Bihter Ayyıldız

Lüks Marka Danışmanı
Bihter Ayyıldız
Lüks Marka Danışmanı

Bihter Ayyıldız, iletişim dalında farklı şapkaları olan bir reklamcı, gazeteci, danışman ve pazarlama uzmanı. Fransa’da aldığı sanat tarihi eğitiminin ardından, reklam sektöründen marka iletişimi tecrübelerini lüks markaların iletişimlerinde kullanmak üzere sektör değiştirdi. Moda ve lüks marka severlerin yakından takip ettiği Ayyıldız, önemli markaların yol arkadaşı. Profesyonel hayatına gazetecilikle başlayıp stratejik pazarlama danışmanlığı yapan Ayyıldız, son zamanlarda yoğun mesai harcadığı influence marketing ve uzantısı olan Love and Hate Marketing’le pazarlama iletişiminin sınırlarını zorluyor.

 

Bihter Ayyıldız, Saint Benoit Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra, Fransa’da Charles de Gaulle-Lille Üniversitesi’nde sanat tarihi eğitimi aldı. Fransa’da bulunduğu süre zarfında Paris’te Latin-Jockey Tour’da VIP incoming yönetimi ve Nice’de Cigale Orientale adlı firmada özel davet organizasyonlarına imza attı. Lüksün ve modanın anavatanı olan Fransa’da geçirdiği yıllar profesyonel hayatını şekillendirmesine de katkıda bulundu. Türkiye’ye döndüğünde MARKA Reklam Ajansı ile başlayan kariyerine Balizza ile devam etti. Ardından Tiffany & Co., Omega, Montegrappa, Jaquet Droz, Davidoff, Pequignet, Montblanc gibi dünyanın en değerli lüks ve mücevher markalarının pazarlama ve PR yönetimini üstlendi.

 

Aynı zamanda Vatan Gazetesi hafta sonu ekleri Bizim Kahve ve Vatan Pazar’ın yanı sıra Milliyet’te köşe yazarlığı yapan Bihter Ayyıldız,Tempo, XOXO ve Luxos gibi dergilere de yazılar yazdı.

2020 yılının başında kurduğu BA Projectz’in çatısı altında  global ölçekli lüks markalara ve kültür sanat projelerine stratejik danışmanlık vermektedir. Güncel haber sitesi www.plumemag.com ‘un da kurucusu olan Bihter Ayyıldız’ın uzmanlık alanı Sürdürülebilir marka ve iletişim stratejileridir. Konuşmalarında da lüks kavramını ele alan, lüksün tarihteki yolculuğuna dikkat çeken Ayyıldız, stil sahibi olmanın püf noktalarını, trendlere dair bilgiler aktarıyor.

 • Influencer Marketing
 • Influencer İletişimi
 • Love and Hate Marketing

Lüksün tanımı değişiyor peki ya kendisi?

Alışılagelen lüksün tanımı değişiyor. Deneyim ve duygusal etkileşim ise, en katı kurallara sahip köklü markaların kilit noktasına dönüşmüş durumda. Dijital iletişimde yenilikçi olup, mağaza içi deneyimde öncü adımlar atan markalar yerini koruyor. Lüks tüketicisi çok üstün kalite malzeme ve essiz tasarım kadar samimi bir içerik iletişimi de arıyor. 

 • Dijital çağda lüks perakendecilik

Günümüzde dijitalleşme her yere nüfuz etti. Moda dünyası da bundan nasibini aldı. Tüketim artık dijital kanallar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Eğer bu kanallar aracılığıyla da müşteriye dokunmazsanız yok olup gidersiniz. 

 • Stil sahibi doğamayız ama olabiliriz

Audrey Hepburn ve Grace Kelly gibi bir ikonu kopyalayarak ya da stil danışmanlarıyla çalışıp başkasının hayal gücünün, zekasının ve zevkinin yansıması olan parçaları üzerinde taşıyarak stil sahibi olunur mu? Yoksa stil sahibi olmak kişinin genetik kodlarında mı vardır?

 • Gardıropta “Top Ten”

Yıllar değişse de gardırobun değişmeyen ikonik parçaları neler olmalı? Hangi parçalarla zamansız bir şıklık yaşamanız mümkün. 

 • Sanat ve lüks: Markaların bitmeyen aşkı

Lüks markaların sanatçılarla olan iş birlikleri lüks tüketicisinin her zaman çok olumlu cevap verdiği bir formül. Fakat çok sık tekrarlandığı zaman, ticari algıya neden olup, müşteri gözünde sorgulanan bir alan olmaya da açık. 

 • Sadeleşme/100 ürünle yaşanır mı?

