Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Gonca Gürses van Herpen, dünyada ve Türkiye’de nadir görülen işlerden birini icra ediyor: Sesle terapi. İlk “Türk Sesle Şifa Terapisti” ve aynı zamanda koloratur soprano olan Gürses van Herpen 2003’ten bu yana ezoterik bilgiler ve çeşitli şifa teknikleri üzerine çalışmalar yapıyor. Seminerlerinde dinleyicilerine yaşayan her canlının titreşimi olduğunu anlatan ve bu sayede sesi kullanarak insanın kendini nasıl iyileştirebileceğini öğreten Gürses van Herpen “Sesle Şifa” (Sound Healing)’in yanı sıra; Reiki, Taşlarla şifa, Kundalini Reiki,  Kwan Yin, Ra- Sheeba, Gümüş Mor Alev, Full Spectrum Şifa, Altın Üçgen, Yaşam Küresi, Isis Mavi Ay, Kutsal Kase, Şifa çemberi gibi inisiyasyonları da çalışmalarında uyguluyor.

Gürses van Herpen’in bu çok yönlü inisiyasyonları, uzun süren grup ve özel çalışmalarının birer sonucu. Tüm bu öğretileri bir araya getirerek kendi tekniğini oluşturan Gürses, ilk olarak 2006’da Colorado, Denver, Boulder'da Jonathan Goldman'la “Sound Healing/Sesle Şifa” atölyesine katıldı. Buradan aldığı sertifikayla Türkiye'de bu alanda çalışmalar yaptı ve aynı zamanda Dünya Sesle Şifa Enstitüsüne kayıtlı ilk Türk Sesle Şifa Terapisti oldu. Gürses, Jonathan Goldman”ın önderliğinde dünya çapında yetiştirdiği tüm öğrencilerinin yapmakta olduğu “Dünyamıza Sesle Şifa Günü” çalışmasını her yıl İstanbul’da yapıyor. 

Gürses’in müzik çalışmaları da oldukça dikkat çekici. Koloratur soprano, 2006 yılında Fransız perküsyoncu Le Quan Ninh'in "Transit-İstanbul Improvisation Days in Music Müzikte Doğaçlama” atölyesine katıldı. Islak Köpek grubunun konserinde konuk solist olarak doğaçlama performans gerçekleştirdi. Ayrıca Darphane-i Amire'de doğaçlama dans gösterisinde yine solo doğaçlama söyledi. 

Verdiği kısa aradan sonra 2014’te Fazıl Say’ın “Yeni Şarkılar” CD albümünde vocal çalışmasıyla müzik yaşantısına kaldığı yerden devam etmeye başladı. Hollanda Konsolosluğu Kilisesi’nde üç soprano “Klasik Yaz Konseri”, Noel Konserleri, Avusturya Kültür Merkezi’nde, Bariton Kevork Tavityan ile Birleşmiş Milletler Günü Konseri gibi çeşitli organizasyonlarda sahne aldı.

Halen seminerler, konserler vermeye ve vokal doğaçlamalar yapmaya devam ediyor.   

Gonca Gürsen van Herpen kimdir?

Koloratur soprano Gonca Gürsen van Herpen Münih, Almanya'da doğdu. Müziğe ilgisi ilkokul yıllarında koroya katılmasıyla başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’nde öğrenimini tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Sanatları Opera Bölümünde ikinci lisans eğitimini tamamladı. İstanbul Devlet Operası’nda çeşitli eserlerde oynadı ve Grup Turkuaz’ın solistliğini yaptı. Opera solistliğinin yaparken bir yandan da MSÜ ve uluslararası birçok okulda İngilizce dersleri ve yanı sıra İngilizce olarak müzik, dans, drama, şan, Türk dili ve kültürü alanlarında dersler verdi. Sanatçı, Hollandalı aşçı, fotoğrafçı, belgesel programcısı Wilco van Herpen ile evli ve bir kız çocuğu annesi.