Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Türkler tatile çıkınca haber detoksuna giriyor

Türkler tatile çıkınca haber detoksuna giriyor

23 ülkede gerçekleştirilen bir araştırma ile seyahat tutkunlarının sosyal medya kullanımına ışık tutuldu. Araştırmaya göre tatil sırasında en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke Türkiye. Diğer yandan tatilde kafamızı dağıtmak için haberleri takip etmeye ara veriyoruz.

23 ülkede gerçekleştirilen bir araştırma tatildeyken sosyal medyadan kopamadığımızı ortaya koydu. momondo.com.tr tarafından yapılan araştırmanın verilere göre Türklerin yarısından fazlası (%64) tatil sırasında fotoğraf paylaşmadan duramıyor. Bu orana göre dünyada tatildeyken en çok fotoğraf paylaşımı yapan ikinci ülkeyiz. İlk sırada ise yüzde 65’le Çin yer alıyor. Tatilde telefon veya tablet gibi cihazlarını tamamen kapatan Türklerin oranı ise yalnızca yüzde 11. İşte diğer sonuçlar…

Tatilde her anımızı paylaşmak istiyoruz

Tatil her ne kadar kafa dinlemek, rahatlamak için tercih ettiğimiz bir kaçamak olsa da sosyal medyadan kopamıyoruz. Verilere göre tatil sırasında Türklerin yarısından fazlası (%64) fotoğraf paylaşmadan duramıyor. Listenin başında yüzde 65’le Çin yer alırken Türkiye’yi yüzde 60’la Brezilya takip ediyor. Listenin üst sıralarında yer alan diğer ülkeler ise sırasıyla Romanya (%52) ve Norveç (%44). Tatilde sosyal medya paylaşımlarına en fazla ara veren ülkeler Almanya (%20) ve Avusturya (%23). Türklerin ise yalnızca yüzde 15’i tatil sırasında sosyal medyada herhangi bir paylaşım yapmıyor.

İş hayatı tatilde de devam ediyor

Peki, tatilde iş hayatından uzak durabiliyor muyuz? Araştırmaya göre Türklerin yarısından fazlası (%57) iş ile ilgili aramaları yanıtlamaya devam ediyor. Söz konusu mailler olduğunda ise bu oran yüzde 68’lere çıkıyor. Tatildeyken iş hayatı konusunda en aktif grup 18-22 yaşları arasındakiler. Bu yaş grubundaki gençlerin sadece yüzde 36’sı iş görüşmelerine ara verirken, mailleri yanıtlama söz konusu olduğunda bu oran yüzde 27’ye düşüyor. Tatilde iş ile ilgili konulara mola vermeyi en çok tercih edenler ise 23-35 grubundakiler.

Teknolojiden en az kopan ikinci ülkeyiz

Sosyal medya ve iş hayatından kopmak için en etkili yöntemlerden biri de mobil cihazları tamamen kapatmak. Ancak, Türklerin yalnızca onda biri (%11) “Tatil boyunca hiçbir şey görmek istemiyorum” diyerek cihazlarını tamamen kapatıyor.  Cinsiyetler açısından incelendiğinde, erkeklerin bu alanda kadınlara göre daha başarılı olduğu ortaya çıkıyor.  Kadınların yüzde 7’si tatilde iletişim araçlarını kapattıklarını belirtirken Türk erkekleri arasında bu oran ikiye katlanıyor (%15). Bu konuda Türklerle ikinciliği paylaşan diğer ülkeler ise Amerika, Brezilya ve Romanya. Tatilde mobil cihazlarından uzak durma konusunda en zorlanan ülkelerin başında ise yüzde 9 ile Çin geliyor. Tatilde teknolojiye ara verme konusunda en başarılı millet ise yüzde 30’la Avusturya.

Tatilde haber okumak istemiyoruz

Tatilde her ne kadar sosyal medya ve iş hayatından kopamasak da haber detoksu konusunda yüzde 26’yla dünyada ikinci sırada yer alıyoruz. Verilere göre her dört Türk’ten biri” Tatilde kafa dinlemek ve rahatlamak için ne yapıyorsunuz?” sorusuna “Haberleri takip etmiyorum” şeklinde yanıt veriyor. Listenin başında Avusturya (%27) yer alırken, haberlere ara veren ülkeler arasında Türkiye’yi Fransa (%25), Rusya (%24) ve Polonya (%24) takip ediyor.  Tatilde en çok haber okuyan ülke ise yüzde 96’yla Finlandiya.

 

İçerik Fabrikası- Mustafa Kaya Sönmeztürk