Sahip olduklarımızın bizi esir almasını daha çok dile getirdiğimiz dönemde, azalarak çoğalmak konusu üzerine düşünceler tartışmaya çok açık.

 • İşte bunlar hep lüks…

Yüzyılı aşan hatta bazıları neredeyse 2 asra yaklaşan markaların da dünyanın dört bir yanındaki taleplere cevap vermek için üretim ağlarını geliştirmesi aynı ürüne gereğinden fazla kişinin sahip olabilme fırsatını doğurdu.

 • Çağdaş Moda – Kavramsal Moda

Moda artık sadece tasarım ve kumaştan ibaret değil. Tüm bunların yerine çağdaş sanatta olduğu gibi fikir aldı. 

 • Marka olmak ya da olmamak

Marka olunmaz doğulur diyebiliriz. Bir markanın sadece ürünlerinin kalitesi ve popülaritesi o markanın değerini maalesef belirleyemiyor. Günü doğru değerlendiren ve geleceğe yatıran markalar dışındakilerin pek şansı olmayan bir dönemdeyiz.

 • Doğru parçalara yatırım (Minimum parça maksimum şıklık)

Eskilerin bir sözü vardır: Nicelik değil, nitelik önemlidir. İngilizler de “Ucuz ürün alacak kadar zengin değilim”, derler. Bu sözler boşuna söylenmiş değil. Doğru ve sürdürülebilir bir gardırop kendinize yapacağınız en iyi yatırımlardan biri. Ve bunu çok az parçayla yapmak mümkün.

 • 1
 • 2

Fikir Buluşmaları’nın Konuğu Bihter Ayyıldız


Dolabınızda kaç gömlek ya da pantolon var. Eteklerinizin boyu nasıl? Bu yıl manto aldınız mı, Ama temel balıkçı yaka kazaktan vazgeçmeyin. Vücut ölçülerinizin farkında mısınız, Giyinmeden prova yapar mısınız…

Ne çok soru ve hatta bazılarımız için gereksiz soru. İşte orada durun, çünkü yanıldınız; gardırop düzmek bir geceden diğerine olmaz, hafife alınmaz ve rastgele oluşturulmaz. En nihayetinde bir servettir, ciddiye almak gerekir.

 

YAPRAK ÖZER: Gardırop dediğimiz şey öyle hafife alınabilecek bir şey değil diye düşünüyorum. Gardırop denilecek şey önemli bir yatırım. Gardırobumuz bizi ne kadar yansıtır ? Bir gardıropun olmazsa olmaz unsurları nedir ? Hem şık, hem pratik, hem ekonomik olarak ulaşılabilir gardırop üretmek mümkün mü ?

BİHTER AYYILDIZ: Gardıroplarımız bizim sırtımızda bir yük hayat boyunca. Bu yükten kurtulmak da çok şık giyinmek de kesinlikle mümkün. Hep söylenen bir şeydir ama uygulanmaz; ucuz alışveriş yapmamak ilk şart.

YAPRAK ÖZER : Ucuz alacak kadar zengin değilim mi diyorsunuz, o ünlü İngiliz deyişindeki gibi…

BİHTER AYYILDIZ : Şöyle bir kadının önce kendi vizyonunu çok iyi tanıması gerekiyor. Yüzünü çok iyi bilmesi gerekiyor. Ve buradan yola çıkarak ilk önce temel şeyler olmazsa olmaz; çok iyi kesimli bir cigarette pantolon, çok iyi kesimli bir havuç etek, çok iyi bir ipek beyaz gömlek %100 ipek ve her ipek değil. Çok iyi bir siyah blazer, yine çok güzel kesilmiş bir Jean, bir “nüde” bir siyah ya da bir  lacivert loafer, dümdüz siyah orta boy bir topuklu ayakkabı, vizon ve siyah birer tane deri çanta, bir kaşmir palto, bir trençkot, beyaz t-hsirt, kemik ve siyah boğazlı kaşmir kazakla mükemmel şeyler ortaya çıkabilir.

YAPRAK ÖZER : Fena bir gardırop olmadı ben bayıldım.

