Metin Uca

Anlatıcı, Sunucu, TV programcısı, Oyuncu
Metin Uca
Anlatıcı, Sunucu, TV programcısı, Oyuncu

Passaparola, Neşeli Şovlar, Söyleşiler, Yarışma Programları, Motivasyon

Metin Uca, 1987 yılında Anadolu Ajansı’nın sınavını kazanarak muhabirlik hayatına başladı. Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülünün sahibidir. 1999 – 2000 yıllarında TRT’de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı.

Sunucu, Yapımcı

Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul’da çalışmaya başladı. Geniş toplumsal kesimlerin sevdiği programlara sunucu, yapımcı olarak imza attı.

Unutulmaz yarışma programları

1999-2003 yılları arasında Türkiye’nin en özgün ve eğlenceli sabah haber şovu Günaydın Türkiye’yi Star ekranlarında sundu. 700 bölüm yayınlanan Passaparola ve TRT’de 180 bölüm yayınlanan Miras adlı programların sunucusu ve yaratıcı ekibinde yer alan Uca, Maydanoz, Büyüklere Masallar, Pişti isimli stüdyo programlarıyla da Show TV, ATV ve Star TV gibi kanallarda çalışmalarını sürdürdü.

Metin Uca’nın, “Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim”, “Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam”, “Tüh, Alışmadık Gözde Lens Durmaz”, “Her Book’a Mandanoz” kitapları toplam 300 bine ulaşan satış rakamıyla yaşadığımız günlere neşeli bir bakış ortaya koymaktadır.

Tüm sokak hayvanlarının hamisi, koruyucusu olan ve “iyi sandığı derecede” İngilizce bilen Metin Uca evsiz ve hiç çocuk babası. Uca, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı.

METİN UCA’NIN ANLATICI, SAHNE ADAMI VE SUNUCU OLARAK YAPTIKLARI


Neşeli sabah haber şovları ve yarışma programlarıyla tanıdığımız anlatıcı, sunucu, TV programcısı, oyuncu Metin Uca, tarihten gelen ilginç ayrıntılar, bugüne uzanan izleri, bilim sanat teknoloji ve gündelik yaşamdaki izdüşümleri ile katılanları eğlenceli, çok farklı bir söyleşi yolculuğuna çıkarıyor.

Dünya halleri, farklı kültürler, insan ilişkileri, kadın erkek dünyasından bilinmeyen antropolojik düşünsel ve tarihsel farklılıklar üzerine sürprizli söyleşi ve gösterilerle pek çok farklı sektörün çalışanlarına dinamik, neşeli sunumlarla ulaşıyor.

Bilim dünyasının tarihinden günümüze yüzlerce öykü, tıp tarihinden inanılmaz ayrıntılar mizahın dili ile sizi şaşırtacak, eğlendirecek içeriklerle zenginleşiyor.

İçki, yemek, aşk tarihi, küçük şeylerin büyük sonuçları, gelecek nasıl olmayacak sorusunun yanıtlarıyla buluşuyor.

Metin Uca başarısız başarı öyküleriyle iletişim tarihinin eğlenceli dil değişimlerini de sahneye taşıyor.

 

EĞLENCELİ ÇÖZÜMLER VE PASSAPAROLA


Metin Uca Passaparola’nın sahneye uyarlanmış interaktif uygulaması ile yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir inşaattan, otomotive, ilaç sanayiinden sigortacılığa, bankacılığa onlarca marka ile eğlenceli buluşmalar, farklı eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.

30 kişilik küçük gruplardan 1000 kişiye uzanan kalabalıklara, kapalı ve açık mekanda lansman, sunum, eğitim çalışmalarında sürpriz konuk olarak katılıp kablosuz kumanda cihazları keypad veya cep telefon yazılımlarıyla renkli, bilgili oyunlar oynatıyor.

Kuruluş veya markanın hizmet, ürün, ilke, tarihçe, iş yöntemleri, üretim teknikleri ve detayları gibi tüm eğitim unsurlarının dört seçenekli eğlenceli sorulara dönüştüğü, aralarına eğlenceli genel kültür sorularının yerleştiği yarışma üç ayrı kategori ve final ile armağanlar dağıtılarak 45 dakika, 1 buçuk saat aralığında eğlenceli, bilgilendirici bir etkinlik olarak gerçekleştiriliyor.

Keypad ve telefonlarla, doğruların kişi ve zamanla sıralanmasına dayanan oyunda farklı kategorilerde onlarca ödül dağıtılabiliyor. Uca ile yarışanlar hem kendi kurumları ve hizmetleri hem de tarih, bilim, sanat, magazin konularındaki bilgilerini tazeleyebiliyor.