Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

 

Yeni teknoloji ile birlikte günümüzde farklı bir sanat döneminin yaşandığını dile getiren Ayşe Ören, “Teknoloji ve bilimle ilgili olanlar için bu çok heyecan verici. Sanatçıların yeni teknolojileri kullanmaları teşvik edilmeli. Aksi halde başarılı olmuş işlerin kopyasını üretmeye devam eder dururuz” diyor.

Tasarım dünyasının yükselen yıldızlarından biri olan Ayşe Ören, çalışmalarının merkezine “insan”ı koyarak teknoloji ve tasarımı bir araya getiren projelere imza atıyor.

İnterdisipliner bir bakış açısına sahip olan Ayşe Ören’in felsefesi; ihtiyaçlara uygun, sanata yeni bir perspektif kazandıracak, yeni anlayış şekilleri ve evrensel bir dile sahip olan çalışmalar ortaya koymak şeklinde özetlenebilir.

Yeniliklere doğru yol alma, yeni bir şeylere ihtiyaç duyma fikrinden yola çıkarak tasarımın heykelsi ve sanatsal tarafını vurgulayan ürünler tasarlayan Ayşe Ören’in amacı bu felsefe doğrultusunda malzemeleri, teknolojiyi ve yorumu birleştirip yeni ürünler yaratabilmek.

“Her zaman tasarımı sevdim ve kendime özgü bir stil anlayışım oldu. Daha çok görsel etki bırakan mekânlar yaratmayı seviyorum. Kavramlardan etkilenerek, bir fikirden yola çıkarak bunları tasarıma yansıtıyorum. Farklılıklarımızı koruyarak kültürümüze ait bilgileri evrenselleştirmeli ve böylece gelişmeliyiz. Kültürel bilgilerimizi tasarıma artı değer katmak için kullanmalıyız” diyen Ayşe Ören, ülkemizde sayıları her geçen gün artan başarılı kadın girişimcilere de benzersiz bir örnek oluşturuyor. Çalışmalarıyla toplumun tüm kesimlerini kucaklamayı hedefleyen Ayşe Ören’in odaklandığı konuların başında engelliler, çevre duyarlılığı (geri dönüşüm), enerji verimliliği, sürdürebilir yapılar ve akıllı şehirler geliyor.

Bugüne kadar eserleri ile pek çok sergide boy gösteren Ayşe Ören’in imzasını attığı bireysel sergiler:

2009- İstanbul Design Week, Kiss Chair, Turkey

Turkey 2010- İstanbul Design Week, dönme dolap,Turkey

Turkey2010- JCI Dünya Kongresi, Osaka Japan, Paradox

 

Ödüller/Burslar/Kazanımlar

2009  Michael Jackson Live Forever Anıt tasarım yarışması - Off the Wall - People’s Choice - Dünya birinciliği – USA

2009  British Council, Yılın Genç Tasarım Girişimcisi

2010  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tekno-girişim sermaye desteği alan ilk tasarımcı

2010  Boğaziçi Üniversitesi, Teknopark, Kuruluş Firması ve Teknoparklar dahilinde kabul edilen ilk tasarım firması

2010  TOYP Türkiye’nin 10 Başarılı Kişisi - Kültürel Alan - Türkiye Birinciliği

2015  Fransa Cumhuriyeti- Dış İşleri Bakanlığı Tarafından-  ‘Geleceğin Lideri’

2016 TMMOB- İç Mimarlar Odası Türkiye- Genel Merkez- Yönetim Kurulu Üyesi

2016  COSPAR(Committee on Space Research) - Görev Grubu  Dünya Gözlem Görev Grubu( GEO) üye

2016  COSPAR  Görev Grubu- Dünya miras uzak yörünge gözlem görev Grubu

 

Ayşe Ören kimdir?

TED Ankara Koleji’ni bitiren Ayşe Ören, 2006 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu.

Ayşe Ören, 2010 yılında Sanayi Bakanlığı’ndan Tekno Girişim sermaye desteği alan ilk mimar unvanına sahip. Ayşe Ören, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Teknopark kuruluş şirketleri arasında yerini alan şirketi Ayşe Oren DesignArt ile teknoparklar bünyesine kabul edilen ilk tasarımcıdır

2010 yılında kurduğu şirketi DesignArt ile sanat ve teknoloji arasında bir bağ kurarak tasarımın araştırma ve geliştirme faaliyeti kapsamında kabul edilmesini kendisine hedef olarak belirleyen Ayşe Ören, disiplinli bir sistem oluşturarak, teknoloji ile tasarımı bir araya getiren yeni ürünler yaratarak toplumun ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlıyor. DesignArt vasıtasıyla sanata yeni bir algı, anlayış ve mana kazandırmayı misyon edinen Ayşe Ören, toplumun her kesimine farklı bir pencereden bakıyor, sanatı bir amaç ve siyaset üstü bir faaliyet alanı olarak görüyor.