başarılı kariyer

ABD-Boston’da yerleşik olan Özer, halen dünyanın en önemli insansız araç üretimi yapan şirketi Motional’de Başkan Yardımcısı olarak çalışıyor. Motional, Hyundai Motor Group’un otomobil parçaları tedarikçisi Aptiv ile otonom araçlar yapmak için kurduğu ortak girişim, her iki şirkette küresel otonom sürüş ekosistemindeki konumlarını güçlendirmek için 2’şer milyar dolar yatırımla Motional’ı kurdu. Şirket dünyanın ilk ticari robotaksisi veya Seviye 4 otonom sürüşü başlatmak üzere çalışmalar yapıyor.

Melek yatırımcı ve girişimci kimliği

Özer, “start-up” dünyasının ikinci kalbi sayılan coğrafyada gerek girişimci gerekse  melek yatırımcı olarak da aktif rol alıyor.  Bir dönem, Türkiye’nin en büyük telekom ağı Turkcell’e  IOT (internet of things) şemsiyesi altında sağlık (connected health), evde yaşam (connected home), ve eğitim (connected education) danışmanlıkları verdi.

Özer, danışmanlık çalışmalarına dünyanın en yaratıcı ve heyecanlı projelerinden birinde üst düzey yönetici olmak üzere ara verdi; insansız araç teknolojisini geliştiren girişim takımında, Güney Kore’den yatırım alarak Google’ın en büyük rakibi olarak geleceğe koşuyor. Boston – SanFrancisco ve Güney Kore’de yerleşik ekipleri yönetiyor.

Konuşma Konuları

 • Çözüm odaklı kullanılabilir inovasyon
 • Seri Girişimci olarak başarıyı yakalamak
 • Dünya nereye koşuyor; Teknolojide yeni trendler

Bihter
Ayyıldız

Lüks Marka Danışmanı

Biyografi

Bihter Ayyıldız, iletişim dalında farklı şapkaları olan bir reklamcı, gazeteci, danışman ve pazarlama uzmanı. Fransa’da aldığı sanat tarihi eğitiminin ardından, reklam sektöründen marka iletişimi tecrübelerini lüks markaların iletişimlerinde kullanmak üzere sektör değiştirdi. Moda ve lüks marka severlerin yakından takip ettiği Ayyıldız, önemli markaların yol arkadaşı. Profesyonel hayatına gazetecilikle başlayıp stratejik pazarlama danışmanlığı yapan Ayyıldız, son zamanlarda yoğun mesai harcadığı influence marketing ve uzantısı olan Love and Hate Marketing’le pazarlama iletişiminin sınırlarını zorluyor.

Bihter Ayyıldız, Saint Benoit Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra, Fransa’da Charles de Gaulle-Lille Üniversitesi’nde sanat tarihi eğitimi aldı. Fransa’da bulunduğu süre zarfında Paris’te Latin-Jockey Tour’da VIP incoming yönetimi ve Nice’de Cigale Orientale adlı firmada özel davet organizasyonlarına imza attı. Lüksün ve modanın anavatanı olan Fransa’da geçirdiği yıllar profesyonel hayatını şekillendirmesine de katkıda bulundu. Türkiye’ye döndüğünde MARKA Reklam Ajansı ile başlayan kariyerine Balizza ile devam etti. Ardından Tiffany & Co., Omega, Montegrappa, Jaquet Droz, Davidoff, Pequignet, Montblanc gibi dünyanın en değerli lüks ve mücevher markalarının pazarlama ve PR yönetimini üstlendi.

Aynı zamanda Vatan Gazetesi hafta sonu ekleri Bizim Kahve ve Vatan Pazar’ın yanı sıra Milliyet’te köşe yazarlığı yapan Bihter Ayyıldız,Tempo, XOXO ve Luxos gibi dergilere de yazılar yazdı.

2020 yılının başında kurduğu BA Projectz’in çatısı altında  global ölçekli lüks markalara ve kültür sanat projelerine stratejik danışmanlık vermektedir. Güncel haber sitesi www.plumemag.com ‘un da kurucusu olan Bihter Ayyıldız’ın uzmanlık alanı Sürdürülebilir marka ve iletişim stratejileridir. Konuşmalarında da lüks kavramını ele alan, lüksün tarihteki yolculuğuna dikkat çeken Ayyıldız, stil sahibi olmanın püf noktalarını, trendlere dair bilgiler aktarıyor.

Konuşma Konuları

 • Influencer Marketing
 • Influencer İletişimi
 • Love and Hate Marketing

Lüksün tanımı değişiyor peki ya kendisi?

Alışılagelen lüksün tanımı değişiyor. Deneyim ve duygusal etkileşim ise, en katı kurallara sahip köklü markaların kilit noktasına dönüşmüş durumda. Dijital iletişimde yenilikçi olup, mağaza içi deneyimde öncü adımlar atan markalar yerini koruyor. Lüks tüketicisi çok üstün kalite malzeme ve essiz tasarım kadar samimi bir içerik iletişimi de arıyor. 

 • Dijital çağda lüks perakendecilik

Günümüzde dijitalleşme her yere nüfuz etti. Moda dünyası da bundan nasibini aldı. Tüketim artık dijital kanallar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Eğer bu kanallar aracılığıyla da müşteriye dokunmazsanız yok olup gidersiniz. 

 • Stil sahibi doğamayız ama olabiliriz

Audrey Hepburn ve Grace Kelly gibi bir ikonu kopyalayarak ya da stil danışmanlarıyla çalışıp başkasının hayal gücünün, zekasının ve zevkinin yansıması olan parçaları üzerinde taşıyarak stil sahibi olunur mu? Yoksa stil sahibi olmak kişinin genetik kodlarında mı vardır?

 • Gardıropta “Top Ten”

Yıllar değişse de gardırobun değişmeyen ikonik parçaları neler olmalı? Hangi parçalarla zamansız bir şıklık yaşamanız mümkün. 

 • Sanat ve lüks: Markaların bitmeyen aşkı

Lüks markaların sanatçılarla olan iş birlikleri lüks tüketicisinin her zaman çok olumlu cevap verdiği bir formül. Fakat çok sık tekrarlandığı zaman, ticari algıya neden olup, müşteri gözünde sorgulanan bir alan olmaya da açık. 

 • Sadeleşme/100 ürünle yaşanır mı?

Sahip olduklarımızın bizi esir almasını daha çok dile getirdiğimiz dönemde, azalarak çoğalmak konusu üzerine düşünceler tartışmaya çok açık.

 • İşte bunlar hep lüks…

Yüzyılı aşan hatta bazıları neredeyse 2 asra yaklaşan markaların da dünyanın dört bir yanındaki taleplere cevap vermek için üretim ağlarını geliştirmesi aynı ürüne gereğinden fazla kişinin sahip olabilme fırsatını doğurdu.

 • Çağdaş Moda – Kavramsal Moda

Moda artık sadece tasarım ve kumaştan ibaret değil. Tüm bunların yerine çağdaş sanatta olduğu gibi fikir aldı. 

 • Marka olmak ya da olmamak

Marka olunmaz doğulur diyebiliriz. Bir markanın sadece ürünlerinin kalitesi ve popülaritesi o markanın değerini maalesef belirleyemiyor. Günü doğru değerlendiren ve geleceğe yatıran markalar dışındakilerin pek şansı olmayan bir dönemdeyiz.

 • Doğru parçalara yatırım (Minimum parça maksimum şıklık)

Eskilerin bir sözü vardır: Nicelik değil, nitelik önemlidir. İngilizler de “Ucuz ürün alacak kadar zengin değilim”, derler. Bu sözler boşuna söylenmiş değil. Doğru ve sürdürülebilir bir gardırop kendinize yapacağınız en iyi yatırımlardan biri. Ve bunu çok az parçayla yapmak mümkün.

Videolar

Bülent
Şenver

Ekonomist, Stratejik Yönetim Danışmanı, Kitap Vakfı Kurucusu

Biyografi

Bülent Şenver, Türkiye’nin duayen bankacılarından biri. Türkiye’nin yakın tarihinde ekonomi icraatlarında görev alan Şenver, finans, ekonomi, liderlik, etik değerler, bilanço yönetimi, risk yönetimi ve kurumsal yönetim konularında aranan bir konuşmacı. Şenver’e göre bir bankanın gücünden söz edebilmek için her konuda güçlü olması büyük önem taşıyor. Ölçümü tek kriter üzerinden yapmanın aldatıcı olacağını belirtiyor. Başarının sürdürülebilir olmasının önemini vurguluyor.

“Dünün ekonomi modelleriyle bugünün ekonomisini, dünün bankacılık araçlarıyla bugünün bankacılığını yönetmek mümkün değildir. Değişime ayak uydurmalıyız.”

Şenver, bankacılık ve ekonomi deneyiminin yanı sıra uzun yıllara dayanan akademik çalışmalarında etik liderlik ve genç liderler yetiştirme konularına vurgu yapıyor. Şenver, milyonları arkasından sürükleyen büyük liderler olabileceği gibi her konuda ve her meslekte lider olunabileceğini vurguluyor ve şöyle diyor: “Her konuda, her alanda genç liderler yetiştirmeliyiz. Türkiye’nin genç liderlere ihtiyacı var.”

Bülent Şenver, resimli kredi kartı uygulaması, varlığa dayalı menkul kıymet ihracı, telefon bankacılığı uygulaması, kredili mevduat, sigortalı mevduat, euro mevduat, konut kredisi gibi birçok yeni bankacılık ürün ve hizmetini gerçekleştirerek, bankacılıkta birçok ilke imzasını attı.

Bülent Şenver kimdir?

Duayen bankacı Bülent Şenver, Türk bankacılık sistemine birçok yenilik getirdi. Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Genel Başkanı, Amerikan Ticaret Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, İcra Komitesi Üyesi ve aynı dönemde ECACC Hazine Başkanı olarak görev yaptı. Türkiye Etik Değerler Merkezi Vakfı’nı ve Derneğini kurdu. Türklider Merkezi Kurucu Başkanlığını yapan Şenver, Boğaziçi ve Bilgi Üniversitelerinde “Elektronik Bankacılık”, “Bankalarda Aktif/Pasif Yönetimi”, “Yatırım Bankacılığı”, “Ticari Bankacılık” ve ”İşletme Etiği” derslerini veriyor.

Konuşma Konuları

 • Bankacılık ve Finans
 • Kurumsal yönetim
 • Risk yönetimi
 • Takım yönetimi
 • Başarılı yönetim teknikleri
 • Etik liderlik
 • Girişimcilik

Videolar

Çağlar
Çabuk

Profesyonel Koç, Moderatör

Biyografi

İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesi Çağlar Çabuk, Türkiye’de mobbing (iş yerinde psikolojik taciz) konusunda ilk saha çalışması yapan uzman olarak tanınıyor. Aralık 2014’ten beri EFQM Kurumsal Mükemmellik Değerlendiricisi olarak KalDer Değerlendirme ekiplerinde görev alan Çağlar Çabuk, çalışmalarına profesyonel koçluk, kurum içi mentor yetiştirme ve profesyonel gelişim konularında eğitmenlik, bireysel/kurumsal koçluk ve mobbing’in önlenmesi konusunda danışmanlık yaparak devam ediyor.

2009’da hayata geçirilen “Bilgilendirme Araştırma ve Destek Merkezi” projesini yöneten Çabuk, bu proje kapsamında  mobbing mağdurlarına gönüllü destek verdi. Halihazırda kurumsal ve bireysel  mobbing’le mücadelede eğitim danışmanlık hizmeti veren Çabuk aynı zamanda bu alanda, bilirkişi olarak da görev yapıyor. TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun “Mobbing Alt Komisyonu”ndaki milletvekillerini bilgilendirmek üzere toplantılarda görev alan Çağlar Çabuk, aynı zamanda bir sivil toplum projesi olan “TBMM Ortak Çalışma Grupları”nın profesyonel moderatörlüğünü yürütüyor.

Çabuk, 2010 yılından itibaren Okan, Kadir Has, Bilgi ve Işık Üniversitelerinin Sürekli Eğitim Merkezleri ile işbirliği içinde İnsan Kaynakları ve 4 Boyutlu Profesyonel Koçluk eğitim programları düzenliyor. Kasım 2013-Mayıs 2014 aralığında insan kaynakları ve iş profesyonellerine yönelik olarak ayda bir “Damlaya Damlaya” buluşmalarını gerçekleştiren Çabuk, BAUSEM iş birliğiyle 2104-2015 döneminde hedef grubu 20-30 yaş aralığında yer alan çalışanların oluşturduğu “4B Genç Profesyoneller” topluluğu kurumsal sosyal sorumluluk projesini uyguladı. 2014-2105 döneminde Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü’nde insan kaynakları yönetimi dersleri veren Çabuk, Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Haliç Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi iş birlikleriyle kurumsal eğitimler ve genel katılıma açık yetkinlik geliştirme eğitimleri de veriyor.

Çağlar Çabuk’un mobbing mağdurlarına pratik bilgi ve öneriler içeren “Sıfıra Sıfır Elde Var Mobbing”, 4 Boyutlu Koçluk modelini anlatan “Koçluk ve 4. Boyut” ve “Yumuşak Güç” adlı üç kitabı bulunuyor.

Çağlar Çabuk kimdir?

Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü ve Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri Bölümü mezunu olan Çağlar Çabuk, çalışma yaşamına Samtas A.Ş.’nin personel bölümünde başladı. İş yaşamının on altı yıllık ilk bölümünü İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştığı Standard Bank Plc. Türkiye Temsilciliği’nde 2008 yılında noktalayan Çabuk aynı yıldan  bu yana kendi eğitim ve danışmanlık firmasında faaliyetlerini sürdürüyor.

