Müge Çevik

Yazar, Eğitmen,Yönetim Danışmanı, Şapka Koçluk – Eğitim – Danışmanlık Kurucusu
Müge Çevik
Yazar, Eğitmen,Yönetim Danışmanı, Şapka Koçluk – Eğitim – Danışmanlık Kurucusu

Tüketici İçgörüsü, Karar Verme, Davranış Ekonomisi, Tutum Davranış, Pazarlama trendleri, Akıllı Alışveriş

Müge Çevik, Şapka Koçluk – Eğitim – Danışmanlık şirketinin kurucusu. İş hayatını, hayat bütününün içinde bir parça olarak gören bu yapıyı kurarak profesyonel yaşama farklı bir soluk getiren Çevik profesyonel beceri eğitimleriyle bireysel gelişim eğitimlerinin kişinin öz varlıklarına yatırım olduğuna inanıyor. Herhangi bir alanda kazanılan bir yetkinliğin, farkındalık veya gösterilen gelişimin, parçası olunan bütünün tamamını her alanda mutlaka etkileyeceğini savunuyor. Verdiği koçluk, danışmanlık ve eğitimlerde de bu düşünceye vurgu yapıyor. Tüm bireysel ve kurumsal eğitimleri bu bütünsellik anlayışıyla ele alan Çevik her iki eğitim türünü ayrı konumlandırıyor. Kurumların ve bireylerin ihtiyaçlarına özel çözümler üreten Çevik değişimin ancak dinamik çözümlerle sağlanabileceğini savunuyor.

Yönetim danışmanlığı, satış ve pazarlama eğitmenliği yapan Çevik, profesyonel olarak çalıştığı yıllar boyunca, satış, uluslararası satış ve pazarlama ve İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu üyeliği dahil, ihracat ile ilgili çeşitli pozisyonlarda, pek çok ülkeyle, profesyonel olarak Türkiye’nin en büyük hızlı tüketim firmalarından birinde yönetici ortağı olarak çalıştıktan sonra, Şapka Danışmalığı kurdu.

Kurumsal hayatı boyunca aldığı eğitimler ile kişisel gelişimin farklı yüzlerini tanıdı. İş hayatının içinde tanıştığı “koçluk” kavramını hayatının her alanına taşımak ve başka birey ve kurumlara da tanıtmak amacıyla eğitimini bu konuda derinleştirdi.

KOBİ’lerle kurumsallaşma, satış ve uluslararası satışta katma değer yaratma, yeni kanallar açma ve marka yaratma konularında çalışan Çevik, satış kadrolarına ise satış yönetimi; performans yönetimi, koçluk becerileri ve ekip yönetimi eğitimleri veriyor.

Mutluluk Kulübü isimli, haftalarca çok satanlar listesinden düşmeyen kitabının ardından, iş hayatının içinde mutluluk seminerleri vermekte ve kitabı ile aynı ismi taşıyan koçluk grupları ile kurumlarda profesyonellerin mutlu çalışmalarına dair hizmetler sunuyor.

Çevik, Ankara Üniversitesi (Mülkiye) Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesinde MBA yaptı. Yüksek lisans esnasında part-time pazar araştırması yaparak kariyerine başladı. Koçluk çalışmaları ile  Gestalt metodolojisini birleştirerek; birey-kurumlara kariyer koçluğu, satış, uluslararası satış ve uluslararası marka yönetimi başlıklarında  danışmanlık yapıyor.

Mutluluk Kulübü / İş Hayatında Mutluluk


” İş hayatı, hayatımızın geri kalanında istediğimiz konforu ve seçtiklerimizi yapabilmek için var. Ve hayatımızın sadece bir bölümü. Oysa ki, biz ne yapıyoruz? İşi, hayatımızın merkezi yapıp geri kalan her şeyi ona endeksliyoruz. Buna, duygu durumumuz da dahil. Mutlu olmak için de sürekli bir şeyler olmasını bekliyoruz. Patronumuzun bizi takdir etmesini, terfi almayı, daha iyi bir şirket arabası vermelerini, daha iyi bir unvan almayı…bekliyoruz da bekliyoruz. Peki bunları elde edilince ne oluyor? Mutluluğu yakalıyor muyuz? Tabii ki hayır! Öyle olsaydı bugün her şeyi olan ama yine de mutsuz pek çok profesyonel ile çalışıyor olmazdım.

