İlber Ortaylı, Prof. Dr.

İlber Ortaylı
Prof. Dr.

Türk Tarih Profesörü, Yazar, Akademisyen

Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı Hanedanı

İstanbul

Tarihten Dersler

Biyografi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, tarihi sevdiren adam olarak biliniyor. Açıklayan, soran, sorgulayan bakış açısı, bazen biraz sivri dili ve doyum olmaz anekdotlarıyla toplantı, seminer ve konferanslarda farklı hedef kitleleri kucaklıyor.

İlber Ortaylı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin tarih bölümünü bitirdi. Halil İnalcık, Mümtaz Soysal, Seha Meray gibi önemli isimlerin öğrencisi oldu. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü’nde eğitim gördü. Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi’nde Halil İnalcık ile yaptı.

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 1974 yılında doktor oldu. 1979 senesinde de “Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu” çalışmasıyla doçentliğini aldı. 1982-1989 yılları arasında Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı. 1989’da Türkiye’ye dönerek profesör oldu.

Tarihe farklı bir bakış

Tarihe ve tarihteki olaylara farklı bir perspektiften bakmanın yanı sıra tarihten alınacak derslerle günümüzü değerlendiren ve öngörüleriyle düşündüren Ortaylı, sadece tarihi değil bugünü ve geleceği de konuşuyor. Son kitabı ‘Bir Ömür Nasıl Yaşanır’da insanların hayatlarını en iyi nasıl değerlendirebileceğine dair görüşlerini aktarıyor.

“Yaşadıkları insanın yüzüne yansır” diyen Ortaylı, “Bir insan dingin yaşadıysa, iş yaptıysa, kötülükten kaçındıysa onun verdiği huzurla yüzü bir şekil alır. İnsanın yüzünü bir kitap gibi okuyabilirsiniz. İfadeniz bomboşsa hiçbir şey yaşamadığınız fark edilir. Bundan kurtulmak mümkündür; yaşayın, monotonluktan uzaklaşın, gezin, görün, keşfedin, başkalarıyla ilgilenin, okuyun, sevin. Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzünüze yansısın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.” Diyor.

Bitmeyen öğrenme tutkusu

Türk Tarih Kurumu ‘Şeref Üyeleri’ arasında yer alan İlber Ortaylı, ileri seviyede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça; orta seviyede Kırım Tatarca, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Antik Yunanca ve Yunanca biliyor.

Osmanlı ve Rus tarihi ile ilgili makaleleri yerli ve yabancı dergilerde yayınlanan İlber Ortaylı’nın kitaplarının bazıları yabancı dillere çevrildi. 2005 – 2012 yılları arasında Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı olarak çalışan İlber Ortaylı, halen Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Türk Hukuk Tarihi dersi vermektedir.

İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etüdleri Komitesi Başkan yardımcısı ve Avrupa İran Tetkikleri Cemiyeti üyesidir.

İlber Ortaylı’nın ayrıca çocukluğundan beri büyük bir tutku ve özenle biriktirdiği minyatür otomobillerden oluşan büyük bir koleksiyonu bulunuyor.

Konuşma Konuları

  • Doğu ve Batı toplumların tarih içinde değişimi gelişimi
  • Osmanlı’dan günümüze şehircilik
  • Dünden bugüne İstanbul
  • Geçmişi bilmek, geleceğini anlamak