Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

Itır Erhart, 2004’te Chicago’da bir otobüs durağında “Koşmak zor mu geliyor, kemoterapiyi dene!” sloganını görünce yardımseverlik koşusuna başladı. Sivil toplum kuruluşları için kaynak ve farkındalık yaratma amacıyla sekiz maraton, 20 yarı maraton koştu. Türkiye’nin ilk yardımseverlik koşusu oluşumu olan Adım Adım’ın kurucuları arasında yer aldı. Şirket takımları oluşturup bir STK yararına koşmanın şirket içi iletişim, aidiyet, motivasyon üzerindeki etkileri üzerine ufuk açıcı konuşmalar yapan Erhart bu ve benzeri kampanyaların iletişim çalışmalarının nasıl yapılması gerektiğini ve medya yansımalarını dinleyicileriyle paylaşıyor. Konuşmalarında takım olmanın önemine vurgu yapan Erhart spor yoluyla kaynak yaratmak ve farkındalık yaratmak için neler yapılabileceğini de dinleyicilerine aktarıyor.

Adım Adım 12 bin üyeye ulaştı!

2016 itibarıyla 12 bin üyesi olan Adım Adım, bir yandan dayanıklılık artırıcı sporlar aracılığıyla bireyleri toplumsal sorunların çözümü için harekete geçirirken, bir yandan da sivil toplum kuruluşlarını daha şeffaf ve hesap verebilir olmaya teşvik ediyor. Adım Adım’a katılan bireyler ve kurumsal koşucular spor yaparak destekledikleri STK’lar için kaynak yaratıyor. Dünyada "charity run" olarak bilinen bu model Türkiye’de Adım Adım ile ilk kez gerçekleştiriliyor. Adım Adım koşucuları 2007 yılından bugüne 90.000 bağışçıdan 11 milyon 700 bin TL bağış toplayarak 60 bin kişinin hayatına dokundu. Sistem içinde yer alan her koşucu yaklaşık 200 kişiye mesaj atıp desteklediği projeyi anlatıyor. Böylece hem bağış toplanmasına yardım ediyor hem de farkındalık yaratıyor.

Itır Erhart, sivil toplum alanında yaptığı çalışmalardan dolayı 2009 yılında “Fark Yaratanlar” programına konuk oldu ve 2010 yılında Ten Outstanding Young  Persons jüri özel ödülünü aldı. 2014 yılında ise Ashoka Fellow seçildi. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde toplumsal cinsiyet, insan hakları, spor ve medya üzerine dersler veren Erhart, The School of Life İstanbul’da “Toplumsal Fayda Nasıl Sağlanır” ve “Kendine Güven Nasıl Sağlanır” başlıklı atölyeleri yürütüyor.

Itır Erhart kimdir?

Itır Erhart, 1975 yılında doğdu. Işık Lisesi’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili Edebiyatı ve Felsefe okudu. Aynı üniversitede Felsefe yüksek lisans programını tamamladı ve aynı yıl Cambridge Üniversitesi'nde Felsefe öğrenimine başladı. M.Phil. derecesini kazandıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ders vermeye başladı. 2006’da Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden doktora derecesini aldı. 2015 yılında doçent unvanını aldı.