Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Bahar Saygılı, ülkemizi triatlon sporunda başarıyla temsil eden sıra dışı bir sporcu. 2012’de Las Vegas'ta ve 2014’de Kanada Mont-Tremblant'ta düzenlenen 70.3 Ironman Dünya Şampiyonalarında yarışan Bahar Saygılı triatlon branşının ülkemizde daha çok tanınması için adeta elçilik yapıyor. Bahar Saygılı spor hayatında edindiği tecrübelerini televizyon programı sayesinde ekrandaki sporseverlere aktarıyor. Sporculuğu ve sunuculuğu birlikte yürüyen Saygılı aynı zamanda özel gruplara ve etkinliklere konuşmacı olarak da katılıyor. Motivasyon, beslenme ve spor gibi konularda dinleyicilere bilgi ve tecrübelerini aktaran Saygılı bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle sporun insan hayatına ne denli yararlı olduğunun adeta canlı bir örneği. Dalış yapıyor, sualtı hokeyi oynuyor, at biniyor… Gastronomi, doğa, seyahat gibi yeryüzüne dair daha birçok ayrıntıyı da yanına katarak yaşamın tadını doyasıya çıkarıyor.

Triatlon 1. Kademe Antrenörü olarak yeni nesil sporcular yetiştiren Saygılı, spor yayıncılığı ve spor pazarlaması gibi alanlarda aldığı eğitimler sayesinde uzmanlığını farklı sektörlerle buluşturuyor. Uzmanlaştığı triatlon sporu gibi iş ve özel hayatında da çok yönlü bir sporcu olmayı başarıyor Bahar Saygılı.  2012’de ITU (International Triathlon Union) Level 1 Coaching Certificate sahibi olan sporcu, çeşitli etkinliklerde sunuculuk, çevirmenlik ve danışmanlık da yaptı. 2011-2012 yılları arasında World Travel Channel’da “Hiperaktif” adlı spor programını ve 2012-2013 yılları arasında TRT OKUL kanalı için “Adrenalin” spor programını hazırlayıp sundu. 2014 yılında Tedxİstanbul'da ''momentum'' ana temalı etkinlikte konuşma yapan Saygılı, 2014 İstanbul Maratonu öncesi koşuculara yarışmadan önce ve yarışma esnasında nasıl beslenmeleri gerektiğini anlattı..

2004’te Bakırköy Belediyesi tarafından kadınlarda “Yılın Sporcusu” ödülüne layık görülen Saygılı, bir sonraki yıl ise Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu İletişim Ödülleri kapsamında yine kadınlar kategorisinde “Yılın Sporcusu” ödülüyle taçlandırıldı. 2006-2016 yılları arasında on yıl süreyle kesintisiz milli sporcu olarak ülkemize hizmet eden Saygılı, 2001-2004 yılları arasında da Monopalet Genç Bayanlar Milli Takımı’nda yer almıştı. Saygılı’nın başarıları arasında, 2016 Ironman Afrika Şampiyonası ikinciliği, 2015 İstanbul Triatlonu Ulusal birinciliği, 2012’de katıldığı Abu Dhabi Triathlonu’nda “Yaş Grupları”nda birinciliği ve “Genel Bayanlar”da altıncılığı, 2010 Alanya Triatlonu’nda Avrupa Final Kupası’nda “Yaş grupları” üçüncülüğü sayılabilir.

Milli Sporcumuz 2016 yılı Hawaii Kona Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti.

Kimdir?

Bahar Saygılı, 21 Mart 1986’da İstanbul’da doğdu. 2005’te İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl, özel yetenek sınavını birincilikle kazanarak Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenlik Bölümünü kazandı. 2006-2007’de Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile Atina Üniversitesi’nde bir yıl öğrenim gördü. 2009’da üniversiteden mezun oldu. Sporculuk kariyerinde ilerlerken akademik çalışmalarını da sürdüren Saygılı, 2015’te Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Ensitütüsü’nde, Hareket ve Antrenman Bilimleri alanında yüksek lisansını tamamladı. 2015’de Pepsico/Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından “Türkiye’nin En Hızlısı” marka yüzü seçilen Bahar Saygılı 2012’den bu yana Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak triatlon dersleri veriyor.