KalDer ve PERYÖN üyesi olan Çağlar Çabuk,  kurucusu olduğu Koçluk Platformu Derneği (KPD)’nde 2010-2013 ve 2014-2015 dönemlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Koçluğun meslek olarak kabul edilmesi çalışmalarına öncülük etti, KPD’nin zirve, panel ve diğer etkinliklerinde düzenleyici, panelist, oturum başkanı ve konuşmacı olarak yer aldı.

Konuşma Konuları

YUMUŞAK GÜÇ

Yumuşak Güç aslında bu bir politika deyimi. Güçlü olan devletler, kendi çıkarları için yapılmasını istedikleri işleri, karşılarındakilere zorla, savaşla kabul ettirmeye muktedir oldukları halde bu yolu kullanmamayı, isteklerini -astarı yüzünden pahalı olan-savaşla değil, ‘’dişlerini gösterip ısırmayarak’’, yani ‘’Yumuşak Güç’’ kullanarak’ elde etmeyi tercih ediyor ve başarıyorlar da…

Politikada kullanılan bu yöntem neden iş yaşamını, özel hayatı veya sosyal ilişkileri güçlendirmek ve güzelleştirmek için kullanılmasın? Yumuşak Güç  adlı kitabın yazarı Çağlar Çabuk, bu kavramın günlük yaşamdaki pratik karşılığını örneklerle ele alıyor.

LİDERLİK ve YUMUŞAK GÜÇ

Yaşamda liderlerin en önemli rollerinden biri ilişki yönetimi ve paydaş beklentilerini en uygun biçimde dengelemektir. Aynı zamanda bir politika deyimi olan Yumuşak Güç liderlerin politika, kamu diplomasisi ve uluslararası ilişkilerde sıkça kullandıkları bir yaklaşımdır.

Yumuşak Güç  adlı kitabın yazarı Çağlar Çabuk, yumuşak gücün liderlik süreçlerinde nasıl kullanılabileceğini örneklerle ortaya koyuyor. Liderlerin sahip oldukları gücün yumuşak güç yaklaşımıyla nasıl daha da güçlü olabileceğini keşfetmelerini amaçlıyor.

MOBİNG (İŞYERİNDE PSİKOLOJİK TACİZ) OLGUSU

Çalışanlara üstleri, astları veya eşit düzeydeki çalışanlar tarafından “kasıtlı, sürekli ve sistematik” biçimde uygulanan her tür kötü muamele, tehdit, şiddet, aşağılama gibi davranışları ifade eden Mobing, Türkiye’de çok sıklıkla duyulan bir kavram. Açılmış ve kazanılmış davalar olmasına rağmen, mobing halen hem mağdur hem de işveren için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Sıfıra Sıfır Elde Var Mobing adlı kitabın yazarı Çağlar Çabuk, dinleyicilerin mobing olgusunun farkına varmalarını, önlem alma ve çözüm üretmeleri ile mobingin psikolojik etkileri ve hukuksal açıdan yaratacağı sonuçları hakkında bilinçlenmelerini amaçlıyor.

KOÇLUK ve MENTÖRLÜK

Günümüz iş yaşamında teknoloji, uzmanlık, altyapı, rekabet kadar önemli unsurlardan biri de bilgi ve deneyimin arttırılması, paylaşılması ve korunmasıdır. Bunu sağlayacak en etkili yaklaşım ve yöntemler arasında bulunan koçluk ve mentörlük çalışana, yöneticiye, işletmeye motivasyon, verimlilik ve performans artışı gibi boyutlarda katkıda bulunur.

Koçluk ve 4. Boyut adlı kitabın yazarı, Türkiye’de koçluk mesleğinin standartlarının ve yeterlilik çerçevesinin Meslek Yeterlilik Kurumu (MYK) nezdinde kabulüne ve resmi gazetede yayınlanma sürecine öncülük etmiş ve üniversitelerde profesyonel koçluk, kurumsal firmalarda mentor yetiştirme eğitimleri veren Çağlar Çabuk, yöneticilerin bütünsel ve yapıcı bir bakış açısıyla çalışanların potansiyelini ortaya çıkarmaları ve deneyim paylaşımını gerçekleştirmeleri yönünde koçluk ve mentörlüğü nasıl uygulayacaklarını ele alıyor.

Videolar

Can Fuat
Gürlesel

Strateji Uzmanı, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı

Jeopolitik

Global Ekonomi

Toplumsal Siyasi Değişimler

Ekonomi Yorumları

Sektör Analizleri

Rekabet Analizleri

Biyografi

Can Fuat Gürlesel, deneyimli stratejist, araştırmacı ve ekonomist.

Ekonomi ve Sektör Danışmanlığı

Kurucusu ve yöneticisi olduğu Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri şirketi ile reel ve mali sektör kurumlarına, iş örgütlerine, yerel yönetimlere, kamu kurumlarına, yabancı kurumlara yönelik ekonomik ve sektörel danışmanlık ve araştırma hizmetleri sunuyor. Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün kurucu başkanı. Enstitü stratejik araştırmalar ve gelecek çalışmaları yapıyor. Kitap, makale, rapor ve benzeri nitelikte çok sayıda yazılı eseri bulunuyor. Gündemi farklı perspektiflerden irdeleyen Gürlesel, kutu dışında düşünmeye ve çözüm önerileri getirmeye odaklanan çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Küresel ve yerel gelişmeler

Gürlesel, ekonomik ve siyasi konjonktürü içinden geçtiğimiz dinamik gelişmeler üzerinden yorumlarken, öngörüleri spesifik sektör, belli bir kurum ve tarih dönemini ele alması açısından hem kıymetli hem özgün. Küresel ve yerel gelişmelerin anlık röntgenini çekerek talep edilen sorunsal ya da fırsat alanını güncel rakamlarla harmanlıyor.

Farklı bakış açısı

Gürlesel’in konuşmaları şablona sığmıyor, dinamik gündemin şartlara göre farklı zaman perspektiflerinde yorumlanması anlamına geliyor. İçinde bulunduğumuz dönem global güç kayması ve çok taraflı denge arayışlarına işaret ediyor. Bu dönemden geçerken kuşkusuz klişe bakış yol göstermekte yetersiz kalacak.

Can Fuat Gürlesel, Türkiye’nin de yeni dönemin çok taraflı dengesinden etkileneceğini söylerken Türkiye’nin  belki de ilk kez yeni dengenin kurulmasında bölgesel bir aktör olabileceğine inancını dile getiriyor. Bölgesel aktör olma potansiyelinin kullanılmasının idealizm ile realizm arasındaki dengenin sağlıklı kurulması ile mümkün olacağını da gizlemiyor.

Konuşma Konuları

 • Global Ekonomik Kriz ve Sonrası
 • Global Güç Kayması ve Çok Taraflı Denge Arayışı
 • Yeni Güç Dengesi için Jeopolitik Seçenekler
 • Türkiye’nin Yeni Çok Taraflı Dış Politikası ve Olası Sonuçları
 • Türkiye’de Kurumsal, Toplumsal ve Siyasi Değişim İle Sonuçları

Celal
Seçkin

Yönetim Danışmanı, EFQM Eğitmeni, EFQM Değerlendiricisi

Biyografi

Celal Seçkin, Türkiye’de “Kurumsal Mükemmellik” denince akla ilk gelen isimlerden biri. Kurumsal mükemmellik alanında uzun yıllar boyunca edindiği bilgi ve deneyimini kurumlarla paylaşan Celal Seçkin, bugün, “kurumsal mükemmellik” alanında en çok aranan konuşmacılardan. Seçkin; değişim yönetimi, liderlik, yenileşim/inovasyon, kurumsal özdeğerlendirme gibi kurumsal mükemmellik anlayışı kapsamında ihtiyaç duyulan birçok konuda profesyonel kitlelere özel konuşmalar gerçekleştiriyor.

EFQM Mükemmellik Danışmanı

Türkiye’de 1992’den itibaren “Ulusal Kalite Ödülü” sürecinin oluşturulmasına katkıları olan Seçkin, Avrupa Kalite Ödülü sürecinde de 1997’den itibaren değerlendirici ve baş değerlendirici olarak rol aldı. Ekim 2000 – Aralık 2004 tarihleri arasında EFQM Brüksel’de Avrupa Kalite Ödülü Yöneticisi olarak çalışan Seçkin, EFQM Mükemmellik Aşamaları değerlendirme sürecini tasarlayan ekipte ve sürecin uygulamalarında yer aldı, EFQM Mükemmellik Modeli’nin güncellenmesi çalışmalarına katıldı.

Öz değerlendirme ve Çalıştaylar

Seçkin, yurt içi ve yurt dışında kamu sektörü ve özel sektörden çok sayıda kuruluşa kurumsal mükemmellik, EFQM Modeli, kurumsal öz değerlendirme uygulamaları ve ulusal/uluslararası ödül süreçlerine hazırlanmalarına yönelik eğitimler verdi. Çok farklı özelliklerdeki kurumlarda uygulamalarda yer aldı, kurumsal mükemmellik değerlendirmeleri yaptı. Birçok uluslararası, ulusal kongre ve sempozyumda organizasyon komitesi üyesi, oturum başkanı, çalıştay yöneticisi, konuşmacı ve katılımcı olarak yer aldı.

Kurumsal eğitimler

Halen, EFQM’in değerlendirici eğitimlerini tasarlayan ekipte yer alan Seçkin, birçok ülkede eğitim veriyor, EFQM adına eğitmen akredite ediyor ve değerlendirici yetiştiriyor. Kurumsal mükemmellik anlayışının insanlığın daha iyi bir geleceğe kavuşmasında önemli katkıları olacağına inanan Seçkin, çalışmalarını yurt içi ve yurt dışında danışman, eğitmen ve değerlendirici olarak sürdürüyor.

Seçkin, ODTÜ Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nden mezun oldu.  PTT ARLA (TELETAŞ) ve Siemens A. Ş.’de elektronik haberleşme sistemleri üretiminde 17 yıl mühendis ve yönetici olarak çalıştı. Ulusal Kalite Ödülü Sekreteri ve KalDer İcra Kurulu Üyesi olarak görev alan Seçkin, Ulusal Kalite Hareketi’ni geliştiren ve uygulayan ekipte yer aldı. Çeşitli üniversitelerin sertifika programlarında eğitmen olarak yer aldı. Seçkin Danışmanlık ve Eğitim Ltd. Şti.’ni kurdu. Seçkin, her yıl EFQM Mükemmellik Ödülü sürecinde Değerlendirme Ekibi Lideri olarak görev yapıyor.

Konuşma Konuları

Kurumsal Mükemmellikte Başarı(sızlık) Öyküleri


 • İyi yönetilen kurumların özellikleri nelerdir? Kurumsal mükemmelliğe giden yolda kurumlar hangi engeller ve kolaylaştırıcı unsurlarla karşılaşırlar?
 • Kurumsal mükemmellikte sürdürülebilirlik, liderlik ve değişime uyum.
 • Kurumsal mükemmellik örneklerine ilişkin deneyim paylaşımı.
 • Kurumsal Ayna: Özdeğerlendirme; ama nasıl?

Neden özdeğerlendirme? Özdeğerlendirmede objektiflik, tarafsızlık ve açıklık nasıl sağlanabilir? Özdeğerlendirme sonunda belirlenen güçlü yönler ve iyileştirme fırsatları nelerdir? Özdeğerlendirme sonuçları nasıl kullanılır? İyileştirme sürecinin tasarımındaki temel unsurlar nelerdir?

Kurumların Dönüşümünde Temel İtici Güç: Liderlik


Kurumların yönetiminde, değişim süreçlerinde ve başarılı olmalarında liderliğin rolü nedir? Kurum kültürü, değerler ve etik anlayışla liderlik arasındaki ilişkiler nasıl değerlendirilir? Başarılı liderlik profilinin temel özellikleri nelerdir? Liderlikte ilişki yönetimi ve kurumun paydaşlarının beklentileri nasıl karşılanır?

Kaçınılmaz Yol Ayrımlarında Nasıl Hareket Etmeli: Değişim Yönetimi


 • Değimin ihtiyacının hissedilmesi ve değişimin gereği. Değişime direnç ve uyum.
 • Değişim sürecinde liderlerin ve liderliğin rolü. Kurum kültürü, değerler ve değişim.
 • Değişim sürecinin yönetimi. Değişim yönetiminde paydaşların rolü.

Böyle Gelmiş Böyle Gitmemeli: Yenileşim ya da İnovasyon


Neden inovasyon? İhtiyaç mı? Lüks mü? Gereklilik mi? Moda mı? Hobi mi? Fark yaratmak mı? Nasıl? Kurum kültürü ve yönetim anlayışı ile ilişkisi. Yenileşimde başarısızlık örnekleri… Engeller, kolaylaştırıcılar. Yenileşimde sürdürülebilirlik.

Birlikte Çalışalım, Arayalım, Anlayalım, Çözelim: Moderasyon, Çalıştay, Arama Konferansı Yönetimi ve Kurgusu


Kurumsal performansı iyileştirmek, daha iyi ve etkin bir yönetim anlayışına doğru yol almak üzere çeşitli konulara odaklanan çalıştaylar?

