Tijen Mergen

Power of Happiness Platformu Kurucusu, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Üyesi
Tijen Mergen
Power of Happiness Platformu Kurucusu, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Üyesi

Tijen Mergen, başarılı bir profesyonel olarak farklı pozisyonlarda tepe yönetici olarak çalıştı. Medya dünyasına adım attı, çalışmalarıyla farklı bir pencere açtı.

Mergen, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Çalışma hayatına Apple Bilgisayar’da Satış Temsilcisi olarak adım atan Mergen, 13 yıl boyunca NCR Türkiye’de Satış Müdürlüğü ve NCR Orta ve Doğu Avrupa bölgelerinde çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerini üstlendi. NCR’da 27 ülkenin dahil olduğu Orta Doğu ve Doğu Avrupa Bölgesinde Finans Sektörü Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini yürüttü. Bilkom Bilişim Hizmetleri A.Ş.’de Genel Müdür olarak hizmet veren Mergen; farkındalık üzerine geliştirdiği ve “iCan” adını verdiği projesi ile yüzde 49 pazar bilinci sağlayarak; Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nden (IPRA) ödül kazandı. Mergen, Doğan Gazetecilik bünyesinde Pazarlama ve İş Geliştirme Grup Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev alan Tijen Mergen, kurumun Milliyet, Vatan, Posta, Radikal ve Fanatik gazetelerinin satış ve pazarlama faaliyetlerinin yönetiminin yanı sıra internet gazeteciliğinin gelişiminde de öncü rol oynadı.

Sosyal Farkındalık Projeleri

Operasyonel çalışmalarının yanı sıra Türkiye’de başarılı sosyal sorumluluk projesi olarak dikkat çeken ‘’Baba Beni Okula Gönder’’ kampanyasının fikir annesi Mergen, daralan basılı yayın pazarında gazetelerin daha çok okunması için pek çok projeye imza atarak, 47 üniversitede öğrenciler tarafından satılan ve okunan ‘’Hürriyet Kampüs’’ gazetesinin hayata geçirilmesinde lider rol oynadı. Satış ve pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra Hürriyet Gazetesi’nde, cinsiyet eşitliği gibi toplumun en önemli sorunlarını gündeme getirerek, çözüm üretilmesine destek olmak için çalışmalar yürüttü, 42 kadın derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu Haklı  Kadın Platformu’nun kurulmasında öncü rol oynadı.

İş’te Mutluluk, Çalışan Memnuniyeti

Hayallerini gerçekleştirmek üzere 2013 de  kendi şirketini kurdu ve çalışan memnuniyeti arttırmak misyonu ile organizasyonlar düzenliyor ve eğitim, danışmanlık hizmetleri ile Bahçeşehir Üniversitesi’nde pazarlama ve marka dersleri veriyor.

Tjen Mergen, dinleyicilerine, girişimcilikten medyaya, sosyal medyadan kurumsal sosyal sorumluluğa dek pek çok konuda rehberlik ediyor.

İşte Mutluluk


İş yerinde mutlu olmak ne demek?

Yöneticiler, çalışanlar ve kurum için iş yerinde mutlu olmak neden önemli?

Çalışma ortamında neler mutluluğu destekler, neler mutlu ortamı bozar?

Çalışanların kendi mutlulukları için daha fazla sorumluluk alması nasıl sağlanır?

Küçük bir pozitif değişiklik büyük bir etki yaratır mı?

Kurum ve çalışanlar için ‘Mutluluğun Gücünü’ yayacak alışkanlıklar nasıl başlatılır?

Dünyadan ve Türkiye’den örnek çalışmalar

 

Yaşam Prizmam


Tijen Mergen’in Hikayesi

Herkesin bir hikayesi var…

Paylaştıkca ortak noktalar bulduğunuz…

dersler çıkardığınız….

 

Zor Zamanlarda Mutlu Olma Sanatı


Kriz dönemlerinde oluşan stresli mutsuz ortamlarda kurumlar ne yapmalı?
Liderlerin kriz dönemlerinde yaptığı tipik hatalar
Krizi fırsata çevirip, kurumu güçlendirecek bir avantaj haline getirebilir miyiz?
Zor zamanda çalışanlarımıza nasıl yardımcı oluruz?

Hormonlar, Spor ve Mutluluk

 

Pazarlama 3.0


Pazarlamanın değişen koşulları

Gelecekte biz

Kilit unsur kişiselleşme

Eski ekonomi vs yeni ekonomi

Küreselleşme paradoksu

Yaratıcı Toplum Çağı ve insan ruhu pazarlaması

Dikey değil, yatay pazarlama

İşbirlikçi sosyal medya

 

Hikayelerin Tılsımı


İyi bir hikayeyi hiç bir zaman unutmazsınız

Beynimiz ve hikayeler

Kalbimiz ve hikayeler

Mağaraların duvarlarından twitter’a hikaye anlatımı

Hikayemizle aramızdaki bağ

Hikaye madenciliği

Hikayemizi yeniden yazmak

 

Y Kuşağı ile Geçinme Sanatı


Günümüzün ergen kuşağını anlıyor muyuz?

Çağımızın talebi: Kayıpsız savaş, yaptırımsız hak, çabasız şöhret, çekirdeksiz üzüm

Ebeveynler olarak hatalarımız

“Herşeyleri var neden çalışmadıklarını anlamıyorum”

Yöneticileri olarak ne yapalım?

