Skip to content

Eğitmen – Danışman

[vc_row css=”.vc_custom_1585140294563{margin-top: 30px !important;}”][vc_column][vc_column_text]Konuşmacılarımız uzmanlıklarını dile getirirken; eğitimcilerimiz kapalı-açık katılımlı toplantılarda gelişmeleri ve birikimlerini aktarır, danışmanlarımız ise uzmanlıklarını duruma özel çözümlerde yorumlar.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1585169686613{margin-top: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Eğitmen-Danışman Ara

En Geniş Konuşmacı PortföyüAysun
Şabanlı

Pazarlama Stratejisti, İletişim Yönetimi Danışmanı

Biyografi

Aysun Şabanlı, profesyonel kariyeri boyunca teknoloji sektöründe tüm dünyaya yön vermiş pek çok önemli markanın üst düzey yöneticiliğini yaptı. Görev aldığı ülkelerde, küresel markaların değişim süreçlerindeki marka ve iş geliştirme stratejilerini yaratan Şabanlı, geleneksel iletişim yöntemlerinin dışına çıkıp yeni pazarlama prensiplerini uygulayarak tüm sektöre örnek teşkil eden yaratıcı projelere imza attı.

Stratejik iş geliştirme

Antidote Business Consultancy çatısı altında firmalara, “marka ve stratejik iş geliştirme” konusunda danışmanlık hizmeti veren Şabanlı, halihazırda yine kendi girişimi olan NOSQ çatısı altında da Kültürel Sosyal Sorumluluk Projeleri danışmanlığı yapıyor.

Şabanlı’nın multi disipliner kariyerine biraz daha ışık tutmak faydalı olacak; Yota Devices Türkiye ve İsrail’de Sorumlu Ülke Müdürü olarak görev yapan Aysun Şabanlı, markanın bu ülkelerdeki start- up süreçlerini yönetti. Sony Mobile’ın Türkiye Ülke Müdürü ve Türkiye, Yunanistan ve İsrail’den sorumlu Pazarlama Direktörü olarak şirketin markalaşma süreçlerini de yöneten Aysun Şabanlı, görevi süresince hem Sony Mobile’ın pazar payını artırdı hem de markanın akıllı cep telefonları sektöründe söz sahibi bir oyuncu haline gelmesine katkıda bulundu. LG Elektronics’in Marka Pazarlama Müdürü olarak görev yaptığı dönemde birçok ödüle de layık görülen pazarlama iletişimi projesini de yöneten Aysun Şabanlı, Türkiye’de LG Electronics’in marka bilinirliğinin oluşmasına yardımcı oldu.

Pazarlama Yönetimi

15 yıllık profesyonel iş hayatı boyunca elde ettiği tecrübeleri de arkasına alarak Marka Stratejileri, Pazarlama Yönetimi, Yeni Dünyada Pazarlama İletişimi konularında kurumlara eğitimler veren Şabanlı ayrıca, konuşmacı olarak yer aldığı konferanslarda da Yeni Trend Pazarlama İletişimi konusunda ufuk açıcı sunumlar gerçekleştiriyor.

İstanbul Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Şabanlı, aynı zamanda University of Westminster’da Pazarlama Yönetimi lisans üstü eğitimini tamamladı. Birikimlerini gençlerle paylaşmayı önemseyen Şabanlı, bir süre Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Tüketici Davranışları dersi verdi, halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde Dijital PR dersi veriyor.

Konuşma Konuları

 • Aktivizm döneminde pazarlama: Toplumsal değer ve topluluklar
 • Pazarlamama döneminde pazarlama faaliyetlerini marka sohbetine dönüştürmek
 • Pazarlamanın insanla dayanılmaz etkileşimi; insan odaklı ve ilişki odaklı pazarlama
 • Yeni dünyada marka ve pazarlama yönetimi; yeni medyada değiştirilmesi gereken yönetim şekli
 • Pazarlama iletişiminde yeni trendler ve yeni taktikler

Tijen
Mergen

Power of Happiness Platformu Kurucusu, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Üyesi

Biyografi

Tijen Mergen, başarılı bir profesyonel olarak farklı pozisyonlarda tepe yönetici olarak çalıştı. Medya dünyasına adım attı, çalışmalarıyla farklı bir pencere açtı.

Mergen, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Çalışma hayatına Apple Bilgisayar’da Satış Temsilcisi olarak adım atan Mergen, 13 yıl boyunca NCR Türkiye’de Satış Müdürlüğü ve NCR Orta ve Doğu Avrupa bölgelerinde çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerini üstlendi. NCR’da 27 ülkenin dahil olduğu Orta Doğu ve Doğu Avrupa Bölgesinde Finans Sektörü Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini yürüttü. Bilkom Bilişim Hizmetleri A.Ş.’de Genel Müdür olarak hizmet veren Mergen; farkındalık üzerine geliştirdiği ve “iCan” adını verdiği projesi ile yüzde 49 pazar bilinci sağlayarak; Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nden (IPRA) ödül kazandı. Mergen, Doğan Gazetecilik bünyesinde Pazarlama ve İş Geliştirme Grup Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev alan Tijen Mergen, kurumun Milliyet, Vatan, Posta, Radikal ve Fanatik gazetelerinin satış ve pazarlama faaliyetlerinin yönetiminin yanı sıra internet gazeteciliğinin gelişiminde de öncü rol oynadı.