Elde ediyor, bir süre bu sahip olduğumuz kazanım ile avunuyor sonra yine eski ruh halimize dönüyoruz.

Çünkü, iş dünyasının bir alışveriş yeri olduğunu ve dışarıdan hiçbir faktörün bizi mutlu etmesinin mümkün olmadığını unutuyoruz.

İş hayatının bizi mutlu etmesini bekleyerek, mutsuz olmayı garantiliyoruz.”

Kariyer Yönetimi


“Bir rüzgara kapılıp okullar, üniversite, staj, iş, terfiler derken yaşayıp gidiyoruz. Yaşlarımız 40’a doğru ilerlerken, özellikle de elde etme ateşi ile yanıp tutuştuğumuz şeyleri o güne dek elde ettiysek, “eee şimdi ne olacak?” sorusunu kendimize sormaya başlıyoruz.

Kariyeri, özellikle bizim gibi daha oryantal toplumlarda kazanç, unvan, şirketin büyüklüğü ve bilinirliği ile ölçtüğümüz için, bunlar zamanla birer birer gerçekleştikçe beklediğimiz duyguda olmadığımızı fark ediyoruz. Veya tam tersi bunları bir türlü elde edemedikçe acaba doğru yerde miyim, neyi eksik yapıyorum sorularına yöneliyoruz.

Peki, ne oluyor da bir rüzgar bir sürat başlayan iş hayatımız bize pek çok soru ve tatminsizlik getiriyor. Ne oluyor da kariyer dediğimiz şey hiç de istediğimiz gibi gitmiyor.

Bu, sorunun yanıtını vermeden önce, kariyeri nasıl tanımlıyoruz, ona bakmak gerek. Benim kariyer tanımım, kişinin kendini tüm il hayatı boyunca aldığı tüm unvan, sorumluluk ve yetkiler ile nereden nereye taşıdığı. Hataları deneyime nasıl çevirdiği…

Kariyere bu çerçeveden bakınca, başarı ya da başarısızlık kriterlerini ve bundan sonraki planlamayı da biraz değiştirmek gerekiyor…”

Kişisel Satış / Kendi Markanı Konumlama


“İş hayatı gerçek bir satış dünyasıdır. Hepimiz, her ne iş yaparsak yapalım aslında satış yaparak para kazanırız.  Kimimiz bilgimizi, uzmanlığımızı, kimimiz yeteneklerimizi, mesaimizi satarız ama mutlaka bir şey satar, bunun karşılığında da para kazanırız.

Her alışverişte olduğu gibi burada da bir akit ve her iki tarafın özgür iradesi vardır.

Şahısların olduğu gibi kurumların da pek çok başvuru, pek çok birey arasından seçim yapma özgürlükleri vardır. Böyle bakıldığında, özellikle ülkemizde işsizlik oranları da göz önünde alındığında, her ne iş yapıyor olursak olalım kendi ismimizi marka olarak yönetmek çok önemli hale gelmektedir.

Peki marka olmak ne demek? Ya da yaptığım işte marka olmanın bana faydası ne olacak?

Kişisel olarak yaptığım işte marka olmanın bana faydası, benim yaptığım işte sunduğum faydaya ve yarattığım katma değere bire bir bağlı. Kendimi, rakiplerimden ne ölçüde ayrıştırabilir ne ölçüde fark yaratabilirsem o ölçüde büyük kazanımlar elde edeceğim.”

  • 1

Dijital Eğitimler (2 günlük Online Eğitimler)


  • Zor Zamanlarda Kendine Liderlik
  • İnsanı Anlamak
  • Mutluluk Öğrenilebilir
  • Herkes İçin Satış
  • Yeni Yy Yetkinliği : Gerçekçi İyimserlik
  • Mutluluk Öğrenilebilir
  • Duygusal Yılmazlık için Egzersizle

 

KOÇLUK


• Mutluluk Kulübü

• İşletme Grup Koçluğu

• Bireysel / Kurumsal Koçluk

• Deneyim Atölyeleri

• Satış Koçluğu