Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  Tolga Pamir

Tolga Pamir

Tolga Pamir

Tolga Pamir

Solo Açık Deniz Yarışçısı

Tolga Pamir, Solo Açık Deniz Yarışçısı. Atlantik Okyanusu’nu solo olarak geçen ilk Türk denizci. Dünyaca ünlü yarış La Transat Jacques Vabre’a (2019) IMOCA 60 sınıfında katılan ilk ve tek Türk denizcisi Pamir, Dünya Ocean Masters sıralamasında 59. sırada yer alıyor.

Tolga Pamir deniz tutkusunu şöyle ifade ediyor: “Denizden uzaklaştığım zaman huzursuz oluyorum. 30 yaşında tutkularımın peşinden gitmeye karar verdim. Bu yolculukta her gün bir yeniliğe imza atarak denizin enginliklerinde birçok bilmediğimi keşfetmeye devam ediyorum. Solo açık denizciliği ilham ve motivasyon sporu. Neden diyecek olursanız, önünde büyük bir hayal, benliğinde özveri, macera, keşif, direnç, planlama, adaptasyon ve istikrar demek. Hangi limandan demir aldığımızı hep biliyoruz ancak hangi limana rotamızı çevirdiğimiz öncesinde büyük ve titiz bir hazırlık gerektiriyor.”

Kimi zaman balık tutarak, kimi zaman sörf yaparak, kimi zaman bir tekne üzerinde zamanını geçirerek doğduğu günden bu yana her zaman deniz kıyısında yaşayan Tolga Pamir, 7 yaşında Tuzla/Ankara Mercan spor kulübünde Optimist sınıfında yelkenle tanıştı.

Deniz tutkusu farklı sınıf ve branşlarda daha da büyüyerek güçlendi. Eğitim dönemi ve üniversite sonrası Pamir reklam ve pazarlama sektöründe çalışmaya başladı ve 10 yıla yakın bir süre profesyonel kariyerini bu sektörlerde sürdürdü.

2000 yılının sonunda, gerçekleşmekte olan 4. Vendee Globe yarışı Pamir’in hayatında dönüm noktası oldu. Deniz tutkusuna karşı koyamayarak Türkiye’de olmayan solo açık deniz yelken disiplini hayalleri kurmaya başladı. Kasım 2004’te artık hayalini hayata geçirmeye ve hayatını değiştirmeye karar vererek bu disipline ev sahipliği yapan Fransa’ya gitti. Açık deniz kariyerinin başlangıç noktası La Rochelle’dir.

2011 yılında efsane “Mini-Transat” adlı yarışa katılarak Atlantik Okyanusu geçişini gerçekleştirdi. 6,5m boyunda ufacık teknelerle dışarıdan hiç yardım almadan Atlantik Okyanusu’nu solo olarak geçen ilk Türk denizci unvanını aldı. 2014 yılında Açık Deniz Solo Elit yarışçılığının en ünlü ve zorlularından Solitaire du Figaro’ya katılmak üzere proje çalışmalarına başladı. Monotip teknelerle, dışarıdan hiç yardım almadan zamana karşı gerçekleştirilen Fransa şampiyonası etaplarında ilk Türk denizci olarak yerini aldı. 2016 yılında Atlantik aşırı Transat AG2R katılımı ile bir ilke daha imza atan Pamir, Türk denizciliğinin bu disiplinde yarışmaya devam eden tek sporcusu.

  • Hayallerin peşinde değişen hayatlar
  • Keşfetmenin dayanılmaz cazibesi
  • Önce planlayın, sonra harekete geçin