Sosyal Farkındalık Projeleri

Operasyonel çalışmalarının yanı sıra Türkiye’de başarılı sosyal sorumluluk projesi olarak dikkat çeken ‘’Baba Beni Okula Gönder’’ kampanyasının fikir annesi Mergen, daralan basılı yayın pazarında gazetelerin daha çok okunması için pek çok projeye imza atarak, 47 üniversitede öğrenciler tarafından satılan ve okunan ‘’Hürriyet Kampüs’’ gazetesinin hayata geçirilmesinde lider rol oynadı. Satış ve pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra Hürriyet Gazetesi’nde, cinsiyet eşitliği gibi toplumun en önemli sorunlarını gündeme getirerek, çözüm üretilmesine destek olmak için çalışmalar yürüttü, 42 kadın derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu Haklı  Kadın Platformu’nun kurulmasında öncü rol oynadı.

İş’te Mutluluk, Çalışan Memnuniyeti

Hayallerini gerçekleştirmek üzere 2013 de  kendi şirketini kurdu ve çalışan memnuniyeti arttırmak misyonu ile organizasyonlar düzenliyor ve eğitim, danışmanlık hizmetleri ile Bahçeşehir Üniversitesi’nde pazarlama ve marka dersleri veriyor.

Konuşma Konuları

Tjen Mergen, dinleyicilerine, girişimcilikten medyaya, sosyal medyadan kurumsal sosyal sorumluluğa dek pek çok konuda rehberlik ediyor.

İşte Mutluluk


İş yerinde mutlu olmak ne demek?

Yöneticiler, çalışanlar ve kurum için iş yerinde mutlu olmak neden önemli?

Çalışma ortamında neler mutluluğu destekler, neler mutlu ortamı bozar?

Çalışanların kendi mutlulukları için daha fazla sorumluluk alması nasıl sağlanır?

Küçük bir pozitif değişiklik büyük bir etki yaratır mı?

Kurum ve çalışanlar için ‘Mutluluğun Gücünü’ yayacak alışkanlıklar nasıl başlatılır?

Dünyadan ve Türkiye’den örnek çalışmalar

Yaşam Prizmam


Tijen Mergen’in Hikayesi

Herkesin bir hikayesi var…

Paylaştıkca ortak noktalar bulduğunuz…

dersler çıkardığınız….

Zor Zamanlarda Mutlu Olma Sanatı


Kriz dönemlerinde oluşan stresli mutsuz ortamlarda kurumlar ne yapmalı?
Liderlerin kriz dönemlerinde yaptığı tipik hatalar
Krizi fırsata çevirip, kurumu güçlendirecek bir avantaj haline getirebilir miyiz?
Zor zamanda çalışanlarımıza nasıl yardımcı oluruz?

Hormonlar, Spor ve Mutluluk

Pazarlama 3.0


Pazarlamanın değişen koşulları

Gelecekte biz

Kilit unsur kişiselleşme

Eski ekonomi vs yeni ekonomi

Küreselleşme paradoksu

Yaratıcı Toplum Çağı ve insan ruhu pazarlaması

Dikey değil, yatay pazarlama

İşbirlikçi sosyal medya

Hikayelerin Tılsımı


İyi bir hikayeyi hiç bir zaman unutmazsınız

Beynimiz ve hikayeler

Kalbimiz ve hikayeler

Mağaraların duvarlarından twitter’a hikaye anlatımı

Hikayemizle aramızdaki bağ

Hikaye madenciliği

Hikayemizi yeniden yazmak

Y Kuşağı ile Geçinme Sanatı


Günümüzün ergen kuşağını anlıyor muyuz?

Çağımızın talebi: Kayıpsız savaş, yaptırımsız hak, çabasız şöhret, çekirdeksiz üzüm

Ebeveynler olarak hatalarımız

“Herşeyleri var neden çalışmadıklarını anlamıyorum”

Yöneticileri olarak ne yapalım?

Girişimcilik


Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Videolar

Defne
Sarısoy

TV Haber ve Program Sunucusu, Eğitimci

Biyografi

Defne Sarısoy, yapımcı, editör ve sunucu olarak gündem yaratan çok sayıda programa imza attı.  Hazırladığı programlara davet ettiği konuklarıyla pozitif bir iletişim kuran ve programlarını keyifle izleten tecrübeli sunucu, bu özelliğini hayatına da yansıtıyor. “Haber spikeri olmak benim karar verdiğim bir şey değildi. Aslında hayat benim önüme böyle bir seçeneği getirip koydu” diyerek kariyerinde bizlere bir pencere aralayan Sarısoy yumuşak üslubuyla “Konuşmayanı konuşturan sunucu” diye anılıyor.  Programcılığının yanında farklı alanlara yönelmiş olan Sarısoy, çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde “gönüllü elçi” olarak  görev  alıyor.

Beden dili ve diksiyon eğitimleri

Profesyonel birikimini eğitimlerinde ve konuşmalarında sunan Sarısoy, “Ekrana yakışan bir yüz ve iyi bir diksiyon önemli ama  başka önemli şeyler de var. İlk aklıma gelenler, inandırıcı ve güvenilir olmak. Bu işi yaparken, bir başkasını taklit etmeden kendiniz olabilmeyi  başarmanız gerekiyor”  diyor.

Sarısoy, “Hayatla İletişim” seminerlerinde güzel konuşmanın belli kuralları, topluluk önünde konuşurken rahatlama yöntemleri, doğru bildiğimiz yanlışlar, dışarıdan nasıl algılandığımız gibi her gün kullanabileceğiniz pratik bilgiler yer alıyor.

