Güven İslamoğlu

TV Programı Yapımcısı, Yönetmen
Güven İslamoğlu
TV Programı Yapımcısı, Yönetmen

Çevre Sorunları, Doğa, Ekoloji, Yenilenebilir Enerji, Alternatif Enerji, Sürdürülebilirlik, Küresel Isınma

Güven İslamoğlu, belgesel yapımcısı ve TV programcısı. Kamuoyunun çevre sorunları ve doğayı koruma dürtüsünde olumlu katkı yapan aktivist gazeteci. Doğayla barışık bir yaşamın mümkün olduğunu yılmadan anlatan doğal ve kültürel miraslarımızı korumanın insanlık görevi olduğunu programlarında aktaran farkındalık yaratmak üzere Türkiye’yi karış karış dolaşan yerküre dostu, çevre temasında fikir önderi.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın – Yayın bölümünden mezun olan Güven İslamoğlu, 1989 – 1991 yılları arasında TRT Ankara Televizyonu “Gün Başlıyor” ve “Akşama Doğru” programlarında yönetmen olarak çalıştı.

Başarılı TV kariyeri

1992 yılında HBB’nin kuruluşunda yer aldı. Özel Haber Dairesi’nde yapımcı yönetmen olarak görev yaptı. “Anten” ve “Yüksek Tansiyon” programlarının sorumluluğunu üstlendi. 1993 -1994 yılları arasında Hürriyet Production’da yönetmen olarak çalıştı. “Arena” ve “Prizma” programlarının yönetmenliğini yaptı.

1995 yılında kamera arkasını bırakıp ekran önüne geçmeye karar vererek Show TV Haber Merkezi’ne geçti. Özel haberler yaptı. 1997 yılında Star Haber Merkezi’ne transfer oldu. Özel haberlerin yanı sıra Executive Producer olarak görev yaptı. 1999 yılında CNN Türk’e geçerek kuruluşunda yer aldı. “Ecevit”, “Kıbrıs”, “Yaralı Balina” ve “Ağrı’ya By-Pass” belgesellerine imza attı. CNN Türk bayrağını Ağrı Dağı’nın zirvesine dikti. Türkiye’de ilk defa 4200 metreden canlı yayın yaptı. Türkiye’nin gündemine damgasını vurmuş birçok olayda etkin görev aldı. Halen CNN Türk Haber Merkezi’nde “senior reporter” olarak görevine devam ediyor. “Her Yerde Bir Haber Var” programıyla birçok ödül alan İslamoğlu, “Yeşil Doğa” programını hazırlayıp sunuyor.

Çevre aktivisti

İslamoğlu, çevre ve doğa temalarında sürdürülebilir performans sergileyen parmakla gösterilecek bir medya mensubu, hazırlayıp sunduğu TV programlarıyla dünyanın ve Türkiye’nin çevre gündemini izleyici ile buluşturuyor. Amacı kitleleri doğa ile barışık yaşamaya teşvik etmek. “Var olduğunu bilmediğimiz bir şeyi korumayız” diyen İslamoğlu, nasıl bir ülkede yaşadığımızı, arkeolojik, tarihi ve kültürel miraslarımıza konu aldığı programlarda ve kamu spotlarında yılmadan vurguluyor.

İslamoğlu’nun gazeteci olarak aldığı ödüller arasında Çağdaş Gazeteciler Derneği “En İyi Belgesel Ödülü”, İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu “Çevre Ödülü”, ÇEVKO “Doğaya Saygı Ödülü”, Avrupa’nın Çevre Nobeli olarak görülen “EUROSOLAR Güneş Ödülü” – Berlin, Medya Etik Konseyi “TV Belgesel Etik Ödülü” yer alıyor.

Özel hayatında da doğa ile iç içe yaşayan İslamoğlu, amatör olarak marangozlukla uğraşıyor, aktif olarak trekking, bisiklet ve katamaran sporları yapıyor.

 

Nasıl Bir Ülkede Yaşıyoruz?

  • Ekoloji
  • Yenilenebilir ve Alternatif Enerji
  • İletişimde Yeni Trendler: Elektronik-Dijital-Sosyal Medya
  • Kurumsal İletişim
  • Keşfetmenin Sırrı
  • Su Savaşları
  • Küresel Isınmanın Ekolojik Ve Sosyolojik Etkileri
  • Yeni Trend Çevre
  • Sürdürülebilir Olmanın Yolları

Televizyoncu, gazeteci, dergici kısacası medyanın farklı platformlarında çalışmalar yapmış bir iletişim uzmanı.

Yıllardır doğa ile iç içe olan ve doğa koruma programları yapıyor. Tecrübeli gazeteci çevre uzman Güven İslamoğlu “Her Evde/Yerde Bir Haber Var”, “Alternatif Rota ve Yeşil Doğa” adlı programlarıyla gönüllere yerleşti. CNN Türk’e hazırladığı Yeşil Doğa programı Avrupa’nın Çevre Nobeli olarak görülen 2011 Berlin Eurosolar Güneş Ödülü’nün sahibi. Bunun yanında ÇEVKO Doğaya Saygı Ödülü, Çevre ve Orman Bakanlığı “Sulak Alana Saygı Ödülü” gibi pek çok çevre ödülleri de bulunuyor.

İslamoğlu, kamuoyu duyarlılığına önem veren şirketler için kaçırılmaması gereken bir çevre uzmanı. Kurum iletişiminde önemli bir parça olan çevre ve enerji konularında eşsiz bir deneyim sunuyor. Yeşil enerji ve enerji verimliliği konularında doğa dostu çalışmalara yönelik yatırım yapan firmalara özel eğitimler veriyor.

İndeks Medya İlişkileri aktif ve güncel bir dizi eğitim modülünden oluşuyor. Medya ile ilişki ya da kişisel gelişim olarak iletişim değişik vesilelerle kamuoyunun karşısına çıkan sözcü, üst düzey yönetici ve ihtiyaç duyan herkese çok yetkin ve tecrübeli bir ekiple dokunuyor, çözüm sunuyor.

Güven İslamoğlu başarılı bir televizyoncu olarak görsel medya deneyimlerini aktarıyor. Doğayla mücadele ettiği çekimlerde haberlerin izinde dolaşırken maceradan maceraya savrulan İslamoğlu, doğayla başa çıkmanın püf noktalarını paylaşıyor.