Skip to content

Elif
Dağdeviren

Yapımcı, İletişim Danışmanı

Hikaye Anlatımı

Sinema Dünyası

Eğlence Sektörü

Show Business

Yeni Medya

Dijital Kültür

Biyografi

Elif Dağdeviren, TRT için film çevirmenliği ile başladığı iş hayatına; muhabirlikten genel yayın yönetmenliğine uzanan gazetecilik, televizyon yapımcılığı ile devam etti. netbul.com markası ile 1998 yılında Türkiye’nin ilk büyük internet içerik şirketini kurdu. 2001 yılında bir yeni medya şirketi için ilk büyük ölçekli satış olarak kabul edilen netbul.com satışını gerçekleştirdi. Daha sonra kurduğu film yapım şirketi ile televizyon programlarının, önemli uluslararası festivallerden ödüllerle dönen ve Dondurmam Gaymak gibi Türkiye’nin aday adayı olarak Oscar yolculuğunda da adından söz ettiren sinema filmlerinin yapımcılığını yaptı. Bunların yanı sıra 4000 kişilik bir konser merkezinin de kurucu ortağı olarak 40’a yakın uluslararası konser organizasyonu düzenledi.

İletişim, Yaratıcılık

Türkiye’de “eğlence” konseptinin ekonomik bir değer olduğu kadar içeriğiyle sosyal değer olarak anlaşılıp kabul edilmesi için yıllardır ciddi bir enerji ve emek harcayan Dağdeviren, “Eğlence ciddi bir iştir. Ne kadar ciddiye alırsanız sonuçları da o kadar eğlenceli olur. Hem ruhunuz hem de ekonominiz için… Ben de diyorum ki benim işin eğlence, hem de en keyifli kısmı; doğru zamanda doğru hikayeyi yaratıp doğru bir şeklide anlatabilmek” diyor.

Kurduğu Edge CCF şirketi ile film yapımcılığı, yeni medya içerikleri üretimi, entertainment business’a değen iletişim ve marka danışmanlıkları yapan ve 51-52-53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin direktörlüğü görevini de başarıyla yürütmüş olan Dağdeviren, aynı zamanda kurucusu olduğu Cinema Of Turkey ile de Türkiye’yi ve Türk Sineması’nı uluslararası film sektörüne tanıtmak için ülkeler arası “gönüllü kültür elçisi” olarak çalışıyor. TÜRSAK Vakfı Başkanı.

Doğru hikaye başarıya götürür

Her faaliyette bir içerik olması gerektiğini, çalışmalarında da hikayesiz çalışmanın çıplak kalacağını ifade eden Dağdeviren; “İnsanların da markaların da kendi içlerinde olağanüstü bir, hatta birden çok hikaye barındırdığını düşünüyorum. Ve her bir hikayenin en güçlüsünün bulunup anlatılması bence olağanüstü bir yolculuk. Doğru hikaye doğru zamanda doğru anlatılırsa sonuçları inanılmaz kazanımlara neden oluyor.”

EFA (European Film Academy) ve EWA (Euopean Women’s Audiovisual Network) üyesi olan Dağdeviren; TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu.  Rutgers Univeristy’de “American Languages and Sociology of Entertainment” ile Baruch College’da “Business of Music” eğitimleri aldı.

Konuşma Konuları

  • Hikaye anlatımı. Doğru zamanda en vurucu hikayeyi en güçlü şekilde anlatabilmek.
  • Dijital kültür, trendler ve platformlar
  • Entertainment business- eğlence sektörü (sinema, sahne sanatları, dijital platformlar, eğlence ekonomisi)
  • Show Business – Sinema ve Sinemaya Dair Her şey
  • Festival Yönetimi
  • Yaratıcılık; iş geliştirme
  • Kadın ve Girişimcilik
  • Motivasyon. Herkes kendi hayatının başrolüdür
  • Yeni Medyada İçerik Üretimi ve İletişimi

Videolar