Sunucu ve moderatör

Özel toplantı, kongre ve konferanslarda sunuculuk ve moderatörlük yapan televizyoncu, kişisel gelişimin iletişim becerilerimize nasıl yansıdığını ve hayatla nasıl iletişim kurmamız gerektiğini anlatıyor. Sarısoy, Türkçenin yanı sıra İngilizce ve İtalyanca sunumlar gerçekleştiriyor.

Sarısoy, T.E.D Ankara Koleji’ni ve Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Sarısoy, çeşitli dergilerde İngilizce, İtalyanca çeviriler yanında, kadın ve sağlık konularında söyleşiler yaptı. Özel televizyonların kurulma aşamasında, Flash TV’de görev aldı. Redaktör spikerlik, muhabirlik görevlerinin yanı sıra, kadın, gençlik, sağlık ve eğitim programları hazırlayıp sundu. Star TV’de spikerlik görevinin yanı sıra “Yakın Takip” ve “Kırmızı Koltuk” programlarını hazırlayıp sundu. Kanal D’de “Ana Haber Spikeri” olarak görev yaptı. NTV’de “Ana Haber Bülteni”, “Sıra Sizde” ve “Anne-Çocuk Ölümlerini Önleme Kampanyası” çerçevesinde sağlık programları hazırlayıp sundu. “Dünyaya Bakış” adlı dış haberler programının sunuculuğunu; “Güzel Pazar” ve “Güzel Günler” programlarının yapımını ve sunuculuğunu üstlendi. NTV-MSNBC Haber Portalı’nda, gündemin önemli konularını, iki yıl boyunca söyleşileriyle okuyucuya aktardı. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ile birlikte, “Yaşasın Hayat” ve “Hayatın Senin Elinde” programlarını hazırlayıp sundu. Sarısoy, TRT Haber’de “Hayat +”, “Defne Sarısoy’la 10’dan Sonra”, “Günlük” ve “Ekonomik Tarifler” programlarını sundu.

Konuşma Konuları

 • Sunuculuk ve Moderatörlük
 • Etkili Konuşma ve Beden Dili
 • Medya İlişkileri
 • Kişisel Gelişim
 • İletişim

Defne Sarısoy ile Hayatla İletişim Semineri


İnsanı insan yapan temel özellikler aynıdır. Farklı olan hayatla ne şekilde iletişim kurduğumuzdur. Bazen bir söz, bazen bir bakış, bazen bir duruş bizi farklılaştırır. Her insan bir bilmecedir. Bilmecenin kodlarını çözmek ya da kendimize yeni kodlar eklemek, iletişimi sanat yapan en önemli unsurdur.

Kendilerini iyi ifade edebilen, empati kurabilen ve farkındalıkla yaşayan insanlar, hayatta mutlu, işlerinde verimli, işbirliğine açık ve duyarlı olur. Buradan yola çıkarak “Hayatla İletişim”in ana başlıklarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Etkili iletişim kurabilme konusunda kişisel becerilerle ilgili farkındalığı geliştirmek
 • İş yaşamında ve özel yaşamda karşılaşılan iletişim kaynaklı sorunların çözümünü kolaylaştırmak
 • Kişilerin iletişimi doğru yönetebilmeleri için kendi iç dünyalarını anlamalarını sağlamak
 • İletişimin kendimizden başlayan ve iyi yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu kavramak
 • Yanlış iletişimden doğan çatışmayı önlemek

Seminer İçeriği


 • Nefesin önemi ve stresle başa çıkma yöntemleri
 • Sesi doğru kullanma
 • Anlaşılabilir konuşma
 • Sözcüklerin önemi ve kelime dağarcığı
 • Beden dilinin doğru kullanımı
 • Topluluk önünde konuşma yapma
 • Heyecanı yenmenin püf noktaları
 • İçimizdeki sesleri dinleme
 • Bilinçaltının çalışma esasları
 • Kendimizle ilgili yeni bir senaryo yazma
 • Niyet etmenin gücü
 • Hedef belirleme ve kararlılık
 • Olumlamanın gücü
 • Hedefe ulaşmada inancın önemi

Seminer Kimlere Hitap Ediyor ?


 • Hayatla bağın ancak iletişimle mümkün olduğunu anlayan,
 • Sorunun çevredeki insanlarda değil kendinde olduğunu düşünen,
 • Empati kurmanın önemini kavrayan,
 • İletişimsizlik ve öz güven sorununun, hedeflere ulaşmada en büyük engel olduğunu bilen,
 • İş ve özel yaşamında başarılı ilişkiler kurarak daha aktif rol almak isteyen,
 • Kişisel gelişimin gerekliliğini kavrayan,
 • Değişime inanan kişiler…

Anlatıma eşlik eden uygulamalar:


 • Günlük hayatta uygulanabilecek nefes egzersizleri
 • Topluluk önünde konuşma pratikleri
 • Kamera önünde konuşma pratikleri
 • Birlikte izleme ve performans değerlendirme

İletişim Koçluğu


İletişim odaklı sorunlara çözüm aramaya yönelik bir koçluk çalışmasını kapsamaktadır.
Danışanın ihtiyaçlarına ve çözüme ulaşmadaki kararlılığına göre çalışma süreci belirlenir.

