Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“Avrupa, Japonya eskidi, Amerika eskiyor. Teknoloji, dinamik dimağlar gerektiriyor; bu da bizde var. Türkiye Orta Doğu’da kesinlikle bir bilişim merkezi olabilir.”

Bilişim merkezi Türkiye

Savaş Ünsal uluslararası deneyimi olan başarılı bir iş adamı. Bilişim sektöründe Türkiye’de ilklere imza atan Ünsal, doğru değerlendirildiği takdirde genç nüfusumuzun Türkiye’nin bilişim merkezi olması yönünde büyük bir potansiyel olduğuna işaret ediyor. “Komşularımıza bakıyorum; Irak’a, İran’a bakıyorum; onlarda da genç bir kuşak var belki, ama biz biraz daha öndeyiz. Laikiz, Avrupa’ya daha yakınız, ama teknolojik olarak çok gerideyiz. Şu an bulunduğumuz yeri hak etmiyoruz” diyor.

Farklı ülkelerde ve farklı firmalarda edindiği çalışma tecrübesinin, Türkiye’yi anlamasında ve yorumlamasında önemli katkıları olduğunu söyleyen Ünsal, Batı’da ve Uzak Doğu’da uzun yıllara dayanan yönetim tecrübesini paylaşıyor. Ünsal, gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında aranan bir konuşmacı.

Sektör için bir okul niteliği taşıyan, Türkiye’nin ilk internet ve veri iletişimi hizmet sağlayıcısı olarak kurulan Superonline gelişen teknolojiyle birlikte birey ve kurumları pek çok yeni teknolojiyle tanıştırdı: İlk sanal alışveriş sitesi, ilk haber sitesi, ilk müzik sitesi, kontürlü internet paketi, ilk WiFi kablosuz internet alanları bunlardan yalnızca birkaçı. Ünsal, ekibiyle birlikte Türkiye’de internetin yaygınlaşmasında önemli rol oynadı.

Savaş Ünsal kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik mezunu Savaş Ünsal yüksek lisansını, Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. Ardından Oklohoma City Üniversitesi'nde MBA yaptı.

Kariyerine sistem analisti olarak İstanbul Koç-Burroughs’da başlayan Ünsal 1982’de Kanada’ya yerleşti. Çeşitli firmalarda sistem analisti ve danışman olarak görev yaptı.

Malezya Telekom şirketinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Kendi danışmanlık şirketini kurarak büyük firmalara sistem yönetim danışmanlık hizmeti sağladı.

1997’de Türkiye’ye döndü. Turkcell’de Teknik Direktör olarak göreve başladı. 1999’da Superonline’ın genel müdürü olarak atandı.2000’de Roma ISP Forumu’nda Superonline “Avrupanın En İyi ISP” ödülüne layık görüldü.

görüldü.

2013 yılında Türkiye’nin ilk kitlesel fonlama “crowdfunding” platformu olan CrowdFON’u kuran Ünsal 2014 yılında GD Holding’in Genel Müdürlük pozisyonunu üstlenmiştir.

2015 yılında TBAA (Türk Melek Yatırımcılar Derneği) Başkan Yardımcısı seçilmiştir.