 • Stratejik planlama.
 • Süreç yönetimi.
 • Çalışanların memnuniyeti.
 • Müşteri memnuniyeti.
 • Toplumsal sorumluluk.
 • Değişim yönetimi.
 • Sürdürülebilirlik.
 • Etik, kurum kültürü, değerler vb.

Cem
Mansur

Müzisyen, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Kurucu Şefi

Liderlik

Zaman Yönetimi

Problem Çözme

Motivasyon

Takım Ruhu

Klasik Müzik

Biyografi

Cem Mansur, dünya çapında tanınmış müzik insanı, başarılı orkestra şefi, klasik müzik üstadı. Mansur müziğin yaşamın süsü olarak algılanması fikrine karşı çıkıyor. Klasik müzik eğitimi alan kişinin hayat algısının tamamen değişeceğine yürekten inanıyor. Bir arada müzik yapmanın müthiş bir takım çalışması olduğunu ve demokrasinin en iyi örneğini oluşturduğunu düşünüyor: “Müzik barıştan ve demokrasiden yana mucizevi bir yol. Bir orkestrada çalmak insanın düşünce yapısını etkiler. Tarih ve coğrafyayı öğrenirsiniz. Bir arada müzik yapmak insana gerçek bir demokraside yaşamayı öğretir. Aynı zamanda ötekini dışlamama ve bağ kurabilme kültürünü de aktarır.”

Lider olunur mu lider doğulur mu?

Mansur’a göre orkestra şefi iyi bir lider olmayı gerektirir, şef iyi bir liderdir; “Orkestra ile şef arasındaki ilişki, zamanı iyi kullanmak ve potansiyeli iyi değerlendirme kaygısının olduğu her yerde özellikle yöneten ve yönetilenin bulunduğu disiplinlerde var.”

Mansur, liderlik konusundaki görüşlerini şöyle aktarıyor: “Lider olmayı hak eden kişi, onu hak etmek için yönetimdeki insan grubunun potansiyelini iyi tanıyan ve onu motive edebilen kişidir. Bu bazen teknik bilgi, bazen de şevk verebilmek ve coşturabilmekle ilgili olabiliyor. Aslında bu ikisini bir arada en iyi şekilde birleştiren kişi iyi bir orkestra şefi olabiliyor zaten. ‘Lider doğulur’ ya da ‘lider yetiştirilir’ gibi kesin bir ayrıma gitmek çok zor. Her ikisi de mümkün. Şartlar da insanı lider haline getirebilir. Hayatta karşılaştıkları, yapması gerekenler, insanda kendisinin bile bilmediği bir liderlik vasfını ön plana çıkarabilir.”

Uluslararası başarılar

Mansur, müzik eğitimini Londra City Üniversitesi, Ricordi Şeflik Ödülünü aldığı Guildhall School of Music and Drama ve Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde aldı. 1981-89 arası İstanbul Devlet Operası şefliğini yaptı. Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Finlandiya ve Rusya’da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdüren sanatçı, 1989-97 arasında Oxford Şehir Orkestrası Birinci Şefliği’ni yaptı. 1998’de Akbank Oda Orkestrası Daimi Şefliği’ne getirildi. Mansur, İngiltere’nin en eski ikinci korosu Ipswich Choral Society’nin fahri başkanı ve Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası kurucu şefidir.

Konuşma Konuları

 • Liderlik / Liderlik ve Otokrasi Dengesi
 • Yönetim
 • Motivasyon
 • Problem Çözme
 • Takım Ruhu

Videolar

Cem Tarık
Yüksel

Unilever İsrail CEO

Fütürist

Koç

Geleceğin Meslekleri

Kariyer

Gelecek İş Modelleri

Trendler

Biyografi

Fütürist, Cem Tarık Yüksel çok farklı tecrübeleri bir araya getirebilmiş az sayıdaki üst düzey yönetici arasında gösterilebilir. Mühendis kimliğiyle yıllarca operasyon içinde yer alan Yüksel, kariyerinin önemli bir bölümünü insan kaynakları alanında başarılı bir yöneticilikle geçirdi. Dünyanın önemli yönetim okullarından bir tanesi olarak nitelendirilen Unilever’deki çalışma hayatı boyunca yönetim stilleri, liderlik, koçluk, tedarik zinciri ve insan kaynakları konularında bilgi birikimini ve edindiği tecrübelerini, gelecek vizyonu ve projeksiyonlarıyla paylaşıyor. Değişimi şekillendirmek mottosuyla gelecek konuşmaları yapan Yüksel’in vurgusunu şöyle özetlemek mümkün “Başarı formülü, değişime ayak uydurmak ya da onu yönetmeye çalışmak değil. Bir adım daha ileri gitmek ve değişime liderlik etmek…”

Fütürizm ve Değişen Liderlik Anlayışı

Yüksel, pek çok üniversitede, şirkette ve sivil toplum kuruluşunda fütürizm temalı konuşmalar yapıyor, çeşitli zirvelere katılıyor, workshop’lar düzenleyerek eğitimler veriyor. Fütüristler Derneği Yönetim Kurulu üyeliği görevini de sürdüren Yüksel, globalleşen dünyada hızlı bir değişimin yaşandığını ve bu değişime uzak kalmanın mümkün olmadığını savunuyor. Konuşmalarında ise geleceği, değişimi ve değişimi şekillendirmeyi, yönetim ve liderliği anlatıyor. Kısaca bugünün ve geleceğin liderleri ve İK çalışanlarıyla başarının formülünü paylaşıyor.

Uluslararası Şirketlerde Başarı Hikayesi

Gelecek konularında iddialı konuşmacılardan biri olan Yüksel’i daha yakından değerlendirebilmek için eğitim ve kariyer yolculuğuna mercek tutmak faydalı olur çünkü; farklı hedef kitleler, geleceğe dair trendler, yönetim ve dinamik disiplinlerden oluşuyor. Yüksel, Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. İşletme ihtisasını İstanbul Üniversitesi’nde yaptı.1987’de katıldığı Unilever’de değişik fonksiyon, kategori ve ülkelerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Algida Türkiye Tedarik Zinciri Direktörlüğü görevini takiben, İtalya’da Unilever Avrupa Dondurma Operasyonu’nda yeni ürün lansmanları, yatırımlar ve teknoloji geliştirmelerinden sorumlu Teknoloji Direktörü olarak çalıştı. Operasyonel Board üyesi olduğu Avrupa Dondurma Operasyonu Planlama ve Lojistik Direktörlüğü görevini takiben, Unilever Türkiye-İran-Orta Asya-Kafkasya İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Unilever İsrail CEO’su olarak görevini sürdürüyor.

Konuşma Konuları

 • Gelecek 10 Yılda Öngörülen İş Dünyasını Etkileyecek Değişimler (Teknoloji-Ekonomi-Toplum-Kaynaklar)
 • Gelecek ve Çalışma Hayatı (Çalışma Ortamı-Yetenek Yönetimi-Liderlik Tarzı)

Cenk Tezcan
Dr.

Fütürist, Tıp Bilişimcisi

Biyografi

Dr. Cenk Tezcan, tıp doktoru, hastane tasarımcısı, tıp bilişimcisi, öğretim görevlisi ve fütürist olarak çalışmalarını sürdürüyor.

TED Ankara Koleji mezunu olan Tezcan, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin “İşletme Yönetimi” programını ayrıca Hastane Tasarımı ve Gelecek Tasarımı sertifika programlarını tamamladı.  Tezcan’ın uzmanlık alanlarını tıbbi cihaz projeleri, anahtar teslim hastane projeleri ve tıp bilişimi ile ilgili projeler oluşturuyor.

Sağlıkta inovasyon

Ortak akıl, paylaşım ekonomisi, sağlıklı yaşam ve mutluluk konularının Türkiye’de yaygınlaşması için çalışan Dr. Cenk Tezcan, aynı sağlık girişimlerine mentorluk da yapıyor.

Profesyonel iş yaşamı boyunca Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası, SGK ve çeşitli bakanlıklarda Danışman olarak çalışan Tezcan, kurucu ortağı olduğu BeWell’de “Anahtar teslimi sağlık projeleri”, Bwise’da ise “gelecek tasarımı” ve “sağlıklı yaşam ve mutluluk” üzerine çalışıyor. “Sağlığa Yenilikçi Bir Bakış Açısı: Mobil Sağlık” kitabının da yazarı olan Cenk Tezcan, ODTÜ, Bilgi Üniversitesi ve Medipol Üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders veriyor.

Gelecek tasarımı

Sağlıkta inovasyon, mobil sağlık, sağlık turizmi, akıllı şehirler ve gelecek konularında düzenlenen etkinliklerde profesyonel konuşmacı olarak da yer alan Cenk Tezcan, ayrıca bir dönem TRT’de gelecek üzerine 13 dizilik bir televizyon programını hem yönetti hem de sundu. Yazılarını www.cenktezcan.com adresinde okuyucularıyla buluşturan Cenk Tezcan, aynı zamanda Yaşam Bilimleri ve Sağlık Bilişim Teknolojileri Derneği (YASTED) Başkanı ve Tüm Fütüristler Derneğinde Yönetim Kurulu üyesi.

Konuşma Konuları

 • Fütürizm


  • Fütürizm nedir?
  • Fütürizm: geleceğin tasarımı
  • İş hayatının geleceği, yeni iş modelleri, yeni meslekler
  • 2030’u etkileyecek trendler
  • Akıllı şehirler; sağlığın yeni sunumu
  • Giyilebilir, yutulabilir teknolojiler
  • Sanal ve artırılmış gerçeklik, holografik sağlık
  • İnovasyon nedir?
  • Tele-teknolojiler
  • Geleceği tasarlamak mümkün mü?
  • Trendleri okumayı öğrenmek
  • Gelecek planlaması

  Sağlık sektörünün geleceği


  • Mitolojiden 21. Yüzyıla sağlığın yolculuğu
  • Sağlıkta inovasyon ve gelecek yansımaları
  • Sağlık turizminde holistik yaklaşım, 3. Yaş turizmi
  • Ölçmezseniz yönetemezsiniz; bilişimi sağlıkta kullanmak
  • Yenilikçi bir sağlık yaklaşımı; mobil sağlık
  • Sağlıkta robotlar ve yapay zeka
  • İnternet sağlığı nasıl şekillendiriyor?
  • Biyoteknoloji çağı
  • Doku mühendisliği
  • Genomik çalışmalar, kromozomal çalışmalar
 • Sağlık teknolojileri


  • Kişisel tıp; kişiye özel ilaçlar, besinler
  • Teknoloji sağlık sunumunu nasıl etkileyecek?
  • Sağlık sisteminde yeni oyuncular
  • Sağlıkta inovasyon
  • Sağlıkta çözüm odaklı yaklaşımlar
  • Mobil sağlık
  • Sağlıkta dijital dönüşüm
  • Sağlık girişimciliği; nelere yatırım yapılmalı?
  • Biyoteknoloji, gen teknolojileri

  Teknolojik evde bakım Sağlıklı yaşam


  • Sağlıklı ve mutlu yaşam, davranış değişikliği oluşturmak
  • Sağlıkta değişen trendler
  • Kişisel sağlık
  • Akıllı telefonumuz yeni doktorumuz mu?
  • Akıllı telefon sağlık uygulamaları
  • Sağlıkta sosyal medya yönetimi
  • Daha sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek

  Davranış değişikliği

  Aktif yaşam


  • Wellbeing tekerleği
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
  • İş yerlerinde sağlıklı yaşam

  Sağlık turizmi


  • Neden sağlık turizmi?
  • Sağlık destekli turizm
  • 3. yaş turizmi

Videolar

Coşkun
Aral

Belgesel film yapımcısı

Arşiv

Belgesel

Tarih

Seyahat

Gezi

Gazetecilik

Biyografi

Coşkun Aral, deneyimli bir gazeteci, haberci, uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, macera insanı, belgesel yapımcısı… Aral’ı anlatmak için kelimeler yeterli değil. Durmak nedir bilmeyen, Türkiye ve dünyanın dört bir yanını karış karış gezip gören, keşfeden, üreten ve paylaşan Aral, farklı projeleriyle İndeks Konuşmacı Ajansı’na çözüm ortağı olarak katılıyor.

Farklı kültürler, farklı hikayeler

Aral, 1974 yılında basın fotoğrafçılığına başladı. 1977 yılı kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflar Sipa Press aracılığı ile tüm dünyada yayımlandı. Sipa Ajansı’nın Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bu arada Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleri ile freelance çalıştı. 1980’den itibaren Times, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına Polonya’daki ünlü Gdansk görevinde, Lübnan, İrlanda, Çad ve Uzak Doğu’daki savaşlarda fotoğraf çekti. 1980’de kaçırılan bir uçakta, ilk kez hava korsanlarıyla röportaj gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İZ TV’yi kurdu. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına savaş fotoğrafçısı olarak mesleğini zirveye taşıdı.

Aral’ı ve kariyerini kendi sözleriyle tarif etmek belki de en doğrusu olur; “Yıllar boyunca bir belgesel fotoğrafçısı olarak dünyada seyahat ettiğim, dokularına indiğim yüzlerce ülke ve coğrafyada yaşanan anları belgelerken, hep aklımda tüm ayrıntılarıyla bilginin belgeye dönüştürülmesi için daha neler yapılabileceği vardı.”

Coşkun Aral’ın dünyasına hoş geldiniz!