 • Hayatının hangi alanında iletişim odaklı sorun olduğunu saptamak
 • Sorunun ne boyutta hayatını etkilediğini ve nedenlerini sorgulamak
 • Sorunun başka hangi alanlara yansımaları olduğunu ve etkilerini araştırmak
 • Sorunun çözümüne yönelik yol haritası çıkarmak
 • İletişim sorununun giderilmesi yönünde alınması gereken yardım ve eğitimlerin belirlenmesi
 • Eğitimlerin uygulanması ve sonuçlarının gözlenmesi
 • Kişisel gelişim alanında kişinin desteklenebileceği uygulamaların belirlenmesi ve uygulama alanlarının saptanması
 • Gelecek planlamaları ve yeni hedefler belirlenmesi

İletişim Koçluğu Kimlere Önerilebilir?


 • Konuşma ve/veya anlatım bozuklukları olan kişiler
 • Duygusal tıkanmalar ve psikolojik sorunlar nedeniyle kendini ifade etme zorluğu yaşayanlar
 • Çekingen yapıdaki kişiler
 • Toplumda veya iş hayatındaki konumunda öne çıkan ve buna uyum sağlamakta zorlanan kişiler
 • İletişimde güçlü yanlarını ortaya çıkaramadıklarını düşünenler
 • Duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ifade etmekte zorlanan kişiler
 • Topluluk ve medya önünde konuşma yapmak durumunda olan kişiler

Medya İlişkileri Eğitimi

Bazılarımız birden fazla şapka taşıyabiliyoruz. Unutmamak gerekir ki, daha da önemlisi faaliyetleri sürdürülebilir kılmaktır. Defne Sarısoy da bu isimlerden; hem sunucu hem editör hem TV yapımcısı…

Habercilikte uzman Sarısoy eğitim alanında da tecrübeli… Bilgi ve deneyimini gazeteci adaylarıyla paylaşıyor. Sarısoy, İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Uygulamalı TV Sunuculuğu ve Medyada Dilin Kullanımı konularında üç yıl boyunca dersler verdi.

Deneyimli televizyoncu; İletişim Yolları, Etkili İletişim Becerileri ve İletişimde Yapılan Hataları içeren “Hayatla İletişim” semineri düzenliyor. “Hayatla İletişim” seminerlerinde güzel konuşmanın belli kuralları, topluluk önünde konuşurken rahatlama yöntemleri, dışarıdan nasıl algılandığımız konularında pratik bilgiler Sunuyor. Sarısoy, Türkçenin yanı sıra İngilizce ve İtalyanca sunumlar da yapıyor.

Son birkaç yıldır konferans ve toplantılarda sunuculuk ve moderatörlük de yapan deneyimli televizyoncu yazarlığa adım atmak üzere… Kişisel gelişimin iletişim becerilerimize nasıl yansıdığını ve hayatla nasıl iletişim kurmamız gerektiğini anlatan bir kitap hazırlığı içinde.

Defne Sarısoy halen TRT Haber’de “Ekonomik Tarifler” programının sunuculuğunu yapıyor.

İndeks Konuşmacı Ajansı’nın değerli bir üyesi olan Sarısoy, İndeks Medya İlişkileri Eğitimleri’nin aktif katılımcısı. Sarısoy; Moderatörlük ve Sunuculuk, Etkili ve Güzel Konuşma ve Vücut Dili konularında bilgilerini paylaşıyor.

Videolar

Volkan Akay
(Bay İfade)

Motivasyon Konuşmacısı, İfade Eğitmeni, Öğretim Görevlisi, TV Programcısı, Seslendirmen, Yazar

Biyografi

Volkan Akay, Bay İfade namıyla tanınıyor. Motivasyon konuşmacılığı/danışmanlığı ve ifade eğitmenliği yapıyor.

Uzun yıllar televizyon, radyo kanalarında içerik seslendirmenliğini yaptı. Bay İfade, aynı zamanda İstanbul Aydın ve Yeni Yüzyıl Üniversiteleri’nde de öğretim görevlisi. Stratejik İletişim ve Vaka Analizleri, TV Programcılığı, TV Metin Yazarlığı, Etkili Sunum ve Söyleşi Teknikleri, Seslendirme ve Dublaj, Etkinlik Yönetimi, Kişisel Gelişim Yöntemleri, Beden Dili, Ses Dili, İletişimde Duygu Yönetimi, Sosyal Medya Yönetimi, Reklam ve Tanıtım dersleri veriyor.

Bay İfade İfade Akademisi ve Motivasyon Merkezi’nin kurucusu olan Akay, Türkiye’nin ilk ve tek İfade Eğitmeni ve Motivasyon Konuşmacısı olarak kurumsal eğitimleri veriyor, danışmanlık yapıyor. Akay, İletişim Dergisi The Brandage yazarlarından.

Akay, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde okurken organizatör Ahmet San’a, Marka ve İmaj Danışmanı Mehmet Ak’a asistanlık yaptı. Çok izlenen magazin programlarından, haber, evlendirme, yemek, sağlık programlarına kadar (Esra Erol, Jülide Ateş, Celal Pir, Masterchef, Starlife, Televole) içerik yönetmeni olarak görev aldı.

