Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  BLOG   /  Piramitlerin Gölgesinde, Mısır’a Yolculuk Yaprak Özer
Nedim Gürsel

Piramitlerin Gölgesinde, Mısır’a Yolculuk
Yaprak Özer

Yazar ve İndeks Konuşmacı Ajansı’nın değerli bir üyesi olan Nedim Gürsel’in son kitabı “Piramitlerin Gölgesinde, Mısır’a Yolculuk” yayınlandı. Kitapları 12 dile çevrilen ve onlarca coğrafyada kendine yer bulan Gürsel; son kitabıyla adını bu alanda bir kez daha duyurdu. 

 

 “Nedim Gürsel firavunlar döneminden günümüze, eski Mısır mitolojisinden Nobel Ödüllü yazar Necip Mahfuz’un Kahire’sine doğru eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Dinsel inancın kaynağını araştırıp sorgularken Nil Nehri boyunca eski uygarlıkların izini sürüyor.”

Gize’nin soluk renkli topraklarına ayak basıp devasa taşların üzerinde parmaklarınızı gezdirirken soluğu piramitlerin gölgesinde alıyorsunuz Nedim Gürsel’in sayfalarını karıştırınca.

Flaubert, Pierre Loti gibi ünlü Fransız yazarların penceresinden sfenksleri seyredince, heybetli heykelin gözlerinde firavunun şiddetini görüyor gözleriniz. Henüz siz şaşkınlığınızı üzerinizden atamamışken sfenksler birden konuşmaya başlıyor sizinle, Gürsel’in kaleminden.

Duvar resimleri, hiyeroglifler ve kabartmalar ile yazarın da deyimiyle ölüler evrenine seyahate çıkıyorsunuz.

Mika Waltari’den Necip Mahfuz’a farklı pencerelerden eski Mısır dünyasına uzanıyor; kendinizi, kâh bir çölde, Krallar Vadisi’nde rüzgâr esintisiyle bacaklarınıza kum tanecikleri çarparken, kâh Kahire’de bir kahvede çaydanlık tıkırtıları ve dünyanın dört bir yanından gelen insanların sesleri arasında kaybolurken buluyorsunuz.

Gerek Akhenaton’un kanla sulanmış Nil coğrafyasında barış ve inanç mücadelesini anlatırken, gerekse büyülü efsaneler ve iddialı rivayetlerle okuyucusunu sarsmaktan geri kalmayan yazar, bir gezi yazısının da böylesine çarpıcı olabileceğini gözler önüne seriyor.

Nedim Gürsel, İndeks Konuşmacı Ajansı bünyesinde Türk edebiyatı, söyleşi ve bir dünya vatandaşı gözüyle Avrupa’da Türkiye başlıklarının yanında gezi alanında da dinleyenlerle buluşuyor.