 

Girişimcilik


Kurumsal Sosyal Sorumluluk


 

Fikir Buluşmaları’nın Konuğu Tijen Mergen


Size de öyle gelmiyor mu, zengin fakir, Çinli, Türk…hepimiz geleceği ve mutluluğu arıyoruz. Yazık ki, çoğu zaman hayatlarımız kendisini bir film sahnesine daha çok yakıştırıyor. Gerçekle hayal arasına bir yere sıkışıyor. Bu tarifime şiddetle karşı çıkan dostlarım var. Tijen Mergen iş hayatını yönetim kademelerinde başarılı görevlerle geçirdi. Anlaşılan istediği kadar sevgi dolu ve veya mutlu ortam bulamamış, kendisi yaratmaya koyuldu. Bugün Power of Happiness (Mutluluğun Gücü) şirketinin kurucu ortağı. Kurumsal dünya için mutluluk eğitimleri gerçekleştiriyorlar. Mutluluğun öğrenilebileceği iddiasında.

Dünya iyimserlik istatistiğine (2018) göre Çin en iyimser ülke (%88). Türkiye “eh” iyimser (%68).

Demek ki hala umut var bu ülkede.

Hala umut var tam olarak ne demek?

Biz çalışan mutluluğuna odaklanıyoruz. Gallup’un bir buçuk milyon birey, 50 bin takımla yaptığı araştırma sonuçlarında kuzey ülkeleri en üstte çıkıyor (Danimarka, İsveç). Son 50 yıl içinde mutsuzluk yaşı 29’dan 14’e düşmüş. Sadece 8 çalışandan biri (yüzde 13) mutlu. Yüzde 25, ciddi mutsuz ve etrafını da zehirliyor.

Bu araştırmalarda Türkiye var mı?

Var, Danimarka’nın birinci olduğu 2014 araştırmasında Türkiye 74. sırada. Aradan geçen zamanda geriye düşüş olabilir, çalıştığımız pek çok firmada bunu görüyoruz; “Yılı iyi bitirdik hedeflerimizi tutturduk yine de çalışanlarımız mutsuz” diyorlar.

Niye mutsuzuz?

Mutsuzluğun en önemli nedeni anı yaşayamamak. 10 milyon çeşit canlı türü var dünyada, sadece insan geçmişi için üzülen, geleceği için endişe eden yaratık. Geçmişe üzülmekten, geleceğe kaygılanmaktan mutlu olmayı bilemiyoruz.

Mutluluğun formülü var mı?

Benim yakalayabildiğim, en sade tarif beklentilerle gerçekleşmelerin birbirine yakın olması.

Endişe dolu bir coğrafyada yaşıyoruz. Kurum, ağzıyla kuş tutsa çalışan mutlu olur mu? Aslında 3 bacak var. Kişinin kendi, lider ve kurum. Her üçünün de yapacağı şeyler var. Kontrol edemeyeceğimiz şeylere boş vermek gerek.

O zaman umursamaz bir toplum olduk diye şikayet etmez miyiz?

Umursayarak ne yapabiliyorsun, bir şey değiştirebiliyor musun? Değiştirebildiğin şeyleri yap. Herkes toplumda bir şeyleri iyiye götürmeye çalışsa zaten problem kalmayacak. Ben şu anda siyaseti değiştiremem, savaşa girilmesini engelleyemem. Peki bunlara üzülmekle kime, ne faydam oluyor. Sadece kendimi aşağı çekiyorum, hayatıma veya insanların hayatına anlam katacak şeylerle uğraşayım.

Mutluluk bir akıl işi mi?

Mutluluk, emek gerektiren, öğrenilmesi gereken bir iş. Akıl demeyelim de biraz eğitim diyelim, bunun bilincinde olmak diyelim… İnsanların genlerinde mutlu olmak veya olmamak var. Yüzde 50 genlerden geliyor. Örneğin benim o yüzde 50’im var, şanslıyım. Bardağı dolu görüyorum. Bazı insanlar maalesef boş görebiliyor. Yaptığın iş, meslek, ailen falan mutluluğunu etkiliyor. Ama sen geliştirebiliyorsun.

Mutluluk öğrenilebilir mi?

Mutluluk sübjektif bir kavram. Sonsuz mutluluk yok, sadece olduğun yerde keyif alabilmek.

Seni ne mutsuz ediyor?

En büyük şey adaletsizlik. Çevremde olan bir haksızlık çok çok mutsuz edebiliyor beni.

İnsanları ne mutsuz ediyor?

Çalışma hayatında en mutsuz eden iş arkadaşlarının şikayetleri. Mutsuzluk bulaşıcı. Bir mutsuzun etkisini ancak 3 mutlu olayla yok edebiliyorsun, oran 1/3.

Sürekli mutluluk var mı?

Sürekli mutsuzluk da sürekli mutluluk da yok. Hayatımızın yüzde 40’ı pişmanlıkla geçiyor.

Mutsuzluk 15 yaşında başlıyor, 40’a kadar mutluluk dozu düşüyor. 40’tan, sonra da ciddi şekilde yükselmeye başlıyor. Nedeni öğrendiklerimiz. Yıllar geçtikçe bizi üzen, mutsuz eden şeylerin aslında lüzumsuz olduğunu anlıyoruz. Keşke 40 yaşında edindiğimiz o tecrübe ve bilinci, 25’ler de öğrensek.

2018’den En İyimser Ülkeler

Resim1