Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Ülkemiz ve kurumlar bilgi teknolojileri ile rekabet avantajı yaratabilirler. Ancak bunun için doğru stratejiler kurgulamayı öğrenmek zorundayız.”

Gelecek içerikte

Şahin Tulga eğitim ve iş hayatı süresince birbirinden renkli deneyimlere sahip bir profesyonel. Tulga kariyeri süresince farklı sektörlerde ve pozisyonlarda adeta bir macera yaşıyor. Önce 10 yıl girişimcilik, ardından profesyonel yöneticiliğe geçiyor ve 30 yıldır bu kariyerini sürdürüyor. Bir anlamda madalyonun iki tarafını da bilen Tulga’ya göre girişimcilik yöneticilikten daha zor! Girişimcilik tecrübesinin kendisine büyük katkıları olduğunu söyleyen Tulga, bu deneyimi sayesinde müşteriyi ve iş ortaklarını daha iyi anladığını ifade ediyor. Yurtdışında ve Türkiye’de birbirinden farklı alanlarda pek çok şirketin üst düzey yöneticiliğini yaptıktan sonra başına geçtiği HP’nin Compaq’la birleşme süreci bugün tüm dünyada vaka analizi olarak ele alınıyor. Türkiye’de operasyonların birleşmesinin ardından HP Türkiye Genel Müdürü olan Tulga’nın liderliğinde HP yedi yılda 8.5 kat büyüdü.

Tulga, internet üzerinden pazarlama konusunda da birçok konuşma yapıyor. Özellikle dijital dünyaya adım atmak isteyenler ve dijital ortamda reklam vermek isteyen firmalar Tulga’nın deneyimlerinden yararlanıyor. Tulga’ya göre gelecekte içeriksiz hiçbir pazarlama faaliyeti olamayacağı gibi, sektörlere göre ayrıştırılmış içerik büyük önem kazanacak. Tulga, konuşmalarında teoriyi anlatırken, pratikteki uygulamalardan örnekler vermeyi ihmal etmeyen bir konuşmacı.

Şahin Tulga kimdir?

MIT’de Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yine MIT’de hem makine mühendisliği hem de inşaat mühendisliği alanlarında yüksek lisans yaptı. MIT’de araştırma mühendisi olarak çalıştıktan sonra ABD’de DRD Coorporation’da Araştırma ve Geliştirme Müdürü, Bordata Genel Müdürü, Entek Genel Müdürü, Digital Equipment Türkiye Genel Müdürü olarak görev yaptı. 1998’de Vestel USA’in başkanlığını yürüttü. 1999’da Lucent Technologies Türkiye’nin Genel Müdürlüğünü üstlendi ve 2001’de HP Türkiye Genel Müdürü oldu.  2008’de, 7 bin kişinin istihdam edildiği, Doğu Avrupa’nın seri ilan devi Trader Media East’te (TME) CEO görevini üstlendi. Profitkar İş Başarısı Platformu Yöneticisi  Tulga danışmanlık hizmeti sunmaya devam ediyor. 

2011 yılından beri kurucuları arasında yer aldığı Mentoro Platformu üyeliğini devam ettiriyor. 

Sabancı, Koç, İzmir Ekonomi ve Bilkent Üniversiteleri’nde dönemsel olarak dersler veriyor.