Konuşma Konuları

Sayısız ülkeye seyahat etmiş, Türkiye’nin her köşesini avucunun içi gibi bilen bir gezgin Coşkun Aral. Aral, Türkiye’de ve dünyada birçok insanın bilmediği özel kentlere ve bölgelere geziler düzenliyor. Bu gezilerde gidilen yerin kendine has özelliklerini gözler önüne seriyor, katılımcılara eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Türkiye ve yurt dışı gezilerinde özel gruplara eşlik eden Aral ile dünyayı yeniden keşfetmeye hazır mısınız?

 • “Futbol Haricinde Astronomiden Gastronomiye Her şey”
 • Corona Sonrası Sıra Dışı Seyahat Rotaları,
 • Sıra Dışı Mimariler

İnsanın Savaşı, Savaşın İnsanı

Coşkun Aral, “İnsanın Savaşı, Savaşın İnsanı” isimli sunumunda belgeselcilik ve savaş muhabirliği kariyerinde karşılaştığı olaylar ve insanların görselleriyle, hikayelerini harmanlıyor.
Hedefler ne kadar ulaşılmaz görünürse görünsün, her zaman her şeyi başarmanın bir yolunun olduğunu vurguladığı konuşması ile dinleyenleri zoru başarmak konusunda etkileyici sunumuna ortak ediyor.

Savaşın insanından insanın savaşını dinlemek isteyenler için belirtilen tüm konular, toplantıların temasına göre şekillendiriliyor. Sunumları risk alma, zaman yönetimi, liderlik ve takım ruhu konularında ilham verici örneklerle dolu.

Sizin de bir belgeseliniz olsun!

Usta belgeselci Aral’ın çektiği belgeselleri yıllardır ilgiyle izliyoruz. Bugüne kadar oluşmuş ve bin bir emekle hazırlanmış devasa arşivi ise son derece değerli. Aral, İndeks Konuşmacı Ajansı çözüm ortağı olarak firmalara belgeseller hazırlıyor. İstenildiği takdirde zengin arşivinden de faydalanma imkanı sunan Aral, gerektiğinde firmanın hedefleri doğrultusunda yeni belgesellere imza atıyor. Neden siz de Coşkun Aral ile bir belgesel yapmıyorsunuz?

İlgi çeken konuşma başlıkları

 • Bilgi iyileştirir, bilgi kazandırır
 • Kent Kültürü, Yaşam ve Mimari
 • Sıra Dışı Seyahat Parkurları
 • Sıra Dışı Yaşamlar
 • Sıra Dışı Tedaviler
 • Sıra Dışı Giysiler/ Makyajlar/ Saçlar
 • Sıra Dışı Yemekler ve Pişirme Yöntemleri
 • Sıra Dışı İnançlar, Ayinler, Düğünler
 • Dünyanın Kadınları ve Çocukları
 • Gezi ve Macera
 • İlk İnsandan Günümüze 360 Derece Yerküre…

Fotoğraf & Video Workshop’ları

Coşkun Aral, mesleki birikimini rehber edinmek isteyen gruplar için fotoğraf çekim & belgesel çekim workshop’larına katılıyor.

Belirlenen gezi parkurlarında hem teknik bilgilendirme yapıyor hem de seyahat edilen bölgeyi “Haberci” bakışıyla tanıtıyor.

Etkinlik süresince çekilen fotoğraf ve video kayıtlar etkinlik sonrası Coşkun Aral tarafından değerlendiriliyor.

Diğer projeler…

Aral firmaların ihtiyaçlarına göre farklı çalışmalar da gerçekleştiriyor. Bu çalışmalardan bir tanesi çeşitli firma çalışanlarına yemek atölyeleri düzenlemek. Bir lezzet avcısı olan Aral, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir köşesinde tattığı farklı lezzetleri bu atölyelere taşıyor, aşçıların yardımıyla hazırlanan yemeklerin hikayesini de paylaşmayı ihmal etmiyor. Coşkun Aral’ın çeşitli kitap çalışmaları da bulunuyor. Türkçe ve yabancı dilde basılmış pek çok kitabı bulunan deneyimli gazeteci, şirketler adına da istekler doğrultusunda kitap hazırlayabiliyor.

Videolar

Defne
Sarısoy

TV Haber ve Program Sunucusu, Eğitimci

Biyografi

Defne Sarısoy, yapımcı, editör ve sunucu olarak gündem yaratan çok sayıda programa imza attı.  Hazırladığı programlara davet ettiği konuklarıyla pozitif bir iletişim kuran ve programlarını keyifle izleten tecrübeli sunucu, bu özelliğini hayatına da yansıtıyor. “Haber spikeri olmak benim karar verdiğim bir şey değildi. Aslında hayat benim önüme böyle bir seçeneği getirip koydu” diyerek kariyerinde bizlere bir pencere aralayan Sarısoy yumuşak üslubuyla “Konuşmayanı konuşturan sunucu” diye anılıyor.  Programcılığının yanında farklı alanlara yönelmiş olan Sarısoy, çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde “gönüllü elçi” olarak  görev  alıyor.

Beden dili ve diksiyon eğitimleri

Profesyonel birikimini eğitimlerinde ve konuşmalarında sunan Sarısoy, “Ekrana yakışan bir yüz ve iyi bir diksiyon önemli ama  başka önemli şeyler de var. İlk aklıma gelenler, inandırıcı ve güvenilir olmak. Bu işi yaparken, bir başkasını taklit etmeden kendiniz olabilmeyi  başarmanız gerekiyor”  diyor.

Sarısoy, “Hayatla İletişim” seminerlerinde güzel konuşmanın belli kuralları, topluluk önünde konuşurken rahatlama yöntemleri, doğru bildiğimiz yanlışlar, dışarıdan nasıl algılandığımız gibi her gün kullanabileceğiniz pratik bilgiler yer alıyor.

Sunucu ve moderatör

Özel toplantı, kongre ve konferanslarda sunuculuk ve moderatörlük yapan televizyoncu, kişisel gelişimin iletişim becerilerimize nasıl yansıdığını ve hayatla nasıl iletişim kurmamız gerektiğini anlatıyor. Sarısoy, Türkçenin yanı sıra İngilizce ve İtalyanca sunumlar gerçekleştiriyor.

Sarısoy, T.E.D Ankara Koleji’ni ve Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Sarısoy, çeşitli dergilerde İngilizce, İtalyanca çeviriler yanında, kadın ve sağlık konularında söyleşiler yaptı. Özel televizyonların kurulma aşamasında, Flash TV’de görev aldı. Redaktör spikerlik, muhabirlik görevlerinin yanı sıra, kadın, gençlik, sağlık ve eğitim programları hazırlayıp sundu. Star TV’de spikerlik görevinin yanı sıra “Yakın Takip” ve “Kırmızı Koltuk” programlarını hazırlayıp sundu. Kanal D’de “Ana Haber Spikeri” olarak görev yaptı. NTV’de “Ana Haber Bülteni”, “Sıra Sizde” ve “Anne-Çocuk Ölümlerini Önleme Kampanyası” çerçevesinde sağlık programları hazırlayıp sundu. “Dünyaya Bakış” adlı dış haberler programının sunuculuğunu; “Güzel Pazar” ve “Güzel Günler” programlarının yapımını ve sunuculuğunu üstlendi. NTV-MSNBC Haber Portalı’nda, gündemin önemli konularını, iki yıl boyunca söyleşileriyle okuyucuya aktardı. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ile birlikte, “Yaşasın Hayat” ve “Hayatın Senin Elinde” programlarını hazırlayıp sundu. Sarısoy, TRT Haber’de “Hayat +”, “Defne Sarısoy’la 10’dan Sonra”, “Günlük” ve “Ekonomik Tarifler” programlarını sundu.

Konuşma Konuları

 • Sunuculuk ve Moderatörlük
 • Etkili Konuşma ve Beden Dili
 • Medya İlişkileri
 • Kişisel Gelişim
 • İletişim

Defne Sarısoy ile Hayatla İletişim Semineri


İnsanı insan yapan temel özellikler aynıdır. Farklı olan hayatla ne şekilde iletişim kurduğumuzdur. Bazen bir söz, bazen bir bakış, bazen bir duruş bizi farklılaştırır. Her insan bir bilmecedir. Bilmecenin kodlarını çözmek ya da kendimize yeni kodlar eklemek, iletişimi sanat yapan en önemli unsurdur.

Kendilerini iyi ifade edebilen, empati kurabilen ve farkındalıkla yaşayan insanlar, hayatta mutlu, işlerinde verimli, işbirliğine açık ve duyarlı olur. Buradan yola çıkarak “Hayatla İletişim”in ana başlıklarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Etkili iletişim kurabilme konusunda kişisel becerilerle ilgili farkındalığı geliştirmek
 • İş yaşamında ve özel yaşamda karşılaşılan iletişim kaynaklı sorunların çözümünü kolaylaştırmak
 • Kişilerin iletişimi doğru yönetebilmeleri için kendi iç dünyalarını anlamalarını sağlamak
 • İletişimin kendimizden başlayan ve iyi yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu kavramak
 • Yanlış iletişimden doğan çatışmayı önlemek

Seminer İçeriği


 • Nefesin önemi ve stresle başa çıkma yöntemleri
 • Sesi doğru kullanma
 • Anlaşılabilir konuşma
 • Sözcüklerin önemi ve kelime dağarcığı
 • Beden dilinin doğru kullanımı
 • Topluluk önünde konuşma yapma
 • Heyecanı yenmenin püf noktaları
 • İçimizdeki sesleri dinleme
 • Bilinçaltının çalışma esasları
 • Kendimizle ilgili yeni bir senaryo yazma
 • Niyet etmenin gücü
 • Hedef belirleme ve kararlılık
 • Olumlamanın gücü
 • Hedefe ulaşmada inancın önemi

Seminer Kimlere Hitap Ediyor ?


 • Hayatla bağın ancak iletişimle mümkün olduğunu anlayan,
 • Sorunun çevredeki insanlarda değil kendinde olduğunu düşünen,
 • Empati kurmanın önemini kavrayan,
 • İletişimsizlik ve öz güven sorununun, hedeflere ulaşmada en büyük engel olduğunu bilen,
 • İş ve özel yaşamında başarılı ilişkiler kurarak daha aktif rol almak isteyen,
 • Kişisel gelişimin gerekliliğini kavrayan,
 • Değişime inanan kişiler…

Anlatıma eşlik eden uygulamalar:


 • Günlük hayatta uygulanabilecek nefes egzersizleri
 • Topluluk önünde konuşma pratikleri
 • Kamera önünde konuşma pratikleri
 • Birlikte izleme ve performans değerlendirme

İletişim Koçluğu


İletişim odaklı sorunlara çözüm aramaya yönelik bir koçluk çalışmasını kapsamaktadır.
Danışanın ihtiyaçlarına ve çözüme ulaşmadaki kararlılığına göre çalışma süreci belirlenir.

 • Hayatının hangi alanında iletişim odaklı sorun olduğunu saptamak
 • Sorunun ne boyutta hayatını etkilediğini ve nedenlerini sorgulamak
 • Sorunun başka hangi alanlara yansımaları olduğunu ve etkilerini araştırmak
 • Sorunun çözümüne yönelik yol haritası çıkarmak
 • İletişim sorununun giderilmesi yönünde alınması gereken yardım ve eğitimlerin belirlenmesi
 • Eğitimlerin uygulanması ve sonuçlarının gözlenmesi
 • Kişisel gelişim alanında kişinin desteklenebileceği uygulamaların belirlenmesi ve uygulama alanlarının saptanması
 • Gelecek planlamaları ve yeni hedefler belirlenmesi

İletişim Koçluğu Kimlere Önerilebilir?


 • Konuşma ve/veya anlatım bozuklukları olan kişiler
 • Duygusal tıkanmalar ve psikolojik sorunlar nedeniyle kendini ifade etme zorluğu yaşayanlar
 • Çekingen yapıdaki kişiler
 • Toplumda veya iş hayatındaki konumunda öne çıkan ve buna uyum sağlamakta zorlanan kişiler
 • İletişimde güçlü yanlarını ortaya çıkaramadıklarını düşünenler
 • Duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ifade etmekte zorlanan kişiler
 • Topluluk ve medya önünde konuşma yapmak durumunda olan kişiler

Medya İlişkileri Eğitimi

Bazılarımız birden fazla şapka taşıyabiliyoruz. Unutmamak gerekir ki, daha da önemlisi faaliyetleri sürdürülebilir kılmaktır. Defne Sarısoy da bu isimlerden; hem sunucu hem editör hem TV yapımcısı…

Habercilikte uzman Sarısoy eğitim alanında da tecrübeli… Bilgi ve deneyimini gazeteci adaylarıyla paylaşıyor. Sarısoy, İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Uygulamalı TV Sunuculuğu ve Medyada Dilin Kullanımı konularında üç yıl boyunca dersler verdi.

Deneyimli televizyoncu; İletişim Yolları, Etkili İletişim Becerileri ve İletişimde Yapılan Hataları içeren “Hayatla İletişim” semineri düzenliyor. “Hayatla İletişim” seminerlerinde güzel konuşmanın belli kuralları, topluluk önünde konuşurken rahatlama yöntemleri, dışarıdan nasıl algılandığımız konularında pratik bilgiler Sunuyor. Sarısoy, Türkçenin yanı sıra İngilizce ve İtalyanca sunumlar da yapıyor.

Son birkaç yıldır konferans ve toplantılarda sunuculuk ve moderatörlük de yapan deneyimli televizyoncu yazarlığa adım atmak üzere… Kişisel gelişimin iletişim becerilerimize nasıl yansıdığını ve hayatla nasıl iletişim kurmamız gerektiğini anlatan bir kitap hazırlığı içinde.

