Skip to content

Dennis
Redmont

Gazeteci, Associated Press Ajansı Roma Bürosu Eski Şefi

Biyografi

Ünlü gazeteci Dennis Redmont’un iyi gazeteci formülü: “Habere ilk ulaşan ol, ama doğru haberi al. Yazabildiğin kadar hızlı yaz. En yüksek etik değerlere sahip ol ve kredibiliteni her zaman en üstte tut. Multimedyaya hakim ol.”

Medya ve iletişim duayeni

Dennis Redmont, bir iletişim cambazı, medya sihirbazı… Associated Press (AP)’de muhabirlikten üst yönetime kadar çıkmayı başarmış bir gazeteci. Avrupa ve Amerika’da kamu ve özel sektörde çok sayıda firmada üst düzeyde yöneticilik yapmış bir profesyonel. Deneyimli bir muhabir ve haberci. Gazetecilik kariyeri boyunca 80 farklı ülkede görev yapmış bir iletişimci. Redmont gerilla savaşlarından Latin Amerika’daki dikta rejimlerine, Ortadoğu krizlerinden Papa seçimine kadar uzanan farklı siyasi, ekonomik olayı izledi, görüntüledi, haber yaptı.

Redmont, Columbia Üniversitesi Gazetecilik bölümünü dereceyle bitirdi. AssociatedPress (AP) New York ofisinde çalışmaya başladı ve 1965’te ajansın Lizbon’daki en genç muhabiri oldu. AP’nin merkezi Roma’da bulunan Akdeniz Bölgesi’nde yöneticilik görevine gelmeden önce 80 ülkede muhabirlik yaptı. 2000’de İtalyan haber ajansı AP.com’un kuruluşunda görev aldı. 90 yıllık İtalyan Yabancı Gazeteciler Derneği Stampa Estera’nın dört yıl üst üste başkanlığını yaptı. Halen Perugia RAI Gazetecilik Okulu ile İtalya’da Gorizia Üniversitesi’nde ders veriyor. Uluslararası iletişim firmalarına danışmanlık yapıyor. Ayrıca uluslararası pek çok firmaya iletişim alanında danışmanlık yapıyor.

Yeni medyaya farklı bakış

Redmont gazeteciliğin özünün değil, tekniğinin değiştiğini söylüyor. Reklam verenlerin, yatırımcıların kısaca gazeteciliğin “iş-yönetim” tarafının sesinin daha çok çıktığını söylese de ona göre mücadele hep aynı… Redmont, medyanın geçirdiği evrimin önemli tanıklarından. Avrupa ve ABD’deki gelişmeleri yakından takip ediyor, konuşmalarında birey gazeteciliğinden sosyal network’lere, haber paylaşımından cep telefonlarına tüm mecraları anlatıyor. Yeni medya mecralarında insanın etkisi ve gücü, kişiselleştirme, kontrol azlığı ve etik gibi konuları tartışmaya açıyor. Dennis Redmont, iletişim ve medya alanındaki panel ve konferanslara moderatör olarak da katılıyor.

5 dilde eğitim

Kurumsal dünyaya özellikle üst yönetim ve özel gruplara 5 dilde; İngilizce, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca ve Portekizce Medya İlişkileri Eğitimi veren Redmont,  aktif gazeteciliği bıraktıktan sonra çalışmalarını uluslararası kurumların iletişim danışmanı olarak sürdürüyor.

Konuşma Konuları

  • Medyada Yeni Trendler
  • Sunum becerileri ile tıbbi ve bilimsel veri iletişimi
  • Kamera karşısında yapılması ve yapılmaması gerekenler
  • Akdeniz’in siyasi ve sosyal eğilimleri
  • Medya holdingleşmeleri, küresel bilgi-eğlencenin yeni şekilleri

Videolar