Konuşma Konuları

 • Motivasyon (BIKTIMMM LAAAN, KAHRAMAN, DİRİLİŞ, SİHİRBAZ, AŞK) (Ulusal ve uluslar arası)
 • İfade eğitimleri (Bir İfade Değişir Çok Şey Değişir Her Şey Değişir/Birbirini tamamlayan 6 farklı eğitim)
 • Ekran önü ve sahne performansları eğitimleri, (Konuşmacı, Sunucu, Spiker)
 • Tv programcılığı, (Profesyonel medya çalışanları)

Yaprak
Özer

İndeks İçerik İletişim Danışmanlık, İndeks Konuşmacı Ajansı Kurucu

Medya İlişkileri Eğitimleri

Algı Yönetimi

Yeni Medya

Lider İletişimi Eğitimi

Sözcü İletişimi Eğitimi

İyi Konuşma Eğitimi

Biyografi

Yaprak Özer, kariyerinde gazete ve dergilerde muhabir, editör, yönetmen, yazar, televizyonlarda program yapımcısı ve sunucu olarak farklı görevlerde bulundu. Medya değişirken o da iletişim kariyerini, iletişim sektöründe sıra dışı girişimlerle sürdürmeyi tercih etti. Kurumsal dünyaya her türlü/mecra bağımsız içerik üretimi-yönetimi hizmeti ile iletişim danışmanlığı hizmeti sunan İndeks İçerik İletişim’i kurdu. Ardından Türkiye’nin yerli ve yabancı konuşmacı portföyü olan ilk konuşmacı organizasyonu olan İndeks Konuşmacı Ajansı’nı yarattı.

“İletişim dikkatle icra edilmesi gereken bir sanattır… Kaliteli içerikten yoksun bir iletişimin başarılı olma şansı yoktur. İletişim sürdürülebilir değilse, hiçbir işe yaramadığı gibi zarardır. İletişimde başarı; doğru içerik, doğru araç, doğru mecra, doğru hedef kitle, doğru zamanlama” diye özetlenebilir.

İçerik ve iletişim alanındaki uzmanlığıyla iletişimci insan kaynaklarından oluşan portal İçerik Fabrikası’nı kuran Yaprak Özer, yazar, editör, çevirmen, SEO editörü, tasarımcı, uygulamacı, fotoğraf- prodüksiyon ve dijital ekiplerini bir araya topladı.

Konuşmacı kimliği 

Özer, faaliyet ve konuşmalarını son yıllarda iletişim ve içerik yönetimi alanlarına ve konularına yoğunlaştırdı. Medyanın gelişen ve değişen dengelerinde iletişim nasıl kurulur, yönetilir, hangi araçlarla ve hangi mecralarda ilerlemek doğrudur gibi soruların yanıtlarını vermenin yanı sıra yatırımcı ilişkileri ve/veya paydaş iletişimi gibi niş çalışmalarda iletişim ve içerik yönlendirmeleri yapıyor, konuşmacı olarak yer alıyor. Özer, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda moderatör olarak görev alıyor, medya ilişkileri eğitimleri ve özel danışmanlık hizmeti sunuyor.

Güncel yazı ve yorumlarına  Yaprak Özer internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yaprak Özer kimdir?

Yaprak Özer, ilk ve orta eğitimini Türkiye, ABD ve İtalya’da tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde iletişim yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi üzerine aldı takiben aynı bölümde doktora çalışması yaptı.

Güneş ve Cumhuriyet gazetelerinde dış politika ve serbest muhabirlik yaptı. Hürriyet Dergi Grubu’nda Ekonomist ve Capital dergilerinin yöneticiliğinde bulundu. Kariyer Dünyası adlı aylık ekonomi dergisini çıkardı. Hürriyet Sektör Gazeteleri ile İnsan Kaynakları Gazetesi’nin yönetmenliğini üstlendi. Hürriyet – Milliyet – Sabah gazetelerinde; Forbes, Platin,Vs., dergilerinde; “insankaynaklari.com” sitesinde;  pek çok kurumsal yayında köşe yazıları yazdı.

TRT 2’de “Birebir Ekonomi” ve  “Kariyer Dünyası”CNN Türk’te “İş Görüşmesi” ile çeşitli  eğitim programları; BloombergHT’de “Kariyer Rehberi” ve  “Başarı Hikayeleri”  adlı programları hazırlayıp sundu.

Alfred Friently Press Fellowships’le ABD’de gazetecilik eğitimi aldı, The Tennessean ve USA Today gazetelerinde çalıştı. Japon ve İngiliz hükümetlerinin burslarıyla iletişim ve uluslararası ilişkiler programlarına katıldı.

Özer, 2003 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Yarının 100 Lideri” arasında gösterildi.

1993 yılında Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri Basın Ödülü’ne değer görülen Yaprak Özer, bugün akredite uluslararası medya ilişkileri eğitmenidir.

Yaprak Özer yazılarına Dünya Gazetesi’ndeki “Hayatın İçeriği” köşesinde devam ediyor.

Konuşma Konuları

 • Tablet’ten Tablet’e İçerik Üretimi ve Yönetimi

İletişim ihtiyaçları çeşitlendikçe, metotları gelişti. Hayatımız geliştikçe ve değiştikçe iletişimden beklentimiz ve bakış açımız farklılıklar göstermeye başladı. Her şeyi şablonlar içinde görmeye ve yaşamaya alıştık, ezber bozmak kaçınılmaz. İşet size bir örnek; hiçbir kişi ya da kurum için üretilen çalışma bir diğeri için geçerli olamaz. Bir diğer örnek; iletişimi taçlandırdık durduk. Oysa içerik olmadan iletişim yapılamaz. Bugün yaşadığımız dünya “ağ”lar dünyası. Teknik olarak yüzlerce kişiyle eklemleniyoruz ancak çoğu zaman birey olarak da kurum olarak da iletişim kuramıyoruz. Yönetilmeyen içeriğin iletişimi, iletişim olmadan da iletişim olmaz.