Defne Sarısoy halen TRT Haber’de “Ekonomik Tarifler” programının sunuculuğunu yapıyor.

İndeks Konuşmacı Ajansı’nın değerli bir üyesi olan Sarısoy, İndeks Medya İlişkileri Eğitimleri’nin aktif katılımcısı. Sarısoy; Moderatörlük ve Sunuculuk, Etkili ve Güzel Konuşma ve Vücut Dili konularında bilgilerini paylaşıyor.

Videolar

Deniz
Türkali

Oyuncu, Senarist, Yazar

Biyografi

Deniz Türkali Türk sinemasına emek vermiş tecrübeli bir oyuncu ve senarist. Oyunculuk, konuşma sanatı üzerine dersler konferanslar veren Türkali, DOT Tiyatro ve 2. Kat Tiyatro’da oyunlar sergiliyor. Hayatımın Yemekleri adlı kitabı yayına hazırlanan oyuncunun hayat öyküsünü ise Murat Çelikkan yazdı. Hazırlığı tamamlanmak üzere olan nehir sohbetleri yakın bir zamanda yayınlanacak.

Oyuncunun “Mine” ve “Minik Serçe” olmak üzere kaleme aldığı iki farklı senaryosu da bulunuyor. Türkali’nin hayatında sinemanın yeri çok özel. Yönetmen Atıf Yılmaz ile ikinci evliliğini gerçekleştiren Türkali için sanat ve edebiyatla yoğrulmuş bir ailede dünyaya geldi. Babası yazar Vedat Türkali, Deniz Türkali’nin kültürel ve siyasi çizgisinde çok önemli rol oynadı.

Sinemayla iç içe yaşayan oyuncunun hayatında Nişantaşı Kız Lisesi’nde okuduğu yıllar bir dönüm noktası kabul edilebilir. O yıllarda tiyatroyla tanışan oyuncu Şişli Koleji’nde eğitimi sürdürdükten sonra Konservatuar Tiyatro Bölümünü kazandı. Türkiye’de iki yıl okuduktan sonra eğitimine Londra’da devam etti. İtalyada Dario Fo, Franca Rame ile çalıştı. Müzik çalışmalarını yürütürken bir yandan da Milliyet Yayınları’nda yayın danışmanlığı yaptı. Yıllar 1980’i gösterdiğinde Türkali yeniden oyunculuğa döndü. Elbette müziği tamamen bırakmadı. Üstelik müziğe olan tutkusu Türkali’ye tek kişilik tiyatro oyunlarında başarıyı getirdi. Radyo programları hazırlayıp sundu, köşe yazarlığı yaptı, sinema ve televizyon filmlerinde oynadı, senaryo yazdı. “Kaktüs”  dergisinde, Milliyet gazetesinde, Hayat Dergisinde gazetecilik yaptı. Milliyet, Hürriyet, Radikal gazetelerinde çeşitli konularda yazdı. Kamelyalı Kadın müzikalinde Prudence Duvernoy’u canlandırdı. Sanatla uğraşırken bir yandan da iş hayatına atılan Türkali 5. Kat Restaurant ve Leyla Café’yi işletti.

Türkali, konservatuar eğitimini Londra’da tamamladı. Sosyal ve siyasi yazılar yazdı, etkinliklere katıldı. dergisinde ve “Kriter” dergisinde Avrupa Birliği ülkeleri sinema tanıtım yazıları yazdı. “Şehvet” adlı bir albümü bulunan oyuncu Galip Derviş, Hürrem Sultan, Gece Melek ve Bizim Çocuklar, Eylül Fırtınası, Dudaktan Kalbe gibi birçok sinema ve televizyon filminde rol aldı. Deniz Türkali yalnızca sinemayla ilgilenmedi, müzik de onun hayatında önemli bir yer tutuyor. İlk evliliğini İtalyan şarkıcı Ernesto Casalini ile yapan oyuncu ömrünün neredeyse yarısını ünlü sinema ustası Atıf Yılmaz ile geçirdi.

Konuşma Konuları

HERKES OYNAYABİLİR Mİ?

BEDEN DİLİMİZİ KULLANMAYI BİLİYOR MUYUZ?

Çocukken oynadığımız oyunları hatırlarsak oynamanın hiç de o kadar zor olmadığının ilk işaretlerini görürüz.

Oyun, hayatın her alanında  hayatımızın tam da göbeğinde var olan bir eylem. Her zaman sahneye çıkarak ya da kamera önünde oynanmak gerekmez. Bazen bilerek, bazen kendiliğinden “oynarken” buluruz kendimizi. Kendinize bir sorun kimseyle paylaşmanıza gerek yok, yalnız kendinize sorun; inanmadan ama inanırmış gibi yaparak söylediğiniz ne çok şey var değil mi? İş hayatında, sosyal hayatta, aile ilişkilerinde, arkadaşlıklarda… Hayatta ne  isle uğraşırsak uğraşalım oynamaya mecburuz. Başta uygarlık gereği… Güne çok kötü başladınız başınız ağrıyor, eşiniz ya da sevgilinizle tartıştınız, işe geldiniz bir çalışma arkadaşınız ya da yöneticiniz size “günaydın” dedi. İçinizden geçeni burada tekrarlamayalım ama  cevabınız eğreti bir gülümsemeyle de olsa “günaydın” olacaktır. Şimdi iyi oynamak var kötü oynamak var. Eğer o selamdan yöneticiniz sıkıntınızı anladıysa başınız dertte demektir. İki kez daha tekrarlandığı takdirde hakkınızdaki izlenim hiç de iyi olmayacaktır.

Beden dilinin önemi işte bu örnekte öne çıkar. Oynamak’la numara yapmak arasındaki fark yalnız tonlamayla değil vücut dilini nasıl kullandığınızla da ortaya çıkar. Yani hayattaki iyi oyunculukta önemli olan, karşınızdakine ya da karşınızdakilere oynadığınızı belli etmemek. Karşınızdaki ya da karşınızdakiler oynadığınızı anlamışlarsa büyük ölçüde çuvallamışsınız… Bir başka ifadeyle çok kötü oynadınız demektir. İkna etmek, sahiciliğe inandırmak zor iş. Hele içten içe söylediklerinize kendiniz bile inanmıyorsanız, hemen açık vermeniz işten bile değil. “Güzel soru”, “tam da bunu söyleyecektim” tarzı klişeler çok geçmişte kaldı. Seçilen cümleler, o cümlelerin tonlamaları çok önemli. Vücut dilini spor yaparak da doğru kullanamazsınız. Her duruşun her hareketin her mimiğin bir anlamı var. O zaman nasıl iyi oynayacağız?

BİR MOTİVASYON OLARAK AŞK’A VAKİT VAR MI?

Çok sevdiğim genç bir arkadaşıma “Eşinle flört ediyor musun?” diye sormuştum. Biraz da şaşırarak “Deniz hanım hiç vaktim olmuyor çok çalışıyorum” demişti. “Çok üzücü” diye düşünmüştüm. Ona  “sakın ha sakın, ne yap yap vakit ayır” diye sıkı sıkı tembih etmiştim. Çalışma hayatımız evdeki flörtü bile engelliyorsa, ya hayatı en keyifli kılan unsurlarından biri olan “flört etmeyi” bilmiyoruz ki bu hayatı nasıl yaşadığımıza dair birçok sorunu birlikte getirir, ya da gerek duymuyoruz ki bu belki daha da vahim bir durumla karşı karşıyayız demektir. Hayatını sadece işten ibaret sananlar iş hayatında asla uzun süreli başarılı olamazlar. Hayatı tek bir şey üzerine kurmak sadece o şeye konsantre olmak asla başarının sırrı değildir.

Yaşamayı bilmek bir tür sanattır. İş hayatını zevkli kılacak küçük hazları asla es geçmemek gerekir. İş hayatı asık suratla lanet ederek sürdürülemez. Her an ne yaparsanız yapın yaratıcılığınızı kullanmak zorundasınız. Ne kadar çok “Endorfin” salgılarsak o kadar enerjik oluruz. Aşk hali zaten mutluluğun zirve yaptığı bir durum. Bu, herkes için, her an ele geçirilebilecek bir bağış değil biliyorum. Ama bir de şuradan bakalım; aşk bir ruh hali; o zaman, birine aşık olmuyoruz. Önce aşık oluyoruz sonra biri giriyor devreye… Hiç kimse olmasa da denk düşmese de o aşk halidir asıl önemli olan. Sizi motive edecek “endofin”e zirve yaptıracak olan da budur. Yani başarının sırrı ufak tefek ayrıntılarda gizlidir. O ayrıntı dediğimiz şeyler bizi motive ederken çalışmalarımızda da verimi artırır.

ZAMANI KULLANMAK HAYATI KULLANMAK

Hayatımızı nasıl kullanıyoruz? Üstelik bir daha ele geçirmemize imkan olmayan bir zaman dilimiyle kısıtlı. Bu iki dinamik aynı zamanda birbirleriyle var olabiliyor. Ve ayrıca herkesin hayatı ve zamanı bir bakıma çok benzer, bir bakıma çok farklı. Hepimizin hayatı birbiriyle son derece ilişkili…

Hayatın ve zamanın kullanımını ele geçirmemiz zaten “bir zaman” alıyor. Bunu farketmemiz “hay allah zaman nasıl da çabuk geçiyor” demeğe başlamamız da gene epey bir zaman alıyor. Bir yandan kendi hayatımızı elden kaçırmamaya çalışırken ihtiyaç duyduğumuz diğer hayatlarla da ilişki içinde olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. Ne işle uğraşırsak uğraşalım zamanı kullanmayı bilmiyorsak hayatımızı bir anda alt üst edebiliriz. Yalnız kendi hayatımızı da değil birlikte çalıştığımız, yaşadığımız diğer insanların hayatlarını da…

İş hayatında en önemli şeylerden biri bilgi paylaşımı, yönetimi. Bir o kadar da önemli olan zamanı paylaşmak ve yönetmek. İş hayatımızı, zamanın boşa harcanmasına asla göz yummadan nasıl yönetebiliriz? Zamanın boşa harcanmasını nasıl önleriz? Bunu nasıl mümkün kılabiliriz?

Unutmayalım “Money is time, time is money!”

İLETİŞİM BECERİLERİ

Yaşamımızda her dokunuş bir iletişimdir. Her ne yaparsanız yapın doğru İletişim kurmak size başarı, mutluluk, keyif, güçlü ve sağlıklı ilişkiler olarak dönecektir. Biraz özen, biraz sabır biraz pozitif düşünce ve güçlü bir dille başarır mıyız dersiniz?

Dennis
Redmont

Gazeteci, Associated Press Ajansı Roma Bürosu Eski Şefi

Biyografi

Ünlü gazeteci Dennis Redmont’un iyi gazeteci formülü: “Habere ilk ulaşan ol, ama doğru haberi al. Yazabildiğin kadar hızlı yaz. En yüksek etik değerlere sahip ol ve kredibiliteni her zaman en üstte tut. Multimedyaya hakim ol.”

Medya ve iletişim duayeni

Dennis Redmont, bir iletişim cambazı, medya sihirbazı… Associated Press (AP)’de muhabirlikten üst yönetime kadar çıkmayı başarmış bir gazeteci. Avrupa ve Amerika’da kamu ve özel sektörde çok sayıda firmada üst düzeyde yöneticilik yapmış bir profesyonel. Deneyimli bir muhabir ve haberci. Gazetecilik kariyeri boyunca 80 farklı ülkede görev yapmış bir iletişimci. Redmont gerilla savaşlarından Latin Amerika’daki dikta rejimlerine, Ortadoğu krizlerinden Papa seçimine kadar uzanan farklı siyasi, ekonomik olayı izledi, görüntüledi, haber yaptı.

Redmont, Columbia Üniversitesi Gazetecilik bölümünü dereceyle bitirdi. AssociatedPress (AP) New York ofisinde çalışmaya başladı ve 1965’te ajansın Lizbon’daki en genç muhabiri oldu. AP’nin merkezi Roma’da bulunan Akdeniz Bölgesi’nde yöneticilik görevine gelmeden önce 80 ülkede muhabirlik yaptı. 2000’de İtalyan haber ajansı AP.com’un kuruluşunda görev aldı. 90 yıllık İtalyan Yabancı Gazeteciler Derneği Stampa Estera’nın dört yıl üst üste başkanlığını yaptı. Halen Perugia RAI Gazetecilik Okulu ile İtalya’da Gorizia Üniversitesi’nde ders veriyor. Uluslararası iletişim firmalarına danışmanlık yapıyor. Ayrıca uluslararası pek çok firmaya iletişim alanında danışmanlık yapıyor.

Yeni medyaya farklı bakış

Redmont gazeteciliğin özünün değil, tekniğinin değiştiğini söylüyor. Reklam verenlerin, yatırımcıların kısaca gazeteciliğin “iş-yönetim” tarafının sesinin daha çok çıktığını söylese de ona göre mücadele hep aynı… Redmont, medyanın geçirdiği evrimin önemli tanıklarından. Avrupa ve ABD’deki gelişmeleri yakından takip ediyor, konuşmalarında birey gazeteciliğinden sosyal network’lere, haber paylaşımından cep telefonlarına tüm mecraları anlatıyor. Yeni medya mecralarında insanın etkisi ve gücü, kişiselleştirme, kontrol azlığı ve etik gibi konuları tartışmaya açıyor. Dennis Redmont, iletişim ve medya alanındaki panel ve konferanslara moderatör olarak da katılıyor.