BİHTER AYYILDIZ : Bunları da ben her zaman %100 kumaşlardan almayı öneriyorum. Kaşmir giyiyorsak kaşmir yün olacak kesinlikle içinde polyesteri olmayacak, ipek giyiyorsak %100 ipek olacak, paltomuz kaşmir olamıyorsa yün… Bütün kumaşları çok iyi hissettirecek ve birisiyle bir kontağa geldiğimizde, birisi omzumuza dokunup merhaba dediğinde, bir iş görüşmesinde vs. dokunan kişinin de oradaki hissi alması çok önemli. Bu gardıropu bir sezonda yapmak gerekmiyor. Her sezon bir parça alarak veya topladığımız zaman yaptığımız çok küçük alışverişleri çok büyük montanlar oluyor ve biz bunu fark etmiyoruz. Her sezon hedef koyarak…  Geçen kış kaşmir paltomu istemeyerek verdim ve 20 yıl giymiştim. Ben fiyatları 20 yıla bölerek hesaplıyorum. Ve böyle bir dolapla her zaman çok basic giyinebilirsiniz ama çok şık olursunuz. Aksesuar çok önemli. Bir kadının mutlaka bir inci, bir tektaş küpesi, kendi proporsiyonlarına göre iyi zarif bir saati olmalı. Mesela moda diye büyük saatler takmak ince bilek veya kısa boylu kadınlar için çok yanlış.

YAPRAK ÖZER: İnsan kendisini tanısın derken vücut ölçüleri, boyu, genişliği gibi gibi noktalar….

BİHTER AYYILDIZ : Mesela şöyle örnek verebilirim. Ben ceketleri hep omuza alıyorum ben kısa boylu bir insanım. Enden alan kazanıyorum. Alan kazanmak toplumda çok önemli bir şeydir. Bir yere girdiğinizde ya boyla fark edilirsiniz ya parfümünüzle ya da giydiğiniz kıyafetin volümüyle ama asla ekstravagan bir tarzla değil ve aynı kıyafetleri alt üst değiştirerek de her yere sürekli gidebilirsiniz ve herkes sizi gördüğünde çok şık olduğunuzu söyler. Dediğim gibi basic parçalar ve bunları sezonlar içerisinde güzel renkli fularlar, aksesuarla tatmininizi gerçekleştirirsiniz.

YAPRAK ÖZER : Demek ki kişinin belli bir renk tonunu da kendisine seçmesi gerekiyor ki, bu ürüler rahatlıkla birbirleriyle uyumlaştırılabilsin değil mi? Bu bir yatırımsa belki buna da dikkat etmek lazım.

BİHTER AYYILDIZ : Renk analizi yapan renk danışmanlığı yapanlar da var destek alınabilir, alınamıyorsa çok küçük ipuçları var. Aksesuarlarla birkaç kere giyip, iyi, güçlü hissediyor musunuz…

Her insan her kumaşı da giyemiyor. Yani omuzları düşük bir kişiyseniz tiril tiril gömleklerden yerine yakası sert duran, size daha güçlü bir görüntü sağlayacak kumaşlara yönelmek. Bunlar tamamen çalışabileceğiniz, aynada giydikten sonra deneyebileceğiniz şeyler. Oturup kalkma bizim çok fazla üzerinde çalıştığımız bir şey değil. Giyilen her kıyafetle anılırken nerelerde oturulacaksa o kıyafetle oralarda oturup aynada kendini görmek gerekiyor. Yani ayakta geçirilecek bir gece mi yoksa masada mı geçecek veya sehpa olmayan bir ortam için mi giyiniyorum. O kıyafetin her türlü provasını yapmam gerekiyor önceden.

YAPRAK ÖZER : Yani hiçbir şeyi tesadüfe bırakmayacağız.

BİHTER AYYILDIZ: Erkekler için söyleyeceğim çok şey var. Türk erkekleri için. İtalyan modasından çok etkilenmeyin. Çünkü İtalyan erkekleri çok zayıf, uzun bacaklı. Ama bizim erkeklerimiz toplu kısa boylu olarak bu dar pantolonları giydiği zaman o istediğimiz görüntüler elde edilmiyor.Bütün still tamamen detaylarda saklı. Taktığınız saatten tutun da loaferın içinden giydiğiniz görünmeyen çoraba kadar görünüyor görünmüyor zannettiğiniz şeyler. O yüzden en iyi loaferı giyin çorap bir kenardan gözüküyorsa o stil hatalıdır. Bu sizin kendi yapınızla ilgili de karşıdaki insana bir fikir veriyor. Bu fikir sizin iş yapma şeklinize kadar gidiyor. Stil ordan bir şey olmaz burdan bir şey olmaz gibi bir şey değil. Çok ciddiye almak gerekiyor.

YAPRAK ÖZER : Ayakkabı topukları için “orta” topuk dedik. Orta topuk nedir ?

BİHTER AYYILDIZ : 8 – 10 arası giyilebilir fakat şöyle bir şey var. Gülümseme kadının en önemli aksesuarıdır. Uzun saatler ayakta durmanız gereken bir resepsiyon ya da bir iş toplantısında topuklu giydiğiniz zaman fiziksel görüntünüz iyi olabilir ama siz bilmeden gülümseme uçuyor. O gülümsemeyi taze tutmak için de topuktan feragat edebiliriz.