 • Medya İlişkileri Yönetimi

Medya ilişkileri kurumların en değerli faaliyet alanlarından biri. Her söylediğimizin haber olduğunu düşünüyor, gazetecilerin bizi köşeye sıkıştırmaya çalışan bir grup insan olduğunu düşünüyoruz. Hayal gücümüz birkaç ulusal gazete ve televizyonla sınırlı. Genellikle yalnızca verdiğimiz mesajla ilgileniyoruz. Baktığımızı görmüyor, söylememiz gerekenleri aktaramıyoruz. Bazıları da tam tersine çok iyi iletişim kuruyor…  Nasıl konuşacağız, ne zaman açıklama yapacağız, hangi kelimelerden fayda umacağız?… Hangi sıklıkta, hangi mecrada görünmeliyiz?… Sözcümüz var mı, ne iş yapar, kim sözcü olabilir? Mikrofona hazır mıyız, kameralardan korkuyor muyuz?

İletişim ve Medya

 • İçerik Yönetimi Analizi
 • İletişim Yönetimi ve Lobicilik
 • İtibar Yönetimi
 • Kriz İletişimi
 • Kurumsal İletişim
 • İletişimde Yeni Trendler: Elektronik-Dijital-Sosyal Medya

Moderatör

Çoğu konferans ya da panel birbiriyle iletişim kuramayan katılımcılar yüzünden başarısız olur. Bir toplantının hedef kitle nezdinde başarılı olabilmesi ya izleyenlerin çok eğlenmesi ya da çok öğrenmesine bağlıdır. Kısıtlı bir zaman diliminde anlaşılır şekilde çok bilgi aktarmak çoğunlukla ve ancak bir moderator marifetiyle olabilir. Özer, gazeteci ve televizyoncu deneyimiyle Türkçe ve İngilizce başarılı moderatörlük icra ediyor.

Medya İlişkileri

Özer, İndeks Medya İlişkileri Eğitimleri’nin ana eğitmenidir.

Eğitimleri Türkçe ve İngilizce sunuyor, ağırlıklı olarak kurum tepe yönetimi ve sözcülerinin içerik iletişimi üzerine yoğunlaşıyor.

“Medya İlişkileri Eğitimi”ne farklı bir soluk getiren Özer ve tüm İndeks Medya İlişkileri Eğitmenleri, İndeks tarafından özel olarak kurgulanan “içerik analizi” (content analytics) model ve çıktılarıyla iletişiminin doğru kurgulanması için kişiye, kuruma özel eğitimler sunuyor. Eğitimler derin raporlamayla son bulurken, kurumlar için süreç, içerik ve iletişim değerleriyle takip edilen sürdürülebilir ölçüm ve raporlama ile devam ediyor.

Videolar

Ali Rıza
Değer

Yönetim Danışmanı

Biyografi

Ali Rıza Değer, İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ve Marmara Üniversitesi Maliye Bölümleri’ndeki eğitiminin ardından çalışma hayatına tanıtım ve pazarlama sektörlerinden başladı. Bu alanlarda yaklaşık 30 yıl boyunca; İş Bankası, Paşabahçe, Aygaz, İzocam, Lombardini, Honda, Rowenta, JVC, KİP, IBM, Pimas, Sandoz, İngiltere Konsolosluğu, Kaleterasit, Kalebodur, Kalekim, Kaledekor, Kalevit ve Çanakkale Seramik gibi birçok şirkete, Türkiye’nin her yerinde, KKTC’de ve Almanya’da çeşitli hizmetler verdi.

Yönetim danışmanı

Ali Rıza Değer halen; ilaç, kozmetik, gıda, tanıtım ve eğitim sektörlerinde Yönetim Danışmanlığı ve Genel Koordinatörlük görevleriyle birlikte, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi & Kurumsal Sosyal Sorumluluk gibi konularda “Proje Başkanı” olarak, çalışmalarına devam etmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışında eğitim çalışmaları

ISO 9001 – 14001 Toplam Kalite Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Altı Sigma, Kaizen, Permission Marketing, Inovasyon, Performans, CRM + Satış ve Pazarlama Eğitimleri ile birlikte… Girne Amerikan Üniversitesi – Lions Akademisi Eğitmenliği ve Chiago, Indianapolis, Newyork / Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği Genel Yönetmenlik ve “Stratejik Liderlik Eğitimi” sonrasında ilaç, otomotiv ve kozmetik gibi sektörlerde koordinatörlük yaparak, STK’larda görevler aldı.

Konuşma Konuları

 • İş dünyası
 • Sosyal sorumluluk
 • İletişim
 • İnovasyon

Videolar

Ebru
Şinik

Ayurvedik Yaşam Eğitmeni

Biyografi

Ebru Şinik uzun yıllar üst düzey yöneticilik pozisyonlarında da bulundu. Çoğu profesyonel gibi bir dönem anksiyete ve depresyon yaşadı. Stres, gerilim, yüksek tansiyon, hipoglisemi, kronik yorgunluk, huzursuzluk, mutsuzluk, kaygı, yersiz endişeli hal, sindirim sistemi düzensizlikleri, fiziksel ağrılar, psikosomatik rahatsızlıklarla mücadele etmeye başlayınca, hayatına farklı bir yön vermek üzere harekete geçti. Meditasyon, Kadim Nefes Teknikleri ve Ayurveda ile tanıştı. Şinik, yaşamında hızlıca gelişen olumlu değişimi fark ettikten sonra “Bütünsel Sağlık” alanında uzmanlaşmaya karar verdi.

