Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Tourette ile yaşayabilirim, hayal kurmadan yaşayamam”

F. Çağdaş İslim, henüz 24 yaşında, genç yaşamında birçok görevi başarıyla üstlenmiş bir isim. 13 yaşından bu yana, çocukluktan itibaren sahip olduğu tiklerinin ve Tourette Sendromunun yaşamındaki etkilerini bertaraf etmek için çaba sarf ediyor. Bu hedefinde büyük oranda başarılı olan İslim, Tourette Sendromu konusunda birçok çalışmanın içinde yer alarak mücadelesini sürdürüyor, çeşitli platformlarda etkileyici konuşmalar yapıyor. İslim’in aktif olduğu alan yalnızca bu değil. O, genç bir hukukçu, Bilgi Üniversitesi Hukuk Bölümünde halen öğrenci. Ancak yaşıtlarından farklı olarak ülkesinin sınırlarını aşan işlere imza atmış, önemli görevler bulunmuş, gönüllü çalışmış bir üniversiteli. İdeali ise diplomat olmak.

Tourette sendromu ilk kez Fransız hekim Gilles de la Tourette tarafından 1884’te şöyle tanımlanmış: “Sıklıkla değişen hareket ve ses tiklerinden oluşan, çocuklukta başlayan nörogelişimsel bir bozukluk.” Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Tourette Sendromuna sahip çocuklar ve gençler “normal” yaşıtları ya da büyükleri tarafından ötekileştiriliyor veya çeşitli tepkilere maruz kalıyorlar, hem çalışma şart ve koşulları hem de sosyal yaşamlarında birçok yönden ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Bu da Tourette sendromluların yaratıcılığını engelliyor. TED konferanslarıyla daha fazla kitleye ulaşma fırsatı yakalan İslim de onlardan biri.

Çağdaş İslim, Ağustos 2015’te Prof. Yankı Yazgan öncülüğünde Türkiye/Tik Tourette Sendromu Gönüllüleri (TTSG) platformunun kurulmasına destek verenlerden biri. Platform, Sabancı Vakfı tarafından 8. sezonda “Fark Yaratanlar” seçildi. Platformun çalışmaları ABD’de bulunan NJ Center for Tourette Syndrome ekibinin de dikkati çekti ve ortak projeler yürütülmeye başlandı. Çağdaş İslim, bu ekibin Türkiye’deki gençlik temsilcilerinden biri seçildi.

Uluslararası etkinlikler, yarışmalar, çalışmalar…

İslim 2013-2014 döneminde dünyanın en büyük hukuk öğrencileri birliği olan ELSA (Avrupa Genç Hukukçular Derneği) İstanbul Şubesi'nin Yönetim Kurulu başkanlığını yürüttü. Bu dönemde ekibiyle organize ettiği “Yaşayan Kütüphane” etkinliği ELSA tarafından düzenlenen “Visibility Contest” yarışmasında insan haklarına en çok vurgu yapan, ulusal ve uluslararası anlamda en fazla görünürlüğe sahip olan proje seçildi. Yine aynı dönemde “Şirket Birleşmeleri ve Devralmaları Uluslararası Hukuk Yaz Okulu” etkinliğini İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde düzenleyerek farklı ülkelerden 42 genç avukat ve hukuk öğrencisini, İstanbul'un önden gelen uluslararası hukuk bürolarıyla buluşturulmasına önayak oldu. Yönetim kurulu başkanlığı görevi bittikten sonra Cenevre'de gerçekleşen “3. Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları” forumuna Türkiye'den seçilen katılımcılar arasında yer aldı. İslim’in staj yaptığı kurumlar arasında ceza hukuku alanında Ekşioğlu Hukuk Bürosu; bilişim ve teknoloji hukuku alanlarında BTS Legal Partners yer alıyor. İslim BTS’de özellikle veri güvenliği ve AB'de güvenli internet uygulamaları konularında araştırmalar ve çeviriler yaptı. Çağdaş İslim, çeşitli gazeteler ve akademik dergilere belirli aralıklarla yazılar yazıyor. Yazıları Cumhuriyet gazetesi, Radikal Kitap, Güncel Hukuk dergisi, K24 ve bianet.org gibi platformlarda yayımlandı. İslim ayrıca, Cemal Bali Akal ve Yalçın Tosun’un hazırlayıp Dost Kitabevi’nin yayımladığı “Hukuk, Edebiyat ve Sair Tuhaflıklar” isimli kitabın ikinci baskının yazarları arasında.

Çağdaş İslim kimdir?

1992 Ordu doğumlu Çağdaş İslim, Adana Danişmend Gazi Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. İslim İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Lisans öğrencisi olan İslim 2014’te İngiltere'de Cambridge Law Studio'da “Hukuk İngilizcesi” eğitimi aldı. 1-3 Aralık 2014 tarihleri arasında Cenevre'de Birleşmiş Milletler'in “İş Dünyasında İnsan Hakları” Forumu’na Türkiye’den seçilen tek delege olarak katıldı. 2015’te ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Öğrenci Liderleri” programı için tam burs kazandı. Bu programa Türkiye’den katılan beş kişiden biri oldu. Beş hafta boyunca ABD’de Mısır, Lübnan ve Irak'tan gelen genç liderlerle “Dini Çoğulculuk ve Demokrasi” eğitimi gördü. Bu çerçevede Temple Üniversitesi Dialog Enstitüsü ile iş birliği devam etmektedir.