5 dilde eğitim

Kurumsal dünyaya özellikle üst yönetim ve özel gruplara 5 dilde; İngilizce, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca ve Portekizce Medya İlişkileri Eğitimi veren Redmont,  aktif gazeteciliği bıraktıktan sonra çalışmalarını uluslararası kurumların iletişim danışmanı olarak sürdürüyor.

Konuşma Konuları

 • Medyada Yeni Trendler
 • Sunum becerileri ile tıbbi ve bilimsel veri iletişimi
 • Kamera karşısında yapılması ve yapılmaması gerekenler
 • Akdeniz’in siyasi ve sosyal eğilimleri
 • Medya holdingleşmeleri, küresel bilgi-eğlencenin yeni şekilleri

Videolar

Didem
Tınarlıoğlu

DFA Danışmanlık ve Eğitim Hizm. şirketinde Kurucu, Danışman, Öğretim Görevlisi

Yönetim

İletişim

İnsan Kaynakları

Girişimcilik

Biyografi

Didem Tınarlıoğlu, Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler alanında eğitim aldı. ICF (International Coach Federation) ve AC (Association Coach Federation) onaylı profesyonel koçluk yetki belgesine sahip.

Perakende Mağazacılık sektörünün lider kurumsal firmalarında, 23 yıl süresince çok sayıda farklı görevlerde tecrübeler edinerek, İşletme Yöneticiliği, Satın Alma Yöneticiliği, çok sayıda Proje Liderliğinin yanı sıra ekiplere Mentörlük ve İç Eğitmenlik pozisyonlarında çalıştı.

Boyner Holding’in mağazacılık sahasında, dört yüz kişilik ekibin yönetim ve gelişiminden sorumlu olduğu pozisyonunu sürdürürken profesyonel çalışma hayatını girişimci ruhunu dinleyerek sonlandırma kararı aldı.

Yönetim Danışmanlığı

Hayalinde hep yer alan kendi kurduğu modüllerle şirketlere yönetimsel danışmanlık ve eğitmenlik yapma fikrini hayata geçirdi.

Halen yönetim danışmanlığı, eğitmenlik ve ekip koçluğu hizmeti vermekte olup, yanı sıra bireysel gelişim koçluğu yapıyor. Ayrıca, Business Network International (BNI)’da  iş sahiplerine girişimcilik ve gelişim alanlarında, Danışman  Direktörlük görevini de yürütmektedir.

Konuşma Konuları

 • Yönetim,
 • İnsan Kaynakları,
 • İletişim,
 • Girişimcilik

Videolar

Dilek Cindoğlu
Prof. Dr.

Akademisyen, Sosyoloji Profesörü

Biyografi

Prof. Dr. Dilek Cindoğlu, Türkiye’deki çalışma hayatı, göç sosyolojisi, siyaset sosyolojisi ve gündelik hayat sosyolojisi konularına toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri perspektifinden yaklaşıyor. Cindoğlu, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi Dekan Vekili olarak görev yapıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliğine sosyolojik bakış

“Kadınlar gelecek nesilleri biyolojik, sosyal ve kültürel olarak yeniden üretiyorlar. Yeni nesilleri doğuranlar da dilin, kültürün aktarımını sağlayanlar da çocuklara o toplumun tarihini, düzenini, adetini öğretenler de temel olarak kadınlar. Bu bağlamda düşünüldüğünde kadın bedeni sadece kendisi olarak değerlendirilmeyip gelecek nesillerin, toplumun geleceğinin de garantisi olarak görülüyor” diyen Cindoğlu

Uluslararası çalışmalar

Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun oldu.  Prof. Dr. Cindoğlu, aynı üniversitede yüksek lisansını yaptı. Ardından New York Eyalet Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı, Fulbright bursu ile Wisconsin Üniversitesinde Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nde çalışmalarını sürdürdü. Oxford, St. Anthony’s College’da üst düzey ziyaretçi öğretim görevlisi olarak bulunan Prof. Dr. Cindoğlu, New York Üniversitesi’nde Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Merkezi’nde ziyaretçi öğretim görevlisi olarak varlık gösterdi. Gerçekleştirdiği çalışmalarla Miami Üniversitesi tarafından Fulbright’ın ‘Müslüman Dünyasına Doğrudan Erişim’ ödülüne de layık görülen Cindoglu, Columbia Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bulundu. Bilkent Üniversitesi’nde, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde akademik kariyerine devam eden Cindoğlu, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi Dekan Vekili olarak görev yapıyor.

Prof. Dr. Dilek Cindoğlu’nun araştırmaları TÜBİTAK, KSGGM, AAK gibi ulusal ve IDRC, Ford Foundation, Dünya Bankası, ILOIPEC, EU gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da destekleniyor. Uluslararası Sosyoloji Derneği’nin (ISA) Yönetim Kurulu üyesi de olan Prof. Dr. Dilek Cindoğlu’nun 30’un üzerindeki çalışması ulusal ve uluslararası akademik dergilerde ve kitaplarda kendisine yer buldu.

Konuşma Konuları

Çalışma Sosyolojisi

 • Kadınların Çalışma Hayatın Katılımı;
 • Kadınlar Neden Evde?
 • Çalışma hayatında neden bu kadar az kadın var?

Türkiye ekonomisi, dünyanın sayılı ekonomilerinden birisi olmakla birlikte, kadınların işgücüne katılımı açısından dünya ortalamasının oldukça gerisinde kalıyor. Orta gelir tuzağından çıkabilmek için çalışma hayatında kadınların katılımı çok önemli. Bu çerçevede kadınların iş piyasalarına girmelerini engelleyen ya da girdikten sonra caydıran ayrımcılık pratiklerin üst düzey yöneticiler tarafından öngörülmesi önemli. Dilek Cindoğlu, bu konuşmada Türkiye’de kadınların çalışma hayatına katılımı meselesindeki ataerkillik, ayrımcılık gibi temel sosyolojik süreçler ve kadınların iş hayatına katılımı ve yükselmeleri konusundaki “iyi örnekler”i katılımcılarla paylaşıyor.

Türkiye’de Kadın Girişimciliğin Sarp Yolları: Çok Laf, Az İş Türkiye’de neden bu kadar az kadın girişimci var?

Kadın girişimciliği özellikle son yıllarda kamuoyunun gündemindeki bir konu olmasına rağmen, kadın girişimciliğinin Türkiye’de ve dünyada gelişimi önündeki engeller fazla konuşulmuyor. Dilek Cindoğlu, bu konuşmada Türkiye ekonomisinde KOBİ’lerin yapısı ve kadın girişimcilerinin ve kadın girişimciliğinin düzeyi, fırsatlar ve darboğazları üzerine yoğunlaşıyor.

Siyaset Sosyolojisi

Yerel Siyasette Kadınlar: Evden Meclise Giden Yolda Darboğazlar ve İyi Örnekler Yerel siyasette neden bu kadar az kadın var? Siyaset doğası gereği erkeklerin kontrolünde ve erkek egemen bir alan. Dilek Cindoğlu, özellikle kadınların yerel siyasete katılımında karşılaştıkları sosyal, siyasi ve kültürel darboğazları tartışmaya açıyor. Kadınların siyaset alanına erkeklerle eşit düzeyde katılamamasına engel süreçlerin ve yapıların alan araştırmalarından da yola çıkan Dilek Cindoğlu, kadınların siyasette daha fazla temsil edildiği “dünyadaki iyi örnekler” üzerinde duruyor.

Eşitliğin Neresindeyiz: Bir Demokrasi Meselesi Olarak Kadın Erkek Eşitliği Kadın Erkek eşitliğinin neresindeyiz? Bir toplumdaki kadın-erkek eşitliği, toplumun yarısını oluşturulan kadınların erkeklerle eşit vatandaşlık haklarına erişimi bir demokrasi meselesidir. Dilek Cindoğlu, kadın erkek eşitliğinin nesnel temellerde nasıl ölçüldüğü konusunda dünya sosyoloji literatüründeki temel kavramları ortaya koyarak Türkiye’deki kadın erkek eşitliğinde hangi noktada olduğumuza dair tespitlerde bulunuyor.

Türkiye’nin Kırılgan Eksenleri; Muhafazakarlık, Modernlik ve Dindarlık Muhafazakarlık, modernlik ve dindarlık Türkiye’nin temel kırılgan eksenleri. Her toplumda tarihsel, kültürel ve yapısal süreçlerle belirlenen çatışma alanları mevcut. Dilek Cindoğlu, Türkiye toplumunun temel meselelerini sosyal bilimlerin temel kavramları üzerinden tartışıyor. Türkiye modernleşme tarihi çerçevesinde, muhafazakarlık, modernleşme ve dindarlık temel kırılgan eksenler olarak ortaya çıkaran Dilek Cindoğlu, aynı zamanda bu süreçlerin hangi şekillerde çatışmalar yarattığını araştırmalardan yola çıkarak tartışıyor

Suriyeli Göçmenlerle Türkiye’nin Karşılaşması: Toplumsal Barış Mümkün mü? Türkiye, Suriye iç savaşının neticesi olarak tarihinin yaşadığı en kitlesel göç hareketi ile karşı karşıya kaldı. Üç milyonun üzerinde Suriyeli nüfusu misafir eden Türkiye, aynı zamanda toplumsal cinsiyet ve etnik kimlik üzerinden farklı ayrımcılık pratiklerinin de ortaya çıktığı bir süreci yaşıyor. Dilek Cindoğlu, Suriyeli kadınları “potansiyel kuma”, Suriyeli erkekleri “potansiyel terörist” olarak algılayan toplumsal muhayyile, Suriyeliler üzerinden toplumsal “öteki”ni yaratarak hep birlikte huzurlu yaşamanın önünde engel oluşturduğuna vurgu yapıyor.

Sosyal Psikoloji

İş Hayatında Duygusal Zekâ; Ne İşe Yarar, Nasıl Geliştirilir Duygusal Zekâ ne işimize yarar? Sosyal psikoloji alanındaki araştırmalar “Duygusal Zekâ”nın kişinin iş ve hayat başarısını ve hayat doyumunu etkileyen ve geliştirilebilen en önemli psikolojik becerilerden birisi olduğunu ortaya koyuyor. Dilek Cindoğlu, katılımcıları Duygusal Zekanın temel süreçleri ve duygu okur yazarlığı konusundaki temel kavramlarla tanıştırıyor.

Videolar

Doğan
Taşkent

Elektrik – Elektrofizik Mühendisi, İnovasyon Danışmanı

Teknoloji Anlatıcısı

Patent

Endüstri 4:0

İlaç Sektöründe Gelişmeler

Yapay Zeka

İnovasyon

Biyografi

Teknoloji anlatıcısı ve danışmanı Doğan Taşkent, Türkiye’nin hızlı ilerleme kaydedebilmesi için biyoteknoloji, nanoteknoloji ve yeşil teknoloji gibi alanlarda öne çıkması gerektiğini söylüyor. Bu gelişim dizgesinde atlanmaması gereken en önemli unsurlar ise teknoloji yaratmak ve Endüstri 4.0’a entegrasyon.

İnovasyon, teknoloji

Taşkent, girişimcilik, inovasyon, rekabet ve start-up ekosistemi gibi konularda “model sunan” bir konuşmacı, teknoloji anlatıcısı; kariyerinin önemli yıllarını teknoloji üretimi alanında geçirdiği için konuşmalarında geleceği ve inovasyonu merkezine alıyor. Kariyerine adım attığı Lucent Technologies Bell Laboratories’de (New Jersey) fiberoptik ağ sistemleri gurubunda Ar-Ge mühendisi, uzman danışman ve uzman eğitimci olarak 1998-2005 yıllarında görev alan Taşkent, bu süre zarfında Verizon, BT, Telia, Deutsche Telekom, Global Crossing, Qwest ve UPC şirketlerinin değişiklik kıtalardaki elektro-optik ağ altyapılarının kurulumlarını üstlendi.

Bugün Taşkent’in bir “teknoloji misyoneri” olarak tanımlanmasında, o dönemde edindiği tecrübenin önemli rolü bulunuyor. New York’taki Lucent Worldwide Services grubunda “Knowledge Management”, “Competency Management” ve “Telekom Teknolojileri” alanlarında danışmanlık yapan Taşkent, telekomünikasyon, yenilenebilir enerji ve girişimcilik ekosistemi içinde şirket yapılandırma danışmanı olarak çalıştı. Taşkent, son yıllarda birçok iş planı yarışması ve startup şirketinin hayata geçmesinde rol oynadı.

Start-up’lara mentörlük

Bugüne kadar 2000+ start-up dinlemiş, 200+ start-up’a mentörlük vermiş, 100+ start-up şirketinin hayata geçmesinde rol oynamış olan Taşkent, 50 teknoloji transfer ofisiyle çalıştı. Taşkent, yalnızca Türkiye’nin değil küresel anlamda insanlığın en önemli gelişme ve yaşam ekseni olan sağlık sektöründe çalışmalarını yoğunlaştırmayı seçti. Rekabetçi sağlık çalışmaları için patent-inovasyon ve insan kaynağı üçgeninde sağlık politikaları geliştirmenin peşinde koşuyor.

Girişimciliğe dair güncel gelişmeleri konuşmacı olarak katıldığı toplantılarda dile getiren Taşkent eskiden de girişimcilik olduğunu ancak “eksik” olduğunu ifade ediyor. Taşkent’e göre sürdürülebilir bir ekosistemin oluşması için tüm dünyanın kullandığı Finans, Pazar, İnsan Kaynakları, Kültür, Kanunlar ve Destekleyici unsurları barındıran modelleme benimsenmeli.