Ebru Şinik, ülkemizin ilk ve tek Ayurvedik Yaşam Eğitmeni. Bilim adamlarınca çağımızda strese karşı en etkin panzehir olarak nitelendirilen Meditasyon ve Nefes Teknikleri ile ‘Bütünsel Sağlık, Farkındalık ve Denge’ (Total Wellbeing) konularında aranan konuşmacılardan biri. Şinik, ‘Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü’ konusunun en güçlü liderlerinden şifa sisteminde “Kuantum İyileşme” metodu ile bir çığır açan ünlü doktor, yazar ve filozof Deepak Chopra’nın öğrencilerinden biri. İş dünyasının geriliminden etkilenmemek, mutsuz ve tatminsiz yaşantısına bir son vermek ya da iş-özel yaşam dengesini kurabilmek isteyenlerin yoluna ışık tutuyor. Bu anlamda birçok ‘Bütünsel Sağlık’ seminerinde eğitmen ya da danışman olarak yer alan Şinik halen A.B.D.’de Ayurveda Tıbbı okuyor.

Şinik,  Yükselen Çağ isimli “Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü Merkezi”nin kurucusu. Şinik, halka açık grup eğitim seminerleri düzenlemekte ve birçok kurumsal şirkete, üst düzey yöneticiye, sanatçıya, öğrencilere vb. ‘Kurumsal ve Bireysel Danışmanlık’  hizmetleri vererek, yaşam kalitesini yükselten kadim bilgilerin ışığında hayatlarımızı stresten uzak, daha sağlıklı, daha mutlu, farkındalıklı ve bilinçli seçimler yaparak yönlendirmemizin tekniklerini gösteriyor.

Kurumlarda özellikle ‘İş & Yaşam Dengesi’ çerçevesinde; stres yönetimi, konsantrasyon ve verimliliği artırmak, erken yaşlanmayı durdurmak, farkındalık yaratarak mahrumiyet olmadan sağlıklı kilo verip, ideal bedende keyifle bir yaşam sürmek gibi günümüzde bireylerin yaşamını ağırlıklı olarak etkileyen konuları işleyen Şinik, yönetim kurulu düzeyinde de meditasyon eğitimi veriyor. Şinik, ‘Ayurvedik Kişisel Bakım Ürünlerine de imza attı.

Konuşma Konuları

İş & Yaşam Dengesi
İş temponuz yüzünden sevdiklerinize ve daha da önemlisi kendinize yeterince zaman ayıramadığınızı mı farkettiniz? İşte ve özel hayatta dengeyi bulmak kendimizde dengeyi sağlamak ile başlar. Peki ama nasıl? Gündelik hayatınıza yerleştireceğiniz minik farkındalık çalışmaları ile yaşam kalitenizi uzun vadede tahminlerinizin ötesinde yükseltebilirsiniz.

Strese Karşı Panzehir: Meditasyon
Bilim adamlarınca yüzyılımızda strese karşı panzehir olarak adlandırılan meditasyon, bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olup, iş, okul ve özel hayatta stresi azaltma, verimlilik ve yaratıcılığı artırma ve depresyon ve anksiyeteye karşı kullanılan, yan etkisi hiç olmayan en etkili araç olarak tanımlanmaktadır.

Daha mutlu, sağlıklı ve huzurlu olmanın en basit ve hızlı anahtarı olarak dünyada hızla yükselen trend olan meditasyon tekniği uluslararası firmalar tarafından yüksek bir talep görmekte ve hatta Google firması aldıkları meditasyon eğitimleri sonrası firma genel başarısında yaşanan ivme üzerine ‘Search İnside Yourself’ isimli bir kitap yayınlamıştır.

Kadim Nefes Teknikleri

 • Nefes Teknikleri Genel Sağlık ve Mutluluk Halimizi Nasıl Etkiler?
 • Neden Sadece Burnumuzdan Nefes Almalıyız?
 • Nefes Tekniklerinin Çeşitleri ile Fiziksel ve Zihinsel Bedenimizdeki Etkileri Nelerdir? 

Gündelik Hayat İçin Uygulamalı Basit Nefes Teknikleri;

 • Sinirlendiğinizde veya Çok Stresli iken Zihni Dinginleştiren ve Sakinleştiren Teknikler
 • Metabolizmayı Hızlandırarak, Zayıflamanıza Destek Veren Teknikler
 • Konsantrasyonu ve Belleği Artırıcı Teknikler
 • Uykusuzluğa Karşı İyi Gelen Teknikler
 • Depresyon ve Anksiyeteye Karşı İyi Gelen Teknikler
 • Uyuşuk Hissettiğinizde Enerji Yükseltici Teknikler
 • Sindirim Sistemi Düzenleyici Teknikler
 • Astıma İyi Gelen Teknikler

Ayurvedik Beslenme

Mahrumiyet yaşamadan ideal bedeninizde keyifli bir yaşam sürmek ister misiniz?

Ayurveda, 5,000 yıllık bir doğal şifa sistemi olup, insanoğluna beşeri potansiyelinin üst sınırını gerçekleştirirken, her yönden dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bir bilgelikler bütünüdür. Ayurveda’nın amacı kişinin doğuştan sahip olduğu Bünye Tipi’ni (Beden ve Zihin birleşimi neticesinde oluşan fıtrat) belirleyerek, bu doğrultuda hayat boyu dengede kalmasını sağlayacak olan;

İdeal Gıda Seçimleri, Baharat Kullanımları, Beslenme Tarzı, Yemek Pişirme Şekilleri, Kadim Nefes Teknikleri, Meditasyon Teknikleri, Aromaterapi, Masaj Teknikleri, Fiziksel Aktivite, Gündelik Rutinler ve Mevsimsel Rutinler vb. bilgiler doğrultusunda kişilerin genel sağlık, zindelik ve esenlik haline olumlu ivme kazandırarak, yaşamda daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı, daha yaratıcı olmamızı sağlayan hakiki harmoniyi yaratmaktır.

