Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Tunç Fındık, “Dağların hepsi çok güzel ve büyüleyici. Karlısı da taşlısı da ayrı güzel” diyerek tanımladığı dağlara tutkun. Her tırmanışta türlü zorluk ve engelden geçse de neredeyse her yıl Türk bayrağımızı yeni bir zirveye dikmeyi başarıyor.

Çıkmayı da bileceksin, inmeyi de…

Tunç Fındık, bir tırmanıştan sağ salim dönebilmenin dağcılık açısından başarının tanımı olduğu söylüyor: “Dağcılıkta zirveye varmak önemlidir. Tıpkı cümle sonundaki nokta gibidir ama en önemli şey değildir. Başarılı bir tırmanış için zirveye çıkmak kadar inmek de önemli.” Pek çok engelle karşılaşılan tırmanışlarda, sorunları çözebilmek ve yola devam edebilmek için belli bir plan, hedef, liderlik, takım çalışması, lojistik, motivasyon ve tüm bun unsurların başarılı biçimde yönetimi gerekiyor.

Fındık, 14x8000 projesi çerçevesinde de yeryüzünde 8000 metre yüksekliğini aşan 14 dağın 9’una tırmandı. Bugün dünyada bu seriyi tamamlayan 13 kişi (yaşayan 12 kişi) bulunuyor. Fındık, seriyi tamamlayarak yüksek irtifa dağcılığında bir tür dünya rekoru olan projeyi tamamlamayı hedefliyor.

Tunç Fındık kimdir?

Bilkent Üniversitesi’nde Nasuh Mahrukiile Dost Dağcılık Kulübü’nü kurdu. AKUT Arama Kurtarma Derneği üyesi.

Yaklaşık 35 bin adet dia ve dijital fotoğraftan oluşan bir arşivi bulunuyor. Özellikle Orta/Batı Toroslar ve Doğu Karadeniz Kaçkar Dağları’nda 150 kadar yeni rotanın ilk tırmanışlarını gerçekleştirdi. Nepal, Tibet/Çin, Pakistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Fransa, İsviçre, Bulgaristan, İran, Gürcistan, Arjantin, Tanzanya, Kenya, Rusya Federasyonu ve İskoçya’da tırmanışlar gerçekleştirdi.