Taşkent’in fütüristik kariyer yolculuğunu temel ve yüksek eğitiminde de görmek mümkün. Kariyeri Eidgenösische Technische Hochschule Zürich (ETH) Elektrik Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olmasının ardından başlayan Taşkent, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Polytechnic Institue of NYU Üniversitesi’nde doktora programına girdi, elektrofizik dalında özellikle lazerler üzerine araştırma yapmaya başladı. Elektrofizik ve teknoloji MBA konularında yüksek lisans derecesi alarak mezun oldu. MIT Enterprise Forum Türkiye Kurucu Başkanlığını, Ege Üniversitesi Teknopark Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Teknoloji Transferi Profesyonelleri Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Endeavor Türkiye Danışma Kurulu Üyeliği, İsviçre Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, DEİK İsviçre Konseyi Başkan Vekilliğini yaptı. Çalışma hayatını bireysel kariyerin ötesinde geniş bir yelpazede yorumlayan Taşkent, toplumsal fayda ve farkındalık yaratabileceğini düşündüğü teknoloji ve inovasyon konularında başrolde olmaktan ve zaman harcamaktan asla çekinmeden yoğun çalışmalar yapıyor.  Taşkent, konuşma ve sunumlarını ana dili Türkçe dışında İngilizce ve Almanca olarak da yapıyor.

Konuşma Konuları

 • Yapay zeka
 • Teknoloji nasıl geliştirilir?
 • Endüstri 4:0 Türkiye’nin işine yarar mı?
 • Teknoloji bizi nerede ayrıştıracak?
 • Operasyonel verimlilik İsviçre modeli endüstri Türkiye’ye uyar mı?
 • Girişimci gladyatör olmalı
 • Türkiye’den Elon Musk çıkarmanın formülü
 • Burası Silikon Vadisi değil, İstanbul’da Mahmutpaşa
 • Teknoloji-yaşam döngüsü
 • Satranç üzerinden stratejik düşünce
 • Darwin, feminizm, Çarşı; aralarındaki inovasyon bağı nedir?

Videolar

Dr. Ceyhun
Emre Doğru

Danışman, Akademisyen, Konuşmacı ve Yazar

Strateji kurma ve karar verme

Kamu – paydaş ilişkileri

Uluslararası müzakere ve kriz yönetimi

Politik

Ekonomik ve jeostratejik risk analizi

Eleştirel düşünme

Biyografi

Dr. Ceyhun Emre Doğru strateji ve kurumsal ilişkiler alanında danışman ve akademisyen olarak çalışıyor. Radarında Türkiye coğrafyası bulunan uluslararası kurumlara politik ve ekonomik risk analizi, kamu ve paydaş ilişkileri yönetimi, stratejik karar verme, savunuculuk ve stratejik iletişim konularında danışmanlık veriyor.

Stratejik Danışmanlık

Dr. Doğru karar vericilerin karmaşık sorunlar üzerine düşüncelerini berraklaştırmak için çalışıyor; yüksek belirsizlik içeren durumlarda sorumlu oldukları kurum ve toplumu ilgilendiren kritik kararlar almalarında stratejik düşünmelerini kolaylaştırarak  katma değer sağlıyor.

Kurumsal Danışmanlık

Uluslararası şirketlere özellikle ulusal – yerel otorite ve paydaşlarla  kurumsal ilişkiler danışmanlığı veren Doğru’nun çalışma alanlarından biri süreç analizi, mevzuat değişiklikleri ve olası etkileri, kamu ile ilişkiler stratejileri geliştirmek, dış iletişim süreçlerini koordine etmek, kamu kurumları ile ilişki geliştirmek ve politika önerilerini savunmak üzerine yoğunlaşıyor.

Sivil Toplum Çalışmaları

Kurumsal İlişkiler Enstitüsü Genel Sekreterliği görevini yürütmekte olan Doğru, Türkiye Etik ve İtibar Derneği ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği üyesi olarak yolsuzlukla mücadele ve iyi yönetişim alanlarında aktif görev yapıyor. Doğru, ayrıca Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği ve Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu üyesi.

Akademi

Dr. Doğru, Boğaziçi Üniversitesi’nde Eleştirel Düşünme & Stratejik Karar Verme, Uluslararası Müzakere ve Piyasa Dışı Strateji: İş Dünyası, Devlet ve Toplum konularında dersler veriyor.

Kariyerine uluslararası politika analisti olarak başlayan Doğru, Birleşmiş Milletler ve NATO’da görev yaptı. TÜSİAD’ın Washington temsilciliği (2012) görevinde bulunan Doğru takiben çalışma hayatına danışman olarak devam etti.

Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Université Libre de Bruxelles’de tamamlayan Doğru, yüksek lisansını European Institute, doktora derecesini ise Koç Üniversitesi’nden aldı.

Palgrave, FastCompany ve Dünya Gazetesi gibi çeşitli mecralarda makaleleri yayınlanan Dr. Ceyhun Emre Doğru, Harvard Business Review Türkiye işbirliği ile “İşin İçyüzü” isimli programı üreterek küresel düzeyde iş dünyasını ilgilendiren olayları ve fikirleri inceliyor; karar vericiler için stratejik dersler paylaşıyor.

Doğru, konuşmalarını İngilizce ve Fransızca dilinde yapabiliyor

Konuşma Konuları

 • Eleştirel Düşünce ve Stratejik Karar Verme
 • Kurumsal Strateji ve Yönetimi
 • Kurum Kamu Stratejik İlişkileri, Paydaş Yönetimi
 • Politik, Ekonomik ve Jeostratejik Risk Analizi
 • Uyuşmazlık Çözümü, Müzakere ve Kriz Yönetimi

Videolar

Ebru Baybara
Demir

Sosyal Gastronomi Şefi, Sosyal Girişimci

Sosyal girişim

Sosyal gastronomi

İlham veren kadınlar

Başarı hikayeleri

Toplumsal sorumluluk

Biyografi

Şef Ebru Baybara Demir, sosyal gastronomi alanında 20 yıldır çalışıyor. Baybara Demir, hayata geçirdiği projelerinde özellikle iklim değişikliğinin toprağın yenilenmesi üzerindeki etkisi ve yerel kalkınma ile  toplumsal ihtiyaçlara ürettiği çözümlerle tanınıyor.

Baybara,Demir Gastronomi dünyasının Nobel’i olarak adlandırılan Basque Culinary World Prize (BCWP) (2023) ödülünü aldı. Bu ödülü Türkiye’ye taşıyan ilk şef olan Baybara.Demir ödülün maddi değerini depremden etkilenen Hatay’da öğrenciler için hazırlanan kahvaltı projesine bağışladı.  Baybara Demir Amerikan online içerik platformu HBO Max tarafından “Dünyanın 12 Sıfır Atık Şefi” belgeseline konu olan tek Türk şef oldu. Aynı zamanda Ocak 2023’te düzenlenen DLD Münih Konferansında Aenne Burda Yaratıcı Liderlik Ödülü’ne layık görüldü. Baybara Demir, 2006 yılından bu yana cesur, iyimser, yenilikçi, yaratıcı ve ilham veren niteliklere sahip kadınlara takdim edilen bu ödülü de Türkiye’de alan ilk şef.

Sosyal gastronomi projesi

Baybara Demir, Marmara Üniversitesi Turizm Rehberlik Bölümü’nde lisans eğitiminin ardından Mardin’e yerleşti(1999). Mardin’i turizmle tanıştırma hayaliyle yola çıkan Baybara Demir, yarattığı değişimle şehrin ilk turistik işletmesi olan Cercis Murat Konağı’nı kendisine inanan 21 kadınla beraber açtı. Anadolu mutfağı üzerine 15 yıldan fazla geniş çaplı araştırmalar yürüten Baybara Demir, “sofraya konan yemeğin lezzeti, gücünü aldığı topraktan ve fayda sağladığı hayatlardan gelir” felsefesiyle bir şef olmanın ötesinde, Mardin ve  bölgede birçok sosyal gastronomi projesini hayata geçirdi. Bu süreçte, projeleriyle ulusal ve uluslararası birçok ödülün sahibi oldu.

Sürdürülebilir yerel ekonomi

Sosyal gastronomi alanında ölçülebilir sonuçlar elde eden  Baybara Demir, projelerinde tohumun, toprağın ve suyun doğal dengesinin korunmasından sürdürülebilir yerel ekonomilerin yaratılmasına özen gösteriyor. Ürünün topraktan tüketiciye ulaştığı süreçten emek veren herkese geçim kaynağı yaratabilmesine dikkat çekiyor.

Baybara Demir, kurucuları arasında yer aldığı Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında Mezopotamya’nın en eski buğdaylarından Sorgül Buğdayı’nın çoğaltımı, Şemim Sabunları, El Ele Elden Ele Mağazası ve online satış platformunun yanı sıra kısa süre içerisinde hayata geçecek yeni girişimlerle yerel ürün, yerel mutfak ve yerel insan kaynağını bir araya getiren ideal kooperatif modelinin ulusal ve uluslararası arenada rol model oluşturabilmesi için çalışıyor.

Baybara Demir “Yaşamı İyileştiriyoruz” sloganıyla ülkenin birçok iline yayılan Biyobozunur Atık Projesini hayata geçirdi. “Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetim Projesi”, pazar yerlerinde ortaya çıkan sebze meyveden oluşan biyobozunur gıda atığının komposta dönüştürülüp kullanılmasıyla toprağın iyileştirilmesini, çiftçiye destek olmayı ve sağlıklı gıda üretimine katkı sağlamayı içeren rejeneratif (onarıcı) tarım projesi.

Konuşma Konuları

 • Sosyal gastronomi
 • Sürdürülebilirlik: Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetim Projesi
 • Sosyal girişimcilik: Yerele saygı
 • Üreten kadınlar
 • Başarı hikayesi
 • Ekip çalışması ve liderlik

Ebru
Şinik

Ayurvedik Yaşam Eğitmeni

Biyografi

Ebru Şinik uzun yıllar üst düzey yöneticilik pozisyonlarında da bulundu. Çoğu profesyonel gibi bir dönem anksiyete ve depresyon yaşadı. Stres, gerilim, yüksek tansiyon, hipoglisemi, kronik yorgunluk, huzursuzluk, mutsuzluk, kaygı, yersiz endişeli hal, sindirim sistemi düzensizlikleri, fiziksel ağrılar, psikosomatik rahatsızlıklarla mücadele etmeye başlayınca, hayatına farklı bir yön vermek üzere harekete geçti. Meditasyon, Kadim Nefes Teknikleri ve Ayurveda ile tanıştı. Şinik, yaşamında hızlıca gelişen olumlu değişimi fark ettikten sonra “Bütünsel Sağlık” alanında uzmanlaşmaya karar verdi.

Ebru Şinik, ülkemizin ilk ve tek Ayurvedik Yaşam Eğitmeni. Bilim adamlarınca çağımızda strese karşı en etkin panzehir olarak nitelendirilen Meditasyon ve Nefes Teknikleri ile ‘Bütünsel Sağlık, Farkındalık ve Denge’ (Total Wellbeing) konularında aranan konuşmacılardan biri. Şinik, ‘Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü’ konusunun en güçlü liderlerinden şifa sisteminde “Kuantum İyileşme” metodu ile bir çığır açan ünlü doktor, yazar ve filozof Deepak Chopra’nın öğrencilerinden biri. İş dünyasının geriliminden etkilenmemek, mutsuz ve tatminsiz yaşantısına bir son vermek ya da iş-özel yaşam dengesini kurabilmek isteyenlerin yoluna ışık tutuyor. Bu anlamda birçok ‘Bütünsel Sağlık’ seminerinde eğitmen ya da danışman olarak yer alan Şinik halen A.B.D.’de Ayurveda Tıbbı okuyor.

Şinik,  Yükselen Çağ isimli “Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü Merkezi”nin kurucusu. Şinik, halka açık grup eğitim seminerleri düzenlemekte ve birçok kurumsal şirkete, üst düzey yöneticiye, sanatçıya, öğrencilere vb. ‘Kurumsal ve Bireysel Danışmanlık’  hizmetleri vererek, yaşam kalitesini yükselten kadim bilgilerin ışığında hayatlarımızı stresten uzak, daha sağlıklı, daha mutlu, farkındalıklı ve bilinçli seçimler yaparak yönlendirmemizin tekniklerini gösteriyor.

Kurumlarda özellikle ‘İş & Yaşam Dengesi’ çerçevesinde; stres yönetimi, konsantrasyon ve verimliliği artırmak, erken yaşlanmayı durdurmak, farkındalık yaratarak mahrumiyet olmadan sağlıklı kilo verip, ideal bedende keyifle bir yaşam sürmek gibi günümüzde bireylerin yaşamını ağırlıklı olarak etkileyen konuları işleyen Şinik, yönetim kurulu düzeyinde de meditasyon eğitimi veriyor. Şinik, ‘Ayurvedik Kişisel Bakım Ürünlerine de imza attı.

Konuşma Konuları

İş & Yaşam Dengesi
İş temponuz yüzünden sevdiklerinize ve daha da önemlisi kendinize yeterince zaman ayıramadığınızı mı farkettiniz? İşte ve özel hayatta dengeyi bulmak kendimizde dengeyi sağlamak ile başlar. Peki ama nasıl? Gündelik hayatınıza yerleştireceğiniz minik farkındalık çalışmaları ile yaşam kalitenizi uzun vadede tahminlerinizin ötesinde yükseltebilirsiniz.

