Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Vali incileri

Vali incileri

(Yazar: İndeks Medya İlişkileri Eğitimi)

İletişimi nasıl, nerede, ne için kullandığınız önemli. Sonuçlarını hesap etmeden sarf edilen sözler, cümleler bire bir iletişimdekinden daha büyük  kitlesel sonuç yaratıyor: Rahatsızlık. Hele bir de kameraların zaman zaman size döndüğü, vatandaşın ağzınızdan çıkacak cümleyi beklediği kamuya mal olmuş bir göreviniz varsa, kurduğunuz cümlelerin sorumluluğu artıyor. Her ne kadar hafızası zayıf bir millet olduğumuz söylense de,  dijital hafıza unutmuyor.

Politikacılar, işadamları, sporcusundan sanatçısına ünlü isimler… Kitlelere doğrudan mesaj olanağını iyi kullanılmadıklarında sözcükler, saatli bombaya dönüşüyor. Geçtiğimiz günlerde Kilis Valisi Süleyman Tapsız’ın “Füzeler tabii ki düşecek havada mı kalacak yer çekimi var, Süperman değilim, roketleri havada yakalayamam” sözleri geniş yankı buldu. Dijital hafızaya başvurduk,  her nasılsa yıllardan beri bu makamın mensupları talihsiz açıklamalarda bulunmuşlar. İşte yakın geçmişten “Vali gafları” derlemesi:

“Yoksa canınız yanar”
Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, dereler üzerine yaptırılacak HES projeleri için düzenlenen basın toplantısında halka “HES’lerle ilgili olarak buraya gelenlere yardımcı olunuz. Yoksa canınız yanar” dedi.

“Zenci demeye çekiniyorum”
23 Nisan törenlerinde yüzü siyaha boyanmış Afrikalı bir çocuğu temsil eden öğrenciyi fark edenGiresun Valisi Dursun Ali Şahin, öğretmenlerden çocuğun yüzünün yıkanmasını istedi. Vali Şahin, “Uygun görmediğim için talimat verdim. ’Irkçılık’ olarak değerlendirilir diye endişe ettim. Orada yaşayanlar sadece siyah da değil. ’Zenci’ demeye bile çekiniyorum” dedi.

Vali’den basına: “Parası neyse vereyim Giresun’u kötülemeyin”
Vali Dursun Ali Şahin bir açılış töreninde basına Giresun’u kötüleyen şeyleri yazmayın. Giresun’un aleyhine olan şeyleri ulusal basına taşımayın. Bu içimizde kalır. Kol kırılır, yen içinde kalır. ‘Cenazeyi derme çatma teleferikle karşıya geçirdiler’ diye haber yaptınız. İyi mi oldu? Belki sen oradan 3-4 puan ya da 400-500 lira aldın. Ben vereyim sana o parayı, yazmasan. Giresun’u Türkiye ‘ye olumsuz yansıtmasan” dedi.

“Memleket elden gidiyor”
Amasya Valisi Abdil Celil Öz, Beytüşşebap’taki terör saldırısında şehit olan 10 asker için yaptığı konuşma sorasında şunları söyledi: “Bu memleketi kazanırken çok şehitler verdik. Kaybederken de mutlaka şehitlerimiz olacaktır”.

“Oğlum İsmail rahat durmuyorsun”
Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz için “Kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışıyorlar” dedi. Vali daha sonra bu açıklamasını eleştiren bir gazeteciye: “Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun. Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var unutma, eninde sonunda orada görüşeceğiz” şeklinde mail gönderdiği haberi çıktır. Kamuoyundaki tepkilerin ardından Vali Tuna, maili kendisinin atmadığını, bir çalışanın yolladığını söyledi.

Gavat mı kavas mı?
2013’de Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, AKP’yi protesto eden bir yurttaşa “gavat” dedi. Tepkiler büyüyünce açıklama yapan Coş, “gavat değil kavas dedim” diye açıklama yaptı.

“Emekçilerin karşısındayız”
2013’de, dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs’a ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlarken ”Biz emekçi kardeşlerimizin her zaman karşısındayız” dedi. Mutlu’nun bu gafı sosyal medyada geniş yankı buldu.

“Buraya gömerim”
2015’te Bursa Valisi Münir Karaloğlu, İznik’deki devlet hastanesi inşaatını denetledi. İşçiliği beğenmeyen Vali, Şantiye Şefi’ne “Burası bir hastahane önem vereceksin. 23 Hazian’da burası yetişecek. Hastaneyi o tarihte bitmiş görücem. Yoksa sizi buraya gömerim” dedi.

“Alın bunları”
2015’te Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, IŞİD’in faaliyetleriyle ilgili kendisine soru soran dört gazetecinin sorularından rahatsızlık duydu ve “alın bunları” diyerek polise talimat verdi. Evrensel muhabiri Hasan Akbaş, Cumhuriyet yazarı Pınar Öğünç, Die Zeit gazetesinden Özlem Topçu ve Die Welt’ten Deniz Yücel gözaltına alındı.

Madencilere: “Biz bir yerden tazminat bulup yiyip yatalım”
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş 301 işçinin öldüğü Soma maden faciasına ilişkin Twitter hesabından bir mesaj yayınladı. SMS’le işten çıkarılan madencilerin tazminatlarıyla ilgili bir soru üzerine Bektaş, “Bize yeni iş, istihdam, santral ne gerek? Biz bir yerden tazminat bulup yiyip yatalım” diye yazdı.

Füzelere abdest önlemi
Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Kilis’e atılan füzelerle ilgili “atıldı” diye değil de “düştü” diye belirtilmesine ilişkin: “Bu füzelerin düşüyor olması eleştiriliyor, tabii ki düşecek havada mı kalacak yerçekimi var” dedi. Vali söylemlerine devam etti ve daha sonra şunları söyledi: “Süpermen’ değilim, roketleri havada yakalayamam”. Vali Tapsız’ın daha önce de saldırılara ilişkin tedbir olarak “evden abdest alarak çıktığını” söylediği basına yansımıştı.