Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“İletişim dikkatle icra edilmesi gereken bir sanattır… Kaliteli içerikten yoksun bir iletişimin başarılı olma şansı yoktur. İletişim sürdürülebilir değilse, hiçbir işe yaramadığı gibi zarardır. İletişimde başarı; doğru içerik, doğru araç, doğru mecra, doğru hedef kitle, doğru zamanlama” diye özetlenebilir.

İletişimde farkı içerik yaratır

Gazeteci-yazar Yaprak Özer, kariyerinde gazete ve dergilerde muhabir, editör, yönetmen, yazar, televizyonlarda program yapımcısı ve sunucu olarak farklı görevlerde bulundu. Medya değişirken o da iletişim kariyerini, iletişim sektöründe  sıra dışı girişimlerle sürdürmeyi tercih etti. Kurumsal dünyaya her türlü/mecra bağımsız içerik üretimi-yönetimi hizmeti ile iletişim danışmanlığı hizmeti sunan İNDEKS İçerik İletişim’i kurdu. Ardından Türkiye’nin yerli ve yabancı konuşmacı portföyü olan ilk konuşmacı organizasyonunu yarattı. İndeks Konuşmacı Ajansı bugün Amerika’nın önde gelen isimlerini bünyesinde bulunduran ajanslardan Leigh Bureau’nun Türkiye temsilciliğini de yapıyor.

İçerik ve iletişim alanındaki uzmanlığıyla Türkiye’nin ilk elektronik içerik satış portalı İçerik Fabrikası’nı da kuran Yaprak Özer, yazar, editör ve fotoğrafçılardan oluşan geniş bir networkün de ilk adımını atmış oldu. İçerik Fabrikası kısa zamanda 100’ün üzerinde yazarıyla Türkiye’nin kaliteli, yasal ve zengin içerik sağlama kaynağı haline geldi.

Özer’in diplomasi ve dış haber muhabirliğiyle başlayan gazetecilik kariyeri kısa zamanda yönetim bilimi ve insan kaynakları gibi makroekonomi alanlarına kaydı. Türk medyasında “yönetim bilimi ve insan kaynakları” alanında “ilk” dergi-gazete gibi yayınları çıkardı, ilk TV programına imza attı. Uzun yıllar bu alanda ders verdi, konuşmalar yaptı, kitaplar yayınladı.

Konuşmacı kimliği ile Özer

Özer, faaliyet ve konuşmalarını son yıllarda iletişim ve içerik yönetimi alanlarına ve konularına yoğunlaştırdı. Medyanın gelişen ve değişen dengelerinde iletişim nasıl kurulur, yönetilir, hangi araçlarla ve hangi mecralarda ilerlemek doğrudur gibi soruların yanıtlarını vermenin yanı sıra, yatırımcı ilişkileri ve/veya paydaş iletişimi gibi derin uzmanlık gerektiren niş çalışmalarda iletişim ve içerik yönlendirmeleri yapıyor, konuşmacı olarak yer alıyor.

Özer, İndeks Konuşmacı Ajansı bünyesinde konuşmacı kimliğinin yanı sıra ulusal ve uluslararası organizasyonlarda moderatör olarak görev alıyor, medya ilişkileri eğitimlerinde İngilizce ve Türkçe olarak performans gösteriyor.

Verdiği danışmanlık ve eğitimlerinde çok ciddi referanslara sahip olan Özer, uluslararası akreditasyona sahip bir iletişimci olarak üst düzey kurum sözcü eğitimleri ile yönetim katına iletişim danışmanlığı çalışmalarında aktif yer alıyor.

Yaprak Özer güncel yazı ve yorumlarına http://yaprakozer.com/’dan ulaşabilirsiniz.

Yaprak Özer kimdir?

Yaprak Özer, ilk ve orta eğitimini Türkiye, ABD ve İtalya’da tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde iletişim üzerine aldı. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi’nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını gerçekleştirdi.

Güneş ve Cumhuriyet gazetelerinde dış politika ve serbest muhabirlik yaptı. Hürriyet Dergi Grubu’nda Ekonomist ve Capital dergilerinin yöneticiliğinde bulundu. Kariyer Dünyası adlı aylık ekonomi dergisini çıkardı. Hürriyet Sektör Gazeteleri ile İnsan Kaynakları Gazetesi’nin yönetmenliğini üstlendi. Hürriyet – Milliyet – Sabah gazetelerinde; Forbes, Platin,Vs., dergilerinde; “insankaynaklari.com” sitesinde;  pek çok kurumsal yayında köşe yazıları yazdı.

TRT 2’de "Birebir Ekonomi" ve  "Kariyer Dünyası"; CNN Türk’te “İş Görüşmesi” ile çeşitli  eğitim programları; BloombergHT’de “Kariyer Rehberi” ve  “Başarı Hikayeleri”  adlı programları hazırlayıp sundu.

Alfred Friently Press Fellowships’le ABD’de gazetecilik eğitimi aldı, The Tennessean ve USA Today gazetelerinde çalıştı. Japon ve İngiliz hükümetlerinin burslarıyla iletişim ve uluslararası ilişkiler programlarına katıldı.

Özer, 2003 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından "Yarının 100 Lideri" arasında gösterildi.

1993 yılında Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri Basın Ödülü’ne değer görülen Yaprak Özer, bugün akredite uluslararası medya ilişkileri eğitmenidir.

Yaprak Özer yazılarına Dünya Gazetesi’ndeki “Hayatın İçeriği” köşesinde devam ediyor.