Gülfem Saydan Sanver, Dr.

Gülfem Saydan
Sanver, Dr.

Siyasal İletişim Uzmanı

Algı Yönetim

Seçim Kampanyaları

Siyaset Stratejisi

Aktif Yurttaş

Siyasi İletişim

Lider İletişimi

Biyografi

Gülfem Saydan Sanver, siyasi iletişim konusunda Türkiye’de parmakla gösterilecek bir danışman. Mesleki kariyerine pek çok başarı öyküsü sığdırmanın yanında siyasal iletişim ve seçim kampanyaları alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Dünyanın En Başarılı 100 Stratejisti ödülüne layık görülen Gülfem Saydan Sanver, aynı zamanda Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği ve Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği üyesi.

Siyaset bilimi, algılama teorileri

Sanver, Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Profesyonel çalışma hayatına 2000 yılında Citibank N.A’da Risk Yönetimi Bölümü’nde müdür yardımcısı olarak başladı.  Sorbonne Üniversitesi’nde “Siyasal İletişim” yüksek lisansı yapmak üzere Paris’e gitti. “Algılama Teorileri” üzerine çalışan Sanver, aynı üniversite doktorasını tamamladı. Doktora tezi kapsamında siyasal partilerin genel seçim kampanyalarında uyguladıkları seçim stratejilerini araştırdı. 22 Temmuz 2007 seçimleri özelinde üç partinin (AKP-CHP-MHP) karşılaştırmalı seçim kampanyası analizlerini içeren tezi, 27 Haziran 2012 tarihinde jürinin oy birliği ile yüksek onur ödülüne layık görüldü.

Gülfem Saydan Sanver, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’in seçim kampanyasında siyasal iletişim direktörlüğü yaptı. Söz konusu seçimlerde CHP 1989 yılından beri ilk kez bu ilçede seçim kazandı. Sarıyer Belediye başkanı Şükrü Genç’e siyasal iletişim danışmanlığı yapan Sanver ile Sarıyer, oy tabanını yükselten ilçelerden biri olarak dikkat çekti.

Siyasal iletişim, yeni nesil iletişim

Sanver’in Türkiye’deki seçim kampanyaları ve siyasi partilerin karşılaştırmalı seçim stratejileri üzerine yaptığı çalışma, A.N.R.T Yayınevi tarafından Fransa’da basılarak bu konuda Avrupa’da basılan ilk kitap olma başarısını gösterdi. Sosyo-ekonomik ve kültürel sınıf farklılıklarının algılama üzerindeki etkileri hakkında yazdığı ikinci kitabı “La “Communauté Interprétative “(Yorumlayan Topluluklar), Editions Universitaires Européennes Yayınevi tarafından Fransa’da basıldı. Türkiye’de siyasi seçim kampanyalarının pazarlama alanına uygulamaları üzerine uluslararası konferans düzenleyerek farkındalık yaratmaya çalışan Sanver, yeni nesil iletişim anlayışı ve metotlarını temsil ediyor.

Sanver çalışmaları sayesinde anlamlı ödüllerin de sahibi. Polaris Ödülü – Uluslararası Kategori/ En iyi Sosyal Kampanya / Bronz Ödül, Compol Dergisi En Başarılı 100 Stratejisti, Pollie Ödülü – Uluslararası Kategori / En İyi Yazılı Materyal/ Gümüş Ödül

Konuşma Konuları

Mesaj nasıl geliştirilir ve hedef kitle nasıl belirlenir?

  • Algı yönetimi nedir?
  • Seçimler ve kampanyanın gücü
  • Kampanya stratejileri nasıl kurgulanır?
  • Siyasal iletişim nedir? Türkiye’de siyasal iletişim
  • Teknolojik gelişmeler demokrasinin gelişmesine katkıda bulunur mu?
  • Aktif yurttaşlık bilinci
  • Gençler ve siyaset
  • Kadınlar ve siyaset
  • Toplumsal cinsiyet ve kadın algısı
  • Başarılı lider kimdir?

Videolar