Strese Karşı Panzehir: Meditasyon
Bilim adamlarınca yüzyılımızda strese karşı panzehir olarak adlandırılan meditasyon, bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olup, iş, okul ve özel hayatta stresi azaltma, verimlilik ve yaratıcılığı artırma ve depresyon ve anksiyeteye karşı kullanılan, yan etkisi hiç olmayan en etkili araç olarak tanımlanmaktadır.

Daha mutlu, sağlıklı ve huzurlu olmanın en basit ve hızlı anahtarı olarak dünyada hızla yükselen trend olan meditasyon tekniği uluslararası firmalar tarafından yüksek bir talep görmekte ve hatta Google firması aldıkları meditasyon eğitimleri sonrası firma genel başarısında yaşanan ivme üzerine ‘Search İnside Yourself’ isimli bir kitap yayınlamıştır.

Kadim Nefes Teknikleri

 • Nefes Teknikleri Genel Sağlık ve Mutluluk Halimizi Nasıl Etkiler?
 • Neden Sadece Burnumuzdan Nefes Almalıyız?
 • Nefes Tekniklerinin Çeşitleri ile Fiziksel ve Zihinsel Bedenimizdeki Etkileri Nelerdir? 

Gündelik Hayat İçin Uygulamalı Basit Nefes Teknikleri;

 • Sinirlendiğinizde veya Çok Stresli iken Zihni Dinginleştiren ve Sakinleştiren Teknikler
 • Metabolizmayı Hızlandırarak, Zayıflamanıza Destek Veren Teknikler
 • Konsantrasyonu ve Belleği Artırıcı Teknikler
 • Uykusuzluğa Karşı İyi Gelen Teknikler
 • Depresyon ve Anksiyeteye Karşı İyi Gelen Teknikler
 • Uyuşuk Hissettiğinizde Enerji Yükseltici Teknikler
 • Sindirim Sistemi Düzenleyici Teknikler
 • Astıma İyi Gelen Teknikler

Ayurvedik Beslenme

Mahrumiyet yaşamadan ideal bedeninizde keyifli bir yaşam sürmek ister misiniz?

Ayurveda, 5,000 yıllık bir doğal şifa sistemi olup, insanoğluna beşeri potansiyelinin üst sınırını gerçekleştirirken, her yönden dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bir bilgelikler bütünüdür. Ayurveda’nın amacı kişinin doğuştan sahip olduğu Bünye Tipi’ni (Beden ve Zihin birleşimi neticesinde oluşan fıtrat) belirleyerek, bu doğrultuda hayat boyu dengede kalmasını sağlayacak olan;

İdeal Gıda Seçimleri, Baharat Kullanımları, Beslenme Tarzı, Yemek Pişirme Şekilleri, Kadim Nefes Teknikleri, Meditasyon Teknikleri, Aromaterapi, Masaj Teknikleri, Fiziksel Aktivite, Gündelik Rutinler ve Mevsimsel Rutinler vb. bilgiler doğrultusunda kişilerin genel sağlık, zindelik ve esenlik haline olumlu ivme kazandırarak, yaşamda daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı, daha yaratıcı olmamızı sağlayan hakiki harmoniyi yaratmaktır.

The Future of Total Wellbeing
Uluslararası araştırma kuruluşu Gallup’un 150 ülkede, global ölçekte gerçekleştirdiği ‘İş-Yaşam Dengesi ve İnsanoğlunun Bütünsel Sağlık, Zindelik ve Esenlik Hali’ konu başlıklı çalışmasında, insan hayatındaki beş ana kriter belirlenmiş ve bu çerçevede herkesin sahip olması gereken temel ihtiyaçlar belirlenmiştir.

Bu konuşmada Gallup verilerine göre Bireylerin ‘Bütünsel Sağlık, Zindelik ve Esenlik Halleri’ için Temel Gereklilikler aşağıdaki ana konu başlıkları altında incelenir;

 • Kariyer Açısından Temel Gereklilikler ( Career Wellbeing)
 • Sosyal Hayat Açısından Temel Gereklilikler ( Social Wellbeing)
 • Finansal Durum Açısından Temel Gereklilikler ( Financial Wellbeing)
 • Fiziksel Beden Açısından Temel Gereklilikler ( Physical Wellbeing)
 • Yaşanılan Çevre Açısından Temel Gereklilikler ( Community Wellbeing)

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme ve Anti-Aging
Hücrelerimizin daimi yenilenme sürecine destek olalım. Doğru bir yaşam tarzı ve bilinçli seçimler ile bedenimizi istediğimiz doğrultuda değişmesi için yönlendirebiliriz. İçsel şifalandırma mekanızmalarımızı uyararak, fiziksel, zihinsel ve duygusal detoks araçları ile daimi yenilenme sürecinizi sadece SİZ başlatabilirsiniz.

Videolar

Ece
Temelkuran

Gazeteci, Yazar

Fikir Önderi

Aktivist

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Siyaset

Edebiyat

School of Life

Biyografi

Ece Temelkuran, gazeteci-yazar, fikir önderi, aktivist. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İlk yazıları Patika dergisinde yayınlandı. 1993’te Cumhuriyet’te gazeteciliğe başladı. Aktif gazetecilik yaptığı dönemde iki kez Türkiye’nin en çok okunan kadın köşe yazarı seçilen Ece Temelkuran, köşe yazarlığını bıraktıktan sonra “Sosyal medyadaki en etkili kadın”, “Türkiye’nin 6. en etkili sosyal medya kullanıcısı” olarak ölçümlendi. Yazılarıyla üniversitelerden, insan hakları kurumlarından, meslek odalarından çok sayıda ödül aldı. Yazar ve politik yorumcu olan Ece Temelkuran şu anda Zagreb ve İstanbul arasında yaşıyor. İzmir doğumlu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Üniversitenin ikinci yılında Cumhuriyet Ankara Bürosu’nda gazeteci olarak çalışmaya başladı, aynı yıl ilk kitabı Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, İletişim Yayınları’ndan yayınlandı. 2000 yılında Milliyet gazetesinde köşe yazarlığına başlayan Temelkuran, televizyonda ise “Kıyıdan” adlı programı yaptı. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda etkin söylemleriyle dikkat çeken yazarın ilginizi çekecek bir cümlesini cımbızlayalım; “Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgarına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım. Yoksa biz ne kadar sevilsek tamir olmayız. “

Temelkuran, çalışmalarına ülke dışında devam etse de kalbi bu topraklarda atıyor. Türkiye’nin uluslararası ortamlarda en çok konuşan, en çok konuşulan fikir önderlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Temelkuran bir yazar, konuşmacı olarak çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor. Yazıları Türkiye’nin ruh halleri, kadın hareketi, uluslararası politika, Ortadoğu üzerine yoğunlaşıyor. Venezuela, Arjantin, Brezilya, Beyrut, Tunus, Mısır, Yunanistan, Fransa, Almanya ve daha bir çok ülkede, Le Monde Diplomatique, The Guardian, Berliner Zeitung, Frankfurter Rundschau, New Left Review gibi yayın organlarında yazıları yayınlandı.

Temelkuran, Oxford Üniversitesi’nde “visiting fellow” olarak bulunduğu bir yılda Ağrı’nın Derinliği kitabını yazdı, bu kitabı İngilizce’de yayınlanan ilk kitabı oldu. Muz Sesleri romanını yazmak için bir yıl Beyrut’ta, Düğümlere Üfleyen Kadınlar romanını yazmak için de Tunus’ta bir yıl yaşadı. Devir romanı, yayınlandıktan hemen sonra iki ödül aldı. Hollanda’da her yıl dünyadan bir entelektüelin yaptığı Freedom Lecture’ı vermek üzere Amsterdam’a davet edildi.

Türkiye üzerine siyaset ve edebiyat konuşmaları yapmak üzere Harvard, London School of Economics, Middlesex, Oxford üniversitelerinin davetlisi oldu. Gezi olayları sırasında Londra’da Avam Kamarası’nda konuşma yaptı. Allain de Botton’un kurduğu “School of Life” kapsamında konuşmalar yapıyor. Kitapları Çin, Almanya, Hırvatistan dahil olmak üzere 13 ülkede yayınlandı.

Konuşma Konuları

21. yüzyılda insan olmak

Umut Yerine İnanç
Korkuyla Arkadaş Olmak
Gurur Yerine Onur
Öfke Yerine Dikkat
Kudret Yerine Güç

Daha “iyi” bir dünya yaratmak mümkün

İnsan Psikolojisi
Korkularımız ve geçmiş yaralarımız bizi yönetmesin diye ne yapmalı? Hayatın mutlak hedefi: çoğalmak.

Ülke Psikolojisi
Başka hiçbir ülkeye benzemeyen bir ülke neye benziyor?

Kadın
Düşmek kalkmak, düşmek yeniden kalkmak. Bir kadın olarak bu nasıl yapılır?

Esneklik,
Resilence… Düşünce kalkma bilgisi. Bunu öğrenmenin yolları var.

Zor Zamanları yönetmek
Her şeyi kaybettiğinizde geri kalanlarla nasıl devam edilir? Küllerden nasıl doğrulur?

Yolculuk

Hafıza/bellek
Unutulmayacak olan kalır, ya hatırlamadıklarımız?

Türkiye’nin Kalp Haritası
Bu ülkenin bir ruhu var, anlatırken kendinizi anlayacağınız bir ruh.

Videolar

Ediz
Hun

Uzman Ekolog, Akademisyen, Sinema Oyuncusu

Küresel Isınma

Şehir Ekolojileri

Sosyal Kalkınma

Doğa

Çevre

Yeşilçam

Biyografi

Ediz Hun, Türk sinemasına adını altın harflerle yazdırdı. Bir dönemin en tanınmış simalarından. Sinemanın çıkmaza girdiğini görünce, kendisine farklı bir kariyer yolu çizdi. Geleceğini, bugün bütün dünyanın bir numaralı konusu olan çevre sorunları üzerine kurdu. Başarılı bir bilim adamı olarak yurda döndükten sonra kariyerini değiştirmeyi göze aldığı çevre uğruna siyasete bile atıldı. “Günümüzün küresel değerler sisteminde ve çağdaş yönetim anlayışında üç temel unsur var: Demokratikleşme, insan hakları ve insan kökenli çevre kirlilikleri sonucu ortaya çıkan çevre koruma kanunu. Bunların üçü de toplumların bir an önce çözümlemesi gereken değerler” diyor Ediz Hun.

Günümüzde 30-35 bin kişiyi alan 10 stadyum dolusu insan her gün dünya nüfusuna ekleniyor. Hun, çevre sorunlarını kontrol altında tutmanın nüfus artışını kontrol etmekle mümkün olduğunu savunuyor: “İstanbul 15-16 milyonluk nüfusa sahip. Bir insandan günde yaşına, yemek alışkanlıklarına göre 4 ila 7 litre atık çıkıyor. 4 litreden hesaplarsak, İstanbul’da günde 64 milyon litre atık çıkıyor. Nüfus artışını kontrol etmezsek çevre sorunlarını ve onunla ilgili küresel iklim değişikliği sistemlerini kontrol altında tutmamız mümkün değil.”

Ediz Hun, çok popüler kimliği ile aranan bir konuşmacı, yılda 35-40 konferans veriyor, gerçekleştirdiği söyleşi başlıkları arzuya göre değişiklik göstermekte. Çok canlı ve enerjik sunumuyla sahnede izleyicileri büyülerken sunumları 45-55 dakika arasında değişiyor ve soru-cevap bölümü ile sona eriyor.

Konuşma Konuları

Ediz Hun, Türk sinemasına adını altın harflerle yazdırdı. Bir dönemin en tanınmış simalarından. Sinemanın çıkmaza girdiğini görünce, kendisine farklı bir kariyer yolu çizdi. Geleceğini, bugün bütün dünyanın bir numaralı konusu olan çevre sorunları üzerine kurdu. Başarılı bir bilim adamı olarak yurda döndükten sonra kariyerini değiştirmeyi göze aldığı çevre uğruna siyasete bile atıldı. “Günümüzün küresel değerler sisteminde ve çağdaş yönetim anlayışında üç temel unsur var: Demokratikleşme, insan hakları ve insan kökenli çevre kirlilikleri sonucu ortaya çıkan çevre koruma kanunu. Bunların üçü de toplumların bir an önce çözümlemesi gereken değerler” diyor Ediz Hun.

Günümüzde 30-35 bin kişiyi alan 10 stadyum dolusu insan her gün dünya nüfusuna ekleniyor. Hun, çevre sorunlarını kontrol altında tutmanın nüfus artışını kontrol etmekle mümkün olduğunu savunuyor: “İstanbul 15-16 milyonluk nüfusa sahip. Bir insandan günde yaşına, yemek alışkanlıklarına göre 4 ila 7 litre atık çıkıyor. 4 litreden hesaplarsak, İstanbul’da günde 64 milyon litre atık çıkıyor. Nüfus artışını kontrol etmezsek çevre sorunlarını ve onunla ilgili küresel iklim değişikliği sistemlerini kontrol altında tutmamız mümkün değil.”

Ediz Hun, çok popüler kimliği ile aranan bir konuşmacı, yılda 35-40 konferans veriyor, gerçekleştirdiği söyleşi başlıkları arzuya göre değişiklik göstermekte. Çok canlı ve enerjik sunumuyla sahnede izleyicileri büyülerken sunumları 45-55 dakika arasında değişiyor ve soru-cevap bölümü ile sona eriyor.

Videolar[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]