Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesi avukat ve diplomatik danışman Stephen Jones yüksek profilli müşterilerine uzun yıllara dayanan tecrübelerini aktarıyor ve projeler hazırlıyor. Hükümetlere, özel şirketlere, kişi ve kurumlara dünyanın geri kalanıyla etkileşime girme ve politika hedeflerini gerçekleştirme konusunda destek olan Jones çok talep gören ve aranan bir stratejist, kamu diplomasisi uzmanı ve güçlü bir lobici.

Son on yıldır Brüksel’i kendine üs olarak benimseyen Jones, burada Avrupa Birliği ve üye devletler hakkında çeşitli araştırmalar yaparken küresel düzeyde projeler de üretiyor. Kurumsal bilgisi, deneyimi ve yerinde gözlemleriyle proje ürettiği kişi veya kurumlara en doğru stratejileri tasarlayan Jones küresel ölçekte aranan bir konuşmacı. Tecrübeli isim; konferans ve üst düzey toplantıların yanı sıra müzakerelerde moderatörlük görevi de üstleniyor.

Türkiye’yi yakından takip ediyor

Ankara ve İstanbul’a sık sık gelen Jones, 2016’da bir Japon rehinenin akıbetini araştırmak amacıyla Gaziantep’i de ziyaret etmiş. Türk toplumuyla yakın olduğu kadar Türkiye’nin siyasi yaşamını ve ekonomisini de yakinen takip eden Jones yerli/yabancı yatırımcılara ve dış politika yapıcılarına, “Şu anki konjonktüre bakarak, Türkiye’nin ekonomik ve politik durumunun pek çekici olmadığı doğrudur, ancak bu durumun değişmesini beklemek de doğru bir seçenek değildir” diyor ve ekliyor: Değişim istiyorsanız iyimserliğinizden yararlanarak harekete geçmelisiniz!

Sıra dışı bir portföy

Jones’un danışmanlık verdiği kitleler arasında kamu kurumları, özel şirketler, yatırımcılar ve karar alıcı mekanizmada görev alan politikacılar ve iş adamları yer alıyor. Bireysel müşterileri arasında kimler yok ki: Sosyal profilini geliştirmek isteyen Rus milyarderler, dünyaya açılmak isteyen Mısırlı sanayiciler, itibarı zedelenen Asyalı iş adamları, AB ile bağlarını güçlendirmek isteyen Orta Asyalı tüccarlar…

Jones’un Ortadoğu'dan Orta Asya’ya uzanan zengin bir portföyü bulunuyor. Daha önce danışmanlık yaptığı veya proje geliştirdiği kurumlar ve hükümetler arasında ise; Suudi Arabistan'daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Birleşik Arap Emirlikleri, Sri Lanka, Moritanya, Tayvan ve Dominik Cumhuriyeti hükümetleri yer alıyor.

Bunların yanı sıra Jones, halen, enerji yatırımları geliştiren Küresel Kaynaklar Ortaklığı’nın ve bir düşünce kuruluşu olan AB-Asya Merkezi’nin kıdemli danışmanlığını yürütüyor ve ayrıca Vatikan Vakfı’na bağlı İnsan Onuru Enstitüsü’ne de danışmanlık hizmetleri sunuyor.

İngiltere, İtalya ve Belçika vatandaşı olan Jones, evli ve üç çocuğu babası. Akıcı şekilde Fransızca ve İtalyanca konuşuyor, proje ve sunumlarını bu dillerde gerçekleştirebiliyor.

Stephen Jones kimdir?

Stephen Jones, Durham Üniversitesi'nde Tarih bölümünü bitirdikten sonra Londra Üniversitesi'nde Hukuk alanında yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine medya ve iletişim sektöründe adım atan Jones, radyoda haber sunuculuğu yaparak çalışma hayatına başladı. 2000 – 2003 yılları arasında Euronews’te muhabir ve yapımcı olarak çalışan Jones, sonraki yıl Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı tarafından Güney Sudan’a IGAD barış misyonu sözcüsü olarak gönderildi. Yine aynı zaman diliminde Dış İşleri Bakanlığı tarafından Sudan barış görüşmeleri için Naivasha'da, baş müzakerecinin özel danışmanı olarak görevlendirildi. Jones 2005-2006 arasında Avrupa Parlamentosu'nda İngiltere Muhafazakâr Partisi’nin medya ilişkilerini yürüttü. Ertesi yıl, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından “Dış ilişkiler proje yöneticisi” olarak Roma'ya atandı.