Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  medyailiskileri-blog   /  Partiler birer insan olarak kime benziyor?

Partiler birer insan olarak kime benziyor?

Meclis gündemi malum Anayasa tartışmaları nedeniyle bu sıralar çokça karşımıza çıkıyor. Biz de konuya biraz farklı bir yerden bakalım istedik ve bu düşüncemizi destekleyen bir kitaptan yola çıktık… Parlamentoda temsil edilen “partiler birer insan olsaydı hangi özelliklere sahip olurlardı” sorusuna yanıt arayan “Karşılıklı Algılar – Partiler birer insan olsaydı” başlıklı kitaptan söz ediyoruz. Siyaset bilimci Aydın Cıngı ve ekonomist Ertan Aksoy tarafından yapılan çalışmayı İçerik Fabrikası Yazarı Deniz Gözüpek inceledi:

AKP bir insan olsaydı eğitim düzeyi ne olurdu?
CHP bir insan olsaydı tembel bir insan mı olurdu, çalışkan mı?
MHP bir insan olsaydı dindar mı olurdu, laiklik yanlısı mı?
HDP bir insan olsaydı güvenilir mi olurdu, güvenilmez mi?

Dünyada yaygın olarak kullanılan ve güvenilir bir araştırma modeli olan “markayı insanlaştırma”, siyasi partilere uyarlanarak Türkiye’de ilk defa yapıldı.
Asi Kitap tarafından yayımlanan çalışma, AKP, CHP, MHP ve HDP’nin insan olarak özelliklerini belirlerken, bunu ülke genelinde yapılan bir araştırmaya dayandırdı.
Araştırma, 27 Mart – 2 Temmuz 2015 tarihleri arasında 1200 kişi (600+600) ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefonla Anket) yöntemiyle görüşülerek gerçekleştirildi.

Yüzde 95 güven aralığında, yüzde 4 hata payı ile 7 Haziran 2015 seçimi öncesi 600, seçim sonrası 600 seçmene sorularak gerçekleştirilen araştırmayı ve sonuçlarını içeren kitap üç bölümden oluşuyor.

Birinci bölümde, dört partiden her birinin, hem kendi seçmenleri hem diğer seçmenler tarafından, sahip oldukları bazı siyasal özelliklere göre nasıl algılandığı ele alınıyor.
İkinci bölümde, aynı parti ve seçmenlerinin kendilerini ve birbirlerini sol-sağ eksen üzerinde nerede tanımladıkları inceleniyor.

Seçmenin, başka bir dizi motivasyon kaynağı dışında, kendine en çok benzeyen veya kendisi ile özdeşleştirdiği partilere oy vermeye eğilimli olduğu tespiti ile “Partiler birer insan olsa hangi özellikleri taşırdı” sorusunun yanıtı ise son bölümde veriliyor.
Aydın Cıngı ve Ertan Aksoy, “siyasi partilerce zaman zaman oranlardan ve rakamlardan ibaret görülerek insan yerine konulmayanlara, ‘siyasi partileri insan yerine koyun’ dedikleri” kitapta; partilerin, eğitim ve gelir düzeyi, kentlilik-köylülük, çalışkanlık-tembellik, istediğini alan/kararlı-çabuk vazgeçen, güvenilir-güvenilmez, iş bitirici-söylemci, dürüst-yolsuzluğa eğilimli olup olmadığı verilen yanıtlar ışığında değerlendiriliyor.

YAYINA HAZIR, YASAL İÇERİĞİN İLK ADRESİ: İÇERİK FABRİKASI
İçerik Fabrikası, Türkiye’nin ilk ve tek, “yayına alınmaya hazır” ve “yasal” içerik satış platformudur. Hazır İçerik’ten kastımız şu: Kullanıcıların başlık, spot ve giriş kısmını görebildiği, ödemelerini yapar yapmaz satın alım gerçekleştirebilecekleri ve hemen yayınlayabilecekleri içeriklerdir. Aylık düzenli ya da ihtiyacınız olan sürede/sürelerde de istediğiniz içeriği talep edebilirsiniz.

İçerik Fabrikası’nda 100’den fazla yazar, binlerce içerik, onlarca fotoğrafçı, yaratıcı editör, tasarımcı ve uygulamacı yer alır. İç ve dış müşterilerine ulaşmak isteyen kurumlar özel olarak hazırlanmış içeriği, istedikleri konu, format ve tasarımda bu platformdan temin edebilirler. İçerik Fabrikası’nda aradığınız içerik yoksa ayrıca ısmarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz temada, röportaj siparişi de verebilirsiniz. Talep formunu doldurmanız yeterli… Hazır ve özel yazı siparişlerinizin yanı sıra editör ve yazar havuzundan da talepte bulunabilirsiniz. Editörlerimiz sizin için uzaktan ya da belirli süreli olarak kurumunuzda hizmet verebilir.

YAZAR HAKKINDA
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu Deniz Gözüpek, profesyonel iş yaşamının ardından araştırma görevlisi olarak akademik çalışmalarına devam ediyor. Gözüpek, “Dünyanın herhangi bir yerinde benim yazılarımı okuyan birinin olduğunu bilmek inanılmaz bir duygu” diyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
• Rakamlarla Türk seyahat tutkunlarının profili
• Prezervatife veda zamanı
• Spermin 16 düşmanı
• Yeşil çay öğrenmeyi pozitif etkiliyor
• Gebelikte grip aşısı olabilir miyim?
• Gazetecilerin beslenme alışkanlıkları
• Kahkaha atarak hamile kaldılar!
• 7 adımda Twitter’ı daha güvenli kullanmanın yolları