Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
<-Geri

“İşimiz sadece finansalları denetlemekle sınırlı olacaksa, inanın, sular öyle bir yükselecek ki, finansalları denetleyecek bir şirket yerkürede kalmayacak!”

İtibarınızı yönetmekten daha önemli bir işiniz var mı?

Salim Kadıbeşegil, beşinci ve son kitabı İtibar Yönetimi’nin ilk sayfasında soruyor: İtibarın sahibi kimdir? “İnsanlara ‘En önemli işiniz nedir?’ diye soruyorum. ‘Para kazanmak’ ya da ‘Pazar payını, ciroyu artırmak’ diyorlar. ‘Peki ya itibarınız?’ diyorum. ‘İtibar zaten çok önemli’ diyorlar. ‘Madem, bu kadar önemliyse süreçleri nedir? Sahibi kimdir?’ dediğimde de herkes birbirine bakıyor. İşte bu nedenle benim için çok kritik bir soru. İnsanlar, ‘itibar yönetimi’ gerçeği ile karşılaşıyor. Bu takkeyi öne koyduran bir soru.”

İtibarı, “topluma karşı bir duruş” olarak tarif eden Kadıbeşegil “Herkesin topluma karşı bir duruşu vardır. Bir şirket hakkında ve o şirketin yöneticileri hakkında bir izlenime sahip olursunuz. O izlenim, onların topluma karşı duruşlarından kaynaklanır. Topluma karşı duruş da olumlu ya da olumsuz olabilir. En kötüsü de olumsuz olması. Çünkü giden itibar kolay kolay geri gelmiyor” diyor.

Salim Kadıbeşegil kimdir?

Stratejik İletişim Yönetimi alanında akademik ve profesyonel birikimi ve yüksek referansları bulunan Salim Kadıbeşegil, “Kurumsal İtibar Yönetimi” kavramının ülkemizde tanınması ve yer etmesine öncülük etti. 1999-2004 yılları  arasında Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası İletişim Danışmanları Birliği, ICCO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak ülkemizi temsil eden Kadıbeşegil, Capital Dergisi’nin “En Beğenilen Şirketler” ve “Kurumsal Sosyal Sorumluluk”  araştırma projelerine danışmanlık verdi. Kadıbeşegil, 2001-2011 yılları arasında merkezi New York’ta bulunan “The Reputation Institute”un Türkiye temsilciliğini yürüttü. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, Buğday Ekolojik Dönüşüm Derneği ve  Türkiye Bilim Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu üyeliklerinde aktif görevler yaptı. Temsil ettiği ORSA Stratejik İletişim Danışmanlık, sürdürülebilirlik raporlamaları konusundaki uluslararası standardı geliştiren Global Reporting Initiative’in  Türkiye’den ilk üyesi oldu. Kadıbeşegil, Türkiye’de ve dünyada yapılmakta olan itibarla ilgili çalışmaları herkesin kullanımına açan RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi kurucusu ve danışma kurulu üyesi.