Aslı Zuluğ, Dr.

Aslı Zuluğ
Dr.

Gıda Mühendisi, Akademisyen, Girişimci

Beslenme

Gıda Güvenliği

Coğrafi Etiketli Ürünler

Gelecek Perspektifi

Biyografi

İnovasyonun akıllı telefona yüklenecek aplikasyonlarla sınırlı olduğunu sananların tersine Gıda Mühendisi Dr. Aslı Zuluğ, kadim bir Türk yemeğine yaptığı inovatif yaklaşımla Silikon Vadisi’ne yürümeye hazırlanıyor.

Girişimci gıda mühendisi

Dr. Aslı Zuluğ akademik kimliğinin yanı sıra bir girişimci. Lisans derecesini Ege Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans derecesini Mediterranean Agronomic Institute of Chania (MAICH), Yunanistan, İş Ekonomisi ve Yönetim bölümünden aldıktan sonra doktora derecesini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi bölümünde tamamladı.

İnovasyon peşinde

Zuluğ, 2019 başında, TÜBİTAK’a, TÜBİTAK 1512 kodlu BİG projesini yazdı. Bireysel Genç Girişim olarak Türkiye’den kabul edilen 146 projeden biri de Zuluğ’un bu projesi “pacha cips” oldu. Aslı Zuluğ, TÜBİTAK TEYTEB Destek programından yararlanılarak geliştirilen Pacha markasıyla, çıkış noktası paça çorbası olan fonksiyonel bir ürün yarattı: “pacha cips”. Teknoloji marifetiyle yaratılan bu gıda takviyesi ürün Zuluğ’un hayallerinin henüz ilki, devamında gelecekler ise hepimizi şimdiden heyecanlandırıyor.

Doktoradan sonra Koç Holding bünyesinde Divan Grubu’nda gıda güvenliği uzmanı olarak çalışan Zuluğ, 2008 yılı itibarıyla Swissotel The Bosphorus da gıda güvenliği ekip lideri olarak görev aldı. Özel sektördeki bu deneyimlerinin Aslı Zuluğ’a farklı bakış açıları kazandırdığı da aşikar.

Eğitmen kimliği

Dr. Aslı Zuluğ, 2013 yılından beri yarı zamanlı olarak, özel ve devlet üniversitelerinde, gıda güvenliği, gıda politikaları, yiyecek ve içecek yönetimi, yiyecek ve içecek satış pazarlama alanlarında dersler vermeye devam ediyor. Gıda Türk dergisinde Gıda Hijyeni ve Gıda ekonomisi köşelerinde yazılar yazıyor.

Konuşma Konuları

  • Gıda Güvenliği
  • Beslenme
  • Coğrafi Etiketli Ürünler
  • Tüketici Davranışları
  • Bir girişim öyküsü

Videolar