Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Değişim ancak ona direnmediğinde mümkündür”

İndeks Konuşmacı Ajanı Üyesi, Sedef Erken, Türkiye’de “arabuluculuk” sistemini ilk uygulayan avukatlardan biri. Binlerce farklı insanla ekip çalışmalarında yer alması ve 10.000’in üzerinde pazarlık seansı ve kontrat üzerinde çalışması onu uzlaşma konusunda geliştirdi. İş yaşamına henüz yedi yaşındayken sokakta Tommiks Teksas satarak başlayan Erken, ilk işini henüz üniversitede öğrenciyken kurdu.

Çalışma yaşamının ilk 10 yılında, ülkedeki yedi büyük holdinge bağlı perakendecilik şirketlerinde orta ve üst düzey yöneticilik görevleri üstlendi. Bu görevleri çerçevesinde ağırlıklı olarak, sektörel değişim ve dönüşüm süreçlerinde 100 - 1500 kişilik farklı büyüklüklerde operasyon ekipleri yönetti. Aynı zamanda eğitimcilik ve proje planlama, uygulama görevlerini sürdürdü.

Proje danışmanlıkları, klip prodüksiyonları, turneler, albüm prodüksiyonları, festival prodüksiyonları gibi çalışmalar yaptı. Sinema-Tv sektöründe çeşitli oyuncu, senarist ve yönetmelerin danışmanlığını yürüttü ve halen bu çalışmalarına devam ediyor. Oyuncular Sendikası ve Oyuncu Meslek Birliği’nin kurulma çalışmalarında aktif rol alan Erken iş yaşamı sürerken anne oldu. Oğlunun otizm tanısı almasından sonra bu konuda gönüllü çalışmalarına başladı. Engellilerin eğitim hakları üzerine uluslararası düzeyde hak arama çalışmalarıyla birçok kişiye örnek olan Erken’in oğlu adına AİHM’de açtığı dava kamuoyunda büyük yankı buldu ve 250 bin kişinin katıldığı bir sosyal kampanyaya dönüştü.

Farklı kesimlerde ve farklı katmanlarda süren çok yönlü yaşamı, insanı ve hakikati tanıma, değişim, belirsizlik, gündelik gerçeklik ve yaşamın dinamikleri konusundaki merakı, insan davranışları üzerinde yaşanmış gerçek hikayeleri yazılarına ve eğitim seanslarına taşımasına yol açtı. Pek çok kişiye ilham veren 2013 yılı TedX Reset konuşması da bu anlamda yoğun ilgi gördü.

İş yaşamı boyunca Yüxeses, Rolling Stone, Uinx, 46 gibi dergilerde yazıları yayınlandı. Halen çeşitli konularda HTHayat sitesinde haftalık yazılar yazıp, seminerler veriyor. 

Sedef Erken kimdir?

Sedef Erken, Tekirdağ Namık Kemal Lisesi’nin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılında alan değiştirerek müzik, sinema, tv, yayıncılık sektörüne girdi. Aralarında Pentagram, Ogün Sanlısoy, Aylin Aslım, Ceza, Fazıl Say, Mor ve Ötesi gibi pek çok sanatçının bulunduğu farklı çalışmalarda yer aldı. Otizm alanında farkındalık yaratmak isteyen Erken halen sivil toplum örgütlerinde gönüllü faaliyetlerini sürdürüyor. Sahibi olduğu Erken Hukuk Ofisi’nde arabuluculuk ve avukatlık çalışmalarını yürütmenin yanı sıra adli süreçlerde bilirkişi olarak görev yapan Erken, İngilizce ve Fransızca biliyor.