The Future of Total Wellbeing
Uluslararası araştırma kuruluşu Gallup’un 150 ülkede, global ölçekte gerçekleştirdiği ‘İş-Yaşam Dengesi ve İnsanoğlunun Bütünsel Sağlık, Zindelik ve Esenlik Hali’ konu başlıklı çalışmasında, insan hayatındaki beş ana kriter belirlenmiş ve bu çerçevede herkesin sahip olması gereken temel ihtiyaçlar belirlenmiştir.

Bu konuşmada Gallup verilerine göre Bireylerin ‘Bütünsel Sağlık, Zindelik ve Esenlik Halleri’ için Temel Gereklilikler aşağıdaki ana konu başlıkları altında incelenir;

 • Kariyer Açısından Temel Gereklilikler ( Career Wellbeing)
 • Sosyal Hayat Açısından Temel Gereklilikler ( Social Wellbeing)
 • Finansal Durum Açısından Temel Gereklilikler ( Financial Wellbeing)
 • Fiziksel Beden Açısından Temel Gereklilikler ( Physical Wellbeing)
 • Yaşanılan Çevre Açısından Temel Gereklilikler ( Community Wellbeing)

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme ve Anti-Aging
Hücrelerimizin daimi yenilenme sürecine destek olalım. Doğru bir yaşam tarzı ve bilinçli seçimler ile bedenimizi istediğimiz doğrultuda değişmesi için yönlendirebiliriz. İçsel şifalandırma mekanızmalarımızı uyararak, fiziksel, zihinsel ve duygusal detoks araçları ile daimi yenilenme sürecinizi sadece SİZ başlatabilirsiniz.

Videolar

Bahar
Saygılı

Triatlon Sporcusu, Akademisyen, Danışman

Biyografi

Bahar Saygılı, ülkemizi triatlon sporunda başarıyla temsil eden sıra dışı bir sporcu. 2012’de Las Vegas’ta ve 2014’de Kanada Mont-Tremblant’ta düzenlenen 70.3 Ironman Dünya Şampiyonalarında yarışan Bahar Saygılı triatlon branşının tanınması için adeta elçilik yapıyor.

Motivasyon Konuşmaları

Saygılı özel gruplara motivasyon, beslenme ve spor gibi konularda bilgi ve tecrübelerini aktarıyor. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle sporun insan hayatına ne denli yararlı olduğunun adeta canlı bir örneği. Dalış yapıyor, sualtı hokeyi oynuyor, at biniyor… Gastronomi, doğa, seyahat gibi yeryüzüne dair daha birçok ayrıntıyı da yanına katarak yaşamın tadını doyasıya çıkarıyor.

Triatlon 1. Kademe Antrenörü olarak yeni nesil sporcular yetiştiren Saygılı, spor yayıncılığı ve spor pazarlaması gibi alanlarda aldığı eğitimler sayesinde uzmanlığını farklı sektörlerle buluşturuyor.

Saygılı,  ITU (International Triathlon Union) Level 1 Coaching Certificate sahibi olan sporcu, çeşitli etkinliklerde sunuculuk, çevirmenlik ve danışmanlık da yaptı. World Travel Channel’da “Hiperaktif” adlı spor programını ve TRT OKUL kanalı için “Adrenalin” spor programını hazırlayıp sundu. Tedxİstanbul’da “momentum” ana temalı etkinlikte konuşmasıyla dikkat çekti. Maraton sporuna gönül verenlere, yarışmadan önce ve yarışma esnasında nasıl beslenmeleri gerektiğini aktarıyor.

Başarılı kariyer, ilham veren konuşmalar

Çeşitli yerel ve ulusal organizasyonlar  tarafından spordaki başarıları nedeniyle ödüle layık görülen Saygılı, 2006-2016 yılları arasında on yıl süreyle kesintisiz milli sporcu olarak Türkiye’yi temsil etti. Saygılı, 2001-2004 yılları arasında da Monopalet Genç Bayanlar Milli Takımı’nda yer aldı. Saygılı’nın başarıları arasında, 2016 Ironman Afrika Şampiyonası ikinciliği, 2015 İstanbul Triatlonu Ulusal birinciliği, 2012’de katıldığı Abu Dhabi Triathlonu’nda “Yaş Grupları”nda birinciliği ve “Genel Bayanlar”da altıncılığı, 2010 Alanya Triatlonu’nda Avrupa Final Kupası’nda “Yaş grupları” üçüncülüğü sayılabilir. Milli Sporcumuz 2016 yılı Hawaii Kona Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti.

Saygılı, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenlik Bölümü mezunu, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Ensitütüsü’nde, Hareket ve Antrenman Bilimleri alanında yüksek lisansını tamamladı. Saygılı Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak triatlon dersleri veriyor. 

Konuşma Konuları

Motivasyon


 • Sporla yaşamanın getirisi, bedensel ve ruhsal dayanıklılığın iş hayatına yansıması.
 • Sevilen işi yapmanın ve tutkuların peşinden gitmenin başarıya etkisi.

Beslenme ve Spor


 • Spor yapanlar nasıl beslenmeli? Nelere dikkat etmeli?
 • Sporun ve doğru beslenmenin vücudumuza etkisi
 • Sporun ne kadarı sağlığa yararlı?

Videolar[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]